Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

czujnik prędkości pojazdu


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
47 odpowiedzi na ten temat

#21 OFFLINE   beast

beast

    Vauxhall Killer

  • 18 304 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Kwidzyn
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: silnik po tuningu

Napisany 04 września 2007 - 20:50

lord ja tam nie wiem, ale V6 na I biegu wykręca prawie 100km/h - nie pamiętam ile dokladnie.
A Ty powiadasz ze miales 170km/h na I biegu - weź zastanów sie co piszesz.

ps. a prędkość jest odczytywana z czujnika ABS tylko nie pamiętam ktorego



cos mi swita ze na prawym kole przod. w sobote wrzuce na podnosnik i pokrece kolami




 


#22 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 września 2007 - 20:59

Moja V6-tka na I robi z 60 na II 100 wiec nie wiem z kad takie dane podajecie... Chyba ze 3.0 tak robi ale chyba przelozenia, az tak sie nie roznia ?? czy czegos nie wiem ?? :)


mylisz sie kolego. Sprawdz dobrze. Wrzuć "S" i depnij w deche. II wrzuci kolo 90km/h,a III OIDP kolo 140paru.
Przy 170 kickdown redukuje jeszcze z IV do III bez włączonego "S"

ps. nie róbmy już OTa tutaj ;)

#23 OFFLINE   lord_craven

lord_craven

    Ciem kotka!

  • 5 572 postów
  • Dołączył: 30-08-2006
  • Skąd: Giedlarowa
  • Województwo: podkarpackie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 września 2007 - 21:40

A Ty powiadasz ze miales 170km/h na I biegu - weź zastanów sie co piszesz.

A emotkę na końcu to widział?

prędkość jest odczytywana z czujnika ABS tylko nie pamiętam ktorego

Na pewno z lewego przodu bo testowałem.

A tak na poważnie to w zimie zaobserwowałem bawiąc się na parkingu, że prędkościomierz idzie w górę przy ślizgających się tylnych kołach. Więc nie tylko czujnik ABS-u z przodu podaje sygnał, ale całkiem możliwe że któryś z tyłu też to czyni.

#24 OFFLINE   jarek_bolo

jarek_bolo
  • 26 postów
  • Dołączył: 23-08-2007
  • Skąd: Bełchatów/Kleszczów

Napisany 05 września 2007 - 07:41

Pal licho czujniki ABSu. Bledu ABSu nie mam.
Ja musze wiedziec gdzie się znajduje to ustrojstwo co powoduje blad nr. 24 (Vehicle Speed Sensor).
I ewentualnie numer katalogowy GM, bo w sklepach ktorych bylem nigdy sie nie spotkali z czyms takim :/

Hipoteza jedna padla u mechanikow, ze pewnie bedzie za zegarami gdzies :???:
Fenomen wyborców PO[/url]

#25 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 05 września 2007 - 08:56

Pal licho czujniki ABSu. Bledu ABSu nie mam.
Ja musze wiedziec gdzie się znajduje to ustrojstwo co powoduje blad nr. 24 (Vehicle Speed Sensor).
I ewentualnie numer katalogowy GM, bo w sklepach ktorych bylem nigdy sie nie spotkali z czyms takim :/

Hipoteza jedna padla u mechanikow, ze pewnie bedzie za zegarami gdzies :???:



Kolego własnie Ci klarujemy, ze sygnał prędkości pojazdu pobieranyjest włąsnie z czujnika ABSu.
Za licznikami to mozesz co najwyżej znaleźć zdechniętą mysz.
Pomysl - jaki czujnik miałby być za licznikiem i co miałby tam mierzyć?
ABS ma za to czujniki przy kołach (przy każdym kole). Czujniki te sprawdzają czy koło sie kręci, jak sie kręci podaje impulsy do kompa. Ilość tych impolsów w jednostce czasu to .. prędkość pojazdu.
Jesli wiec pytasz gdzie jest ten czujnik prędkości to mówie Ci - szukaj czujników ABS

A tak na poważnie to w zimie zaobserwowałem bawiąc się na parkingu, że prędkościomierz idzie w górę przy ślizgających się tylnych kołach. Więc nie tylko czujnik ABS-u z przodu podaje sygnał, ale całkiem możliwe że któryś z tyłu też to czyni.


Lord ja tak sobie dywaguje, ze skoro ABS ma 4 czujniki to moze kiedy występuje róznica miedzy wskazaniami czujników to uśrednia pomiar albo cós.
Nie wiem czy dane do prędkości pobierane są bezpiśrednio z czujnika, czy z calego kompa ABS, bo to nawet byloby bardziej logiczne niż ciągnięcie dodatkowych kabli z czujnika.

