Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Kiedy dostrajanie?


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
23 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   Luqua

Luqua
  • 941 postów
  • Dołączył: 14-10-2006
  • Skąd: Chełm
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 11 listopada 2006 - 22:58

jestem nowym uzytkownikiem CB. mam cobre 19 dx + sirio ml 145. wiem ze co jakis czas nalezy dostrajac radio (lub antene nie wiem) kiedy nalezy to robic? czy beda widoczne objawy i jak robic by dostrajac najrzadziej? na kij wyrzucac 15zl. :piwo: :bigok:



 


#2 OFFLINE   Dj Rayan

Dj Rayan
  • 14 postów
  • Dołączył: 08-10-2006
  • Skąd: Wolbrom

Napisany 14 listopada 2006 - 19:49

Antene stroi się, kiedy zmieniasz miejsce montażu anteny. Np. gdy z dachu przenosisz antenę na bagaznik. Wtedy SWR może się zwiekszyć, co moze doprowadzić do spalenia końcówki mocy w radiu.

#3 OFFLINE   mazi82

mazi82
  • 361 postów
  • Dołączył: 15-10-2006
  • Skąd: Radom
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 14 listopada 2006 - 22:52

co moze doprowadzić do spalenia końcówki mocy w radiu.

wersja b. drastyczna, zle zestrojona anteny (dokładnie kabel i antena) pogorszą komunikacje. w zasadzie strojenie powinno sie odbyć po zamontowaniu anteny w miejscu jej przeznaczenia.
Luqua, jeżeli radyjka będziesz używał tylko w trasie to strojenie zrób na 19 kanale

#4 OFFLINE   GISKARD

GISKARD
  • 3 534 postów
  • Dołączył: 17-06-2006
  • Skąd: Pionki
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 14 listopada 2006 - 23:35

Antene stroi się, kiedy zmieniasz miejsce montażu anteny. Np. gdy z dachu przenosisz antenę na bagaznik


miałem dostrojoną antenke............. na klape bagażnika.......... a przeniosłem na dach.... czy też musze wykonac strojenie..............????

facio w sklepie powiedział miż enie tzreba.............
:bad:

#5 OFFLINE   mazi82

mazi82
  • 361 postów
  • Dołączył: 15-10-2006
  • Skąd: Radom
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 15 listopada 2006 - 07:44

Dj Rayan napisał/a:
Antene stroi się, kiedy zmieniasz miejsce montażu anteny. Np. gdy z dachu przenosisz antenę na bagaznik


miałem dostrojoną antenke............. na klape bagażnika.......... a przeniosłem na dach.... czy też musze wykonac strojenie..............????

koledze chodziło chyba o montaż na stale, np. na rynience, lub inny uchwyt. a co do magnesówek to i tak nie ma zbyt duzego znaczenia bo styk z masa samochodu jest znikomy

#6 OFFLINE   Patrikoss

Patrikoss
  • 435 postów
  • Dołączył: 21-06-2006
  • Skąd: Kalisz
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 15 listopada 2006 - 08:12

czy to znaczy że anten magnesowych się w ogóle nie stroi ??

#7 OFFLINE   mazi82

mazi82
  • 361 postów
  • Dołączył: 15-10-2006
  • Skąd: Radom
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 15 listopada 2006 - 10:47

Patrikoss, stroi się tak czy tak, czy to magnesówka czy na stałe

#8 OFFLINE   Robo

Robo

    Zbanowany

  • 427 postów
  • Dołączył: 19-05-2006
  • Skąd: Radom

Napisany 15 listopada 2006 - 11:28

Antene stroi się, kiedy zmieniasz miejsce montażu anteny. Np. gdy z dachu przenosisz antenę na bagaznik


miałem dostrojoną antenke............. na klape bagażnika.......... a przeniosłem na dach.... czy też musze wykonac strojenie..............????

facio w sklepie powiedział miż enie tzreba.............
:bad:


jak miałeś na klapie a przeniosleś na dach to powinienesz przestroić...

facio powiedział że w tym miejscu co ją postawilęś (na klapie) miała idealne swr i nie trzeba było stroić na dachu być moż już trzeba
konto usunięte

