Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Akwarystyka


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
394 odpowiedzi na ten temat

#361 OFFLINE   misiekzoo

misiekzoo

    zafira i astra 1,8

  • 1 463 postów
  • Dołączył: 18-08-2008
  • Skąd: Oborniki śląskie
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 07 stycznia 2012 - 11:06

EEEE no fajnie . Ja chyba tez coś podobnej wielkości teraz założę. Kiedyś miałem taką tylko panoramiczną 240 . Chciałbym coś większego ale nie chcę obciążać za bardzo stropu. A w takiej wielkości już można coś potrzymać.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Moje ople , byłe i obecny .

#362 OFFLINE   KrisMekar

KrisMekar
  • 133 postów
  • Dołączył: 11-11-2011
  • Skąd: Krzysiek z Wrocławia

Napisany 07 stycznia 2012 - 11:17

EEEE no fajnie . Ja chyba tez coś podobnej wielkości teraz założę. Kiedyś miałem taką tylko panoramiczną 240 . Chciałbym coś większego ale nie chcę obciążać za bardzo stropu. A w takiej wielkości już można coś potrzymać.

Dzieki :)
Dodam bo tego nie widać, te skały w których jest mnóstwo szpar leżą na kilku pustych kokosach. W tych szparach i kokosach mieszkają różne gatunki np. Bocje i niewidoczne teraz Modesty.
Duże akwarium jest fajne i bym założył większe, tylko te ilości pochłanianego prądu mnie powstrzymują.

#363 OFFLINE   dany5

dany5
  • 1 045 postów
  • Dołączył: 15-03-2010
  • Skąd: Sompolno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 07 stycznia 2012 - 12:48

zacnie utrzymany baniaczek

#364 OFFLINE   KrisMekar

KrisMekar
  • 133 postów
  • Dołączył: 11-11-2011
  • Skąd: Krzysiek z Wrocławia

Napisany 07 stycznia 2012 - 14:33

dziś kupiłem testy na ph i twardość wody,Ph wyszło 6,5-7 a twardość 10 kropli i teraz do was prośba czy te wyniki są dobre

Michał. W ten sposób tu na forum nie rozwiążesz problemu. Najgorsze w tym wszystkim jest to że nie znasz podstaw na czym polega stworzenie warunków życia ryb akwariowych, a i testy też trzeba umieć przeprowadzić i je z interpretować.

Przed założeniem akwarium powinieneś posiąść niezbędną podstawową wiedzę, czy to z książek czy z netu na czym to polega. W necie wszystko jest.

Tak na szybkiego i na skróty, powinieneś nawiązać kontakt z osobą z Twojego bliskiego otoczenia obcykaną w temacie, która rozjaśni Ci na początku tematykę i zlokalizuje przyczynę Twoich niepowodzeń. Szkoda ryb, Twoich nerwów i pieniędzy.

I jeszcze jedno. Jeżeli zdecydowałeś się na akwarium świadomie, zacznij od akwarium co najmniej minimum 80-100 litrów. W takim akwarium łatwiej utrzymać parametry i stabilność wody, nie mówiąc o aranżacji.

Nie zniechęcaj się, bo żyjące w znakomitej formie akwarium, bardziej przykuwa uwagę niż włączony telewizor :) Pisz o swoich osiągnięciach i problemach, ale wiedz że bezwzględnie musisz posiąść podstawy tego hobby.

Powodzenia

#365 OFFLINE   michal6/9

michal6/9
  • 36 postów
  • Dołączył: 09-10-2008
  • Skąd: Jastrzębie Zdrój
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 07 stycznia 2012 - 15:36

Michał. W ten sposób tu na forum nie rozwiążesz problemu. Najgorsze w tym wszystkim jest to że nie znasz podstaw na czym polega stworzenie warunków życia ryb akwariowych, a i testy też trzeba umieć przeprowadzić i je z interpretować.

Przed założeniem akwarium powinieneś posiąść niezbędną podstawową wiedzę, czy to z książek czy z netu na czym to polega. W necie wszystko jest.

Tak na szybkiego i na skróty, powinieneś nawiązać kontakt z osobą z Twojego bliskiego otoczenia obcykaną w temacie, która rozjaśni Ci na początku tematykę i zlokalizuje przyczynę Twoich niepowodzeń. Szkoda ryb, Twoich nerwów i pieniędzy.

