Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

by stała się jasność.... czyli podstawy CB


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
52 odpowiedzi na ten temat

#41 OFFLINE   bogumil.s

bogumil.s

    made in france

  • 4 238 postów
  • Dołączył: 26-03-2007
  • Skąd: Rzeszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 24 października 2007 - 10:54

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 26 lipca 2004 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych,
które mogą być używane bez pozwolenia




Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. — Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 138,
poz. 1162) wprowadza się następujące zmiany:

„§ 1. 1. Nie wymaga pozwolenia radiowego używanie następujących urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych:
1) końcowych, dołączanych do:
a) ruchomych publicznych sieci telefonicznych,
b) stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych, w tym sieci typu trankingowego,
c) sieci wewnętrznych,
d) systemów radiokomunikacji satelitarnej:
- EUTELSAT (EUTELTRACKS),
- INMARSAT,
- THURAYA,
- GLOBALSTAR,
- IRIDIUM;
2) dyspozytorskich typu PRIVATE MOBILE RADIO — PMR 446;
3) Radia Obywatelskiego wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96—27,41 MHz:
a) typu PUBLIC RADIO — PR 27 spełniających wymagania normy PN-ETS 300 135 pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W,

b) pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB;
4) bliskiego zasięgu, określonych w załączniku do rozporządzenia - wykorzystujących uzgodnione przez organizacje międzynarodowe zakresy częstotliwości.
2. Urządzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, nie mogą powodować zaburzeń elektromagnetycznych w pracy innych urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych oraz nie podlegają ochronie przed zaburzeniami elektromagnetycznymi ze strony innych urządzeƒ radiowych nadawczych lub nadawczo- odbiorczych.”;
2) w załączniku do rozporządzenia:
a) w ust. 2 pkt 4 i 5 otrzymują brzmienie:
„4) „D” — antenę dołączaną — rozumie się przez to antenę przeznaczoną do stosowania z danym urządzeniem z możliwością jej odłączania, ale zaprojektowaną jako niezbędną część urządzenia, której użycie gwarantuje spełnianie parametrów technicznych przez urządzenie;
5) „Z” — antenę zewnętrzną — rozumie się przez to antenę dołączaną do urządzenia za pomocą złącza, w które wyposażone jest urządzenie, stosowaną do urządzeń, dla których badania przeprowadzane są bez anteny.”,
b) w aneksie nr 9 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1. pracujące w zakresie fal długich




§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Infrastruktury: K. Opawski

--------------------------------------------------------------------------

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej — łczność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 50, poz 424, Nr 113, poz. 1070, Nr 130, poz. 1188 i Nr 170, poz. 1652.
3) W przypadku stosowania anteny zewnętrznej dopuszcza się wyłącznie anteny ramowe.”.



tak dla rozjaśnienia jasności co by sie nie pytali nowi co chwile :mrgreen:

#42 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 24 października 2007 - 11:02

temat podwieszam

#43 OFFLINE   Sołtys

Sołtys

    streetfighter

  • 894 postów
  • Dołączył: 24-09-2007
  • Skąd: Kostrzyn WLKP
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 09 listopada 2007 - 21:32

http://pl.wikipedia.org/wiki/CB_radio

pod tym adresem znajdziecie wszystko co potrzeba :mrgreen:
częstotliwości,przepisy, co to jest DX iSSB itd.
Zapraszam do lektury :mrgreen:

#44 OFFLINE   Marekoko002

Marekoko002
  • 4 postów
  • Dołączył: 04-11-2006
  • Skąd: szczecin

Napisany 10 listopada 2007 - 17:54

http://pl.wikipedia.org/wiki/CB_radio

pod tym adresem znajdziecie wszystko co potrzeba :mrgreen:
częstotliwości,przepisy, co to jest DX iSSB itd.
zapraszam do lektury :mrgreen:

,,,,Witam
wieki mnie tu nie było ,kolega jeżdzi zawodowo z treanscirwerem na mobilu, przeczytałem ,
miło ja też. Uważam ,że jeśli mam spędzać dnie z radiem CB to niech ma to radio poządne filtry by nie ''szumiało'' a ja mam odsłuch na min.30km. w promieniu jak i w FL i Omesi. Dlatego warto zainwestować bo warto naprawde w dobrą antenę SANTIAGO 600 lub 1200 lub porównywalną COLORADO 1200 I ETER JEST TWÓJ radio mozna spokojnie w omesi nawet dużego Jacksona zmieścić tunel -siedzenie.Duzy samochód wypasiony duże radio wypasione nie żałować niech to ma wszystko charakter i trzyma klimat CB przywędrowało z USA to swojego rodzaju subkultura .Chińszczyzna to tanie mięso te wszystkie tti unideny itp to do rozpalenia ognia w piecu ''Chłop musi mieć :censored: a samochod wał napędowy''
i dobre radio.

#45 OFFLINE   przemx

przemx
  • 3 postów
  • Dołączył: 21-06-2008
  • Skąd: Toruń

Napisany 21 czerwca 2008 - 20:02

Zgadzam się komfort pracy najważniejszy, a Jackson ma najlepsze filtry.
Zakazano

#46 OFFLINE   NiconArt

NiconArt
  • 4 postów
  • Dołączył: 10-06-2010

Napisany 11 czerwca 2010 - 13:20

Zgadzam się pracy najważniejszy, a Jackson ma najlepsze filtry.



