Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Czujnik deszczu


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
119 odpowiedzi na ten temat

#61 OFFLINE   Jackie

Jackie
  • 162 postów
  • Dołączył: 29-12-2011
  • Skąd: Cała Polska/ przemieszczam się
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 21 lipca 2012 - 13:09

:zalamka: mi o czujnik chodziło :p ;)

Więc mów od razu, że Ci o Twój czujnik chodziło :D

#62 OFFLINE   jahol70

jahol70

    DEAUVILLE

  • 60 postów
  • Dołączył: 19-02-2011
  • Skąd: skwierzyna, poznan, szkocja

Napisany 22 lipca 2012 - 11:25

witka. Poprzedni wlasciciel w mojej elci wymienil szybe tuz przed sprzedaza. Solaryczna byla za droga wiec wstawil zwykla. wiazka od czujnika deszczu byla obcieta, a we wiazce od manetki tez byl syf. dosztukowalem-znajdziesz zdjecia w moim temacie chyba o wycieraczkach. na zwykla szybe dalem czujnik od szyby solarycznej (chyba JG), nie dawalem zelu. Wszystko chodzilo jak nalezy. Podsumowujac; na zwykla szybe (zielona) moze byc czujnik od solarycznej i zel nie jest potrzebny do prawidlowej pracy.

#63 OFFLINE   Jackie

Jackie
  • 162 postów
  • Dołączył: 29-12-2011
  • Skąd: Cała Polska/ przemieszczam się
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 23 lipca 2012 - 00:32

witka. Poprzedni wlasciciel w mojej elci wymienil szybe tuz przed sprzedaza. Solaryczna byla za droga wiec wstawil zwykla. wiazka od czujnika deszczu byla obcieta, a we wiazce od manetki tez byl syf. dosztukowalem-znajdziesz zdjecia w moim temacie chyba o wycieraczkach. na zwykla szybe dalem czujnik od szyby solarycznej (chyba JG), nie dawalem zelu. Wszystko chodzilo jak nalezy. Podsumowujac; na zwykla szybe (zielona) moze byc czujnik od solarycznej i zel nie jest potrzebny do prawidlowej pracy.

Przeczytałem Twój wątek. Wstawiłeś prawidłowy czujnik do swojej zwykłej szyby -JG.
Do solaricznej jest UA.

Bez żelu działa Ci zawsze poprawnie?

Logika mi podpowiada, że zadaniem żelu jest by kiedy szyba jest zaparowana by się nie parowało również pomiędzy sensorem a szybą bo wtedy by czujnik nie działał prawidłowo.

#64 OFFLINE   andzg

andzg
  • 1 373 postów
  • Dołączył: 09-02-2009
  • Skąd: Zielona Góra

Napisany 23 lipca 2012 - 09:03

Przeczytałem Twój wątek. Wstawiłeś prawidłowy czujnik do swojej zwykłej szyby -JG.
Do solaricznej jest UA.


Ja przy solarycznej szybie miałem właśnie czujnik JG.
Szyba była oryginalnie od nowości (sądząc po roczniku) i czujnik również wyglądał na fabryczny montaż. Był zamontowany na żelu.
Działało idealnie.

#65 OFFLINE   Jackie

Jackie
  • 162 postów
  • Dołączył: 29-12-2011
  • Skąd: Cała Polska/ przemieszczam się
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 23 lipca 2012 - 10:44

Ja przy solarycznej szybie miałem właśnie czujnik JG.
Szyba była oryginalnie od nowości (sądząc po roczniku) i czujnik również wyglądał na fabryczny montaż. Był zamontowany na żelu.
Działało idealnie.

Do mojej szyby potrzebny będzie czujnik o nr GM:
93171184 inny nr katalogowy 24456424 symbol UA

http://opeloem.com/o...s/93171184.html

Jak widać to co mi podali w ASO zgadza się z tym co na stronie OEM więc wychodzi, że w Twoim był nie od nowości ten czujnik.

Ale ciekawe że komuś udało się wstawić inny :confused:
Czyżby naprawdę pasowały oba czujniki na tą samą szybę lub ten ktoś wymieniając czujnik wymienił uchwyt i co jeszcze było trzeba??

Dla mnie jest to ciekawe, ponieważ mogę nie znaleźć czujnik UA więc ...

Nie wiem. Mam teraz dodatkowy mętlik w głowie a dodatkowo jahol70 wstawił czujnik bez żelu i działa mu prawidłowo.

