Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

* * * * * 2 głosów

znowu rondo :)


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
266 odpowiedzi na ten temat

#21 OFFLINE   Ozma

Ozma

    The Keymaster

  • 195 postów
  • Dołączył: 23-05-2008
  • Skąd: Luboń

Napisany 15 maja 2010 - 10:07

czyli dojeżdżając do ronda powinieneś sygnalizować gdzie pojedziesz.... w myśl tego co piszesz...

przepis mówi o sygnalizowaniu zmiany pasa lub zmiany kierunku jazdy....

jeśli jadę przez rondo na wprost to co mam sygnalizować ?


Zjeżdżasz z głównej (która prowadzi dookoła ronda)? Zjeżdżasz. To bądź łaskaw zasygnalizować to.

Nic mnie tak nie wpienia jak łoś zjeżdżający z ronda bez kierunku - bo mu się nie chce. Ja w tym czasie muszę stanąć przed wjazdem na rondo, bo nie wiem co jaśnie pan ma na myśli. Gdyby raczył zasygnalizować, że zjeżdża (zresztą wymagane przepisami) to nie musiałbym stawać przed rondem i zmniejszać płynność ruchu.

A jak dojeżdżasz do ronda to co chcesz sygnalizować? Że w lewo pojedziesz? Pod prąd?
Wymarzony potworek już jest...

#22 OFFLINE   Cody667

Cody667

    Reborn From Chaos

  • 308 postów
  • Dołączył: 11-02-2010
  • Skąd: Gdańsk
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 16 maja 2010 - 04:37

Rondo to tak jakby...hmmm...osobny odcinek drogi, dlatego nawet jeśli jedziemy prosto przez rondo, należy ten zamiar zasygnalizować, jako że skręcamy praktycznie w prawo;)właśnie z tej osobnej drogi, jaką jest rondo :) i kropka :cool: inaczej :police:

#23 OFFLINE   Simonek81

Simonek81
  • 425 postów
  • Dołączył: 07-04-2010
  • Skąd: Tarnów (a obecnie Daleszyce)
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 16 maja 2010 - 18:05

temat naprawdę ciekawy... "różne szkoły"... :D ja nigdy nie używam kierunku przed wjazdem na rondo... wydaje mi się to absolutnie nielogiczne... (a zwłaszcza kierunek w lewo...) ...jedyne tłumaczenie to właśnie takie że za chwilkę będę z niego zjeżdżał...

#24 OFFLINE   Kesiaczek

Kesiaczek
  • 567 postów
  • Dołączył: 21-10-2008
  • Skąd: Szczytno/Kielce

Napisany 19 maja 2010 - 19:03

Rondo : Jazda w lewo lub na wprost z prawego pasa (uniemożliwienie zjazdu osobom z pasa lewego)


wedle tego co mnie uczyli na L, jezeli nie przekraczasz osi ronda czyli jadąc również na wprost nalezy poruszczac sie pasem zewnetrznym ronda czyli prawym. Jezeli przekraczasz oś ronda powinienes poruszac sie pasem wewnętrzyn czyli lewym.

A jeżeli poruszasz sie po rondzie pasem lewym powinienes zmienic pas na prawy zjazd wczesniej przed planowanym opuszczeniem ronda.

#25 OFFLINE   chmieleck

chmieleck

    [ZSW 05127]

  • 321 postów
  • Dołączył: 11-10-2009
  • Skąd: Świnoujście

Napisany 19 maja 2010 - 19:54

Rondo : Jazda w lewo lub na wprost z prawego pasa (uniemożliwienie zjazdu osobom z pasa lewego)


A w szczególności uniemożliwienie innym wjazdu na rondo.

#26 OFFLINE   Kesiaczek

Kesiaczek
  • 567 postów
  • Dołączył: 21-10-2008
  • Skąd: Szczytno/Kielce

Napisany 19 maja 2010 - 20:35

A w szczególności uniemożliwienie innym wjazdu na rondo.


tu sie nie zgodze, sytuacje masz taką jak na kazdym innym skrzyzowaniu gdzie włanczasz sie do ruchu z drogi podporzadkowanej. Niestety musisz poczekać.

Wiem że wszyscy najlepiej by chcieli miec zawsze pierwszeństwo ale niestety tak sie nie da.

#27 OFFLINE   chmieleck

chmieleck

    [ZSW 05127]

  • 321 postów
  • Dołączył: 11-10-2009
  • Skąd: Świnoujście

Napisany 19 maja 2010 - 22:02

Ale przecież do tego służą ronda, żeby upłynnić ruch przez skrzyżowanie, nie po to żeby sznur samochodów czekał na wjazd, bo komuś się nie chce zmienić pasa i objeżdża całe rondo na prawym pasie. W przeciwnym razie wszystkie ronda mogłyby mieć tylko jeden pas. Nawet jeśli nie jest to uregulowane przepisami to jest to kwestia elementarnej kultury. Podobnie jak na przykład nie zajmowanie pasa z warunkowym skrętem w prawo w sytuacji gdy zamierzamy jechać prosto - i stanie taki jeden na początku, a cała reszta stoi za nim mimo że mogliby z powodzeniem skręcać. Jest wiele takich umownych zachowań, które potrafią znacznie usprawnić ruch, można to poobserwować za zachodnią granicą, bo u nas niestety większości kierowców brakuje obycia i podstaw kultury.