#9 OFFLINE   GISKARD

GISKARD
  • 3 534 postów
  • Dołączył: 17-06-2006
  • Skąd: Pionki
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 15 listopada 2006 - 15:28

facio powiedział że w tym miejscu co ją postawilęś (na klapie) miała idealne swr i nie trzeba było stroić na dachu być moż już trzeba


tak tyle ze jak byłem drugi raz to był inny facio............. :bad:

sie podjedzie może w piatek........ to zobaczymy................
a jak nie to w sobote.......
:???:

#10 OFFLINE   teamc

teamc
  • 395 postów
  • Dołączył: 15-09-2006
  • Skąd: Koszalin

Napisany 17 listopada 2006 - 16:17

Ja koncze teraz studia telekomunikacja cyfrowa i mialem conieco o antenkach :) sam mam midlanda i hustler'a ic100. Zasada jest taka kazda antene sie stroi albo masztem albo kablem (dwie techniki). Zmiana polozenia anteny jest wazna ale z doswiadczen na studiach i mojego profesora wynika ze nie treba dostrajac anteny jesli przenosimy ja w inne miejsce polozone wyzej do 0,5 m. Nie powinien sie zmienia SWR znacznie. A i jeszcze powiem tak jak masz g... warta antene to i tak zestrojenie ci nic nieda bo czesto anteny te 50 pln sa na smietnik, szkoda montowac dziadostwa.

#11 OFFLINE   GISKARD

GISKARD
  • 3 534 postów
  • Dołączył: 17-06-2006
  • Skąd: Pionki
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 17 listopada 2006 - 17:03

A i jeszcze powiem tak jak masz g... warta antene to i tak zestrojenie ci nic nieda bo czesto anteny te 50 pln sa na smietnik, szkoda montowac dziadostwa.


antenka magnes hulster ic100............
:mrgreen: Dodany obrazek

#12 OFFLINE   biszek

biszek
  • 325 postów
  • Dołączył: 09-07-2006
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 18 listopada 2006 - 08:33

moim subiektywnym zdaniem , czesc magnesowek jest przystosowana do strojenia , a czesc nie
ja mam antene magnesowke presydenta alaska , nie wiem czy one jeszcze wogole sa produkopwane , model sprzed 14-15 lat , i ona napewno nie jest do strojenia , no chyba ze obcegami bat bede przycinal :)
a strojenie kablem jest dla mnie jakas niedorzecznosci ya/ oczywiscie sam kabel tez musi miec odpowiednia dlugosc , wielokrotnosc czegos tam :):) nie wiem fachowcem nie jestem , napewno ktorys z kolegow to wyjasni
z tym ze fabryczny kabel juz ma ta dlugosc, dlatego nie powinno sie go zmieniac
a sama moja antena , no coz , jak ma dobre zmasowane miejsce to nawet swr nie drgnie , jak nie ma masy to i swr na full

o samym strojenie juz tu bylo kilka tematow i dosc dobrze napisanych :)
sam jestem zdania ze swr powinno sie zakladac zaraz przy antenie . i wtedy stroic antene , na koncu swr zalozyc zaraz za radiem i sprawdzic calosc , jesli swr wzrosl to ciac kabel po kawalku az bedzie ok :) ale trzeba uwazac , zeby nie zostalo 20 cm kabla :D:D

a swoja droga , co fachowiec od anten to inna szkola i kazdy sie powoluja na doswiadczenie i fizyke , :D:D
ja sie na nic nie powoluje , a powyzsze to moja subiektywna opinia

pozdrawiam i zycze dalekich lacznosci

#13 OFFLINE   woytan

woytan

    woytan

  • 104 postów
  • Dołączył: 24-09-2006
  • Skąd: Łódź

Napisany 19 listopada 2006 - 05:03

moim subiektywnym zdaniem , czesc magnesowek jest przystosowana do strojenia , a czesc nie
ja mam antene magnesowke presydenta alaska , nie wiem czy one jeszcze wogole sa produkopwane , model sprzed 14-15 lat , i ona napewno nie jest do strojenia , no chyba ze obcegami bat bede przycinal


aleske stroi sie tak jak inne anteny i wlasnie jak swr na 40 kanale bedzie wiekszy to nalezy ja obcegami przyciac!!
choc te anteny postawione na magnesie zwykle sie wysuwa

