Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Jaka antena do cb ?? , która najlepsza ?? - rady & opinie


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
247 odpowiedzi na ten temat

#21 OFFLINE   Lukasboss

Lukasboss

    VW Jetta 1.4 TSI

  • 1 657 postów
  • Dołączył: 24-07-2007
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 14 września 2009 - 20:29

Tak, masz rację kolego. Chodziło mi o to że jak bacik się łatwo odkręca to łatwiej to upchnąć do bagażnika. A tam jest chyba na ampul?


http://photos03.alle...03/88/730038887

do regulacji bata (strojenia) standardowo imbus a sama antena poprostu sie wykreca z tego co pamietam... niestety Cb zostalo skradzione razem ze scenikiem i juz nie ma jak sprawdzic :(

W tej cenie i rozmiarach to naprawde dobra antenka. Przy zestawie budżetowym jak uniden 520 xl antenka spisuje sie bardzo dobrze.

#22 OFFLINE   wiat.p

wiat.p
  • 48 postów
  • Dołączył: 02-06-2009
  • Skąd: Łódź

Napisany 14 września 2009 - 21:05

President Missouri,z małych najmniejsze zło jakimi są krótkie anteny

#23 OFFLINE   eliks

eliks
  • 1 563 postów
  • Dołączył: 28-11-2007
  • Skąd: Lidzbark

Napisany 14 września 2009 - 21:20

Do metra to popoluj na presidenta (florida spoko, ale moze troche krotka), troche sie wykosztujesz, ale lepiej niz hustler powinna dzialac.

Ale nie działa lepiej. Mam porównanie i mimo że Florida działa na TTI a Hustler na Onwie MK3 to zasięg i zbieranie Hustler ma wiele lepsze. Dodam jeszcze że President Florida jest nierozbieralna i po przetarciu kabla, samego nie wymienisz.

#24 OFFLINE   THIN

THIN
  • 1 365 postów
  • Dołączył: 31-08-2007
  • Skąd: Konstancin
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 14 września 2009 - 22:42

Panowie - dziękuję wszystkim za bezcenne porady.

Pojechałem do sklepu z cb i wpadam, mówię że chcę wilsona (tego o którym piszecie), a gość do mnie, jakie auto, jakie cb. To ja mu mówię jakie a on do mnie czy stoi na dachu czy na bagajku - to mówię że na bagażniku, więc polecił mi Midland ML-145 - a ja mu mówię że chcę metrową z niezbyt wygórowaną ceną i ten wilson będzie w pytkę, to on do mnie że bierze obydwie i idziemy do auta.

Poszliśmy, podłączyliśmy najpierw jedną potem drugą i szczerze wam powiem że przy radiu TTI TCB 880 (lekki szumofon) Midland wypadł sporo lepiej - mniejsze szumy, czyściej ludzi było słychać i ogólnie jakaś tak większa cisza lepszy dźwięk i odległość..... Naprawdę duża bo (dla wtajemniczonych w 100licy) stojąc na ursynowie gadałem z gościem który był za tunelem a przed wybrzeżem Gdyńskim, a niestety na wilsonie dotarłem tylko do łazienkowskiej z wielkim szumem - ale dało radę gadać.....

Co najlepsze ten midland był tańszy niż Wilson i gość odrazu sugerował midlanda.
Kupiłem go i zestroili odrazu i muszę wam powiedzieć że bajka jest poza jednym małym szczegółem - jak ułożyłem kabel antenowy po swojemu to mi z 1 metr zabrakło i chyba będę musiał antenę na dach przenieść bo teraz mi kabel po siedzeniu pasażera idzie - ale ten poprzedni szit mimo dłuższego kabla wogóle się nie umywa do tego midlanda :D

Poza tym sama konstrukcja - dół bata (ten z gwintem) jest bardzo masywny i pożądnie zrobiony, a co najlepsze podstawa z magnesem w miejscu gdzie się bata wkręca jest na 3 bycze śruby przymocowana do magnesu, a nie tak jak w mojej poprzedniej antenie sklejona (chyba klejem do papieru bo tak dobrze to się kupy trzymało) i teraz gość mi powiedział że ręką napewno gwintu nie przekręcę nie wspominając już o uszkodzeniu podstawy tak jak w w starej antenie - obejrzał ją i stwierdził że faktycznie lipa..... I już jestem zadowolony :D


A powiedzcie mi proszę jeszcze gdzie macie umieszczone anteny i którędy pociągnięte kable?? Interesuje mnie sedanik :D

 


#25 OFFLINE   fnd

fnd
  • 1 167 postów
  • Dołączył: 19-02-2009
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 15 września 2009 - 00:52

