Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Kategoria B i laweta. Od A do Z


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
29 odpowiedzi na ten temat

#21 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 03 lutego 2011 - 21:02

Moim skromnym zdaniem nie opłaca się robić kat E do B ze względu na ograniczenia DMC.


kiedy ja je robilem .. to byly inne czasy i zupełnie inne potrzeby ;-)

Prawda jest taka, ze zwykle samochód ciągnący ogranicza lawete na tyle, ze można nią legalnie przewozić co najwyżej Corse B zeby sie zgadzały masy.
A więc posiadanie E do B to taka troche lipa.

#22 OFFLINE   nesfor

nesfor

    :)

  • 121 postów
  • Dołączył: 27-04-2009
  • Skąd: Tczew

Napisany 04 lutego 2011 - 08:16

A wracając do tematu - kat. B uprawnia do poruszania się pojazdem którego DMC wraz z DMC przyczepy nie przekracza masy 4250kg. Ktoś zapyta skąd się wzięło te 4250kg?? A no stąd że możemy mieć samochód o DMC 3500kg i prawo pozwala nam ciągnąć przyczepkę lekką czyli 750kg. DMC zestawu liczymy jako DMC pojazdu ciągnącego + DMC przyczepy.W przypadku pojazdu posiadającego mniejsze DMC niż 3500kg właśnie ta wartość jest wartością granicznąI co najważniejsze - DMC przyczepy nie może przekroczyć DMC pojazdu ciągnącego!!!! Inaczej się ma sytuacja w przypadku kat. CE ale nie o tym ten temat.


Z całym szacunkiem ale to bzdura z tym 4250 kg dla kat B, cyt z ustawy:
zródło:
http://kodeks-drogow...a-do-kierowania
to samo jest na stronce sejmu.

kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
"


polecam punkt b.

#23 OFFLINE   kaskader83

kaskader83

    Przygoda z Omegą twała 11 lat...

  • 898 postów
  • Dołączył: 22-03-2007
  • Skąd: Opole
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 lutego 2011 - 08:23

Prawda jest taka, ze zwykle samochód
ciągnący ogranicza lawete na tyle, ze można nią legalnie przewozić co najwyżej Corse B zeby sie zgadzały masy
.
A więc posiadanie E do B to taka troche lipa.


I to jest święta prawda!!Znajomy ściągając coś większego (głównie dla siebie) z Zachodu musi podpinać lawetę pod autobusik 21os. DMC 5500kg by się to zgadzało choć jak twierdzi często jedzie na granicy prawa a czasem leciutko przegina i teraz zastanawia się czy nie lepiej by było mu kupić większego auta (na kat.C) z zabudową lawety niż często jeździć z duszą na ramieniu autobusikiem.Prawdę mówiąc też wydaje mi się ta druga opcja lepsza bo będzie miał zdecydowanie wyższe DMC może nawet mniejsze zużycie paliwa tylko opłaty będą dodatkowe bo OC,Podatek drogowy,Winiety itp.Przy sporadycznym wożeniu aut (na własny użytek)niezbyt się opłaca.

PS.Chyba temat został wyczerpany i myślę że warto by było połączyć kilka postów i podkleić może nie konkretnie w Poradach ale może gdzieś indziej bo myślę że temat jest na czasie i wiele osób z czytelnego jednego i zamkniętego postu wyciągnęło by dla siebie wiele dobrego...

Z całym szacunkiem ale to bzdura z tym 4250 kg


Niedawno ten temat był poruszany na Kursie uzupełniającym do świadectwa kwalifikacji - prowadził go inspektor ITD i było kilka pytań odnośnie przyczep i takie jest stanowisko ITD oraz innych służb.Z resztą również jest to logiczne że mam-powiedzmy-VW LT 35 i ciągnę przyczepę Lekką 750kg którą kat.B pozwala mi ciągnąć i siłą rzeczy wychodzi 4250kg.
Też na kursie była kłótnia o to że jak to??4250??powinno być 3500!!Nie siedzę aż tak dokładnie w przepisach ale on podał kilka rozporządzeń RM oraz MI i tam to niby jest wyjaśnione.Jest to jedyny wyjątek od ustawy.
I ty możesz zostać Klubowiczem.
Jak?? => Tak!!

