Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Sonda: Czy zmieniałeś/aś olej w ASB, czy nie?


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
59 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   FPL

FPL
  • 598 postów
  • Dołączył: 23-04-2009

Napisany 11 czerwca 2009 - 14:22

Mam prośbę. Napisz, czy zmieniałeś/aś olej w swojej automatycznej skrzyni biegów, czy nie. A jeśli nie, to jaki miałeś/aś przebieg bez awarii.

Pytanie bierze się stąd, że niektórzy jak zmienili pierwszy raz po stu kilkudziesięciu tysiącach kilometrów, to mieli problemy i musieli od razu robić remont. Więc może lepiej dać sobie spokój i jak działa to nie ruszać. Zawsze lepiej wywalić kasę na remont np. za 2 lata niż teraz.

#2 OFFLINE   Maro

Maro
  • 4 000 postów
  • Dołączył: 12-05-2006
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 11 czerwca 2009 - 17:50

Moje zdanie to jak działa to nie ruszać.
W poprzedniej nie zmieniałem a miała przelatane ponad 260 tys i żadnych niepokojących znaków.
W obecnej była zmieniana skrzynia, bo z tego co mi wiadomo "mechanicy" za mało oleju wleli lub wcale go nie było ;)

#3 OFFLINE   bzyku_2002

bzyku_2002

    200 parę KM i ciągle mało

  • 1 525 postów
  • Dołączył: 09-09-2007
  • Skąd: Koczała ( Pomorze )
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 11 czerwca 2009 - 17:56

Koego mi skrzynia działa tak jak trzeba i niezamierzam jej poprawiać. Czyli nie zmieniam oleju ;-)

A co do sondy. To trzeba być klubowiczem ;-)

#4 OFFLINE   GISKARD

GISKARD
  • 3 534 postów
  • Dołączył: 17-06-2006
  • Skąd: Pionki
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 11 czerwca 2009 - 18:06

zmieniałem 60 tyś km temu i teraz w zesżłym tygodniu i jest gitarka...
uważam że powinno się zmieniac olej...
chyab że ktoś jeżdzi bez ...tak jak MArylka... to nie musi zmienać :wink: :peace:
oj Marylka taka wtopa zeby bez oleju jeździć...

#5 OFFLINE   Śmigiel

Śmigiel
  • 709 postów
  • Dołączył: 09-11-2006
  • Skąd: Świnoujście
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 11 czerwca 2009 - 18:09

Ale automat nie ruszy z pustą miską. Zawory nie mają na czym pracować i nie jedzie.

Sprawdzone ze 3 razy na skrzyni kolegi. Za niski stan był i omega ledwo się kulała, po dolaniu odpowiedniej ilości dopiero chciała jeździć i to też chwilkę zajęło zanim wszystkie zawory załapały.

Ale wracając do tematu ja u siebie jeszcze nie zmieniałem ale poprzedni właściciel mówił, że świeżo wymieniony (ciekawe ;>). Mam zamiar zmienić po 20.

#6 OFFLINE   FPL

FPL
  • 598 postów
  • Dołączył: 23-04-2009

Napisany 11 czerwca 2009 - 18:12

Ale wracając do tematu ja u siebie jeszcze nie zmieniałem ale poprzedni właściciel mówił, że świeżo wymieniony (ciekawe ;>). Mam zamiar zmienić po 20.


A ile masz na liczniku?

#7 OFFLINE   Śmigiel

Śmigiel
  • 709 postów
  • Dołączył: 09-11-2006
  • Skąd: Świnoujście
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 11 czerwca 2009 - 18:16

Na liczniku 211 tysięcy mi stuknęło w zeszłym tygodniu, ale myślę, że z 50-100 tysięcy ma jeszcze w pamięci ten samochodzik.

#8 OFFLINE   Maro

Maro
  • 4 000 postów
  • Dołączył: 12-05-2006
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 11 czerwca 2009 - 18:28

taka wtopa zeby bez oleju jeździć...

Pisałem, że nie w moich rękach...

#9 OFFLINE   caliber

caliber
  • 95 postów
  • Dołączył: 08-04-2009
  • Skąd: Olsztyn

Napisany 12 czerwca 2009 - 11:23

Ja chyba nie bardzo rozumiem ten temat...jak można nie zmieniać oleju ??

Olej to płyn eksploatacyjny, w skrzyni pracuje w bardzo wysokich temperaturach i pod ciśnieniem i normalnym jest że jego właściwości smarne tracą na wartości.

Przed wczoraj byłem u fachury od skrzyń automatycznych właśnie w celu zmiany oleju, powiedział mi że rozsądnym jet zmieniać co 40 000km lub co dwa lata.

Po wymianie oleju automat chodzi dużo lepiej, nie wiem praktycznie kiedy zmienia biegi, czuć wyraźnie że lżej mu się jedzie.