Midland wypadł sporo lepiej - mniejsze szumy, czyściej ludzi było słychać i ogólnie jakaś tak większa cisza lepszy dźwięk i odległość


Midland jest jakieś 60 cm dłuższy więc różnica musi być znacząca. Wiadomo, im dłuższy bat-tym lepszy ;)

A powiedzcie mi proszę jeszcze gdzie macie umieszczone anteny i którędy pociągnięte kable?? Interesuje mnie sedanik


Najlepszym miejscem dla anteny jest sam środeczek dachu. Ja stawiam jakieś 20 cm na północny zachód od antenki fm. (nad pasażerem za kierowcą). Na początku miałem na klapie bagażnika, ale denerwowało mnie jak mi coś dyndało w lusterku :D obijałem dach anteną przy otwieraniu bagażnika, miałem problemy z chowaniem anteny (w końcu po to kupiłem magnesówkę, żeby ją chować) a ciągłe przekładanie kabla było dla mnie uciążliwe i najważniejszy powód, nie mogłem jej dobrze zestroić. Na dachu jest o wiele lepiej. Kabel od radia idzie pod fotelem pasażera, dalej pod dywanikiem z tylu, wchodzi pod kanapę i ukryty wędruje aż do prawego tylnego słupka. Później zahaczony jest o to oczko od pasów bezpieczeństwa i dalej na dach. Z tego co zauważyłem, większość sedanów ma anteny na klapach-może i lepiej to wygląda, ale CB nie ma wyglądać tylko działać. ;) Pozdro!

#26 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 15 września 2009 - 06:34

ale CB nie ma wyglądać tylko działać

Zgadzam się w całej rozciągłości, u mnie antena stoi na klapie bagażnika tylko dlatego że mam szyberdach a jak bym wywiercił dziurę w dachu i zamocował instalację antenową o bym miał z głowy szyberdach. Więc padło na klapę z dziurą po środku a w efekcie antena działa kierunkowo do przodu.

#27 OFFLINE   maksiu

maksiu
  • 494 postów
  • Dołączył: 10-08-2008
  • Skąd: Pleszew

Napisany 15 września 2009 - 09:01

Midland wypadł sporo lepiej - mniejsze szumy, czyściej ludzi było słychać i ogólnie jakaś tak większa cisza lepszy dźwięk i odległość.

Midland jest jakieś 60 cm dłuższy więc różnica musi być znacząca. Wiadomo, im dłuższy bat-tym lepszy ;)

Fizyki nie oszukamy, dluzszy bacik musi wiecej zbierac od krotszego.
A co do szumow to mialem takie samo wrazenie po przesiadce na lemma z hustlera - mniej, czysciej, az poczatkowo uwazalem ze gorzej dziala :D

...jak ułożyłem kabel antenowy po swojemu to mi z 1 metr zabrakło i chyba będę musiał antenę na dach przenieść bo teraz mi kabel po siedzeniu pasażera idzie...

A moze go przedluz? Ja tak zrobilem, bo kabelek od klapy na styk (przez srodek bagaznika, pod tylna kanapa, wzdluz tunelu) pasowal mi miedzy siedzenia do alana 100, wilsona zamocowalem w nogach pasazera i braklo troche cm.

#28 OFFLINE   DaVePGN

DaVePGN

    Drift King

  • 4 228 postów
  • Dołączył: 17-02-2009
  • Skąd: PGN
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 15 września 2009 - 09:13

A moze go przedluz? Ja tak zrobilem, bo kabelek od klapy na styk (przez srodek bagaznika, pod tylna kanapa, wzdluz tunelu) pasowal mi miedzy siedzenia do alana 100, wilsona zamocowalem w nogach pasazera i braklo troche cm.

To ile jest z klapy do nog pasazera po twojej drodze, bo ja tez bede tak kabelek ukladal...

#29 OFFLINE   THIN

THIN
  • 1 365 postów
  • Dołączył: 31-08-2007
  • Skąd: Konstancin
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 15 września 2009 - 09:23

a jak go przedłużyć??

Słyszałem że raczej tego kabla nie powinno się łączyć??

 


#30 OFFLINE   Beny

Beny

    x30ben

  • 4 042 postów
  • Dołączył: 28-12-2006
  • Skąd: Malbork - GMB
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 15 września 2009 - 09:24

a jak go przedłużyć??

