Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Świece żarowe nie grzeją, gdzie szukać winy??


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
48 odpowiedzi na ten temat

#21 OFFLINE   szymono

szymono
  • 291 postów
  • Dołączył: 15-02-2011
  • Skąd: okolica Olsztyn

Napisany 26 października 2011 - 08:20

tak kolego, odpinałem wtyczkę od czujnika temp. który znajduje się przy termostacie i kiedyś w wakacje ją odpinałem i świece grzały przy plus 20 a teraz odpinam czujnik i nie grzeją. Ten temat jest podobny kolego tylko tam mają problem z tym że świece nie włączają się przy temp. 5 stopni a jak jest poniżej zera to tak. A u mnie się coś stało żę wcale nie działa dlatego szukam jak sprawdzić sterownik

#22 OFFLINE   kmitki

kmitki
  • 166 postów
  • Dołączył: 05-12-2010
  • Skąd: Zabrze
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 26 października 2011 - 19:48

Mam schemat sterownika i wyprowadzenia przekaźnika może ci się przyda.

#23 OFFLINE   aparat

aparat

    Zbanowany

  • 274 postów
  • Dołączył: 06-10-2010

Napisany 26 października 2011 - 21:37

sprawdz w podstawce prezekażnika świec oczywiste sprawy;
31-masa
30-stałe +12v
15-po stacyjce +12v,zabezpieczone bezpiecznikiem(chyba f56 20A)!!
G1,G2-to wyjście na zasilanie świec gdy wszystko działa ok
i teraz dokładnie nie powiem na temat styków ST i DI,ale przyjmijmy,że styk
ST-to sygnał z ecu do załączenia przekażnika grzania świec(wtedy,jak silnik masz ciepły,po przekręceniu zapłonu,nie powinno być zmiany napięcia,lecz po odpięciu czujnika temperatury silnika dla ecu,powinno sie coś zmieniać)jeżeli nie,to przedzwonić ten styk,ze stykiem 94 ecu
DI-sygnał dla ecu o usterce świec żarowych (do pinu 87 ecu).

#24 OFFLINE   kmitki

kmitki
  • 166 postów
  • Dołączył: 05-12-2010
  • Skąd: Zabrze
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 27 października 2011 - 12:43

A ja mam takie pytanko jak wymienić świece żarowe żeby się nie zerwały? Lepiej na ciepłym czy na zimnym silniku? Ma ktoś może sprawdzony sposób?

#25 OFFLINE   szymono

szymono
  • 291 postów
  • Dołączył: 15-02-2011
  • Skąd: okolica Olsztyn

Napisany 30 października 2011 - 17:40

koledzy pomocy, nie skorzystałem ze schematu i nie sprawdziłem czy do przekaźnika dochodzi prąd bo zepsuł mi się miernik. Byłem natomiast u znajomego na szrocie wziąłem 2 przekaźniki, zdjąłem przewód od czujnika temp. i nie widać różnicy. Świece dalej nie grzeją. Więc to nie przekaźnik. Gdzie dalej szukać?? Ma ktoś jakiś pomysł?? I mam jeszcze jedno pytanie.
http://allegro.pl/un...1882776416.html
Czy za pomocą tego zdiagnozuje co jest nie tak?? Bo zastanawiam się czy kupić coś takiego czy jechać do mechanika. Nie mam za bardzo kasy na coś lepszego bo spłukałem się podczas regeneracji pompy.

#26 OFFLINE   kmitki

kmitki
  • 166 postów
  • Dołączył: 05-12-2010
  • Skąd: Zabrze
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 30 października 2011 - 19:43

Najlepszy dla ciebie będzie zwykły miernik żeby wszystkie przewody pomierzyc. A jeśli chodzi o fejsik to ten o ktorym mówisz to tylko zabawka na którą szkoda kasy. Do twojego autka to Interfejs OPEL SCANNER USB 1.0.1.71 albo OP-COM ale i to na niewiele ci sie w tym przypadku przyda bo jeden i drugi poda ci bląd 1635 i dalej będziesz w tym smym miejscu, więc radzę najlepiej zacznij od zwykłego miernika i szukaj przerwy w zasilaniu lub na przewodach sterujących.