Między bajki można włożyć to, że oleju się nie wymienia.
Osobiście nie kupiłbym takiego auta, jak bym wiedział że w automacie nie był zmieniany olej.
Pozdrawiam.

#10 OFFLINE   Mrozio

Mrozio
  • 235 postów
  • Dołączył: 08-02-2008
  • Skąd: München

Napisany 12 czerwca 2009 - 12:38

Nie ma potrzeby wymieniania oleju w ASB-takie jest moje zdanie. To że trzeba wymieniać zazwyczaj mówią mechanicy którzy się tym trudnią i zarabiają na tym pieniądze. Uważam to bardziej jako zagrywkę psychlogiczną....
Wymieniłem w swojej maszynie-olej był czarny! Po wymianie nie stwierdziłem TOTALNIE żadnej różnicy. Przed wymianą konsultowałem się z kolegą Kczechem i popieram jego zdanie że skrzynie są wytrzymałe, a wymianie oleju podlegają te które pracowały w cięzkich warunkach-taxi lub w policji.
Jeżeli nie ma różnicy to po co przepłacać:-)
Mój zawód związany z wymiana oleju spotęgował fakt obecności podkładki plaskikowej-zmielonej oczywićie, w małej misce olejowej. To dopiero mnie zdenerwowało!
Pozdrawiam

#11 OFFLINE   wicek

wicek
  • 4 076 postów
  • Dołączył: 14-07-2008
  • Skąd: Komorze
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 czerwca 2009 - 13:21

Nie ma potrzeby wymieniania oleju w ASB-takie jest moje zdanie. To że trzeba wymieniać zazwyczaj mówią mechanicy którzy się tym trudnią i zarabiają na tym pieniądze. Uważam to bardziej jako zagrywkę psychlogiczną....
Wymieniłem w swojej maszynie-olej był czarny! Po wymianie nie stwierdziłem TOTALNIE żadnej różnicy. Przed wymianą konsultowałem się z kolegą Kczechem i popieram jego zdanie że skrzynie są wytrzymałe, a wymianie oleju podlegają te które pracowały w cięzkich warunkach-taxi lub w policji.
Jeżeli nie ma różnicy to po co przepłacać
Mój zawód związany z wymiana oleju spotęgował fakt obecności podkładki plaskikowej-zmielonej oczywićie, w małej misce olejowej. To dopiero mnie zdenerwowało!

To po co wymieniasz olej w silniku, płyn hamulcowy, klocki hamulcowe? Hamuje na ztartych klockach? Hamuje, a to, że piszczy, to mało istotne tak? Tak samo z silnikiem, nie wymienisz oleju, będzie chodził, ale jak długo? A skrzynia to co? Tam są jeszcze większe obciążenia jak w silniku, ale po co wymieniać olej, skoro jeździ? Płyn hamulcowy... Jest w układzie? Jest, więc jak nie wycieka, to po co wymieniać? Co z tego, że kiedyś pojedziesz i Ci noga wpadnie w podłogę, gdy akurat będziesz musiał awaryjnie zahamować, Ale wszytsko do czasu! A później klnięcie, bo Omega zła, bo Omega głupia, albo, że nigdy więcej automatu... Ale jak się dba, tak się ma...

#12 OFFLINE   Kristofer

Kristofer

    VECTRAIrmscher1,9150+chip

  • 1 758 postów
  • Dołączył: 27-07-2007
  • Skąd: zyyy...no wiecie już skąd
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 czerwca 2009 - 13:23

Mój zawód związany z wymiana oleju spotęgował fakt obecności podkładki plaskikowej-zmielonej oczywićie, w małej misce olejowej. To dopiero mnie zdenerwowało!
Pozdrawiam

czyli gdybyś nie wymieniał to byś nie wiedział że podkładka padła i w niedługim czasie skrzynia pa pa

#13 OFFLINE   FPL

FPL
  • 598 postów
  • Dołączył: 23-04-2009

Napisany 12 czerwca 2009 - 13:25

Ale jak się dba, tak się ma...


Stary no ale człowiek chciałby dbać, tylko strach oddać niunię w ręce tych wszystkich partaczy. Wiesz, lepsze bywa wrogiem dobrego. No i kwestia, że gdyby producent przewidział wymianę, to chyba byłby elegancki korek spustowy, nie? Ale nie wkurzaj się. Może masz rację. Ja już po prostu nic nie wiem.

#14 OFFLINE   wicek

wicek
  • 4 076 postów
  • Dołączył: 14-07-2008
  • Skąd: Komorze
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 czerwca 2009 - 13:27

Nie wiem gdzie zmieniał Bruno, ale się spytam i Ci podeślę kontakt do tej firmy, ale wiem, ze sobie chwalił, a skrzynka super chodzi teraz.