#26 OFFLINE   bogumil.s

bogumil.s

    made in france

  • 4 238 postów
  • Dołączył: 26-03-2007
  • Skąd: Rzeszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 05 września 2007 - 09:45

Hipoteza jedna padla u mechanikow, ze pewnie bedzie za zegarami gdzies :???:

tak jest w autach które maja prędkościomierz napędzany linka (omega A, vectra, astra) tam sie to nazywa impulsator i jest wmontowany pod licznikiem z tyłu, omega b nie ma linki więc i niema impulsatora i pod czy za licznikiem nic takiego nie znajdziesz, jeśli juz komp oczytuje prędkośc to raczej jak cita napisał

z calego kompa ABS

bo to jest bardziej logiczne

#27 OFFLINE   jarek_bolo

jarek_bolo
  • 26 postów
  • Dołączył: 23-08-2007
  • Skąd: Bełchatów/Kleszczów

Napisany 05 września 2007 - 09:55

No ja rozumiem was i ogólnie logicznie to co piszecie kupy się trzyma.

Ale... dlaczego komp wywala, ze Czujnik Predkosci Pojazdu nawalony i dalej idac tym tropem, w programie diagnostycznym z tego linku pokazana jest ewidentnie jakaś część.
Nie jest to chyba czujnik ABSu??
Fenomen wyborców PO[/url]

#28 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 05 września 2007 - 10:10

a ze tak zapytam - jak klikniesz w tym info-techu na "lokalizacja" to nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie?

ps. na moje to jest usrojstwo, które przelicza ilość impulsów z ABS na wychylenie wskazówki zegara.
Gdzie to jest - nie wiem.

#29 OFFLINE   jarek_bolo

jarek_bolo
  • 26 postów
  • Dołączył: 23-08-2007
  • Skąd: Bełchatów/Kleszczów

Napisany 05 września 2007 - 10:17

a ze tak zapytam - jak klikniesz w tym info-techu na "lokalizacja" to nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie?

ps. na moje to jest usrojstwo, które przelicza ilość impulsów z ABS na wychylenie wskazówki zegara.
Gdzie to jest - nie wiem.


No i tak samo ja pisałem wyżej w którymś ze swoich postów, stąd też hipoteza, że umiejscowione jest to urządzenie za zegarami... obok zdechłej myszy :mrgreen:

Ja tego INFO-TECHa nie obsługiwałem, tak tylko przez ramie patrzyłem mechanikowi, myślę, że mechanik by skorzystał z opcji "lokalizacja", ale coś mi się zdaje, że to tylko na schemacie pokazuje lokalizacje, nie wiem, zapytam go jeszcze.
Edit:
No i pytałem, powiedział, że po kliknięciu tej lokalizacji wyskakuje właśnie to co widać w tym linku, mówił, że w większości aut pokazuje lokalizacje w samochodzie (zdjęcie fizyczne), a w tym przypadku tylko takie zdjęcie części jest.
Na schemacie to to idzie prosto do kompa głównego.

Nic, pozostaje może targnąć się na rozebranie tych zegarów, jak coś namierzę to dam znać.

Edit:
Właśnie wygooglałem taki wątek na innym forum.
Z niego wynika, że to ustrojstwo może być gdzieś zespolone z pompą ABS :/

Jak by ktoś miał blisko jakiś dobry autoryzowany serwis Opla i podskoczył z wydrukowanym tym zdjęciem może by rozjaśnili co nie co ??
Fenomen wyborców PO[/url]

#30 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 05 września 2007 - 11:20

Właśnie wygooglałem taki wątek na innym forum.
Z niego wynika, że to ustrojstwo może być gdzieś zespolone z pompą ABS :/


no to pozwole sobie powiedziec "a nie mówiliśmy?" ;)

A poważnie to w takim razie jest to potwierdzenie wszytskiego co bylo powiedziane wyżej tylko "w kupie"
Prędkość jest z czujników ABS (pewnie wszystkich uśredniona albo z jakimiś innymi założeniami 'if then') i siedzi sobie to to w pompie i liczy impulsy, dzieli przez czas i podaje kabelkiem na licznik

#31 OFFLINE   lord_craven

lord_craven

    Ciem kotka!

  • 5 572 postów
  • Dołączył: 30-08-2006
  • Skąd: Giedlarowa
  • Województwo: podkarpackie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 05 września 2007 - 16:55

A tak na poważnie to w zimie zaobserwowałem bawiąc się na parkingu, że prędkościomierz idzie w górę przy ślizgających się tylnych kołach. Więc nie tylko czujnik ABS-u z przodu podaje sygnał, ale całkiem możliwe że któryś z tyłu też to czyni.

Lord ja tak sobie dywaguje, ze skoro ABS ma 4 czujniki to moze kiedy występuje róznica miedzy wskazaniami czujników to uśrednia pomiar albo cós.

Gdyby były uśredniane z czujników to wskazówka by tak ochoczo nie skakała po skali. Tak mi się wydaje.

