Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

wymiana sprzęgła


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
88 odpowiedzi na ten temat

#61 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 06 września 2013 - 07:15

ja tam wydechu nie ruszalem,

wejdziesz pod auto to zobaczysz,

troche sie zastanawiam nad nieodkrecaniem srub zaznaczonych na rysunku, bo cos mi sie wydaje, ze wlasnie trzeba je odkrecic
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#62 OFFLINE   Beny

Beny

    x30ben

  • 4 042 postów
  • Dołączył: 28-12-2006
  • Skąd: Malbork - GMB
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 06 września 2013 - 08:28

bo cos mi sie wydaje, ze wlasnie trzeba je odkrecic


o których piszesz? który rysunek?
Dodany obrazek

ZWYKŁY KLUBOWICZ

#63 OFFLINE   irzyk

irzyk

    Jestem Kubuś

  • 1 060 postów
  • Dołączył: 02-09-2008
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 06 września 2013 - 08:55

troche sie zastanawiam nad nieodkrecaniem srub zaznaczonych na rysunku, bo cos mi sie wydaje, ze wlasnie trzeba je odkrecic

Jeśli piszesz o dwóch śrubach belki poprzecznej to na następnej stronie jest dalsza część opisu. Ów strona w załączniku.

#64 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 07 września 2013 - 19:47

Jeśli piszesz o dwóch śrubach belki poprzecznej to na następnej stronie jest dalsza część opisu. Ów strona w załączniku.


oooo, wlasnie o tym pisalem ;)
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#65 OFFLINE   Fawlik

Fawlik
  • 109 postów
  • Dołączył: 20-07-2011
  • Skąd: Wieprz, woj. Małopolskie

Napisany 08 września 2013 - 16:38

Wymiana sprzęgł w kruszynie to bajka. Powiedziałbym miła i przyjemna czynność.
Nie trzeba ruszać niczego tj cewki czy wydechu.

Do odkręcenia jest rozrusznik ale nie ma potrzeby jego wyjmowania, spokojnie można go odkręcić z kanału. Koniecznie odepnij aku.
Przy przewodzie hydraulicznym idącym do sprzęgła (jest za serwem) do wyciągnięcia jest tylko metalowa zawleczka z przewodu, następnie trzeba trochę mocniej pociągnąć przewód żeby zeskoczył.Dla zrobienia sobie miejsca można odkręcić kolanko gumowe z odmy.

Czas 4h 30 min w dwie osoby, w pojedynkę raczej słabo to widzę.

Ja wymieniałam następujący komplet:
1. docisk Luk
2. tarcza Luk
3. łożysko wysprzęglika Luk
4. uszczelniacz wału Erling
5. łożysko/pierścień dystansujący wału korbowego jak dobrze pamiętam febi.

Dwumas ok tak więc nie wymieniałem.

Należy zaopatrzyć się w klej do gwintów do połączeń rozłącznych.

#66 OFFLINE   TS89

TS89
  • 1 postów
  • Dołączył: 08-09-2013

Napisany 08 września 2013 - 20:58

WITAM serdecznie wszystkich mam jutro do wymiany dwumas omega 2,2Dti 120km mam pare pytan poniewaz robie to pierwszy raz ;] a mianowicie czy musze miec kanal czy uda mi sie to zrobic jesli podniose przod na klockach ? o czym musze pamietac przy wykręcaniu skrzyni czy ktos ma jakis opis co robic krok po kroku ? dziekuje za odpowiedzi

#67 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 09 września 2013 - 15:11

hmm. bez kanalu skrzynie zwalac??? no lo veo posible ;)
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#68 OFFLINE   topserwis

topserwis

    sympatyk KKK

  • 2 225 postów
  • Dołączył: 16-10-2011
  • Skąd: okolice Warszawy

Napisany 09 września 2013 - 15:42

hmm. bez kanalu skrzynie zwalac??? no lo veo posible ;)


Uwierz mi że potrzeba tylko trochę samozaparcia i przy użyciu kobyłek można nie tylko wywalić ale i wsadzić skrzynię...

#69 OFFLINE   whn9

whn9
  • 55 postów
  • Dołączył: 20-11-2010
  • Skąd: Stalowa Wola

Napisany 09 września 2013 - 15:58

Można wyjąć ,ale tył musisz podnieść około 40 cm ,tak wyciągałem i włożyłem ,drugi raz bym się nie zdecydował.przy okazji sprawdź czy wałek sprzęgłowy ma podparcie w wale czy nie.Powodzenia.

#70 OFFLINE   irzyk

irzyk

    Jestem Kubuś

  • 1 060 postów
  • Dołączył: 02-09-2008
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 20 września 2013 - 07:50

Koledzy, dwa pytanka:
1. O co chodzi Etzold'owi w punkcie z załącznika?
2. W jaki sposób najlepiej zablokować wał nie mając specjalnych przyrządów kiedy np. zajdzie konieczność odkręcenia dwumasy?