#15 OFFLINE   Kristofer

Kristofer

    VECTRAIrmscher1,9150+chip

  • 1 758 postów
  • Dołączył: 27-07-2007
  • Skąd: zyyy...no wiecie już skąd
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 czerwca 2009 - 13:28

No i kwestia, że gdyby producent przewidział wymianę, to chyba byłby elegancki korek spustowy, nie?

to musiał by byc sporych rozmiarów aby przez niego filtr wyjąć :p

#16 OFFLINE   andzg

andzg
  • 1 373 postów
  • Dołączył: 09-02-2009
  • Skąd: Zielona Góra

Napisany 12 czerwca 2009 - 13:33

Stary no ale człowiek chciałby dbać, tylko strach oddać niunię w ręce tych wszystkich partaczy. Wiesz, lepsze bywa wrogiem dobrego. No i kwestia, że gdyby producent przewidział wymianę, to chyba byłby elegancki korek spustowy, nie? Ale nie wkurzaj się. Może masz rację. Ja już po prostu nic nie wiem.


producent przewiduje wymiane oleju, a mit ze sie go nie wymienia bierze sie z faktu, ze wymiana przewaznie nie jest wpisana w ksiazce( pierwsza wymiana zalecana po ok. 120 tys km czyli przewaznie po gewarancji), wiec i pracowanicy aso przez to moga nie wiedziec itp itd. fakt jest taki ze olej to plyn eksploatacyjny tak jak juz wicek pisal i podlega wymianie.

#17 OFFLINE   Mrozio

Mrozio
  • 235 postów
  • Dołączył: 08-02-2008
  • Skąd: München

Napisany 12 czerwca 2009 - 16:05

To po co wymieniasz olej w silniku, płyn hamulcowy, klocki hamulcowe? Hamuje na ztartych klockach? Hamuje, a to, że piszczy, to mało istotne tak? Tak samo z silnikiem, nie wymienisz oleju, będzie chodził, ale jak długo? A skrzynia to co? Tam są jeszcze większe obciążenia jak w silniku, ale po co wymieniać olej, skoro jeździ? Płyn hamulcowy... Jest w układzie? Jest, więc jak nie wycieka, to po co wymieniać? Co z tego, że kiedyś pojedziesz i Ci noga wpadnie w podłogę, gdy akurat będziesz musiał awaryjnie zahamować, Ale wszytsko do czasu! A później klnięcie, bo Omega zła, bo Omega głupia, albo, że nigdy więcej automatu... Ale jak się dba, tak się ma...



Wicek, jakie to obciążenia panują w skrzyni biegów a w silniku nie?? Całe życie myślałem że olej silnikowy bardziej dostaje w kość...nie wiem może na uczelni kłamią....Wracając do tematu, i tu dodam że to jest moje zdanie-jak ktoś chce mieć spokojne sumienie to nie widze przeciwskazań do zmieniania oleju w skrzyni razem z silnikowym.
...A olej w silniku zmieniam co 10 tyś:-)

#18 OFFLINE   Kristofer

Kristofer

    VECTRAIrmscher1,9150+chip

  • 1 758 postów
  • Dołączył: 27-07-2007
  • Skąd: zyyy...no wiecie już skąd
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 czerwca 2009 - 16:11

jak ktoś chce mieć spokojne sumienie to nie widze przeciwskazań do zmieniania oleju w skrzyni razem z silnikowym.
...A olej w silniku zmieniam co 10 tyś


no w silniku co 10 tys to tak ale w skrzyni to trochę za często można spokojnie zrobić 60tys (i finansowo będzie lżej )

#19 OFFLINE   przemek985

przemek985
  • 1 124 postów
  • Dołączył: 10-01-2007
  • Województwo: lubelskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 12 czerwca 2009 - 19:34

Wg ksiazki obslugi w AR25/35 zmienia sie co 90tys.
Ja zmienilem i mam spokoj.

#20 OFFLINE   Śmigiel

Śmigiel
  • 709 postów
  • Dołączył: 09-11-2006
  • Skąd: Świnoujście
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 czerwca 2009 - 20:29

No ja nie rozumiem już w ogóle nic. Ogólnie słyszałem od paru mechaników a nie monterów urządzeń mechanicznych, że olej w skrzyni manualnej można sobie odpuścić wymianę, zaś w automacie musowo tylko każdy z Nich podał inne okresy tej wymiany. Generalnie moje ja też jestem zdania, że powinno się zmieniać. Tak jak kolega już wcześniej zauważył mamy tam filtr oleju - czyli co, umieszczony filtr w misce sobie zostawiamy na amen, aż w pewnym momencie się zapcha i będzie lipa. Nie wymieniamy filtra bo nie wymieniamy oleju, skoro jest filtr w skrzyni tak jak i na silniku to się go wymienia ale wraz z olejem. Chyba mój chłopski tok rozumowania jednak ma jakiś sens?