#28 OFFLINE   Kesiaczek

Kesiaczek
  • 567 postów
  • Dołączył: 21-10-2008
  • Skąd: Szczytno/Kielce

Napisany 20 maja 2010 - 07:35

ale ja nigdzie nie napisałam ze całe ronde trzeba objezdzac prawym pasem, tylko ze jedziemy prawym jezeli nie przekraczamy osi ronda a to jest róznica.

#29 OFFLINE   mrogal

mrogal

    ex PREZES SyBy

  • 1 419 postów
  • Dołączył: 31-03-2009
  • Skąd: Pasłęk
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 20 maja 2010 - 07:45

Rondo : Jazda w lewo lub na wprost z prawego pasa (uniemożliwienie zjazdu osobom z pasa lewego)

eeee, że co??
co to znaczy zjazdu z lewego??( - żeby nie było - rozumiem o co ci chodzi), ale tu występuje zmiana pasa i zasady jak przy zmianie pasa

wedle tego co mnie uczyli na L, jezeli nie przekraczasz osi ronda czyli jadąc również na wprost nalezy poruszczac sie pasem zewnetrznym ronda czyli prawym. Jezeli przekraczasz oś ronda powinienes poruszac sie pasem wewnętrzyn czyli lewym.

A jeżeli poruszasz sie po rondzie pasem lewym powinienes zmienic pas na prawy zjazd wczesniej przed planowanym opuszczeniem ronda.

nic dodać nic ująć:)

#30 OFFLINE   zielonaomega99

zielonaomega99
  • 23 postów
  • Dołączył: 18-10-2010

Napisany 06 listopada 2010 - 11:29

Marudzicie na temat rond. Kto zna katowickie, przejedzie przez każde. Dla nie znających link: http://www.zumi.pl/n...&svActive=false

W każdym przypadku wjazd i zjazd odbywa się 2 pasami. Jakoś strasznie mało kolizji jest na tym rondzie. Wcześniej, przed remontem, było bardzo podobnie i też nikt nie narzekał, no może jedynie na korki. Dodatkowo rondo na pół przecina linia tramwajowa.

Co do kierunkowskazów na rondzie, jeśli jadę w lewo, nawet jeśli jest więcej zjazdów to włączam lewy. Właśnie po to, żeby kierowca za mną wiedział, że nie jadę prosto. Tak mnie uczył instruktor, że jeśli chcę jechać w lewo, to włączam lewy kierunkowskaz, po wjeździe na rondo go wyłączam i włączam prawy od razu jak minę ostatni zjazd który mnie nie interesuje.


I te kierowcy autobusów, którzy zewnętrznym pasem zjeżdżaja na trzecim wyjeździe, mając w ***** że tak nie WOLNO!! Trzy razy omal nie straciłem tak zderzaka albo i czegoś więcej. Musiałem robić 1,5 pełnego obrotu na rondzie. ******!!

#31 OFFLINE   kocyk

kocyk

    watching you

  • 9 202 postów
  • Dołączył: 01-03-2009
  • Skąd: SZ (Zabrze)
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 08 listopada 2010 - 18:59

I te kierowcy autobusów, którzy zewnętrznym pasem zjeżdżaja na trzecim wyjeździe , mając w ***** że tak nie WOLNO


niby dlaczego nie wolno ??

i który to trzeci wyjazd :confused:

   post-6508-0-52963300-1485200684.jpgUrbino 18
 

Powszechnie wiadomo że coś jest niemożliwe do zrobienia, aż przyjdzie ktoś kto nie wie że to jest niemożliwe i to zrobi
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz. :p


#32 OFFLINE   zielonaomega99

zielonaomega99
  • 23 postów
  • Dołączył: 18-10-2010

Napisany 08 listopada 2010 - 19:20

Nie wolno bo są strzałki na jezdni. Prawy pas do skrętu w prawo i jazdy prosto. Mówię konkretnie o wjeździe od strony Sosnowca - od wschodu. Na zdjęciach google dobrze widać. Trzeci wyjazd to ten po pierwszym i drugim:) A w tym wypadku na centrum kKatowic.