#66 OFFLINE   andzg

andzg
  • 1 373 postów
  • Dołączył: 09-02-2009
  • Skąd: Zielona Góra

Napisany 23 lipca 2012 - 11:18

http://opeloem.com/o...s/93171184.html

Jak widać to co mi podali w ASO zgadza się z tym co na stronie OEM więc wychodzi, że w Twoim był nie od nowości ten czujnik.

Ale ciekawe że komuś udało się wstawić inny :confused:
Czyżby naprawdę pasowały oba czujniki na tą samą szybę lub ten ktoś wymieniając czujnik wymienił uchwyt i co jeszcze było trzeba??

Dla mnie jest to ciekawe, ponieważ mogę nie znaleźć czujnik UA więc ...

Nie wiem. Mam teraz dodatkowy mętlik w głowie a dodatkowo jahol70 wstawił czujnik bez żelu i działa mu prawidłowo.


Nie wiem jak to więc było z tymi czujnikami.
Auto z salonu wyjechało z solarem. Czujnik deszczu również po rozkodowaniu VIN-u był jako wyposażenie. Data produkcji szyby wskazuje na to, że nigdy nie była wymieniana.

Auto serwisowane w ASO do samego końca. Z każdą pierdółką były właściciel jechał do ASO. Więc nie widzę szans, żeby czujnik u mnie był zmieniany. (no chyba, że w ASO )

Auto było w wersji angielskiej.

Wychodzi więc na to, że samym czujnikiem przejmować się za bardzo nie musisz. Pasują jak widać JG i UA. Żel przy montażu jednak polecam, bo faktycznie zaparowanie szyby może (chociaż nie musi) zakłócać pracę czujnika.

Podane przez Ciebie dane z OEM są zgodne również dla Vauxhall'a

:hmm:

#67 OFFLINE   czeladnik

czeladnik

    Drewniane samochody?

  • 1 826 postów
  • Dołączył: 31-12-2008
  • Skąd: Zielonka
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 DTI 24V Y25DT

Napisany 23 lipca 2012 - 20:32

U siebie mam czujnik JG na szybie solarycznej Pilkingtona z żelową podkładką i działa jak należy.

Obecność korozji w Omedze, zadaje kłam powszechnej opinii, iż Opel robi gówniane samochody. A one z żelaza są zrobione, to rdzewieją :p


#68 OFFLINE   Adam10

Adam10

    Everybody lies

  • 7 760 postów
  • Dołączył: 15-09-2009
  • Skąd: Gdańsk, Kiełpino Górne
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 23 lipca 2012 - 21:42

U siebie mam czujnik JG na szybie solarycznej Pilkingtona z żelową podkładką i działa jak należy.


No właśnie, ja mam co prawda na półce, ale też JG pod szybe solar

#69 OFFLINE   Jackie

Jackie
  • 162 postów
  • Dołączył: 29-12-2011
  • Skąd: Cała Polska/ przemieszczam się
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 24 lipca 2012 - 00:38

No właśnie, ja mam co prawda na półce, ale też JG pod szybe solar


"na półce" tzn??

Wychodzi na to, że oznakowania literami są dla picu jeżeli pasują czujniki, które według ASO pasować nie powinni.
Takim razie być może czujnik pasuje i od innego Opla czy nawet innej marki samochodów gdzie producent czujników jest ten sam.

#70 OFFLINE   manbuba

manbuba
  • 384 postów
  • Dołączył: 10-12-2008
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 24 lipca 2012 - 07:46

"na półce" tzn??

Wychodzi na to, że oznakowania literami są dla picu jeżeli pasują czujniki, które według ASO pasować nie powinni.
Takim razie być może czujnik pasuje i od innego Opla czy nawet innej marki samochodów gdzie producent czujników jest ten sam.


Z własnego doświadczenia wiem, że na 100% UA nie działa na zwykłej szybie. Miałem UA u siebie zamontowany po wymianie szyby przez poprzedniego właściciela i nie działał - wymieniłem na taki jaki być powinien - JG i działa doskonale do dziś. Stary-niedziałający u mnie UA sprzedałem i u kupca z solarem działał.
Także, z tego co piszecie wynika, że można zamienić UA na JG a ja wiem, żę JG na UA już nie. Z vectry (innego samochodu) raczej bym nie próbował dobierać czujnika bo: a) pomimo, że mogą wyglądać identycznie to mają inne wtyczki (np czujniki z vectry do pewnego czasu miały analogiczne wtyczki do omegowych ale potem się zmieniły (3 piny - CAN) b) są skalibrowane pod inną szybę, kąt nachylenia itd..

