Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

skrzynia basowa czy tuba?


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
22 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   Buubon

Buubon
  • 90 postów
  • Dołączył: 14-04-2008
  • Skąd: Łódź

Napisany 09 kwiecień 2010 - 20:44

hello
mam małe pytanko;
co jest lepsze (bardziej funkcjonalne)skrzynia czy tuba?:D
i od czego zależy wybór?:pokoj:

#2 OFFLINE   krogulewski

krogulewski

    Vincent Vicuś Vini :P

  • 764 postów
  • Dołączył: 16-04-2009
  • Skąd: Jastrząb

Napisany 09 kwiecień 2010 - 20:48

jesli chcesz miec efekt "tylko" łupania to tuba, jak zalezy Ci na dobrym brzmieniu-to skrzynia:)
tuby sa strojone na ok 80 hz-to fakt ze je lepiej slychac z daleka ale minus to obecne juz gorne pasmo. skrzynie za to na 35 hz-dzwiek jest duzo lepszy.

#3 OFFLINE   wicek

wicek
  • 4076 postów
  • Dołączył: 14-07-2008
  • Skąd: Komorze
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 09 kwiecień 2010 - 20:49

Tylko skrzynia, najlepiej BR.

#4 OFFLINE   Buubon

Buubon
  • 90 postów
  • Dołączył: 14-04-2008
  • Skąd: Łódź

Napisany 09 kwiecień 2010 - 21:01

thx za szybką odpowiedź.
pozdro dla całego forum:rolleyes:

#5 OFFLINE   Beny

Beny

    x30ben

  • 4042 postów
  • Dołączył: 28-12-2006
  • Skąd: Malbork - GMB
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 09 kwiecień 2010 - 22:26

do caravana skrzynia BS...
w sedanie nie odczujesz zbyt wielkiej różnicy miedzy tuba a skrzynia.
Dodany obrazek

ZWYKŁY KLUBOWICZ

#6 OFFLINE   Buubon

Buubon
  • 90 postów
  • Dołączył: 14-04-2008
  • Skąd: Łódź

Napisany 09 kwiecień 2010 - 23:24

Panowie sorry za głupie pytanie ale co to jest;BR albo BS? Bo pojęcia nie mam:mur:

Tylko skrzynia, najlepiej BR.


BR-to pewnie Bass Reflex

#7 OFFLINE   cursor

cursor

    Audiodebil :P

  • 309 postów
  • Dołączył: 21-10-2006
  • Skąd: Racibórz

Napisany 10 kwiecień 2010 - 09:03

Na początku, to powinieneś wiedzieć co to jest tuba, a co to jest skrzynia.
Tubą nie jest skrzynia w kształcie walce, jak to niektórzy nazywają.
Przykład obudowy tubowej:
http://www.plasmatwe...ericho/horn.gif

Jak widać zupełnie się różni.


A co do obudowy zamkniętej czy bass-reflex, to nie można jednoznacznie określić co jest lepsze.
BR na pewno da nam większe ciśnienie, ale niekoniecznie musi grać lepiej. Wszystko zależy od preferencji słuchacza i konkretnego głośnika. Nie każdy głośnik nadaje się do obudowy BR. Jeśli interesuje cię przede wszystkim masaż nerek, to tylko obudowa BR, ew. dobry Band-pass, ale tu jedynie drogie fabryczne konstrukcje oferują poprawne brzmienie, inne to buczydła.

#8 OFFLINE   KoberNT

KoberNT
  • 29 postów
  • Dołączył: 11-05-2009
  • Skąd: Nowy Tomyśl

Napisany 10 kwiecień 2010 - 13:12

Tak jak poprzednicy. TYLKO SKRZYNIA!!! a to czy Bass Reflex czy zamknięta to zależy jakiej muzyki słuchasz. Jak dynamicznej to zamknięta, jak czarnych rytmów itp. to B-R. Skrzynia B-R schodzą niżej i robią ładny łomot. Ja mam skrzynie zamkniętą z łosnikiem INFINITY + wzmacniacz MONOBLOCK MAC AUDIO i jestem bardzo zadowolony z tego zestawu.