#33 OFFLINE   kocyk

kocyk

    watching you

  • 9 202 postów
  • Dołączył: 01-03-2009
  • Skąd: SZ (Zabrze)
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 08 listopada 2010 - 21:48

Nie wolno bo są strzałki na jezdni. Prawy pas do skrętu w prawo i jazdy prosto.


czyli praktycznie możesz zjechać

   post-6508-0-52963300-1485200684.jpgUrbino 18
 

Powszechnie wiadomo że coś jest niemożliwe do zrobienia, aż przyjdzie ktoś kto nie wie że to jest niemożliwe i to zrobi
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz. :p


#34 OFFLINE   zuko252

zuko252
  • 35 postów
  • Dołączył: 01-08-2010
  • Skąd: Syców

Napisany 08 listopada 2010 - 23:51

Niestety niektórzy tak jeżdżą ,przynajmniej wiemy ze mamy uważać na autobusy :D

#35 OFFLINE   zielonaomega99

zielonaomega99
  • 23 postów
  • Dołączył: 18-10-2010

Napisany 09 listopada 2010 - 06:59

czyli praktycznie możesz zjechać


Oczywiście w myśl prawa mogę ... jadąc z dzieckiem ładuję się prosto pod przód Ikarusa - bo on jadąc pasem zewnętrznym mija drugi - ostatni dozwolony dla tego pasa zjazd i jedzie dalej po rondzie.
Na prawdę uważajcie w tym miejscu i nikomu nie ufajcie

#36 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 09 listopada 2010 - 07:30

Już temat ronda przewinął się w tym temacie... nawet podeślę linka do mojego postu odnoszącego się do skrzyżowań o ruchu okrężnym http://forum.omegakl...0&postcount=61i niestety co uczą na tak zwanej "L-ce" to przeważnie tak by zdać egzamin, a nie nauczyć się poruszać....

#37 OFFLINE   kocyk

kocyk

    watching you

  • 9 202 postów
  • Dołączył: 01-03-2009
  • Skąd: SZ (Zabrze)
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 09 listopada 2010 - 18:50

jadąc z dzieckiem ładuję się prosto pod przód Ikarusa - bo on jadąc pasem zewnętrznym mija drugi - ostatni dozwolony dla tego pasa zjazd i jedzie dalej po rondzie.


a nie wiesz że powinieneś ustąpić wszystkim jadącym zewnętrznym pasem zanim zjedziesz z wewnętrznego

no i co to jest ostatni dozwolony zjazd dla tego pasa ? , każdy jest dozwolony

W każdym przypadku wjazd i zjazd odbywa się 2 pasami. Jakoś strasznie mało kolizji jest na tym rondzie. Wcześniej, przed remontem, było bardzo podobnie i też nikt nie narzekał


uważajcie w tym miejscu i nikomu nie ufajcie


tak jak w każdym innym , to podstawa - ograniczone zaufanie

Ziutek w swoim linku wszystko wyjaśnił

dobra koniec OT

   post-6508-0-52963300-1485200684.jpgUrbino 18
 

Powszechnie wiadomo że coś jest niemożliwe do zrobienia, aż przyjdzie ktoś kto nie wie że to jest niemożliwe i to zrobi
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz. :p


#38 OFFLINE   zuko252

zuko252
  • 35 postów
  • Dołączył: 01-08-2010
  • Skąd: Syców

Napisany 09 listopada 2010 - 23:08

Dokładnie ,ograniczone zaufanie . wiadomo że Polacy nie jeżdżą przepisowo i to się nie zmieni.

#39 OFFLINE   DamianSz

DamianSz

    Bleblablo wyszło to #373

  • 4 324 postów
  • Dołączył: 10-03-2009
  • Skąd: Kędzierzyn - Koźle
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 10 listopada 2010 - 06:48

Powiem Wam tak że mi się zdarza używać prawego pasa bo po prostu szlag mnie trafia jak na auto stradzie jakiś burak jedzie lewym, mimo tego że prawy pusty a przed nim nic niema :censored: na innych drogach tego sposobu nie praktykuje.

#40 OFFLINE   zielonaomega99

zielonaomega99
  • 23 postów
  • Dołączył: 18-10-2010

Napisany 10 listopada 2010 - 11:33

a nie wiesz że powinieneś ustąpić wszystkim jadącym zewnętrznym pasem zanim zjedziesz z wewnętrznego

no i co to jest ostatni dozwolony zjazd dla tego pasa ? , każdy jest dozwolony



Zaraz zaraz - bo czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli na rondzie są dwa pasy, i do wjazdu na rondo są adekwatne dwa pasy, i na nich są namalowane strzałki:
- na prawym pasie strzałka "w prawo i prosto" - wjeżdżasz na pas zewnętrzny
- na lewym pasie strzałka "prosto i w lewo" - wjeżdżasz na pas wewnętrzny
to czy można jechać z prawego pasa pasem zewnętrznym i minąć dwa wyjazdy (prawo i prosto) i opuszczać rondo na trzecim wyjeździe (w lewo)????????

Bardzo proszę niech ktoś zerknie na zdjęcie ronda katowickiego na google maps, bo już sam zaczynam wątpić w to co wiem.