Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Ciągniecie lawety , hmm jak to wyglada?


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
109 odpowiedzi na ten temat

#21 OFFLINE   lenarek

lenarek

    W STANIE SPOCZYNKU...

  • 493 postów
  • Dołączył: 10-01-2009
  • Skąd: Żywiec/Twardorzeczka
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 07 kwietnia 2009 - 22:06

a moge sobie ciagnac 6m lawete
oczywiscie spelniajac inne warunki

.



 


#22 OFFLINE   priv86

priv86

    Fomek

  • 326 postów
  • Dołączył: 03-05-2008
  • Skąd: Koźmin Wlkp

Napisany 07 kwietnia 2009 - 22:11

a moge sobie ciagnac 6m lawete
oczywiscie spelniajac inne warunki


tego ci nie powiem ale chyba tak, trzeba gdzieś luknąć bo wiem że jest ograniczenie całego zestawu ale ile metrów to nie mam pojęcia
Fomasz
CB PrEsIdEnT wAlKeR + pReSiDeNt AlAbAmA :)
http://pl.youtube.co...h?v=Dd-hPKc1V30

#23 OFFLINE   lenarek

lenarek

    W STANIE SPOCZYNKU...

  • 493 postów
  • Dołączył: 10-01-2009
  • Skąd: Żywiec/Twardorzeczka
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 07 kwietnia 2009 - 22:14

wlasnie sie wybieram z takim sprzetem kilka km raczej ciezko nie bedzie ale dlugosc mnie ciekawi ak czy siak i tak pojade ale czytam temacik a o dlugosciach nic nie ma:cool:

.



 


#24 OFFLINE   fnd

fnd
  • 1 167 postów
  • Dołączył: 19-02-2009
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 07 kwietnia 2009 - 22:18

a moge sobie ciagnac 6m lawete


Ja też myślę, że możesz. Musisz mieć tylko dobrą widoczność w lusterkach i odpowiednie oświetlenie. Są w ogóle jakieś przepisy, które mówią o dopuszczalnej długości zestawu? :o

#25 OFFLINE   priv86

priv86

    Fomek

  • 326 postów
  • Dołączył: 03-05-2008
  • Skąd: Koźmin Wlkp

Napisany 07 kwietnia 2009 - 22:19

wlasnie sie wybieram z takim sprzetem kilka km raczej ciezko nie bedzie ale dlugosc mnie ciekawi ak czy siak i tak pojade ale czytam temacik a o dlugosciach nic nie ma:cool:


myślę że nie będzie problemów, u mnie jeden jeździ nom stop taką do profili czy czegoś i ma lekko 6M.
Fomasz
CB PrEsIdEnT wAlKeR + pReSiDeNt AlAbAmA :)
http://pl.youtube.co...h?v=Dd-hPKc1V30

#26 OFFLINE   lenarek

lenarek

    W STANIE SPOCZYNKU...

  • 493 postów
  • Dołączył: 10-01-2009
  • Skąd: Żywiec/Twardorzeczka
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 07 kwietnia 2009 - 22:21

Są w ogóle jakieś przepisy, które mówią o dopuszczalnej długości zestawu?

wlasnie to tez mnie ciekawi
a jak nie to moze dwie lawety po 6m i heja:driver:

.



 


#27 OFFLINE   priv86

priv86

    Fomek

  • 326 postów
  • Dołączył: 03-05-2008
  • Skąd: Koźmin Wlkp

Napisany 07 kwietnia 2009 - 22:37

wlasnie to tez mnie ciekawi
a jak nie to moze dwie lawety po 6m i heja:driver:


znalazłem macie
łączny zestaw auto + przyczepa nie może przekroczyć 18.75 m
ale sama przyczepa nie może być dłuższa niż 7 m
Fomasz
CB PrEsIdEnT wAlKeR + pReSiDeNt AlAbAmA :)
http://pl.youtube.co...h?v=Dd-hPKc1V30

#28 OFFLINE   lenarek

lenarek

    W STANIE SPOCZYNKU...

  • 493 postów
  • Dołączył: 10-01-2009
  • Skąd: Żywiec/Twardorzeczka
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 07 kwietnia 2009 - 22:44

ja pierdziele ciekawe kto by sie odwazyl czyms takim jechac heheheh
aha i dzieki za sprawdzenie

.