#24 OFFLINE   nesfor

nesfor

    :)

  • 121 postów
  • Dołączył: 27-04-2009
  • Skąd: Tczew

Napisany 04 lutego 2011 - 09:17

Ja się opierałem o tekst jednolity ustawy ze stycznia tego roku, ale zgodzę się że mogą być jakieś dodatkowe rozporządzenia jednak gdybyś miał lub mógł wydobyć numery tych artykułów to moglibysmy miec podstawe prawna w razie konfronatcji z Policja.
Wydaje mi sie ze te ulgi o ktorych mowisz to moze inspektor mowil w kontekscie przywyilejow dla wojska, pogotowia, strazy, policji etc, bo w ustawie jest to wymienione.
w kazdym badz razie podraze temat tez ze swoejej strony dla pelnego wyjasnienia ;)

#25 OFFLINE   andzg

andzg
  • 1 373 postów
  • Dołączył: 09-02-2009
  • Skąd: Zielona Góra

Napisany 04 lutego 2011 - 10:07

I to jest święta prawda!!Znajomy ściągając coś większego (głównie dla siebie) z Zachodu musi podpinać lawetę pod autobusik 21os. DMC 5500kg by się to zgadzało choć jak twierdzi często jedzie na granicy prawa a czasem leciutko przegina i teraz zastanawia się czy nie lepiej by było mu kupić większego auta (na kat.C) z zabudową lawety niż często jeździć z duszą na ramieniu autobusikiem.Prawdę mówiąc też wydaje mi się ta druga opcja lepsza bo będzie miał zdecydowanie wyższe DMC może nawet mniejsze zużycie paliwa tylko opłaty będą dodatkowe bo OC,Podatek drogowy,Winiety itp.Przy sporadycznym wożeniu aut (na własny użytek)niezbyt się opłaca.

PS.Chyba temat został wyczerpany i myślę że warto by było połączyć kilka postów i podkleić może nie konkretnie w Poradach ale może gdzieś indziej bo myślę że temat jest na czasie i wiele osób z czytelnego jednego i zamkniętego postu wyciągnęło by dla siebie wiele dobrego...



Niedawno ten temat był poruszany na Kursie uzupełniającym do świadectwa kwalifikacji - prowadził go inspektor ITD i było kilka pytań odnośnie przyczep i takie jest stanowisko ITD oraz innych służb.Z resztą również jest to logiczne że mam-powiedzmy-VW LT 35 i ciągnę przyczepę Lekką 750kg którą kat.B pozwala mi ciągnąć i siłą rzeczy wychodzi 4250kg.
Też na kursie była kłótnia o to że jak to??4250??powinno być 3500!!Nie siedzę aż tak dokładnie w przepisach ale on podał kilka rozporządzeń RM oraz MI i tam to niby jest wyjaśnione.Jest to jedyny wyjątek od ustawy.


Nie ma takiego przepisu który określa doppuszczlną masę zestawu na 4250kg. zestaw nie może przekroczyć 3500kg i koniec.

#26 OFFLINE   kaskader83

kaskader83

    Przygoda z Omegą twała 11 lat...