#27 OFFLINE   szymono

szymono
  • 291 postów
  • Dołączył: 15-02-2011
  • Skąd: okolica Olsztyn

Napisany 30 października 2011 - 20:17

kolego jutro już będę miał miernik bo mój się zepsuł a jutro wezmę od kumpla z pracy. ale gdzie dokładnie i co mam szukać. Sprawdzę jutro to co podał mi kolega "aparat" a jeśli będzie tak jak ma być to gdzie dalej szukać??

#28 OFFLINE   kmitki

kmitki
  • 166 postów
  • Dołączył: 05-12-2010
  • Skąd: Zabrze
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 30 października 2011 - 20:40

Jeśli było by tak jak ma być to świece by grzały a nie grzeją.

#29 OFFLINE   DamianSz

DamianSz

    Bleblablo wyszło to #373

  • 4 324 postów
  • Dołączył: 10-03-2009
  • Skąd: Kędzierzyn - Koźle
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 listopada 2011 - 15:27

a zadam głupie pytanie jaką masz pewność że nie grzeją może kontrolka padła ?

#30 OFFLINE   szymono

szymono
  • 291 postów
  • Dołączył: 15-02-2011
  • Skąd: okolica Olsztyn

Napisany 02 listopada 2011 - 18:08

kolego wiem że nie grzeją bo gdy rano był przymrozek to strasznie ciężko palił nawet gdy po przekręceniu kluczykiem teoretycznie chwilkę czekałem, a po drugie dziś sprawdzałem miernikiem i do świec żaden prąd nie dochodzi.

zmierzyłem dziś także opór na każdej ze świec i napięcia na poszczególnych pinach kostki od przekaźnika

Więc tak, świece mają opór około 515 omów. To dobrze??

Na stykach DI=11,8v 15=12v ST=5,5v 30=12,2v Na G1, G2 i S1 nie ma zadnych napięć więc przestawiłem na omy i chciałem sprawdzić rezystancje. I tak, na G1 miernik piszczał czyli wywnioskowałem że tam jest masa, na G2 było 222 omy a na S1 miernik tez piszczał czyli kolejna masa. Kolega aparat pisał że na 31 powinna być masa ale ja nie mam takiego pinu jak 31???

#31 OFFLINE   machony79

machony79

    przygoda z Omegą trwała 8.5 roku

  • 4 668 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Katowice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 listopada 2011 - 18:18

ściągnij wtyczkę tą większą(dwupinową a nie wsuwkę) z obudowy termostatu i wtedy powinny sie właczyć świece.Poznasz po świecącej kontrolce w liczniku.
Jeśli zapali sie to znaczy że grzeja i jest wszystko OK.Jak temperatura spadnie poniżej 0' to się same włączą.

#32 OFFLINE   szymono

szymono
  • 291 postów
  • Dołączył: 15-02-2011
  • Skąd: okolica Olsztyn

Napisany 02 listopada 2011 - 18:31

kolego a w którym miejscu jest ta wtyczka dwupinowa??

#33 OFFLINE   machony79

machony79

    przygoda z Omegą trwała 8.5 roku

  • 4 668 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Katowice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 listopada 2011 - 18:44

kolego a w którym miejscu jest ta wtyczka dwupinowa

[ATTACH]15404[/ATTACH]słabo widać ale może sie dopatrzysz

#34 OFFLINE   szymono

szymono
  • 291 postów
  • Dołączył: 15-02-2011
  • Skąd: okolica Olsztyn

Napisany 02 listopada 2011 - 19:01

Kolego masz rację. Dzięki wielkie. To może powiesz mi jeszcze dlaczego rok temu świece grzały mi poniżej 5 stopni na plusie a w tym roku przy przymrozkach -3 jeszcze nie grzały?? Czy możliwe że jak oddałem do warsztatu na regeneracje pompy paliwa to coś w kompie przestawili?? I dlaczego wcześniej świece grzały gdy ściągałem tą wsuwkę a teraz tylko podczas gdy zdejmę tą dwupinową wtyczkę