 


#29 OFFLINE   priv86

priv86

    Fomek

  • 326 postów
  • Dołączył: 03-05-2008
  • Skąd: Koźmin Wlkp

Napisany 07 kwietnia 2009 - 22:49

wątpię żebyś znalazł auto o długości 11.75 żeby jechać o tej maksymalnej długości zestawu (18.75) :) a te 7M to łącznie z zaczepem
Fomasz
CB PrEsIdEnT wAlKeR + pReSiDeNt AlAbAmA :)
http://pl.youtube.co...h?v=Dd-hPKc1V30

#30 OFFLINE   fnd

fnd
  • 1 167 postów
  • Dołączył: 19-02-2009
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 07 kwietnia 2009 - 23:11

Znalazłem jeszcze coś takiego odnośnie m.in. przyczepek lekkich:

"Kategoria B prawa jazdy pozwala jego posiadaczowi na:

Samochodem osobowym i ciężarowym o DMC do 3,5T można ciągnąć:
a) każda przyczepę lekką (o DMC do 750 kg) - czyli łączna masa zestawu może
przekraczać 3.5 T - Art 88.3.3 ustawy

b) przyczepę inną niż lekka (o DMC >750 kg) pod warunkiem że DMC przyczepy <
MW samochodu, i suma DMC < 3.5 T (masa zestawu nie może przekraczać 3,5T) -
Art 88.2.3b ustawy.

(...)

W świetle tego przepisu, posiadacz prawa jazdy kat."B" może kierować pojazdem samochodowym o DMC 3500kg ( z wyjątkiem motocykla i autobusu) łącznie z przyczepa lekka o DMC do 750 kg, a wiec łączna dopuszczalna masa całkowita takiego zespołu pojazdów wynosi 4250kg."

Źródło:http://www.siz.org.p...czepa/wozek.htm

Pierwszy artykuł został napisany w 2000 roku, więc nie wiem czy jest to jeszcze aktualne, ale dalej są nowsze interpretacje. Polecam lekturę zainteresowanym. ;)

#31 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 07 kwietnia 2009 - 23:14

W świetle tego przepisu, posiadacz prawa jazdy kat."B" może kierować pojazdem samochodowym o DMC 3500kg ( z wyjątkiem motocykla i autobusu) łącznie z przyczepa lekka o DMC do 750 kg, a wiec łączna dopuszczalna masa całkowita takiego zespołu pojazdów wynosi 4250kg."


a mozesz mi powiedziec jak to obliczyles z podanych wyżej założeń?

#32 OFFLINE   fnd

fnd
  • 1 167 postów
  • Dołączył: 19-02-2009
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 07 kwietnia 2009 - 23:17

a mozesz mi powiedziec jak to obliczyles z podanych wyżej założeń?


Nie ja to obliczyłem, to tylko cytat ;) autor: Zespól Prasowy Śl. KWP w Katowicach

#33 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 07 kwietnia 2009 - 23:43

http://forum.omegakl...77&postcount=18

#34 OFFLINE   andzg

andzg
  • 1 373 postów
  • Dołączył: 09-02-2009
  • Skąd: Zielona Góra

Napisany 08 kwietnia 2009 - 09:42

Nieprawda bo na nowe prawko tz. z 2 zdięciami i znaczkiem EU można ciągnąć ile chcesz tz. tyle ile auto pozwala i ten stosunek masy całkowitej pojazdu do masy całkowitej przyczepki musi być odpowiedni czyli masa całkowita przyczepki nie może być większa od masy własnej pojazdu i też musi być spełniony warunek masy całkowita przyczepki nie może być większa od dozwolonego uciągu danego pojazdu i całoś niemoze przekraczać 3,5T (czyli np. moją omega 1.3T przyczepka), dziś niema takiego czegoś że nie możesz jechać z przyczepką powyżej 750kg. a jak nie wiesz to zadzwoń na policje i ci powiedzą, wiem dokładnie bo kiedyś było w radiu zet jak Wajs prowadził właśnie ten temat, ile razy miałem kontrole i zawsze wsio pasuje wszystko...

haha czyli na jedno zdjecie moge kierowac samochodem a drugie uprawnia mnie do ciagniecia lawety.pozostaje mi tylko wklejenie artykulu z kodeksu drogowego ktory powinien zakonczyc te bajki i mity na temat e do b.
Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,czyli nawet z pusta laweta nie mozecie jechac omegą jezeli DMC lawety bedzie np 2t! i caly zestaw nie moze przekraczac DMC)3,5 t AMEN