a strojenie kablem jest dla mnie jakas niedorzecznosci ya/ oczywiscie sam kabel tez musi miec odpowiednia dlugosc , wielokrotnosc czegos tam :) nie wiem fachowcem nie jestem , napewno ktorys z kolegow to wyjasni
z tym ze fabryczny kabel juz ma ta dlugosc, dlatego nie powinno sie go zmieniac


dlugosc kabla miala kiedys znaczenie kiedy to kable sprzedawane jako 50om mialy od 40 do 80:)))
teraz kable 50om maja 50om wiec czarow z dlugoscia kabla sie juz nie uprawia

sam jestem zdania ze swr powinno sie zakladac zaraz przy antenie . i wtedy stroic antene , na koncu swr zalozyc zaraz za radiem i sprawdzic calosc , jesli swr wzrosl to ciac kabel po kawalku az bedzie ok ale trzeba uwazac , zeby nie zostalo 20 cm kabla :D


kupujac antene zwykle z nia dostajemy okreslona ilosc kabla... idac tropem powyzszej kolegi wypowiedzi doprowadzimy kabel obcinajac do momentu ze nie bedz\iemy w stanie zestroic anteny
kiedys do mnie do serwisu przyjechal facet ktory nie mogl zestroic anteny...
mial idealna mase i wszystkie przejscia byly oki
antena stroila na innych autach a u niego nie...
okazalo sie podczas radosnej zabywy w strojenie ucinal kabel...
to co mu zostalo to bylo ok 1,5m
po wymianie kabla na standardowa dlugosc antena zadzialala od reki
wnioski pozostawiam czytelnikom
Ten sie śmieje kto ma zęby...
jak masz kłopot z CB-Radiem chetnie pomoge (888-414-514)

#14 OFFLINE   biszek

biszek
  • 325 postów
  • Dołączył: 09-07-2006
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 19 listopada 2006 - 11:16

woytan z calym szacunkiem dla ciebie i twojej wiedzy , ale bardzo mnie irytuje jak ktos wyciaga cos z calego tekstu i z tym polemizuje bo wychodzi z tego maslo maslane i robi metlik w glowie innym
generalnie potwierdziles to co ja napisalem , tyle ze w swojej wypodwiedzi rowniez zanegowales moja :D:D:D:D naprawde tego nie rozumiem , byc moze nie jestem az tak bystry :D:D

dlugosc kabla miala kiedys znaczenie kiedy to kable sprzedawane jako 50om mialy od 40 do 80:)))
teraz kable 50om maja 50om wiec czarow z dlugoscia kabla sie juz nie uprawia

a nastepnie piszesz

kiedys do mnie do serwisu przyjechal facet ktory nie mogl zestroic anteny...
mial idealna
mase i wszystkie przejscia byly oki
antena stroila na innych autach a u niego nie...
okazalo sie podczas radosnej zabywy w strojenie ucinal kabel...
to co mu zostalo to bylo ok 1,5m
po wymianie kabla na standardowa dlugosc antena zadzialala od reki
wnioski pozostawiam czytelnikom

wiec jak to , pierwsze mnie negujesz a pozniej piszesz ze dlugosc kabla ma znaczenie ?????
tutaj podepre sie twoja wypowiedzia , nie ma czarow z kablem pod warunkiem ze ma 50 om , jesli antena byla dobrze zestojona , a swr zmienil sie po zmianie dlugosci kabla to wniosek jest tylko jeden kabel nie mial 50 om i to wszystko , czarow nie ma :D /zakladam ze wszstko inne bylo ok tzn antena prawidlowo zamocowana , zestrojona etc /

panowie niestety dobre kable do anten kosztuja , i nie ma cos sie oszukiwac , w zwyklych antenach raczej one nie wystepuja , dlatego ma wplyw na calosc dlugosc kabla
niestety jedno jest faktem , przy magnesowkach zawsze trzeba isc na jakis kompromis , tu zbyt wiele czynnkiow zewnetrznych ma wplyw , wlacznie z gruboscia lakieru i miejscem umieszczenia anteny :D no ale coz z czegos trzeba byc zadowolonym
pozdrawiam i zycze dalekich lacznosci