#71 OFFLINE   Aros

Aros

    3.7 + LSD :D

  • 1 764 postów
  • Dołączył: 03-06-2011
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 3.6i 24v C36GET Lotus Omega

Napisany 20 września 2013 - 08:07

Koledzy, dwa pytanka:
1. O co chodzi Etzold'owi w punkcie z załącznika?
2. W jaki sposób najlepiej zablokować wał nie mając specjalnych przyrządów kiedy np. zajdzie konieczność odkręcenia dwumasy?


1. Nie mam pojęcia, ja nic nie blokowałem :p
2. Nie masz się co martwic, dwumas do wału pasuje tylko w jednym położeniu, nie sposób go źle przykręcić.

Dodany obrazek


#72 OFFLINE   Beny

Beny

    x30ben

  • 4 042 postów
  • Dołączył: 28-12-2006
  • Skąd: Malbork - GMB
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 20 września 2013 - 08:10

1. O co chodzi Etzold'owi w punkcie z załącznika?


:nie_wiem:
Nic takiego robić nie musisz...

2. W jaki sposób najlepiej zablokować wał nie mając specjalnych przyrządów kiedy np. zajdzie konieczność odkręcenia dwumasy?

Duży płaski wkrętak zaprzyj o zęby dwumasu przez otwór rewizyjny (od strony silnika) i luzuj wszystkie śruby lub klucz pneumatyczny.
Z resztą odkręcając dwumas silnikiem kręcisz w prawo więc bez obaw jak się lekko przekreći wal ;)
Dodany obrazek

ZWYKŁY KLUBOWICZ

#73 OFFLINE   irzyk

irzyk

    Jestem Kubuś

  • 1 060 postów
  • Dołączył: 02-09-2008
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 20 września 2013 - 09:12

Dzięki chłopaki za podpowiedzi :)
Jutro wymiana i postaram się zdać jak najobszerniejszą relację, oczywiście z fotkami bo inaczej się nie liczy :)

#74 OFFLINE   bolecq2

bolecq2
  • 243 postów
  • Dołączył: 09-12-2008
  • Skąd: Lipnik k./Osieka
  • Województwo: świętokrzyskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 22 września 2013 - 13:38

Koledzy mam problem najwyraźniej ze sprzęgłem. Otóż przy wciskaniu/puszczaniu sprzęgła coś syczy, a przy ruszaniu tragedia.
Najgorzej jest ruszyć bo przy puszczaniu pedału coś rzęzi, zgrzyta po czy zaczyna szarpać jak kaczka iiiiiii można jechać normalnie tylko trzeba płynnie biegi zmieniać, jak przykładowo jadę na 2 na wyższych obrotach, wcisnę sprzęgło (obroty spadną) i wbiję 3 to także coś zgrzytnie.
Gdy pojeździłęm aż silnik się zagrzał to już mniej zgrzytało przy ruszaniu.
Czy to oznaka padającej dwumasy? Zdziwiłem się że w omedze występuje dwumasa.
Jest możliwość założenia sztywnego sprzęgła tak jak w RAV IV o ile to jest dwumasa?
Dodam że nic sprzęgło się nie ślizga, nie ciągnie i zmieniałem ze 3 lata temu wysprzęglik (łożysko oporowe) zsikał się- pedał wpadł i amen:) Proszę o porady z góry dzięki:)

#75 OFFLINE   scrabi

scrabi
  • 123 postów
  • Dołączył: 03-10-2012
  • Skąd: lublin

Napisany 11 marca 2014 - 12:15

Witam was koledzy Mam niestety nastepny problem a mianowicie znowu padło sprzegło (wyciagałem niedawno kolege z zaspy potem drugiego busa i w koncu zjarało sie całekiem sprzęgło.tak ze jak rusam to praktycznei jak automat pytanie moje jest nastepujące poniewz juz 2 x wymieniałem tzn raz sprzegło całe kpl nówa po 2 miesiącach dwumase (oczywiscie uzyana bo na nowa mnie niestać 3tyś) i tera znowu przez to holowanie wyciaganie samochodów w zime i mam pytanie nieche pakowac mechnikkowi znowu po 300zł za robote wiec chce sam wymienc kanał mam narzedzia klucze są czy to wielka filozofia w tym aucie bo w innych juz sam wymieniałemale nigdy z autem z tylnym napedem i pytanie dugie bo che wymienicsama tarcze bo narazie nie mam kasy na całe nowe sprzegło czy to ma sens?czy to wielka bedzie filozofia samemu zrobic? Aha i ja mam jeszcze to sprżegło hydrokinetycczne czy to jakis kłopot bedzie przy wymianie moze mi ktos krok po kroku opisac co i jak zrobić bede wdzięczny bo zdnej fotorelacj nieznalazłem na forum z góry dziekuje wszystkim