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą,
czyli jak ktos ma b+e to moze np. ciagnac lawetke sprinterem o dmc 3,5 t ktora ma dmc np 2,3 t, pamietajcie ze tu tez obowiazuje zapis z DR ktory mowi o max wadze przyczepy
tak mowi kodeks drogowy. jezeli wiecie lepiej to juz wiecej was nie bede przekonywal bo to sie mija z celem
prawo jest w tej sprawie jednoznaczne
przypomne jeszce o obowiazku wykupienia winiety na zestaw powyzej 3,5t bo o tym to nikt nie wie...a kary sa surowe

#35 OFFLINE   priv86

priv86

    Fomek

  • 326 postów
  • Dołączył: 03-05-2008
  • Skąd: Koźmin Wlkp

Napisany 08 kwietnia 2009 - 18:54

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,czyli nawet z pusta laweta nie mozecie jechac omegą jezeli DMC lawety bedzie np 2t! i caly zestaw nie moze przekraczac DMC)3,5 t AMEN

kiedyś było że nowe (z dwoma zdjęciami i znaczkiem EU czy coś takiego) prawka dotyczyły się trochę innych przepisów. nikt nie mówił o przekraczaniu tych mas ! to chyba logiczne że masa całkowita pojazdu i masa całkowita przyczepki nie może przekraczać 3,5T na kat B. ale niemów że niemożna jechać z przyczepką o masie całkowitej ponad 750Kg.
Fomasz
CB PrEsIdEnT wAlKeR + pReSiDeNt AlAbAmA :)
http://pl.youtube.co...h?v=Dd-hPKc1V30

#36 OFFLINE   andzg

andzg
  • 1 373 postów
  • Dołączył: 09-02-2009
  • Skąd: Zielona Góra

Napisany 08 kwietnia 2009 - 19:20

priv86 z ta przyczepka lekka o ktorej pisalem w moim pierwszym poscie w tym temacie to blad- masz racje, ale reszta jest jak najbardziej prawdziwa.
chodzilo mi glownie o to ze nie mozna jechac na B nawet z pusta laweta bo na to zezwala dopiero B+E
mowie o lawecie do przewozu aut bo one maja DMC od 2000kg wzwyz

#37 OFFLINE   priv86

priv86

    Fomek

  • 326 postów
  • Dołączył: 03-05-2008
  • Skąd: Koźmin Wlkp

Napisany 08 kwietnia 2009 - 20:15

priv86 z ta przyczepka lekka o ktorej pisalem w moim pierwszym poscie w tym temacie to blad- masz racje, ale reszta jest jak najbardziej prawdziwa.
chodzilo mi glownie o to ze nie mozna jechac na B nawet z pusta laweta bo na to zezwala dopiero B+E
mowie o lawecie do przewozu aut bo one maja DMC od 2000kg wzwyz


Tak jak najbardziej. zgadzam się. :) kiedyś jak świeżo zdałem prawko jechałem omega A i pałkarz mnie zgarną na kontrole wszystko ok ale poza przyczepką która miała DMC 1400 a oma tylko 1280 i zonk ale że gościu był łaskaw to puścił mnie :) i tak mi się upiekło a podejrzewam że jak był by chamem to by mi brakło 4tyś zł na mandaty i odholowanie itp. no ale jechałem nie świadomie bo miała być 1200 a mi taka dał w wypożyczalni a w dowód nie patrzyłem... pozdro.
Fomasz
CB PrEsIdEnT wAlKeR + pReSiDeNt AlAbAmA :)
http://pl.youtube.co...h?v=Dd-hPKc1V30

#38 OFFLINE   andzg

andzg
  • 1 373 postów
  • Dołączył: 09-02-2009
  • Skąd: Zielona Góra

Napisany 08 kwietnia 2009 - 20:56

Tak jak najbardziej. zgadzam się. :) kiedyś jak świeżo zdałem prawko jechałem omega A i pałkarz mnie zgarną na kontrole wszystko ok ale poza przyczepką która miała DMC 1400 a oma tylko 1280 i zonk ale że gościu był łaskaw to puścił mnie :) i tak mi się upiekło a podejrzewam że jak był by chamem to by mi brakło 4tyś zł na mandaty i odholowanie itp. no ale jechałem nie świadomie bo miała być 1200 a mi taka dał w wypożyczalni a w dowód nie patrzyłem... pozdro.