#15 OFFLINE   woytan

woytan

    woytan

  • 104 postów
  • Dołączył: 24-09-2006
  • Skąd: Łódź

Napisany 20 listopada 2006 - 09:39

wiec jak to , pierwsze mnie negujesz a pozniej piszesz ze dlugosc kabla ma znaczenie ?????
tutaj podepre sie twoja wypowiedzia , nie ma czarow z kablem pod warunkiem ze ma 50 om , jesli antena byla dobrze zestojona , a swr zmienil sie po zmianie dlugosci kabla to wniosek jest tylko jeden kabel nie mial 50 om i to wszystko , czarow nie ma /zakladam ze wszstko inne bylo ok tzn antena prawidlowo zamocowana , zestrojona etc /


minimalna dlugosc kabla to ca. 4m
przy takiej dlugosci i wiekszej nie spotkalem sie z problemami przy zestrojeniu anten
przepraszam ze wynikly dla kolegi zamet w mojej poprzedniej wypowiedzi poniewaz sadzilem ze jest to jasne ze min kabla to 4m
Ten sie śmieje kto ma zęby...
jak masz kłopot z CB-Radiem chetnie pomoge (888-414-514)

#16 OFFLINE   biszek

biszek
  • 325 postów
  • Dołączył: 09-07-2006
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 20 listopada 2006 - 10:06

no moment , skoro dlugosc nie ma znaczenia , to dlaczego min 4 metry czyzby kolega zmierzal do tego ze jednak to ma byc minimum nieparzysta cwiartka fali lub wielokrotnosc tego ????? :)
ja przy mojej alasce mialem fabrycznie moze z 2.5 metra, albo i mniej :)

wiec jak to jest ??

zmierzylem "prawie" dokladnie ~2,75 czy aby nie przypomina ci ta dlugosc transformatora impedencji, niestety kabel nie jest fabrycznie opisany i nie wiem jakie sa jego parametry :(
a teraz pytanie do kol. Woytan po co sie to stosuje ?? a z ta dlugoscia kabla spotkalem sie przy wielu antenach magnesowych
a dlugosc anteny to ~120

#17 OFFLINE   JacaG

JacaG
  • 39 postów
  • Dołączył: 30-06-2006
  • Skąd: Morąg

Napisany 21 listopada 2006 - 22:20

Kolega Woytan widać ma różne źródła które mówią cokolwiek na temat strojenia anteny i widać gubi się powoli w tym co pisze! A co powie jak ja napiszę że długość kabla praktycznie nie ma znaczenia na strojenie anteny w mobilu!? Jak też twierdzenie że "ćwiartki" dł. kabla mają znaczenie na strojenie...
... mało tego, npiszę, że im krótszy jest kabel antenowy , tym lepiej czyli tyle ile nam naprawdę potrzeba! Jeśli nie będziemy mieli okazji SWR ustawić to napewno nie powinniśmy szukać przyczyny w długości kabla tylko w samej antenie! Kiedyś antena do CB były antenami bezproblemowymi w ustawieniu SWR! Dzisiaj na rynku różne rzeczy się wciska laikom, którzy mają teraz problemy co z tym fantem zrobić! Kolega Woytan chyba podobne problemy ma...
Jestem na tak...

#18 OFFLINE   woytan

woytan

    woytan

  • 104 postów
  • Dołączył: 24-09-2006
  • Skąd: Łódź

Napisany 23 listopada 2006 - 19:28

ja przy mojej alasce mialem fabrycznie moze z 2.5 metra, albo i mniej


przy alasce jest dolaczone 4m kabla
pisalem ze dlugosc kabla nie za duze ma znaczenie poniewaz mozna to skorygowac dlugoscia drutu anteny
faktem jest ze jezeli bedziemy przedluzac kabel o tzw cwiartki to teoretycznie nie bedzie zmiany na mierniku
dla mnie sprawa jest prosta i jasna.... nie zawracam sobie glowy dlugoscia kabla (biore tyle ile mi potrzeba na konkretne auto) a po montazu koryguje dlugoscia preta...
jak ktos lubi moze sobie docinac wielokrotnosci 2,7 tylko po co ???
przeciez i tak bedzie musial korygowac pretem bo rzadko sie zdarza by nie trzeba bylo

wypowiedz JacaG ignoruje juz zwyczajowo, traktujac ja jako wypowiedz "znawcy tematu":)
Ten sie śmieje kto ma zęby...
jak masz kłopot z CB-Radiem chetnie pomoge (888-414-514)

