Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

stłuczka lawety z autem


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
15 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   kristianoMV6

kristianoMV6

    ;;

  • 29 postów
  • Dołączył: 30-08-2008
  • Skąd: Łabiszyn

Napisany 26 stycznia 2011 - 20:19

Witam
Mam pytanie, auto z lawetą wymusiło na skrzyżowaniu i nastąpiła stłuczka. Poszkodowany to auto które uderzyło w lawetę która nie opuściła skrzyżowania.
Czy pokrycie kosztów poszkodowanego będzie brane z oc lawety czy z pojazdu który ciągnął lawetę? Dzięki za pomoc

#2 OFFLINE   kocyk

kocyk

    watching you

  • 9 202 postów
  • Dołączył: 01-03-2009
  • Skąd: SZ (Zabrze)
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 26 stycznia 2011 - 20:39

moim zdaniem z OC lawety , bo to ona spowodowała szkodę

   post-6508-0-52963300-1485200684.jpgUrbino 18
 

Powszechnie wiadomo że coś jest niemożliwe do zrobienia, aż przyjdzie ktoś kto nie wie że to jest niemożliwe i to zrobi
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz. :p


#3 OFFLINE   kristianoMV6

kristianoMV6

    ;;

  • 29 postów
  • Dołączył: 30-08-2008
  • Skąd: Łabiszyn

Napisany 26 stycznia 2011 - 20:42

Też tak mi się wydaje, ale są mieszane wypowiedzi na różnych forach. Dlatego podjąłem ten temat bo może ktoś spotkał się taką sytuacją.

#4 OFFLINE   kocyk

kocyk

    watching you

  • 9 202 postów
  • Dołączył: 01-03-2009
  • Skąd: SZ (Zabrze)
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 26 stycznia 2011 - 20:44

teraz dokładnie sprawdziłem i chyba jednak nie z OC przyczepy a poj. ciągnącego

Jak ustalana jest odpowiedzialność w przypadku wypadku (kolizji) związanej z holowaniem pojazdu lub ciągnięciem przyczepy?

Posiadacz pojazdu ciągnącego przyczepę odpowiada za szkody wyrządzone przez przyczepę (naczepę), jeżeli:
  • przyczepa (naczepa) złączona jest z pojazdem silnikowym,
  • przyczepa (naczepa) odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i jeszcze się toczyła.

Powyższą zasadę stosuje się również w razie złączenia pojazdów mechanicznych w celu holowania. Ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadacza przyczepy lub naczepy objęta jest tylko szkoda spowodowana przyczepą lub naczepą, która:

  • nie jest złączona z pojazdem silnikowych bądź odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć.

   post-6508-0-52963300-1485200684.jpgUrbino 18
 

Powszechnie wiadomo że coś jest niemożliwe do zrobienia, aż przyjdzie ktoś kto nie wie że to jest niemożliwe i to zrobi
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz. :p


#5 OFFLINE   kristianoMV6

kristianoMV6

    ;;

  • 29 postów
  • Dołączył: 30-08-2008
  • Skąd: Łabiszyn

Napisany 26 stycznia 2011 - 20:52

Czyli sprawa jest prosta, gdy przyczepa/naczepa była w ruchu to koszty są pokrywane z OC pojazdu który ciągnął przyczepę.

Dzięki za pomoc

#6 OFFLINE   Odi18

Odi18
  • 557 postów
  • Dołączył: 25-12-2008

Napisany 26 stycznia 2011 - 20:55

z OC auta ktore ja ciagnelo bedzie brane odszkodowanie

#7 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 27 stycznia 2011 - 11:31

Kiedy przyczepa jest ciągnięta przez pojazd to zawsze odszkodowanie idzie z OC pojazdu. Przyczepa, aby spowodować szkodę musi stać i samoczynnie ruszyć - wiem, że to głupota, ale takie prawo. :D

#8 OFFLINE   konradbiker

konradbiker

    Czesci Omega i e39

  • 524 postów
  • Dołączył: 24-05-2009
  • Skąd: Bialystok
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 27 stycznia 2011 - 16:17

Kiedy przyczepa jest ciągnięta przez pojazd to zawsze odszkodowanie idzie z OC pojazdu. Przyczepa, aby spowodować szkodę musi stać i samoczynnie ruszyć - wiem, że to głupota, ale takie prawo. :D



Czyli bardzo dobry przykład jak prawo chce sciągnąć kase od ludzi na cos co praktycznie jest zbędne bo i tak nic nie daje.

#9 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 28 stycznia 2011 - 12:53

Czyli bardzo dobry przykład jak prawo chce sciągnąć kase od ludzi na cos co praktycznie jest zbędne bo i tak nic nie daje.


A co za różnica tak naprawdę z czego jest to odszkodowanie? Zniżkę i tak traci właściciel pojazdu a nie pojazd.

#10 OFFLINE   konradbiker

konradbiker

    Czesci Omega i e39

  • 524 postów
  • Dołączył: 24-05-2009
  • Skąd: Bialystok
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 28 stycznia 2011 - 12:56

A co za różnica tak naprawdę z czego jest to odszkodowanie? Zniżkę i tak traci właściciel pojazdu a nie pojazd.


