Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Wyprzedzanie prawym pasem


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
97 odpowiedzi na ten temat

#81 OFFLINE   chmieleck

chmieleck

    [ZSW 05127]

  • 321 postów
  • Dołączył: 11-10-2009
  • Skąd: Świnoujście

Napisany 25 maja 2010 - 19:50

a że za długo nie wolno jezdzic lewym to sie zgodze bo tak jak kolega napisal w polsce jest ruch prawostronny:)


To jest klucz do wszystkiego i gdyby wszyscy się do tego stosowali to nie byłoby potrzeby rozważać, czy można wyprzedzać prawym czy też nie.

#82 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 25 maja 2010 - 20:31

wyprzedanie z prawej strony jest dozwolone.


dokładnie rzecz biorąc wyprzedzanie z prawej jest dozwolone:
- na terenie zabudowanym kiedy są wydzielone dwa lub więcej pasy ruchu w jednym kierunku
- poza terenem zabudowanym kiedy są wydzielone trzy lub więcej pasów ruchu w jednym kierunku.

#83 OFFLINE   zozo

zozo
  • 183 postów
  • Dołączył: 05-02-2009
  • Skąd: Gliwice

Napisany 25 maja 2010 - 21:20

dokładnie rzecz biorąc wyprzedzanie z prawej jest dozwolone:
- na terenie zabudowanym kiedy są wydzielone dwa lub więcej pasy ruchu w jednym kierunku
- poza terenem zabudowanym kiedy są wydzielone trzy lub więcej pasów ruchu w jednym kierunku.


no to miałem właśnie na myśli hehe :)

#84 OFFLINE   oolbap1

oolbap1

    dumny tatuś

  • 6 postów
  • Dołączył: 03-05-2010
  • Skąd: Gdańsk

Napisany 25 maja 2010 - 22:31

witam też zdarzało mi się wyprzedza z prawej nie koniecznie jadąc po drodze :p
ale to nawyk jak się w pizzeri robiło :p
a co do jazdy lewym pasem to z tego co się orientuje to w przepisach ruchu drogowego jest wzmianka o przygotowaniu do wyprzedzania kiedy to trzeba rozpędzi pojazd na prawym pasie ,upewni się czy mamy możliwośc wykonania manewru,włączyc kierunkowskaz ,wyprzedzi po czym wróci na pas prawy (jak najkrócej znajdując się na pasie lewym)i to jest przypadek kiedy nie tylko przekroczenie prędkości jest wskazane ,a nawet powiedział bym bezwzględnie konieczne dla bezpieczeństwa nas jak i pozostałych uczestników ruchu ;)

#85 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 26 maja 2010 - 07:26

,a nawet powiedział bym bezwzględnie konieczne dla bezpieczeństwa


dokładnie rzecz biorąc jest "dopuszczalne" i nic więcej.

ps. jesli zaczniesz "rozpędzac samochód" 500m przed manewrem to zwyczajnie mozesz dostać mandat. Jesli nie zwolnisz po wykonaniu manewru to również grozi mandat. Mało tego jest jeszcze jeden problem. Jesli do wyprzedzenia potrzeba przekroczyć dopuszczalną prędkość a po wykonaniu manewru zwolnisz do przepisowej prędkości i zmusisz do zwolnienia pojazd wyprzedzony to znów grozi Ci mandat.

Ja tam byłbym ostrożny w nadinterpretowaniu przepisów, bo zwykle nie służy to podnoszeniu bezpieczeństwa, a niejako wyłudzeniu mozliwości 'legalnego złamania przepisu'.

Tak na marginesie. Wczoraj widzialem program Ice Road Trackers. To opowiastka o kierowcach, którzy jeżdzą zimą ciężarówkami (niejednokrotnie dwukrotnie cięższymi niż dopuszczone do ruchu ciężarówki w PL nie licząc gabartów) po zamarzniętych jeziorach (czyli na skróty). Powstają tam specjalnoe drogi, tzw. Ice Roads. Wydzielone, odsnieżone, oznakowane "drogi" na pokrywie lodowej jeziora. Ciągną sie kilometrami, niejednokrotnie pokonanie takiej drogi to kilka godzin jazdy. Ale do rzeczy. Jechał wczoraj jeden kolo cieżarówką i był znak ograniczenia prędkości do 15mph. Złapała go jakaś kontrola (na moje oko coś jak nasze inspektorki) za przekroczenie prędkości. Miał chyba 25mph. Dostał mandat i został zawieszony na 5 dni (nie mógł wykonywać pracy). To dla neigo oznaczało strate ok 6000$ w wyniku nieprzewiezienia łądunku, a to skutkowało dalej zakazem jazdy Ice drogami.
A wiecie co zrobili inni kierowcy? Potempili go, bo skoro bylo ograniczenie, to powinien sie do niego stosować, bo niszczy drogi...