#35 OFFLINE   machony79

machony79

    przygoda z Omegą trwała 8.5 roku

  • 4 668 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Katowice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 listopada 2011 - 19:11

Ta wsuwka odpowiada tylko za wskazanie temperatury na liczniku.Z tego drugiego czujnika komp bierze informację.
Kolega ma tak samo.Poczekamy aż temperatura spadnie poniżej zera.Pamiętajmy,że w komorze silnika może być kilka stopni różnicy w porównaniu z tym co pokazuje nam czujnik temperatury zewnętrznej..
Słyszałem również,że moment włączania świec żarowych zależy od wgranego softu i mozliwe,że pompiarz to zmienił.

#36 OFFLINE   aparat

aparat

    Zbanowany

  • 274 postów
  • Dołączył: 06-10-2010

Napisany 02 listopada 2011 - 19:13

jak ściągałeś wsówke z jednym pinem,ta raczej mogła sie zapalać kontrolka przegrzania silnika,ten miernik masz coś nie teges-sprawna świeca ma coś ok 1 ohma-trudne do dokładnego zmierzenia precyzyjnie miernikiem za pare złotych,ogólnie świeca ma "zwarcie"-miernik piszczy,a gdy ty masz 512 omów ,to albo żle mierzysz,albo tej świecy już nie masz

#37 OFFLINE   szymono

szymono
  • 291 postów
  • Dołączył: 15-02-2011
  • Skąd: okolica Olsztyn

Napisany 02 listopada 2011 - 19:26

koledzy, oki, jutro jeszcze sprawdze swiece, wykręce je i zobacze bo ja mierzyłem jej opór na wkręconych i tak jak mowisz kolego, miernik ustawiłem na diode( przy zwarciu piszczy) a nie piszczał tylko pokazywał mi około 515. Jutro wykręce i zobaczę. Ale moje kolejne pytanie brzmi. Słyszałem że nie można za pomocą komputera ustawić temp. przy jakich świece mają się włączać tylko w serwisie opla trzeba zmienic soft jak pisał wyżej kolega machony79. A słyszałem o jakimś patencie że można zamontować jakiś przełącznik który odłączał by chwilowo czujnik temp. Tak jak to robią urządzenia z allegro za kilka złotych tak samo można podobno zrobić i samem za pomocą pstryczka odłączać czujnik. Czytałem coś o tym na forum vectry więc może słyszeliście coś o tym??

#38 OFFLINE   kmitki

kmitki
  • 166 postów
  • Dołączył: 05-12-2010
  • Skąd: Zabrze
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 listopada 2011 - 20:35

To urządzonko to oszukiwacz czujnika temperatury. Włancza grzanie przy każdym przekręceniu stacyjki na ok. 5-10 sek. nawet przy gorącym silniku, ale nie generuje błedu komputera jak przy zdjęciu wtyczki czujnika. Co do mierzenia świec to nie mierzy się ich tak jak diody ale na omomierzu na zakresie do 200om wartość powinna być ok 1om. Przy wykręcaniu świec trzeba bardzo uważać bo lubią się ukręcać a potem jest duży problem.

#39 OFFLINE   szymono

szymono
  • 291 postów
  • Dołączył: 15-02-2011
  • Skąd: okolica Olsztyn

Napisany 02 listopada 2011 - 20:42

wiem o Tym że lubią się ukręcać. A co do tego urządzenia to ja wiem że one grzeje przy każdej temp. Ale czy można by było zrobić tak aby samemu za pomocą przełącznika wyłączać czujnik temp. i za chwile go po prostu włączyć. Słyszałem o takim patencie

#40 OFFLINE   DamianSz

DamianSz

    Bleblablo wyszło to #373

  • 4 324 postów
  • Dołączył: 10-03-2009
  • Skąd: Kędzierzyn - Koźle
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 03 listopada 2011 - 06:42

Ale czy można by było zrobić tak aby samemu za pomocą przełącznika wyłączać czujnik temp. i za chwile go po prostu włączyć. Słyszałem o takim patencie

wystarczy w obwód wstawić pstryczek i już masz