do tego wlasnie zmierzalem naswietlajac te przepisy, zeby kazdy z nas mial swiadomosc ze kary ktore groza za ponizsze przewinienia moga byc bardzo dotkliwe, bez wiekszych problemow moga przekroczyc kwote o ktorej napisal kolega priv86:
-ciagniecie auta na lawecie z kat B
-brak winiety jesli zestaw przekracza 3,5 t ( w polsce tez jest wymagana)
-brak kursu na przewoz rzeczy jezeli przewoz jest w charakterze zarobkowym ( i tu juz moje spostrzezenie: jesli jade swoja omega ciagnac lawete z wypozyczalni na ktorej zapakowane jest auto kolegi, czy moga to uznac za przewoz zarobkowy?? -nie mam pojecia, napewno jezeli jest sie zatrudnionym w firmie transportowej to takowy kurs jest konieczny)

#39 OFFLINE   małek

małek
  • 108 postów
  • Dołączył: 10-05-2008
  • Skąd: Elbling

Napisany 09 kwietnia 2009 - 21:38

Kara to mandat 500 zł za brak uprawnień do prowadzenia zestawu i nie ma czegoś takiego jak odholowanie bo możesz poczekać na kierowcę z uprawnieniami.

Przerabiałem to niedawno jak ruszyłem pod Łódź z lawetą po auto a w Włocławku mnie zatrzymano do kontroli. Udałem głupa że nie mam prawa jazdy a glina sprawdził czy go faktycznie nie zabrałem z domu czy może na komendzie leży i przez szczekaczkę ktoś podał że mam samo B bez E a ja wciskałem kit że mam uprawnienia i pan mi zawołał 500zł - skończyło się na 50 za brak uprawnień przy sobie.

Najlepsze było to że w drodze powrotnej znowu nas zatrzymano też chłopaki z komendy we Włocławku ale jak pokazałem mandat to dali już na spokój i kazali jechać dalej.
Powiększyła się rodzina powiększyło się auto :-)

#40 OFFLINE   odysik2

odysik2
  • 54 postów
  • Dołączył: 18-01-2010

Napisany 21 stycznia 2010 - 03:24

Panowie
kwestia jakie przyczepy można ciągnąc na kat B jest nie jasna jak tyłek mużyna
prawie przy każdej kontroli na drodze pytam się o to i jak jest dwóch policjantów w radiowozie to są dwa różne zdania na ten temat pytałem się nawet egzaminatorów prawa jazdy i nic to nie dało zdania są różna
a to kilka odpowiedzi jakie otrzymuwałem
przyczepa:
do 750kg jedno osiowa
do 750kg dwuosiowa
do 750kg wielo osiowa
zestaw do 3,5t jesnoosiowa
zestaw do 3499kg jednoosiowa :pokoj:
zestaw do 3,5kg wieloosiowa
dopuszczalna masa całkowita auta + masa własna przyczepy do 3,5t pod warunkiem gdy jest ona pusta a wtedy zestaw dmc auta i dmc przyczepy może przekraczać 3,5t

przepisy powiny być bardziej poukładane, wysłałem nawet pismo do komendy z prośbą o przedstawienie oficjalnego stanowiska w tej sprawie
moim zdaniem powino być tak że cały zestaw do 3,5t. bo w praktyce wygląda to tak że jak ktoś sie nie czuje na siłach z przyczepą to żadnej nie zapnie. a co za różnica przyczepa 750kg czy 1,2t. jedzie się prawie tak samo, i jak ktoś pojedzie z przyczepą 750 to pojedzie też z większą. a wiele większą i tak nie da rady bo jak zapnie 2t. to mu się nie zmieści w limicie 3,5t.
albo przynajmniej niech wymagania na kat. b+E zmienią, tak aby zdobyie tego było formalnością bo każdy kto ma b posiada wiedze wymagana w b+e a technika jazdy to jest do opanowania juz jak się posiada b sam z własnego doswiadczenia wiem że jak pierwszy raz podpiołem przyczepe nie umiałem w ogóle cofnać teraz wszędzie tyłem wjade na centymetry tyłem obojetne czy pod góre czy w dół i jakie gabaryty ma przyczepa