#71 OFFLINE   Jackie

Jackie
  • 162 postów
  • Dołączył: 29-12-2011
  • Skąd: Cała Polska/ przemieszczam się
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 24 lipca 2012 - 08:33

Z własnego doświadczenia wiem, że na 100% UA nie działa na zwykłej szybie. Miałem UA u siebie zamontowany po wymianie szyby przez poprzedniego właściciela i nie działał - wymieniłem na taki jaki być powinien - JG i działa doskonale do dziś. Stary-niedziałający u mnie UA sprzedałem i u kupca z solarem działał.

A czy obudowy czujników UA i JG są identyczne czy się czymkolwiek różnią?
Ich uchwyty są identyczne?
Kostki takie same i tyle samo przewodów posiadają?
Przekaźniki takie same?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w ustaleniu istotnej kwestii, która może pomóc wszystkim, którzy w omach mają czujniki deszczu.

#72 OFFLINE   manbuba

manbuba
  • 384 postów
  • Dołączył: 10-12-2008
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 24 lipca 2012 - 09:27

A czy obudowy czujników UA i JG są identyczne czy się czymkolwiek różnią?
Ich uchwyty są identyczne?
Kostki takie same i tyle samo przewodów posiadają?
Przekaźniki takie same?


Tak, wszystko jest takie same. Na schematach nie ma różnicy czy UA, czy JG.

#73 OFFLINE   Jackie

Jackie
  • 162 postów
  • Dołączył: 29-12-2011
  • Skąd: Cała Polska/ przemieszczam się
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 24 lipca 2012 - 09:46

Tak, wszystko jest takie same. Na schematach nie ma różnicy czy UA, czy JG.

Wszystko takie same, szyby są identyczne (rozmiar, pochył) więc dochodzę do wniosku, że fabryka mogła dokonać specjalnie jakieś drobnej korekty by nie można zamieniać/kombinować czujniki a pierwsze co mi się nasuwa, że mogły np zamienić miejsca 2 przewodów w wtyczkach.

#74 OFFLINE   manbuba

manbuba
  • 384 postów
  • Dołączył: 10-12-2008
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 24 lipca 2012 - 10:24

Wszystko takie same, szyby są identyczne (rozmiar, pochył) więc dochodzę do wniosku, że fabryka mogła dokonać specjalnie jakieś drobnej korekty by nie można zamieniać/kombinować czujniki a pierwsze co mi się nasuwa, że mogły np zamienić miejsca 2 przewodów w wtyczkach.


No ale czego, nie rozumiesz. Szyby NIE są takie same. Mają inny współczynnik załamania światła, bo są wykonane inaczej (chociażby przez to że mają inny kolor). Przecież podałem Ci przyczynę, czemu są dwa inne czujniki - czujnik UA nie działa na zwykłej szybie.

#75 OFFLINE   Adam10

Adam10

    Everybody lies

  • 7 760 postów
  • Dołączył: 15-09-2009
  • Skąd: Gdańsk, Kiełpino Górne
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 24 lipca 2012 - 17:38

"na półce" tzn


tzn, że nie miałem go jeszcze na aucie. Kupiłem, bo chciałem dokładać czujnik deszczu, ale mam mały kryzys i pewnie z tego zrezygnuje. Myślę że JG jest ok pod solara, bo kupiłem od kolegi u nas z forum i z tego co wiem było to zdjęte z anglika też z solarem

#76 OFFLINE   Jackie

Jackie
  • 162 postów
  • Dołączył: 29-12-2011
  • Skąd: Cała Polska/ przemieszczam się
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 24 lipca 2012 - 23:40

No ale czego, nie rozumiesz. Szyby NIE są takie same. Mają inny współczynnik załamania światła, bo są wykonane inaczej (chociażby przez to że mają inny kolor). Przecież podałem Ci przyczynę, czemu są dwa inne czujniki - czujnik UA nie działa na zwykłej szybie.

Skąd posiadasz taką informacje?

Jeżeli by było tak jak piszesz (inny kąt padania światła na szybach) to logicznie biorąc nie można by było w ogóle zamieniać czujników a z tego co piszecie wychodzi że z zwykłej na solaryczną pasuje.

Kolejna rzecz która mi się nasuwa, że gdyby chodziło tylko o kąt padania światła to mało prawdopodobne jest by czujnik w ogóle nie "wydział" żadnej kropli deszczu niezależnie gdzie/pod jakim kątem ona się znajduje przed czujnikiem.