Słyszałem że raczej tego kabla nie powinno się łączyć??


niby też tak słyszałem... ale przedłużałem znajomemu w pasku i śmigała normalnie.. kup kabel antenowy i złączke skręcaną... zarabiasz dwa końce i skrecasz... :)

coś takiego np. http://www.allegro.p..._wtykow_cb.html



Mój Wilson też z początku nei śmigał najlepiej... ale po dostrojeniu wszystkeigo z radiem i ułożeniem kabla jest elegancko :) dodam jescze że przy dostrajaniu Pan w sklepie skrócił sam bacik o jakieś 2cm i po chwili znów gdzieś o 1cm... nie wiem czemu tak ale wierze że miało to na celu poprawienie łączności :)
Kabel u mnei też za krótki... mam poprowadzony tak jak fnd ale antene wyrzucam na środek dachu prawymi tylnymi drzwiami pasażera.. :) a tak leży na rolecie bagażnika - mam caravana...

Do usłyszenia! :D over :razz:
Dodany obrazek

ZWYKŁY KLUBOWICZ

#31 OFFLINE   Lukasboss

Lukasboss

    VW Jetta 1.4 TSI

  • 1 657 postów
  • Dołączył: 24-07-2007
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 15 września 2009 - 14:47

dodam jescze że przy dostrajaniu Pan w sklepie skrócił sam bacik o jakieś 2cm i po chwili znów gdzieś o 1cm... nie wiem czemu tak ale wierze że miało to na celu poprawienie łączności :)


no bo na tym polega strojenie. Podlaczasz pomiedzy miernik SWR i dlugoscia bata ustawiasz jakosc odbioru i nadawnia.

Co do przedluzenia przewodu to nie polecam takich zabiegow. Jezli przedluzymy o nieduza czesc i miernikiem wykalibrujemy sprzet to ok. Ale 2 krotne przedluzanie najczesciej konczy sie cisza w eterze...

#32 OFFLINE   robert3012

robert3012
  • 2 349 postów
  • Dołączył: 09-02-2009
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 15 września 2009 - 15:55

Co do przedluzenia przewodu to nie polecam takich zabiegow. Jezli przedluzymy o nieduza czesc i miernikiem wykalibrujemy sprzet to ok. Ale 2 krotne przedluzanie najczesciej konczy sie cisza w eterze...


To nie przedłuża się kabla tylko wywala oryginalny (przeważnie dają 4m) i wstawia się nowy jednolity kupiony z metra. I nie wierzcie sprzedawcom którzy twierdzą że długość "strajalna" przewodu to ok 4m i że jak się da 8 to nic nie będzie słychać tak samo jak niektórzy zachęcają do kupna zestawu CB+antena "bo już zestrojone"... Antenę stroi się do masy auta a nie do radia.

#33 OFFLINE   maksiu

maksiu
  • 494 postów
  • Dołączył: 10-08-2008
  • Skąd: Pleszew

Napisany 15 września 2009 - 18:38

To ile jest z klapy do nog pasazera po twojej drodze, bo ja tez bede tak kabelek ukladal...

Zrobie Ci Mistrzu jutro foty jak ten moj kabelek idzie, mierzylem ten od lemma kiedys, to mial kolo 4m (obija mi sie w glowie jakies 3,64 - to chyba ta jakas zalecana dlugosc kabla czy cos w tym stylu). Chcialem kupic metr (5m spokojnie wystarczy) i doczepic tak jak pisali wyzej laczka, ale nie mieli z metra i mi gostek dal gotowy z zarobiona koncowka, tez cos kolo 4m, dolutowalem druga, skrecilem, poprowadzilem jak chcialem, a reszte wrzucilem do schowka gdzie bodajze trojkat jest.
Na foto wszystko zobaczysz :)
Aha, SWR nie zmienil sie po przedluzeniu, wrazenia odbioru rowniez, nikt mi nie mowi ze piszcze/chrabeze/itp.

#34 OFFLINE   maksiu

maksiu
  • 494 postów
  • Dołączył: 10-08-2008
  • Skąd: Pleszew

Napisany 16 września 2009 - 21:04

DaVePGN, po kolei: radio na tunelu podlaczone pod zasilanie radia po kluczyku, kabel miedzy tunelem a siedzeniem, pod tylna kanape po skosie, wychodzi w narozniku bagaznika, do schowka gdzie mam jego nadmiar, przez uszczelke do silownika, do niego jest w trzech miejscach przyklejony, i do antenki na uchwycie domowej roboty.
Chodzilo mi o to zeby zamykac i otwierac klape bez ruszania kablem :)
Dodany obrazekDodany obrazekDodany obrazekDodany obrazekDodany obrazekDodany obrazekDodany obrazek
Dodany obrazekDodany obrazek
Plusminus (mysle ze z malym zapasem) 5,5m kabla.