#9 OFFLINE   Ben ten

Ben ten
  • 397 postów
  • Dołączył: 15-07-2009
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 10 kwiecień 2010 - 14:30

Przy zamkniętej konstrukcji jest mniej wibracji itp. a w "otwartej" wszystko "lata". Narobić hałasu można byle czym, jakość to inna bajka, do tego trzeba dorosnąć, nie obrażając nikogo. Najłatwiej wrzucić do auta i odsłuchać. Zasilanie wzmacniacza i radia to bardzo ważne sprawy, oczywiście prosto z "aku", razem z masą. Według mnie lepiej jest wzmacniacz dać bliżej radia i dłuższe przewody do głośników ale najczęściej jest akurat odwrotnie.

#10 OFFLINE   Buubon

Buubon
  • 90 postów
  • Dołączył: 14-04-2008
  • Skąd: Łódź

Napisany 10 kwiecień 2010 - 15:02

Skrzynia z tego co czytam na forum-lepsza(jak dla mnie)
A co chłopaki myślicie o takim zestawie
http://www.allegro.p..._blaupunkt.html

a radio:sony gt630 (4x40W chyba)

Jakby to się miało do siebie?Z gry dziękuje za wszelkie wskazówki.

#11 OFFLINE   macin87

macin87
  • 33 postów
  • Dołączył: 08-01-2010
  • Skąd: Poznań

Napisany 10 kwiecień 2010 - 17:19

Kolego to co podlinkowałeś to tuba ;)

Poszukaj skrzyni która ma zejście nisko basu czyli około 20Hz,

Ja posiadam skrzynie 47l BR głośnik Pioneer W308D4(400W RMS)
Wzmacniacz Peiying 2H30R, kabel zasilający i masowy 25mm2 i starcza mi w zupełności:)

Wzmacniacz ustawiony na około 30-40% mocy podbicie 6dB i zupełności masuje plecki, tylko butla troche od gazu blokuje:/

#12 OFFLINE   wosiu

wosiu
  • 41 postów
  • Dołączył: 10-12-2009
  • Skąd: Radlin
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 10 kwiecień 2010 - 22:11

Ja miałem kiedyś suba w aucie "pyle" ponieważ "znawcy" mówili że cięższa, że skrzynia lepsza itd itp. Grało fajnie aż w końcu przy płycie AC/DC głośnik wyskoczył z membrany kończąc swój żywot. Sprzedałem koledze wzmacniacz a ten podpioł do niego tube "Magnat" i osobiście nie słyszę różnicy gra tak samo, lusterka latają. Różnica polega na tym że ja skrzynie miałem z grubego MDF-u ciężką jak cholera a kolega tube pod pache do domu i już wolny bagażnik. Osobiscie jek miałbym kupić jeszcze raz to napewno tubę "Magnat Streetracer 3000 XLL". Pozdrawiam

#13 OFFLINE   cursor

cursor

    Audiodebil :P

  • 309 postów
  • Dołączył: 21-10-2006
  • Skąd: Racibórz

Napisany 11 kwiecień 2010 - 00:38

Tak jak poprzednicy. TYLKO SKRZYNIA! a to czy Bass Reflex czy zamknięta to zależy jakiej muzyki słuchasz. Jak dynamicznej to zamknięta, jak czarnych rytmów itp

Rodzaj skrzyni nie zależy w głównej mierze od słuchanej muzyki, a od parametrów głośnika. Bo co nam po głośniku, który nie nadaje się do skrzyni BR, a do takowej chcemy go wsadzić?
Niejeden głośnik w obudowie BR jest w stanie niejedną osobę zadziwić szybkością, warunek jest tylko taki, że jest to dobry głośnik, w skrzyni dobranej do niego.

Przy zamkniętej konstrukcji jest mniej wibracji itp. a w "otwartej" wszystko "lata".

Skrzynia zamknięta generuje najczęściej mniejsze ciśnienie i natężenie, co przekłada się na mniejszą ilość elementów, które drżą od basu.

Najłatwiej wrzucić do auta i odsłuchać. Zasilanie wzmacniacza i radia to bardzo ważne sprawy, oczywiście prosto z "aku"

W kwestii masy to można by się kłócić. Nie jest ważne skąd ją bierzesz, czy prosto z aku, czy z budy, efekt jest ten sam. Należy tylko pamiętać, że jeśli używam jako masy kabla 25mm^2 to taki sam kabel musimy dołożyć z minusowej klemy aku na budę, żeby ten prąd miał gdzie przepłynąć.