Nie wiem czy dane do prędkości pobierane są bezpiśrednio z czujnika, czy z calego kompa ABS, bo to nawet byloby bardziej logiczne niż ciągnięcie dodatkowych kabli z czujnika.

Chyba z kompa bo czujnik ma kabel dwużyłowy.

Będziesz miał gdzieś jakiś piaseczek pod kołami to zerwij przyczepność i zobacz jak u Ciebie się będzie prędkościomierz zachowywał.

#32 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 05 września 2007 - 17:18

Gdyby były uśredniane z czujników to wskazówka by tak ochoczo nie skakała po skali. Tak mi się wydaje.


dlaczego nie. Srednia z 0km/ i 80km/h to 40km/h przy nagłym wzroscie prędkości dolicz jeszcze bezwładność wskazówki ... i voila

#33 OFFLINE   jarek_bolo

jarek_bolo
  • 26 postów
  • Dołączył: 23-08-2007
  • Skąd: Bełchatów/Kleszczów

Napisany 07 września 2007 - 20:30

No ale w tym momencie to bez sensu to zrobiono, zespalając to z całym sterowaniem ABSu.
ABS chodzi, ale ponieważ ten sensor przebytej drogi nawala, co ma wpływ na krokowiec będę musiał wymieniać całą elektronikę/pompę ABS, która to tania nie jest :/
Fenomen wyborców PO[/url]

#34 OFFLINE   db_77

db_77
  • 19 postów
  • Dołączył: 01-10-2007
  • Skąd: Rzgów k/Łodzi

Napisany 04 stycznia 2008 - 20:26

w mojej omie też przestał działać prędkościomierz. Jutro będę grzebał.Zobacze przy ABS tak jak mówicie..... Wymieniał mi mechanik jakiś czas temu klocki i płyn hamulcowy może coś spie :censored:
pozdro.
Lepiej zrobić, i żałować, niż żałować, że się nie zrobiło.

#35 OFFLINE   dariodario

dariodario
  • 55 postów
  • Dołączył: 22-07-2007
  • Skąd: Warszawa

Napisany 05 stycznia 2008 - 15:03

W mojej omedze gościu po podłączeniu Techa też gość powiedział że był błąd wynikający z czujnika prędkości pojazdu to było latem.

Nieprzywiązywałem do tego wagi bo wszystko działało jak należy.
Teraz natomiast kiedy jest zimno nie działa prędkościomierz.
Pokazuje prędkośc jak samochodem przejadę jakieś 3 km chodzi nie ma na to reguły.
Jesienią kiedy było mokro też nieraz przestawał działać.

Poderzewam że jeśli byłby to któryś z czujników Abs to by wywalało odrazu kontrolkę na desce.

#36 OFFLINE   Ciamek

Ciamek
  • 70 postów
  • Dołączył: 13-09-2010
  • Skąd: Ustka/Bydgoszcz/Kutno

Napisany 30 grudnia 2010 - 14:03

Witam serdecznie. U mnie z czujnikiem prędkości pojazdu wygrałem wymieniając bezpiecznik. Problem miałem następujący. Jak kupowałem samochód, nie działał ABS, świeciła się kontrola trakcji, nie działał licznik oraz radio. Postanowiłem wtedy sprawdzić bezpieczniki, no i po wymianie trzech sztuk wszystko zaczęło grać i do dzisiaj nie mam problemu.

#37 OFFLINE   machony79

machony79

    przygoda z Omegą trwała 8.5 roku

  • 4 668 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Katowice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 30 grudnia 2010 - 14:28

Witam serdecznie. U mnie z czujnikiem prędkości pojazdu wygrałem wymieniając bezpiecznik. Problem miałem następujący. Jak kupowałem samochód, nie działał ABS, świeciła się kontrola trakcji, nie działał licznik oraz radio. Postanowiłem wtedy sprawdzić bezpieczniki, no i po wymianie trzech sztuk wszystko zaczęło grać i do dzisiaj nie mam problemu.

a kolega patrzy z kiedy był ten post??

#38 OFFLINE   Ciamek

Ciamek
  • 70 postów
  • Dołączył: 13-09-2010
  • Skąd: Ustka/Bydgoszcz/Kutno

Napisany 30 grudnia 2010 - 16:33

Kolega po fakcie spojrzał na datę...Najmocniej przepraszam...

#39 OFFLINE   fugas27

fugas27
  • 2 postów
  • Dołączył: 04-11-2010

Napisany 10 lutego 2011 - 15:20

Witam ten mądry czujnik prędkości pojazdu znajduje się w środku sterownika abs.

#40 OFFLINE   fugas27

fugas27
  • 2 postów
  • Dołączył: 04-11-2010

Napisany 12 marca 2011 - 16:54

To jednak może być prawdą że ten czujnik będzie miał coś wspólnego z falowaniem obrotów podczas toczenia się kół? Akurat w mojej omie tak się dzieje.Chyba trzeba będzie zabrać za tą elektronikę abs.