Daje do myslenia, nie?
Koleś był lekko pod kreską i to był kurs ostatniej szansy. Jako, ze odwołanie sie od decyzji nie przyniosło skutku, stwierdzil, ze nie ma wyboru i musi sprzedac cieżarówke, bo nie stać go na jej remont i musi zakonczyć kariere kierowcy w ogole. Fajnie, nie?

#86 OFFLINE   robertus

robertus
  • 379 postów
  • Dołączył: 19-01-2009
  • Skąd: Jelcz-Laskowice

Napisany 26 maja 2010 - 07:34

wyprzedzi po czym wróci na pas prawy (jak najkrócej znajdując się na pasie lewym)i to jest przypadek kiedy nie tylko przekroczenie prędkości jest wskazane ,a nawet powiedział bym bezwzględnie


Tutaj to się rozpędziłeś. Znam przypadek, dostania za to mandatu. Nie pomogły tłumaczenia tego typu. Wg przepisów z każdym manewrem musisz sie zmieścić w reszcie przepisów. Jak gość przzed toba jedzie 40km/h a ty chciałbyś i możesz jechać 50km/h to przy wyprzedaniu nie wolno Ci przekroczyć 50km/h, które obowiązuje na tym terenie.
Nie mówię, że to ma sens, bo tez jestem tego zdania - jak najkrócej na lewym pasie przy wyprzedzaniu, szczególnie gdy to pas w przeciwnym kierunku - ale tak mówi litera przepisów.

#87 OFFLINE   oolbap1

oolbap1

    dumny tatuś

  • 6 postów
  • Dołączył: 03-05-2010
  • Skąd: Gdańsk

Napisany 26 maja 2010 - 08:07

a ja się jeszcze nie spotkałem "poza kamerą"(tvn turbo) z przypadkami kiedy ktoś miał by dostac mandat za "zbyt szybkie wyprzedzanie" :p
im krócej na lewym pasie tym bezpieczniej!!!
a co do interpretacji przepisów to tak naprawdę każda interpretacja jest subiektywna i wiadomo ,że każdy będzie ją interpretował trochę bardziej na swoją kożyśc :p
nawet spotkałem się z różnymi interpretacjami przez samych funkcjonariuszy(może też kwestia wyuczenia),ale to już inna bajka.

#88 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 26 maja 2010 - 09:23

z tego co kojarzę kiedyś przepisy pozwalały na krótkotrwałe przekroczenie prędkości podczas wyprzedzania, ale jakiś czas temu ten przepis zniesiono - było o tym głośno w mediach. Teraz jest tak jak pisze robertus. Z drugiej strony nie każdy wie, że za jazdę zbyt wolną też się należy mandacik - czyli jeśli na drodze wolno jechać 90 a ktoś jedzie 80 bez wyraźnej przyczyny (np. mgła, opady deszczu) to łamie jakiś przepis

#89 OFFLINE   eliks

eliks
  • 1 563 postów
  • Dołączył: 28-11-2007
  • Skąd: Lidzbark

Napisany 26 maja 2010 - 10:48

czyli jeśli na drodze wolno jechać 90 a ktoś jedzie 80 bez wyraźnej przyczyny (np. mgła, opady deszczu) to łamie jakiś przepis

no właśnie za to mandatu nie dostaniesz (musi być ewidentne blokowanie ruchu), chociaż po częsci masz rację, nie trzeba patrzeć w kodeks drogowy, wystarczy w taryfikator (teraz będę strzelał z pamieci ale od 50zł chyba i 2pkty karne.)