#76 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 11 marca 2014 - 17:35

Aha i ja mam jeszcze to sprżegło hydrokinetycczne czy to jakis kłopot bedzie przy wymianie


hydroknetycznego sprzegla to ty napewno nie masz.

calosc juz nie raz byla opisywana
jezeli robiles sprzeglo w przednionapedowce, to tutaj sobie bez problemow poradzisz, jest duzo prosciej i szybciej,

warto przetrzec docisk i dwumase papierem sciernym, potem przemyc benzyna,


a na koniec, jak juz wszystko bedziesz mial poskladane to radze inaczej obchodzic sie z pedalem sprzegla !!!!!!
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#77 OFFLINE   scrabi

scrabi
  • 123 postów
  • Dołączył: 03-10-2012
  • Skąd: lublin

Napisany 12 marca 2014 - 08:31

hydroknetycznego sprzegla to ty napewno nie masz.


Aha ,tak przynajmniej mi kiedys gośc w sklepie powiedział jak kupowałem kpl sprzęgło.


Dziś wieczorem biorę sie za wymiane.
Jeszcze sie zapyam odrazu wymienię sobie płyn od sprzęgła jaki najlepiej kupić?
I czy odpowietrza sie sprzęgło na tej samej zasadzie jak hamulce?
Jeszcze jedno bo strasznie mi cieknie miedzy skrzynia a wałem napedowym zapewne simering juz przepuszcza jest jakas filozofia w jego wymianie czy to tez nie powinno byc wielkiego problemu?

#78 OFFLINE   T0m3k

T0m3k
  • 362 postów
  • Dołączył: 16-02-2013
  • Skąd: Masuny
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 12 marca 2014 - 11:33

Aha ,tak przynajmniej mi kiedys gośc w sklepie powiedział jak kupowałem kpl sprzęgło.


Dziś wieczorem biorę sie za wymiane.
Jeszcze sie zapyam odrazu wymienię sobie płyn od sprzęgła jaki najlepiej kupić?
I czy odpowietrza sie sprzęgło na tej samej zasadzie jak hamulce?
Jeszcze jedno bo strasznie mi cieknie miedzy skrzynia a wałem napedowym zapewne simering juz przepuszcza jest jakas filozofia w jego wymianie czy to tez nie powinno byc wielkiego problemu?


w sprzegle jest plyn chamulcowy wiec leje sie taki sam .Nie wiem przez co rozumiesz wymiane skoro to sie miesza w zbiorniczku ze starym chmulcowym.Ja odpowietrzalem w taki sposób że luzowalem odpowietrznik i starą pompkę samochodową zalałem płynem i wtłoczyłem przez odpowietrznik zakrecilem go i zdiełem dopiero przewód z niego żeby nie zapowietrzyć znowu i pamietaj zeby troche płynu ze zbiorniczka odebrac bo wyjdzie gora i sie przeleje

#79 OFFLINE   Tuptus

Tuptus

    Tomek

  • 1 341 postów
  • Dołączył: 12-08-2008
  • Skąd: Poznań
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 16v Z22XE

Napisany 12 marca 2014 - 21:19

Jestem po wymianie sprzęgła. Zrobiłem to trochę przy okazji zwalenia skrzyni bo mi ciekło z uszczelniacza na wale silnika.
Wiem że nowe sprzęgło lżej się wciska - teraz prawie siły nie muszę używać by wcisnąć :) tylko próbuję zrozumieć skąd się bierze ta różnica. Czy te spreżyny w docisku twardnieją? Nie umiem sobie tego wytłumaczyć.

Zauważyłem (albo mi się wydaje) że jak silnik ma równiutkie 1500ob/min jak hamuję silnikiem to da się wyczuć jakby wibracje. Czy nowe sprzęgło może być niewyważone? Pewnie jak to mój poprzedni mechanik mówił że szukam dziury w całym ale ja dokładnie znam swoje auto i zauważam każdą róznicę a takie wibracje mnie troszkę martwią. Są słabiutkie, tylko przy równych 1500ob/min na obrotomierzu ale zastanawiam się czy to może mieć wpływ na żywotność np. panewek

#80 OFFLINE   scrabi

scrabi
  • 123 postów
  • Dołączył: 03-10-2012
  • Skąd: lublin

Napisany 13 marca 2014 - 11:49

kolego ja miałem prawie identyczne objawy padajacej dwumasy ,aż koncu auto nie chciało ruszyc skakało jak kangur po pustyni a posuwało sie do przodu pół metra