Poszukaj skrzyni która ma zejście nisko basu czyli około 20Hz,

Pokaż mi subwoofer, który realnie potrafi zejść do tej wartości. Nie interesują mnie parametry, które podaje producent, a fakty.
Prawda jest taka, że niewiele jest subów, które efektywnie potrafią tak nisko zejść, poza tym, spokojnie wystarczy sub, który zejdzie efektywnie do 40Hz. W wielu przypadkach, nie trzeba więcej.

Ja miałem kiedyś suba w aucie "pyle" ponieważ "znawcy" mówili że cięższa, że skrzynia lepsza itd itp. Grało fajnie aż w końcu przy płycie AC/DC głośnik wyskoczył z membrany kończąc swój żywot. Sprzedałem koledze wzmacniacz a ten podpioł do niego tube "Magnat" i osobiście nie słyszę różnicy gra tak samo, lusterka latają. Różnica polega na tym że ja skrzynie miałem z grubego MDF-u ciężką jak cholera a kolega tube pod pache do domu i już wolny bagażnik. Osobiscie jek miałbym kupić jeszcze raz to napewno tubę "Magnat Streetracer 3000 XLL". Pozdrawiam

Jak już pisałem, określenie "tuba" jest w wielu przypadkach niewłaściwe. A jak już rozgraniczać, to na sprzęt markowy i chiński chłam, a niewątpliwie i magnat i pyle, którego miałeś do nich się zaliczają.

#14 OFFLINE   macin87

macin87
  • 33 postów
  • Dołączył: 08-01-2010
  • Skąd: Poznań

Napisany 11 kwiecień 2010 - 08:19

Znajomy miał tubę w mercedesie Magnat Streetracer 3000 XLL i wg mnie robi tylko łomot i hałas,

mam teraz Pioneera W308D2 i ladnie gra, miękko, i słychać bas w środku a nie na zewnątrz:D

o gustach się nie dyskutuje;) jeden woli matkę drugi córkę :D

Cytat:Napisał macin87
Poszukaj skrzyni która ma zejście nisko basu czyli około 20Hz,

Pokaż mi subwoofer, który realnie potrafi zejść do tej wartości. Nie interesują mnie parametry, które podaje producent, a fakty.
Prawda jest taka, że niewiele jest subów, które efektywnie potrafią tak nisko zejść, poza tym, spokojnie wystarczy sub, który zejdzie efektywnie do 40Hz. W wielu przypadkach, nie trzeba więcej.



Zamontuj głośnik do skrzyni BR co ma zejście do 40Hz (katalogowo) a potem zamontuj głośnik co ma zejście do 20Hz (katalogowo),włącz jakiś ładny utwór co ma niskie zejścia z basem, albo basstesta i nie mów że nie ma różnicy :) Osobiście wole jak mi plecy lekko masuje niż sam hałas, łomot.

#15 OFFLINE   cursor

cursor

    Audiodebil :P

  • 309 postów
  • Dołączył: 21-10-2006
  • Skąd: Racibórz

Napisany 11 kwiecień 2010 - 09:19

Zamontuj głośnik do skrzyni BR co ma zejście do 40Hz (katalogowo) a potem zamontuj głośnik co ma zejście do 20Hz (katalogowo),włącz jakiś ładny utwór co ma niskie zejścia z basem, albo basstesta i nie mów że nie ma różnicy Osobiście wole jak mi plecy lekko masuje niż sam hałas, łomot.

Analizowałeś kiedyś jakie częstotliwości występują w muzyce? No chyba, że słuchasz non stop bass-testów.

Realne zejście(efektywne) do 40Hz jest w zupełności wystarczające dla większości osób.
Nawet takie kawałki jak BME - Click, nie mają tak niskiego zejścia jakby Ci się wydawało.

Na dane katalogowe to kompletnie nie patrzę, bo to są dane dla ludzi, którzy nie mają pojęcia o tym i na nich to może robi wrażenie.
Jedyne co mnie realnie interesuje w przypadku głośnika to parametry Thiell'a-small'a, bo to przede wszystkim z nich wynika jak zachowa się głośnik w danej skrzyni.

mam teraz Pioneera W308D2 i ladnie gra, miękko, i słychać bas w środku a nie na zewnątrz

Jeden lubi buczydło jak ten "pajoner" a drugi normalny głośnik.