#90 OFFLINE   oolbap1

oolbap1

    dumny tatuś

  • 6 postów
  • Dołączył: 03-05-2010
  • Skąd: Gdańsk

Napisany 26 maja 2010 - 13:03

ile to się człowiek może dowiedziec :p
co do zmiany o przekraczaniu prędkości przy wyprzedzaniu to widocznie nie zwróciłem uwagi na ten przepis kiedy wchodził,a co do powolnej jazdy jest to egzekwowane tylko w skrajnych przypadkach i z resztą rzadko,sam na trasie jak jadę to jadę max 90km/h ekonomia jazdy :p (jak się jeździ "hundajem":/)
ehhh

#91 OFFLINE   mózg

mózg
  • 76 postów
  • Dołączył: 05-05-2009
  • Skąd: Wrocław

Napisany 29 czerwca 2010 - 19:15

Ostatnio mialem glupia sytuacje z lanosem, mianowicie koleś(dokladnie gosc po 50 ale to nie jest ważne) jedzie lewym pasem pomimo ze na dl 1km jest pusty prawy i co najśmieszniejsze prawy pas jest w lepszym stanie niź lewy(Kraków prosta obok spalonego Giganta w kierunku kleparza), wiec biorę go z prawej a obrażony koleś zajeżdża mi drogę bez kierunkowskazu . Oczywiście hamulec do dechy i klakson. Na początku myślałem ze gość się zagapił. Otwieram okno mówię do niego żeby patrzył w lusterko, a gość się drze ze mi po policje zadzwoni, w ostateczności się pytam czy dzwoni bo jak tak to zjadę na pobocze i poczekam :). Oczywiście sprawdziłem przepisy w kodeksie ruchu drogowego i okazało się ze można wyprzedzać z prawej strony o ile pomiędzy pasami mamy pas zieleni (barierka wlicza sie do pasa zieleni nawet, to tez sprawdziłem).
Co sadzicie o tej sytuacji, i czy się czasem nie mylę co do wyprzedzania prawym pasem? Jak coś mogę zacytować te podpunkty o wyprzedzaniu z prawej strony.

Trzeba było grzecznie pana kierowcę poinformować że w naszym pięknym kraju mamy ruch prawostronny :)

#92 OFFLINE   robertus

robertus
  • 379 postów
  • Dołączył: 19-01-2009
  • Skąd: Jelcz-Laskowice

Napisany 30 czerwca 2010 - 05:55

Trzeba było poczekać na Policję. Gość dostałby jeszcze za spowodowanie zagrożenia na drodze.

#93 OFFLINE   zuko252

zuko252
  • 35 postów
  • Dołączył: 01-08-2010
  • Skąd: Syców

Napisany 07 listopada 2010 - 22:28

Jak ktoś wlecze się lewym pasem no to , raczej grzechem nie będzie go wyprzedzić prawym pasem .

#94 OFFLINE   Magda197822

Magda197822
  • 32 postów
  • Dołączył: 07-11-2010
  • Skąd: Pierławki kolo działdowa

Napisany 07 listopada 2010 - 22:29

Jak ktoś wlecze się lewym pasem no to , raczej grzechem nie będzie go wyprzedzić prawym pasem .


popieram zdanie kolegi

#95 OFFLINE   Roozga

Roozga

    Wujek Dobra Rada

  • 8 617 postów
  • Dołączył: 14-04-2007
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 17 listopada 2010 - 21:07

Uważam, że skręcając w taką wylotówkę mogę wybrać dowolny pas ruchu


tak mówi przepis, chyba że jest linia ciągła na początku pasów po rondzie



 


#96 OFFLINE   Roozga

Roozga

    Wujek Dobra Rada

  • 8 617 postów
  • Dołączył: 14-04-2007
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 26 listopada 2010 - 08:21

przeniosłem część postów do http://forum.omegakl...ead.php?t=31480

dla porządku zgodnie z raportem



 


#97 OFFLINE   Jackyl1988

Jackyl1988
  • 30 postów
  • Dołączył: 01-03-2010

Napisany 12 stycznia 2011 - 17:55

Tak jak w filmie "Job, czyli ostatnia szara komórka", pan mijający prawym pasem strasznie się denerwował na kierowce przed nim za wolną jazdę, poza tym później sytuacja się odwróciła. Pozdrawiam.

#98 OFFLINE   qkasperq

qkasperq
  • 223 postów
  • Dołączył: 13-02-2010
  • Skąd: Radom/Białobrzegi

Napisany 12 stycznia 2011 - 21:52

ah jeśli ktoś jeździ często sam widzi że prawy pas idzie szybciej bo takie zawalidrogi wleką się 70 max80 po ekspresówce ( myślą że mają abonamenty) jak się na takiego miga żeby zjechał bo prawy jest wolny a on nie wyprzedza żadnego pojazdu i nie zjedzą na prawy to niestety trzeba ich wyprzedzać prawą stroną a za takie blokowanie lewego pasa bym walił mandaty ( dobrze ze nie pracuje w policji bo statystyka zabranych okładek by poszła w górę:D wraz z mandatami za blokowanie pasa lewego i nieumiejętnego stosowania halogenów czy przeciwmgielnych)