  • 898 postów
  • Dołączył: 22-03-2007
  • Skąd: Opole
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 lutego 2011 - 16:38

Ja się opierałem o tekst jednolity ustawy ze stycznia tego roku, ale zgodzę się że mogą być jakieś dodatkowe rozporządzenia jednak gdybyś miał lub mógł wydobyć numery tych artykułów to moglibysmy miec podstawe prawna w razie konfronatcji z Policja.
Wydaje mi sie ze te ulgi o ktorych mowisz to moze inspektor mowil w kontekscie przywyilejow dla wojska, pogotowia, strazy, policji etc, bo w ustawie jest to wymienione.
w kazdym badz razie podraze temat tez ze swoejej strony dla pelnego wyjasnienia ;)


Ja osobiście trzymam się się tego co inspektor powiedział.Miałem już bardzo wiele kontroli ze strony Policji oraz od niedawna ITD (celem ważenia) bo czasami kolegom pomagam w różnych sytuacjach i zawsze było OK.Jak masz chęci to możesz poszukać tych rozporządzeń.Ja ze swojej strony jak spotkam inspektorka to się go zapytam o konkretny przepis.Jeszcze też zapytam się znajomego co jest instruktorem nauki jazdy na wszystkie kategorie to też powinien znać te numery.
Bo to co mówił jest faktycznie logiczne bo do ciągnięcia przyczepy lekkiej upoważnia każda kategoria PJ co notorycznie wykorzystują niektórzy przewoźnicy na małych autobusikach.
I ty możesz zostać Klubowiczem.
Jak?? => Tak!!

#27 OFFLINE   ciemny090388

ciemny090388
  • 9 postów
  • Dołączył: 03-08-2011

Napisany 24 sierpnia 2012 - 09:41

Witam wszystkich!
Mam maly problem zakupilem wczoraj astre F 1.7d glownie jako pomocnika w budowie domu:) i mam takie male pytanie w dowodzie rejestracyjnym mam podane Q1 1000kg czyli przyczepa z hamulcem a Q2 jest puste? Czy moge ciagnac przyczepe bez hamulca? Gdzies wyczytalem ze przyczepa nie moze przekroczyc polowy masy auta ale czy z pustym polem Q2 moge wogole ciagnac pryczepe bez hamulca? Zaznaczam ze to 3 drzwiowka niestety nie znalazlem zadnego zadbanego kombi w okolicy:(
Pozdrawiam

Przeniosłem do istniejącego tematu//A10

#28 OFFLINE   kaskader83

kaskader83

    Przygoda z Omegą twała 11 lat...

  • 898 postów
  • Dołączył: 22-03-2007
  • Skąd: Opole
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 24 sierpnia 2012 - 11:35

DMC przyczepy nie może przekroczyć DMC samochodu ciągnącego.A brak Q2 to musi być jakiś błąd.Bo z reguły bez hamulca masz przyczepki lekkie takie do 750kg i zazwyczaj w pozycji Q2 taką masę masz wpisaną.
I ty możesz zostać Klubowiczem.
Jak?? => Tak!!

#29 OFFLINE   pers58

pers58
  • 419 postów
  • Dołączył: 04-04-2009
  • Skąd: TYCHY
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 24 sierpnia 2012 - 11:39

DMC przyczepy nie może przekroczyć DMC samochodu ciągnącego.A brak Q2 to musi być jakiś błąd.Bo z reguły bez hamulca masz przyczepki lekkie takie do 750kg i zazwyczaj w pozycji Q2 taką masę masz wpisaną.


Ale jak kierowca ma tylko kategorie prawa jazdy B to nawet jak DMC przyczepy nie przekracza DMC samochodu to i tak można ciągnąć tylko przyczepę lekką do 750 kg.

#30 OFFLINE   mrogal

mrogal

    ex PREZES SyBy

  • 1 419 postów
  • Dołączył: 31-03-2009
  • Skąd: Pasłęk
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 24 sierpnia 2012 - 11:57

Ale jak kierowca ma tylko kategorie prawa jazdy B /../ i tak można ciągnąć tylko przyczepę lekką do 750 kg.

błąd w interpretacji ;)
art 88 pkt 2 ppkt b

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

przyczepa lekka to jest nazwa i podana dop masa całkowita, pow tej masy 750 kg przyczepka powinna mieć hamulec najazdowy :p

ps.
pare tematów z naszego forum:
http://forum.omegakl...light=przyczepa
http://forum.omegakl...light=przyczepa