Dlaczego właśnie Jackson? Ja posiadam Alana 87 i nie odbiega od Jacksona, aż tak znacznie. Tylko teraz pytanie czy potrzeba komuś dużego radia jeżeli pyta tylko o drogę, a nie bawi się w DX?
Pozdrawiam

#47 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 13 czerwca 2010 - 12:15

NiconArt raz że 2 letniego kotleta ruszyłeś, a dwa porównywać Alana87 i Jacksona to bez sens Jacek ma dużo węziej pracujący odbiornik co jest zaletą i wadą. Zaletą że nie słychać niepożądanych sygnałów, a wadą że "tania Chińszyzna" nie trzyma częstotliwości i Jacek nie odbiera (kanał 19) Alan ma odbiornik szerzej pracujący odbiornik przez co na 19 więcej usłyszy, filtry mają porównywalne.

Tylko teraz pytanie czy potrzeba komuś dużego radia jeżeli pyta tylko o drogę, a nie bawi się w DX?

Otóż to !! by posiadać takie radio trzeba lubić rozmawiać ;)

#48 OFFLINE   karls

karls
  • 466 postów
  • Dołączył: 02-04-2010
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 27 czerwca 2010 - 00:35

dzieki prawidlowej masie zasiegi bede nawet dwukrotnie wieksze niz w przypadku tych samych anten postawionych na magnesie.Mam antene na magnesie.Czy jak bym podłączył mase od anteny kabelkiem to by lepiej ściągała?

#49 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 27 czerwca 2010 - 09:58

Połączenie dodatkowej masy nic nie da, co najwyżej jak byś chciał to możesz sobie zakupić przeciw wagi do anten mobilowych, Antena zacznie przypominać antenę stacjonarną i nic po za tym. Jedyna rada ? Zdejmij antenę z magnesu i zamontuj w dziurze !!

#50 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 27 czerwca 2010 - 20:17

Połączenie dodatkowej masy nic nie da, co najwyżej jak byś chciał to możesz sobie zakupić przeciw wagi do anten mobilowych, Antena zacznie przypominać antenę stacjonarną i nic po za tym. Jedyna rada ? Zdejmij antenę z magnesu i zamontuj w dziurze !!


u mnie po takim zabiegu (dodatkowo pociagnieta masa od anteny do budy auta) CB zaczelo mniej szumiec.

teoretycznie nie powinno byc zadnej roznicy, ale widac ni jak sie ma teoria do praktyki.

zeby nie bylo. Cb laczone pod zapalniczke, gdzie minus mam tez "dobrze" zrobiony
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#51 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 27 czerwca 2010 - 21:16

Jeśli chodzi o to lepszym rozwiązaniem jest lepszej jakości kabel antenowy zamiast RG58 którego produkuje setki firm z czego 70% w chinach, zmiana kabla na H155 beldena lub RF5 będzie wystarczająca, co do szumów wystarczy że kabel antenowy będzie przebiegał w pobliżu jakiegoś przekaźnika i będzie zaszumienie ( VA miałem tak z przekaźnikiem pompy paliwa, spalił się i wymieniłem na drugi i przestało) mimo wszystko RG58 są standardowym kablem dlatego że normy UKE nie przewidują mocniejszych nadajników lub czulszych odbiorników, co zabawniejsze to to że pasmo CB jest tak zwanym pasmem eksperymentów medycznych, czyli śmietnik. Jestem w stanie udowodnić iż większość urządzeń montowanych w autach po za seryjnie wychodzące z fabryki wytwarzają zakłócenia do których owe UKE może się przyczepić i nałożyć srogie kary na producentów/importerów.

#52 OFFLINE   mikun

mikun
  • 203 postów
  • Dołączył: 04-04-2009
  • Skąd: Poznań
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 08 października 2011 - 00:28

Chińszczyzna to tanie mięso te wszystkie tti unideny itp to do rozpalenia ognia w piecu ''Chłop musi mieć :censored: a samochod wał napędowy''
i dobre radio.


Tyle że w każdym presidencie siedzi płyta główna unidena, nie wierzysz? To sobie otwórz :-) a tak w ogóle to produkt z USA... a fakt robiony w chinach jak wszystko teraz...

#53 OFFLINE   Victorrr

Victorrr

    DGC 3,8 V6

  • 157 postów
  • Dołączył: 16-07-2009
  • Skąd: Wawa Grochów

Napisany 09 października 2011 - 21:10

Połączenie dodatkowej masy nic nie da, co najwyżej jak byś chciał to możesz sobie zakupić przeciw wagi do anten mobilowych, Antena zacznie przypominać antenę stacjonarną i nic po za tym. Jedyna rada ? Zdejmij antenę z magnesu i zamontuj w dziurze !!


Ziutek, dokładnie tak. :) Dobre miejsce na dziurę to tył dachu , tuż przed anteną FM-wą. Jest tam wzmocnienie, a i blacha jak skóra na byku. Jeżdżę z różnymi antenami, między innymi Roadking 2,97m. :D