#35 OFFLINE   Orkan

Orkan
  • 161 postów
  • Dołączył: 15-03-2009
  • Skąd: Mikołów/Łaziska Górne
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 18 września 2009 - 09:09

Co ma SWR do odbioru? Współczynnik fali stojącej ma wpływ na moc wypromieniowaną przez antenę. Za duży wpółczynnik SWR (WFS) i może polecieć końcówka mocy, radio będzie robić za grzejnik, a słyszeć cię będą tylko na parkingu na którym stoisz.
Długość kabla oczywiście ma znaczenie, ale nie chodzi tu, czy kabel ma 5, czy 25 m. Najważniejsze, żeby była to krotność pewnej długości, mającej związek z długością fali. Teraz już tej wartości nie pamiętam, ale w razie czego mogę poszukać w literaturze. Stroi się anteną i kablem, przycinając go. Ważna jest także jakość kabla.

Ja bawiłem się w CB radio, kiedy było to hobby, a nie legalny antyradar :rolleyes:
Na bloku stoi jeszcze antena 5/8 fali na 6 m maszcie. Razem jakieś 13 metrów :cool:

#36 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 września 2009 - 16:16

Długość kabla oczywiście ma znaczenie, ale nie chodzi tu, czy kabel ma 5, czy 25 m. Najważniejsze, żeby była to krotność pewnej długości, mającej związek z długością fali. Teraz już tej wartości nie pamiętam,


pasmo na którym jest nasze CB ma długość fali 11m i o tą wielokrotność chodzi strojenie kablem ma tylko sens jak ktoś posługuje się radiem bardzo małej mocy np. 0,1W a nie jak można 4W to takie strojenie ma przeważnie znaczenie na innych pasmach jak CB i przy długościach kabla powyżej 100mb

Stroi się anteną i kablem, przycinając go

są takie anteny które nazywają się "jachtowe" lub "sztormówki" i te anteny wykorzystują kabel jako tak zwaną sztuczną ziemię i przeciwwagę ( ze względu że Łodzie są zrobione ze sztucznego tworzywa)

Ważna jest także jakość kabla.

Ma i to duże słaby ekran kabla może powodować że radio piszczy lub buczy, raczej większość urządzeń jest tak ustawione by spełniało wszystkie normy Urzędu Komunikacji Elektronicznej ( UKE ) i to co jest sprzedawane to wielu z was nie będzie przeszkadzać. Chba że ktoś posiada radio Alan101+hustler czy cobra dx4+magnesówka sunker'a i wiele, wiele innych, w tym w połączeniu mamy co chwile " Mobile jak mnie słychać!!! "

#37 OFFLINE   piotras.plock

piotras.plock

    W KOŃCU UKOCHANA SAFRANE

  • 98 postów
  • Dołączył: 06-01-2008
  • Skąd: Płock->Gąbin

Napisany 23 września 2009 - 21:10

Dodam jeszcze że President Florida jest nierozbieralna i po przetarciu kabla, samego nie wymienisz.

Nie prawda .:p

pasmo na którym jest nasze CB ma długość fali 11m i o tą wielokrotność chodzi strojenie kablem ma tylko sens jak ktoś posługuje się radiem bardzo małej mocy np. 0,1W a nie jak można 4W to takie strojenie ma przeważnie znaczenie na innych pasmach jak CB i przy długościach kabla powyżej 100mb


są takie anteny które nazywają się "jachtowe" lub "sztormówki" i te anteny wykorzystują kabel jako tak zwaną sztuczną ziemię i przeciwwagę ( ze względu że Łodzie są zrobione ze sztucznego tworzywa)


Ma i to duże słaby ekran kabla może powodować że radio piszczy lub buczy, raczej większość urządzeń jest tak ustawione by spełniało wszystkie normy Urzędu Komunikacji Elektronicznej ( UKE ) i to co jest sprzedawane to wielu z was nie będzie przeszkadzać. Chba że ktoś posiada radio Alan101+hustler czy cobra dx4+magnesówka sunker'a i wiele, wiele innych, w tym w połączeniu mamy co chwile " Mobile jak mnie słychać!!! "


I wszystko w temacie . Gość dobrze gada .
Posłuchaj...Nie mówi się "bedzie",tylko-"będzie".Rozumisz?
-Ś.P. dziadek Julek...