Chodziło mi oto że własciciel płaci ubezpieczenie OC za lawete / przyczepe które tak naprawde do niczego nie jest potrzebne, co prawda nie są to duże pieniądze ale jednak.
Co do zniżek masz racje i tak to bez różnicy, ale mysle ze przyczepa mogłaby być podciągana pod OC pojazu skoro i tak z niego jest wypłacane ewentualne odszkodowanie.

#11 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 28 stycznia 2011 - 15:00

Chodziło mi oto że własciciel płaci ubezpieczenie OC za lawete / przyczepe które tak naprawde do niczego nie jest potrzebne, co prawda nie są to duże pieniądze ale jednak.
Co do zniżek masz racje i tak to bez różnicy, ale mysle ze przyczepa mogłaby być podciągana pod OC pojazu skoro i tak z niego jest wypłacane ewentualne odszkodowanie.


No, ale wiesz, taka przyczepka przecież może sama "ruszyć" i staranować np nowe Audi :smiech::smiech::smiech::smiech:

#12 OFFLINE   Kiciek

Kiciek
  • 237 postów
  • Dołączył: 15-05-2009
  • Skąd: Kielce
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 31 stycznia 2011 - 02:19

Chodziło mi oto że własciciel płaci ubezpieczenie OC za lawete / przyczepe które tak naprawde do niczego nie jest potrzebne, co prawda nie są to duże pieniądze ale jednak.


Naprawdę uważasz, że nie potrzebne?
To wyobraź sobie taką oto sytuację:
Jestes powiedzmy w Krynicy na wakacjach.
Przechodzisz prawidłowo przez jezdnie, jesz loda, bawisz się.
Niestety laweta pędząca z góry, z prędkością 45 km / h zmienia Twoje plany co do dalszego urlopu.

#13 OFFLINE   cugiel

cugiel
  • 1 678 postów
  • Dołączył: 19-01-2009
  • Skąd: Letterkenny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 31 stycznia 2011 - 19:46

ubezpieczenie przyczepy tutaj jest potrzebne przedewszystkim po to aby dostac odszkodowanie za przyczepe zmiszczona przez kogos innego

moj kuzyn ma duzy kemping i co roku jezdzi nim do grzybowa
i jest tak ze on go tam ciagnie i mieszka w nim tydzien potem wraca do domu a przyczepe zostawia, pociagiem jada na wakacje jego rodzice po tygodniu jego siostra a po kolejnym jego druga siostra ktora wracajac zabiera przyczepe
i sytuacja byla taka ze w czasie gdy przyczepa byla na polu sama bez samochodu jakis delikwent urzadzil sobie rajd miedzy przyczepami
i swoja niewiadowka 126 przy parkowaniu uszkodzil wlasnie ta wolnostojaca przyczepe i przyczepe obok
i w takiej sytuacji sporzadzono protokol do ubezpieczalni i za naprawe potracono z oc sprawcy a pieniadze wyplacila jego ubezpieczalnia gdyby tego oc nie bylo prawdopodobnie musialby sam dymac po urzedach aby dostacswoje pieniadze
a tak wystarczyl jeden telefon do ubezpieczalni i oni wszystko zalatwili
wiec wedlug mnie placenie tego ubezpieczenia ktore w jego przypadku wynosilo okolo100zl bylo bardzo potrzebne bo gdyby nie to sam musial by poswiecic ze 2-3 dni na zalatwianie
a wtedy by to wiecej kosztowalo, bo nikt by mu pieniedzy nie zwrocil za urlop bezplatny ktory by sie przydal na ta okolicznosc

#14 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 lutego 2011 - 10:12

i swoja niewiadowka 126 przy parkowaniu uszkodzil wlasnie ta wolnostojaca przyczepe i przyczepe obok
i w takiej sytuacji sporzadzono protokol do ubezpieczalni i za naprawe potracono z oc sprawcy a pieniadze wyplacila jego ubezpieczalnia gdyby tego oc nie bylo prawdopodobnie musialby sam dymac po urzedach aby dostacswoje pieniadze


Nic z tego nie rozumiem, skoro poszło to z OC sprawcy to co ma do tego OC przyczepy??

#15 OFFLINE   cugiel

cugiel
  • 1 678 postów
  • Dołączył: 19-01-2009
  • Skąd: Letterkenny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 01 lutego 2011 - 10:40

chodzi o to ze ubezpieczalnia zalatwila wszystkie sprawy
gdyby nie mial ubezpieczenia sam musialby sie dochodzic ze sprawca ewentualnie jego ubezpieczycielem
a tak zglosil to do swojego ubezpieczyciela
oni przyjechali porobili zdjecia i wyplacili kase na konto
nigdzie sam nie musial chodzic

nie chodzi mi o to ze po to sie placi ubezpieczenie przyczepy
ale o to ze sa plusy placenia skladki

#16 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 lutego 2011 - 12:53

teraz rozumiem, oczywiście masz rację.