I jeszcze jedno. Jeżeli zdecydowałeś się na akwarium świadomie, zacznij od akwarium co najmniej minimum 80-100 litrów. W takim akwarium łatwiej utrzymać parametry i stabilność wody, nie mówiąc o aranżacji.

Nie zniechęcaj się, bo żyjące w znakomitej formie akwarium, bardziej przykuwa uwagę niż włączony telewizor :) Pisz o swoich osiągnięciach i problemach, ale wiedz że bezwzględnie musisz posiąść podstawy tego hobby.

Powodzenia


masz zupełną rację troszkę może od :pupa: strony zaczynam ale jak już mam jakieś akwa to muszę to jakoś ciągnąć co do litrów to mam za mało miejsca na większe ale będę coś myślał na ten temat co do kogoś kto by mi pomagał to już kogoś znalazłem co do choroby to myślę że jakoś wyjdę z tego będę informował na bieżąco :)

#366 OFFLINE   KrisMekar

KrisMekar
  • 133 postów
  • Dołączył: 11-11-2011
  • Skąd: Krzysiek z Wrocławia

Napisany 07 stycznia 2012 - 15:51

...] co do litrów to mam za mało miejsca na większe ale będę coś myślał na ten temat

Myśl, myśl :) Zawsze możesz jakiś mebel wypieprzyć. Mówię poważnie :D
Powiem Ci że u dzieciaka mam drugie akwarium 60 litrów i z nim mam więcej roboty jak z tym 250 litrów :)

#367 OFFLINE   misiekzoo

misiekzoo

    zafira i astra 1,8

  • 1 463 postów
  • Dołączył: 18-08-2008
  • Skąd: Oborniki śląskie
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 07 stycznia 2012 - 16:34

troszkę może od strony zaczynam

Nie przejmuj się większość tak robi :) , choć ja pamiętam do dziś jak jako młody czytałem książki . A teraz jak około 10 lat temu wróciłem do hobby to całe noce siedziałem w necie.
Z nowych publikacji polecam " Nowoczesna hodowla ryb akwariowych " ciekawa książka nie tylko dla osób prowadzących hodowle.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Moje ople , byłe i obecny .

#368 OFFLINE   KrisMekar

KrisMekar
  • 133 postów
  • Dołączył: 11-11-2011
  • Skąd: Krzysiek z Wrocławia

Napisany 07 stycznia 2012 - 16:55

Nie przejmuj się większość tak robi :)

Masz racje.
Pomimo że startowałem wiele razy akwaria, to mściło się wiecznie brak cierpliwości dotyczącym dojrzewania i stabilności, za wczesnym zarybieniem, a w konsekwencji choróbska, zgony i niezniszczalne glony :masakra:

#369 OFFLINE   misiekzoo

misiekzoo

    zafira i astra 1,8

  • 1 463 postów
  • Dołączył: 18-08-2008
  • Skąd: Oborniki śląskie
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 07 stycznia 2012 - 17:44

Wiesz ja zawsze startuję od razu ale mam więcej zbiorników i zlewam wodę przekładam gąbkę lekko odświeżam i jak potrzeba w kilka minut baniak gotowy :)
[SIGPIC][/SIGPIC]

Moje ople , byłe i obecny .

#370 OFFLINE   michal6/9

michal6/9
  • 36 postów
  • Dołączył: 09-10-2008
  • Skąd: Jastrzębie Zdrój
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 07 stycznia 2012 - 18:00

dla ścisłości mam kawalerkę więc naprawdę nie mam miejsca na większe choć zastanawiam się bo wejdzie mi takie akwa 50/35/35 chyba że poczekam jakieś 4może 5 miesięcy i będe mógł sobie pozwolić na nawet 200l troszkę już poczytałem ale to i tak mało ale na razie się nie załamuję bo naprawdę mi się to podoba mam 8 rybek a jak się zapatrzę to żona mnie nie może odciągnąć hehe

#371 OFFLINE   Tomek FSW

Tomek FSW
  • 29 postów
  • Dołączył: 10-10-2011
  • Skąd: Świebodzin

Napisany 31 stycznia 2012 - 17:34

Podepnę się pod temat. Moje akwarium ma ok 110litrów, mam je od jakiegoś roku. Po ostatniej podmianie wody na żwirze przy przedniej szybie, na szerokości ok 10cm zaroiło się od glonów(?). W każdym razie od jakiegoś dziadostwa
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Po jakimś czasie rośliny w pobliżu tego miejsca też zaczęły "zarastać"
Dodany obrazek
może mi ktoś doradzić jak się tego pozbyć?