#19 OFFLINE   biszek

biszek
  • 325 postów
  • Dołączył: 09-07-2006
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 23 listopada 2006 - 21:58

moze na poczatek , nie chodzi mi o spor z toba , anie o narzucenie mojego zdania
mam na celu tylko to zeby uswiadomic kolega ze z antenami to roznie bywa, te z nizszej polki to juz wogole gtagedia bo bardzo czesto malo co maja wspolnego z antenami do CB na pelna czterdziestke
wiec dla mnie pierwszy wniosek
- lepiej kupic gorsze radio , a lepsza antene
przy zlej antenie raz ze bedzie siala po wszystkim i wszystkim
dwa zasieg moze byc i 2-5 km
zestrojenie moze sie okazac niemozliwe / owszem , mozna dowijac zwoje ,
kombinowac , tyle ze koszty tego za chwile przewyzsza koszt anteny ze sredniej
polki/
drugi wniosek
- przy marnych antenach trudno wymagac aby 50 om bylo na antenie, na kablu ,a wtedy to juz klopoty pewne
dalej
- jesli ktos chce wydluzac kabel , to lepiej wydac 5-10 zl wiecej i miec pewnosc ze to dobry kabel i ma te 50 om , a to bardzo istotne

- czesc anten niedopasowanie ma kompensowane kablem , szcegolnie magnesowki



kurde ale sie rozpisalem :D
dobra a teraz do kolegi woytana
przeczytaj dokladnie moj poprzedni post , a moze wczesniejszy :)
pisalem ci , moja alaska to model sprzed 13 lat , president alaska , na podstawie magnesowej , i tu ciekawostka
tak jak ci pisalem kabel niecale 2,7 , co ciekawe w antenie nie ma cewki /a przynajmniej ja jej tam nie znalazlem / kabel wchodzi od razyw podstawke do przykrecania bata / bata to skrecony drut oblane plastykiem , antena funkcjonuje jako pol falowa , w instrukcji nic nie bylo o strojeniu , antena stroi sie sama praktycznie na wszystkim , pod warunkiem ze jest to metalowe i ma wiecej niz 1,5m kwadratowego , ja osobiscie podejrzewam ze sam kabel jest 75omowy po to zeby stwozyc tzw transformator impedencji i spasowac calosc
wiesz moje zdanie jest takie jesli radio antena i kable maja 50 om , to pozstaje tylko kwestia dopasowania anteny
tyle ze to najwiekszy problem jest ani radia / gonia w granicach 48-60 om/ ani kable , ani anteny zazwyczaj nie trzymaja tych 50 om
wiec jesli mozna cos polecic ludziom ktorzy chca stroic sami anteny , to tylko to zeby swr-miarke wpinali miedzy antene a kabel i "stroili" , a pozniej nieiech "stroja antene z kablem, wpinajac swr-miarke zaraz za radiem
jesli kabel ma 50 om nic na swr sie nie zmieni, a jesli sie zmieni to dla uzyskania najlepszego efektu trzeba ciciac kabel , albo go zmienic na taki ktory ma 50 om
mam nadzieje ze doszlismy , dojdziemy do jakiegos "konsensusu" dla dobra nas wszystkich, a nadewszystko dla tych co chca sami "dostroic" antene

kurde toz to cala ksiazka prawie , ale mam nadzieje ze komus sie przyda
sorry za bledy i leterowki , ale juz nie chce sie mi to czytac i poprawiac :)
pozdrawiam

#20 OFFLINE   woytan

woytan

    woytan

  • 104 postów
  • Dołączył: 24-09-2006
  • Skąd: Łódź

Napisany 25 listopada 2006 - 01:05

wiec jesli mozna cos polecic ludziom ktorzy chca stroic sami anteny , to tylko to zeby swr-miarke wpinali miedzy antene a kabel i "stroili" , a pozniej nieiech "stroja antene z kablem, wpinajac swr-miarke zaraz za radiem


ja zas zdania jestem takiego ze kupowac miarke po to by zestroic swoja antene sensu nie ma bo koszt ok 50pln
co gorsza jak sie operacja strojenia nie uda to okablowanie a w najgorszym pret do wymiany bedzie i kolejny koszt ok 30pln
wiec wnioski proste.... jak ktos chce robic to zawodowo kupno miarki sens ma... w innym przypadku raczej nie
Ten sie śmieje kto ma zęby...
jak masz kłopot z CB-Radiem chetnie pomoge (888-414-514)