#38 OFFLINE   Ksiadz

Ksiadz
  • 309 postów
  • Dołączył: 02-08-2009
  • Skąd: Gdynia

Napisany 30 grudnia 2009 - 22:58

REWELWCYJNA ANTENA CB JBA-2748 MONTAŻOWA
ANTENA CB JBA-2748 PORÓWNYWALNA JEST PARAMETRAMI DO ŚWIATOWEGO HITU WŚRÓD ANTEN LAFAYETTE OTTAWA
CECHĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ I ZALETĄ TEJ ANTENY JEST POTĘŻNA CEWKA
I MOŻLIWOŚĆ PRZEGUBOWEGO ŁAMANIA BATA ANTENY PRZY JEGO NASADZIE,
CO UMOŻLIWIA NAM BEZPROBLEMOWY WJAZD DO GARAŻU,MYJNI...

DANE TECHNICZNE:
CZĘSTOTLIWOŚĆ; 25-30MHz
ZYSK: 6dB
S.W.R. 1;1,1
WYSOKOŚĆ ANTENY: 1.70m
DŁUGOŚĆ PRZEWODU: 4m

PRESIDENT ALASKA

Częstotliwość: 26-28 MHz
Długość fali: 6/8
Zysk: +6 dBi
Moc: 500 W P.E.P
Częstotliwość strojenia: 26-28 MHz
Masa: 0,200 kg
Długość anteny: 1450 mm
Średnica otworu mocowania: 16 mm

Wiem ze wiekszosc kupiła by presidenta bo to wkoncu firma.
Mam jeszcze takie ptytanie planuje ktoras z tych anten zamontowac w "zderzaku"
to znaczy w gornym plastiku nawiercic dziórke tak aby przeszedł tylko sam bat a cewke przykrecic do tego dolnego plastiku ale zastanawiam sie czy to nie bedzie kolidowało ze zbieraniem anteny. chce tak zrobic gdyz anteny sa długie ale maja dobre parametry co o nich sadzicie i o tym rozwiazaniu mocowania ich?:confused::confused:

#39 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 30 grudnia 2009 - 23:03

Wiem ze wiekszosc kupiła by presidenta bo to wkoncu firma.
Mam jeszcze takie ptytanie planuje ktoras z tych anten zamontowac w "zderzaku"
to znaczy w gornym plastiku nawiercic dziórke tak aby przeszedł tylko sam bat a cewke przykrecic do tego dolnego plastiku ale zastanawiam sie czy to nie bedzie kolidowało ze zbieraniem anteny. chce tak zrobic gdyz anteny sa długie ale maja dobre parametry co o nich sadzicie i o tym rozwiazaniu mocowania ich?


po pierwsze smiało mozesz kupić antene Midlanda albo Sirio i zapłacisz mniej za to samo.
Po drugie nie mozesz zamontować anteny przykręcając ją do plastiku, bo antena potrzebuje do swojego dzialania mase, wiec element musi być metalowy
Po trzecie - po co Ci długa antena, skoro chcesz ją montować tak nisko. Nic nie bedziesz mial z dobrych parametrów anteny, ktore osiągnięte są dzięki m.in, jej długości jesli będzie zamontowana nad ziemią.
Najpierw poczytaj o co w montażu anten chodzi, zanim wydasz zupelnie niepotrzebnie pieniądze na markową antene zamontowaną tak, ze nic z niej nie będzie.

#40 OFFLINE   Ci4y

Ci4y
  • 55 postów
  • Dołączył: 13-11-2009
  • Skąd: Nowa Sól

Napisany 31 grudnia 2009 - 12:13

popieram to co powiedzial cita poprostu zrobilbys sobie i antenie wielka krzywde montujac ja w zderzaku, nawet jesli doprowadzil bys najkrutsza droga mase to antena nie miala by dobrych osiagow i pytanie czy autko nie robilo by odbicia co wplywa negatywnie na zestrojenie i ustawienie anteny ( mialem taki kicz u klienta w lanosie zamontowal antene z tylu przy lampie i sie dziwil czemu to niechce chodzic tak jak powinno, antena miala problem bo wiecej dawala do tylu, nie moglem jej wstroic zbyt dobrze poniewaz auto robilo mi numery z odbiciem, klientowi powiedzialem ze albo zmienia miejsce montazu anteny albo zostaje jak jest ... ) ja bym radzil podjechac do jakiegos serwisu gdzie sie tym zajmuja i doradza Ci kolego Ksiadz jaka antene najlepiej dobrac pod radyjko i gdzie ja zamontowac by uzyskac jak najleprzy efekt. Owszem omijaj sklepy typu media markt, expert i avansy bo tam z reguly pracuja ludzie z przypadku i umieja czytac z naklejek ( nie obrazajac nikogo takie mam wrazenie jak wchodze do takich sklepow ) odwiedz serwis ktory montuje cb, naprawia napewno ktos cos doradzi