#372 OFFLINE   a4

a4
  • 166 postów
  • Dołączył: 24-09-2007
  • Skąd: Radom

Napisany 31 stycznia 2012 - 17:38

może mi ktoś doradzić jak się tego pozbyć?

temat rzeka, najkrócej to doprowadzić parametry wody do takich żeby glonów nie było. Polecam http://forum.roslinyakwariowe.pl/

#373 OFFLINE   Tomek FSW

Tomek FSW
  • 29 postów
  • Dołączył: 10-10-2011
  • Skąd: Świebodzin

Napisany 31 stycznia 2012 - 18:55

Jasne, najprostszy sposób- doprowadzić do tego, żeby glonów nie było. Ale interesuje mnie dlaczego pojawiły się tylko w jednym miejscu, mniej więcej na środku przedniej szyby. Połowę roślin z tym czymś na nich już wyrzuciłem.

#374 OFFLINE   a4

a4
  • 166 postów
  • Dołączył: 24-09-2007
  • Skąd: Radom

Napisany 31 stycznia 2012 - 20:11

Najprościej haha, pozbyć się tego patałajstwa to jest sztuka. W tm miejscu mogły się pojawić bo np to miejsce jest najrzadziej roślinnością obsadzone, miejsce może być najbardziej doświetlone, a może te rośliny nie dają rady rosnąć przy takich parametrach jakie są w Twoim akwarium: światło, nawożenie.
Najczęstszą przyczyną powstawania glonów są nieodpowiednie parametry wody, zasłabe/zamocne oświetlenie, brak nawożenia CO2, brak podmian wody. Wszystkie te czynniki jakby nie było sprowadzają się do uzyskania odpowiednich parametrów wody, odpowiedniej ilości mikro i makro elementów. Żeby dowiedzieć się jakie są parametry wody musisz mieć testy- niemały wydatek. Ludzie książki na ten temat piszą więc nie da się w tym przypadku bez podstawowej wiedzy powiedzieć co masz zrobić żeby pozbyć się tego co masz. Możesz zastosować zaciemnianie ale to nic nie da bo glony tak samo jak szybko znikną tak samo szybko się pojawią. Jak widzisz u Ciebie nie jest dobrze bo problem powiększa się.
Hobby, które wybrałeś jest piękne ale wymaga olbrzymiej wiedzy i niestety dość kosztowne jest, szczególnie w okresie nauki. Jeżeli naprawdę to Cię kręci to poświęć czas poczytaj stronkę którą poleciłem i nie przeraź się jaką wiedzę trzeba mieć żeby prowadzić akwarium świadomie.

#375 OFFLINE   CHRIS

CHRIS
  • 72 postów
  • Dołączył: 29-10-2010
  • Skąd: Komorniki

Napisany 31 stycznia 2012 - 21:30

A jak często podmieniasz wode ?

#376 OFFLINE   Tomek FSW

Tomek FSW
  • 29 postów
  • Dołączył: 10-10-2011
  • Skąd: Świebodzin

Napisany 01 lutego 2012 - 20:06

Podmiana 30% wody co tydzień, rzadko co dwa. Właśnie zrobiłem sobie test wody zestawem Zooleku. Twardość węglowa-hmm, po 2 kropkach środka próbkę miałem już mocno żółtą (a powinna zmieniać się od niebieskiej do żółtej) wychodzi, że jest 2st n. Twardość ogólna 18st n. Pewnie tu jest problem. Nie wiem czy to się przyda, ale moja obsada to 9 neonków, 5 razbor, 8 danio, po 3 kiryski i glonojady. Na roślinkach się nie znam wcale. A tą stronę co mi poleciłeś poczytam :) z chęcią :) moim marzeniem jest akwarium roślinne na całą ścianę, takie 3metrowe :)