#16 OFFLINE   Buubon

Buubon
  • 90 postów
  • Dołączył: 14-04-2008
  • Skąd: Łódź

Napisany 11 kwiecień 2010 - 09:35

No panowie jestem pod wrażeniem,wywiązała się z tego zażarta dyskusja<plask>
Ale podoba mi się to bo chociaż czegoś konkretnego się dowiem i przy kupnie czegokolwiek zasugeruje się Waszą wiedzą,żeby później nie żałować!
Chociaż jak każdy wie "gdzie polaków dwóch tam trzy opinie",ale tak 3mać Panowie!:up::up::up:

#17 OFFLINE   krasulec

krasulec
  • 249 postów
  • Dołączył: 22-03-2010
  • Skąd: Sompolno

Napisany 13 kwiecień 2010 - 01:23

zrób wszystkim na złość i kup subwoofer samochodowy ładnie gra niskie dźwięki!!!
Dodany obrazek

!! Przyjemność z jazdy !!

Dodany obrazek

Jeśli czujesz się czasami mały i bezużyteczny - pomyśl, że kiedyś byłeś
najszybszym i najsprawniejszym plemnikiem w swojej grupie.

#18 OFFLINE   Karol158

Karol158
  • 57 postów
  • Dołączył: 29-03-2009
  • Skąd: konin

Napisany 13 kwiecień 2010 - 07:57

A co chłopaki myślicie o takim zestawie
http://www.allegro.p....blaupunkt.html


Mam ten wzmacniacz u siebie w omce ale zamiast tuby mam subwufer w obudowie zamkniętej. I szczerze mówiąc gra to słabo
Była 3.0 V6 jest 2.0 8v

#19 OFFLINE   mastah22

mastah22
  • 552 postów
  • Dołączył: 10-04-2008
  • Skąd: Kietrz-opolskie
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 17 kwiecień 2010 - 20:04

zrób wszystkim na złość i kup subwoofer samochodowy ładnie gra niskie dźwięki!

no to fest pojechales.... a o czym tu jest mowa niby? :)

Jezeli myslisz o subie w sedanie to raczej wybierz br z tego prostego wzgledu ze ciezko sie przebic do przedzialu pasazerskiego.
No i raczej nie napalaj sie na nic ponizej 400w rms, bo mozesz pluc sobie w brode jednak...


Mam ten wzmacniacz u siebie w omce ale zamiast tuby mam subwufer w obudowie zamkniętej. I szczerze mówiąc gra to słabo

nie dosc ze marniutko z wattami to jeszcze closed... Nie dziwie sie ze Ci mało.

#20 OFFLINE   damian0708

damian0708
  • 1091 postów
  • Dołączył: 17-07-2008
  • Skąd: Kielce
  • Województwo: świętokrzyskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 17 kwiecień 2010 - 23:04

Tuba ma to do siebie że nigdy nie zagra ładnym czystym basem tylko będzie dudniła że aż łeb rozboli. Skrzynka zagra Ci ładnym basem, pod warunkiem że ją dobrze złożysz i nic nigdzie nie będzie trzeszczeć. Co do przebicia się do środka w sedanie to fakt ciężka sprawa ale do osiągnięcia. Tak jak już kolega wyżej napisał głośniczek najlepiej wysokiej mocy rzędu 400W RMS, najlepiej z dużym skokiem membrany. Pamiętaj że w samochodzie reguła jest całkiem odwrotna niż w audio domowym. Mając w aucie głośnik 400W RMS musi go zasilać wzmacniacz o 2 krotnie większej mocy, dzięki temu wzmacniacz nie chodzi na pełnej mocy za to głośnik tak mimo słabego napięcia, bo w żadnym aucie nie osiągnie się mega prądu. Musisz zainwestować w dobre zasilanie, przy takiej mocy zdałby się również kondesator żeby nie brakowało mocy i nie było spadków napięcia, myślę że 1F wystarczy. Dobrze zaprojektowana skrzynia zagra Ci bardzo ładnie mimo sedana.