Ponieważ się nie znamy zaznaczam, że się nie sprzeczam ani wymądrzam lecz dyskutuję z Tobą/Wami próbując rozwikłać zagadkę dla czego są dwa czujniki u Omeg i z jednej szyby na drugą pasuje a na odwrót nie :)

#77 OFFLINE   manbuba

manbuba
  • 384 postów
  • Dołączył: 10-12-2008
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 25 lipca 2012 - 07:14

Skąd posiadasz taką informacje?

Jeżeli by było tak jak piszesz (inny kąt padania światła na szybach) to logicznie biorąc nie można by było w ogóle zamieniać czujników a z tego co piszecie wychodzi że z zwykłej na solaryczną pasuje.

Kolejna rzecz która mi się nasuwa, że gdyby chodziło tylko o kąt padania światła to mało prawdopodobne jest by czujnik w ogóle nie "wydział" żadnej kropli deszczu niezależnie gdzie/pod jakim kątem ona się znajduje przed czujnikiem.

Ponieważ się nie znamy zaznaczam, że się nie sprzeczam ani wymądrzam lecz dyskutuję z Tobą/Wami próbując rozwikłać zagadkę dla czego są dwa czujniki u Omeg i z jednej szyby na drugą pasuje a na odwrót nie :)


Wiem takie rzeczy, bo chodziłem do szkoły;) Szyby są wykonane w innej technologii i mają inny współczynnik załamania światła bo są wykonane z innego materiału - tu nie chodzi o inny kąt padania światła na szybę, bo ten jest przecież taki sam. Tu chodzi o fakt pod jakim kątem światło pada na czujnik, w jaki sposób szyba rozprasza i odbija światło. Od tego zależy kalibracja czujnika bo konstrukcyjnie są takie same. Zgodnie z intencją twórców czujnik UA był do szyby solar a JG do zwykłej szyby. Nie ma w tym żadnej filozofii i drugiego dna co do tego. To, że czujnik JG działa na szybie solar nie znaczy, że działa w 100% tak jak został skalibrowany. Do zwykłej szyby trzeci raz powtarzam - tylko JG.

#78 OFFLINE   Jackie

Jackie
  • 162 postów
  • Dołączył: 29-12-2011
  • Skąd: Cała Polska/ przemieszczam się
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 25 lipca 2012 - 21:27

Tu chodzi o fakt pod jakim kątem światło pada na czujnik

Oto mi chodziło ale źle napisałem.

W większości się zgadzam z Tobą ale nadal mnie ciekawy

Kolejna rzecz która mi się nasuwa, że gdyby chodziło tylko o kąt padania światła to mało prawdopodobne jest by czujnik w ogóle nie "wydział" żadnej kropli deszczu niezależnie gdzie/pod jakim kątem ona się znajduje przed czujnikiem.



#79 OFFLINE   andzg

andzg
  • 1 373 postów
  • Dołączył: 09-02-2009
  • Skąd: Zielona Góra

Napisany 25 lipca 2012 - 21:43

To, że czujnik JG działa na szybie solar nie znaczy, że działa w 100% tak jak został skalibrowany. Do zwykłej szyby trzeci raz powtarzam - tylko JG.


A mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz. Czy czujnik UA był montowany w Omegach, czy został wprowadzony później ?
Jak widać ja i kilka innych osób miało JG przy solarze. Zadzwoniłem do osoby która miała kilka Omeg z czujnikami deszczu i solarami. Każdy czujnik był JG.
Czy nie wydaje się to dziwne?

Co do kalibracji. Wg mnie czujnik JG u mnie przy szybie solar działął perfekcyjnie. Nie miałem żadnych uwag. Jeździłem wieloma autami z czujnikami deszczu więc mam porównanie.

#80 OFFLINE   manbuba

manbuba
  • 384 postów
  • Dołączył: 10-12-2008
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 26 lipca 2012 - 08:19

A mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz. Czy czujnik UA był montowany w Omegach, czy został wprowadzony później ?
Jak widać ja i kilka innych osób miało JG przy solarze. Zadzwoniłem do osoby która miała kilka Omeg z czujnikami deszczu i solarami. Każdy czujnik był JG.
Czy nie wydaje się to dziwne?

Co do kalibracji. Wg mnie czujnik JG u mnie przy szybie solar działął perfekcyjnie. Nie miałem żadnych uwag. Jeździłem wieloma autami z czujnikami deszczu więc mam porównanie.


Tak, czujnik UA był montowany w omedze - ja miałem taki w swojej i Doncortino też ma taki z tego co pamiętam. Na zwykłej szybie JG też działa perfekcyjnie;)