#377 OFFLINE   a4

a4
  • 166 postów
  • Dołączył: 24-09-2007
  • Skąd: Radom

Napisany 01 lutego 2012 - 22:14

Podmiana 30% wody co tydzień, rzadko co dwa. Właśnie zrobiłem sobie test wody zestawem Zooleku. Twardość węglowa-hmm, po 2 kropkach środka próbkę miałem już mocno żółtą (a powinna zmieniać się od niebieskiej do żółtej) wychodzi, że jest 2st n. Twardość ogólna 18st n. Pewnie tu jest problem. Nie wiem czy to się przyda, ale moja obsada to 9 neonków, 5 razbor, 8 danio, po 3 kiryski i glonojady. Na roślinkach się nie znam wcale. A tą stronę co mi poleciłeś poczytam :) z chęcią :) moim marzeniem jest akwarium roślinne na całą ścianę, takie 3metrowe :)


Hobby fantastyczne i wciągające, uczy cierpliwości. Sama twardość to nie wszystko. Często powody występowania glonów są tak subtelne, że trzeba mieć kupę wiedzy i doświadczenia żeby się pozbyć. Interpretować wyniki testów trzeba umieć.

#378 OFFLINE   Kesiaczek

Kesiaczek
  • 567 postów
  • Dołączył: 21-10-2008
  • Skąd: Szczytno/Kielce

Napisany 03 lutego 2012 - 09:16

ten glon wyglada mi bardziej na cos z rodzaju sinic.....czy woda nie moze troszke niemilego zapachu??? i masz za niska weglanówke jak na ogólna 18;/


napisz cos wiecej, jaki filtr, czy podajesz co2, jakie oswietlenie, czy do akwa dociera swiatlo słoneczne itd.

#379 OFFLINE   krasulec

krasulec
  • 249 postów
  • Dołączył: 22-03-2010
  • Skąd: Sompolno

Napisany 18 lutego 2012 - 01:10

kasiaczek ma racje, światło słoneczne dużo niszczy w baniakch, jak i stare świetlówki, jak w filtrze masz węgiel żadna chemia nie pomoże, ja bym zainwestował w kosiarki, i ewentualnie bocja sitka lub tygrysia, co do twardości nie podmieniasz na przegotowaną wodę ? i zobacz czy w dnie nie masz takich bąbelek jakby bąbelki powietrza.

#380 OFFLINE   KrisMekar

KrisMekar
  • 133 postów
  • Dołączył: 11-11-2011
  • Skąd: Krzysiek z Wrocławia

Napisany 18 lutego 2012 - 08:50

Podepnę się pod temat. Moje akwarium ma ok 110litrów, mam je od jakiegoś roku. Po ostatniej podmianie wody na żwirze przy przedniej szybie, na szerokości ok 10cm zaroiło się od glonów

Coś bym koledze doradził jak to zwalczyć świństwo, ale dużo poprawnych rad już padło.

Dodam od siebie tylko tyle by usuwać liście roślin na których te glony rosną. Dodać kilka roślin bardzo szybko rosnących. Powolny wzrost roślin lub wzrost zatrzymany jest też powodem że glon się rzuca.
Bardzo prawdopodobne że za dużo żarcia podajesz. ono zalega gnije i takie efekty mogą występować. Grzebanie rękoma często w akwarium też nie służy. T.z. częste przesadzanie roślin układanie innych elementów wnętrza. To wszystko burzy stabilność.
Dodam jeszcze że twarda woda nie jest przyczyną glonów.

Jak startowałem ze swoim baniaczkiem (nie pierwszym) którym się tu pochwaliłem, z glonami walczyłem ze trzy miesiące jak nie dłużej. Za szybko chciałem mieć ładne akwa i pomimo że nie dojrzało i nie ustabilizowało się co chwila coś zmieniałem. Dodam że na stabilność i dojrzałość akwa czekałem z ponad pół roku. Oznacza to że teraz jak bym tam wskoczył cały ;) to bym nie zachwiał biologi.

Cierpliwości życzę, bo tylko cierpliwość pozwoli Ci na pozbycie się glonów.
http://www.roslinyakwariowe.pl/