Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

jaka akcyza


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
30 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   betone

betone
  • 42 postów
  • Dołączył: 10-04-2008
  • Skąd: Chełm

Napisany 03 stycznia 2009 - 15:04

podpowiedzcie koledzy kupiłem w holandii auto z zarżniętym silnikiem,silnik zostawiam na złomie a auto chcę na lawecie przywieżć do polski cena jest atrakcyjnie niska,jak to się ma względem akcyzy liczonej teraz wedłóg eurotaxu ? czy zapłacę tak samo jak za sprawny samochód sprowadzany na kołach?

#2 OFFLINE   Maro

Maro
  • 4 000 postów
  • Dołączył: 12-05-2006
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 03 stycznia 2009 - 16:33

Z tego co mi wiadomo to 30% można obniżyć akcyzę. Oczywiście i tak do tego jest potrzebna opinia rzeczoznawcy.

#3 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 stycznia 2009 - 15:00

30% mozna obnizyc bez rzeczoznawczy ( od wartosci rynkowej z katalogu), ale jezeli sprowadzisz auto bez silnika to wtedy bedziesz musial zatrudnic rzeczoznawce aby wycenil Ci pozostalosci.

#4 OFFLINE   DJA2.5v6

DJA2.5v6
  • 1 postów
  • Dołączył: 25-01-2009
  • Skąd: Jawor

Napisany 25 stycznia 2009 - 12:32

powyzej 2.0 akcyza wynosi 18,6% ja za 2.5 zapłaciłem 1020 zl

#5 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 25 stycznia 2009 - 16:08

akcyza faktycznie od nowego roku wynosi 18,6% od wartości wg eurotaxu. Faktycznie cene wyjsciową mozna pomniejszyć o 30% max i nie trzeba do tego rzeczoznawcy. W praktyce uważajcie jednak i zaniżajcie wartość o 25-27% bo trzeba zostawić sobie margines na różnice kursowe, zmiane wartości w poszczególnych miesiącach itd.
W przypadku samochodu uszkodzonego, lub po prostu samochodu o niższej wartości niż rynkowa .. mozna przedstawić opinie rzeczoznawcy (dowolnego z uprawnieniami) i wtedy liczy sie ta wartosć. Usługa u rzeczoznawcy to ok 200-500zł
Jedna uwaga. Jak przegniecie z zaniżeniem wartości to mogą Wam uznac auto za 'wrak' i ... odmówić rejestracji (OIDP wartość graniczna to 40-50 wartości auta i wynika to z przepisów celnych, powstałych jeszcze za czasów składaków)

#6 OFFLINE   semek

semek
  • 28 postów
  • Dołączył: 29-01-2009
  • Województwo: kujawsko-pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 8v X20SE

Napisany 29 stycznia 2009 - 17:54

Dziś płaciłem akcyze za Omege B 2,0 sedana, od 1500 Ojro zapłaciłem 201 Pln.

#7 OFFLINE   ancek

ancek
  • 129 postów
  • Dołączył: 26-12-2007
  • Skąd: FG/Gorzów/Zielona Góra
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 01 lutego 2009 - 20:14

Witam,

Panowie a mozna gdzies znalezc aktualne, uzywane przez UC ceny omegi zeby sobie wpisac odpowiednia wartosc na umowie , tak, aby nie bylo problemow?

#8 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 lutego 2009 - 21:34

Witam,

Panowie a mozna gdzies znalezc aktualne, uzywane przez UC ceny omegi zeby sobie wpisac odpowiednia wartosc na umowie , tak, aby nie bylo problemow?


EUROTAX.
Nie ma darmowej wersji.
Ja mam .. ale neistety dla rocnzików 2004+
Najprościej jest pójść do dowolnej agencji celnej przy urzędzie celnym i po prostu poprosić o przysługe.

#9 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 lutego 2009 - 09:39

Witam, ja mam dostep do EURO taxu, jak cos to pisac, podac dokladnie dane autka i sprawdze!!

#10 OFFLINE   omegarules

omegarules
  • 712 postów
  • Dołączył: 07-02-2007
  • Skąd: Aleksandrów Kujawski

Napisany 02 lutego 2009 - 10:09

EUROTAX.
Nie ma darmowej wersji.
Ja mam .. ale neistety dla rocnzików 2004+
Najprościej jest pójść do dowolnej agencji celnej przy urzędzie celnym i po prostu poprosić o przysługe.


Eeee - najprościej to wejść na stronę jakiegokolwiek ubezpieczyciela udostępniającego obliczanie składki online - np. www.axa.pl - wejść w obliczanie składki - napisać dane swojego auta i pięknie wyskoczy nam wartość auta wg Eurotax.. :)

#11 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 lutego 2009 - 11:47

Eeee - najprościej to wejść na stronę jakiegokolwiek ubezpieczyciela udostępniającego obliczanie składki online - np. www.axa.pl - wejść w obliczanie składki - napisać dane swojego auta i pięknie wyskoczy nam wartość auta wg Eurotax.. :)


Wcale nie jest to takie piekne bo te katalogi maja OGROMNA roznice bledi i podaja tylko szacunkowa wartosc, roznica przy aucie w wartosci 25000zl moze siegac nawet do 2-3 tys wiec co do akcyzy ma to ogromne znaczenie.
Jak pisalem wyzej posiadam program do dokladnego wyliczenia wartosci, nawet wyposazenie mozna wprowadzac, program jest orginalny i aktualizowany co miesiac.

#12 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 lutego 2009 - 13:05

Wcale nie jest to takie piekne bo te katalogi maja OGROMNA roznice bledi i podaja tylko szacunkowa wartosc, roznica przy aucie w wartosci 25000zl moze siegac nawet do 2-3 tys wiec co do akcyzy ma to ogromne znaczenie.
Jak pisalem wyzej posiadam program do dokladnego wyliczenia wartosci, nawet wyposazenie mozna wprowadzac, program jest orginalny i aktualizowany co miesiac.


eurotax jest wydawany miesięcznie.

ps. urzędy celne nie przeliczają wartości przebiegów, wyposażenia itd.
Jako podstawe do obliczenia wartości akcyzy służy cena wyjściowa w eurotaksie, ktorą mozna (wg ustawy) obnizyć o 30%
Jesli więc weźmiesz dowolny eurotax z tego roku i obniżysz wartość tam podaną o 25-27% to masz pewność, ze bedzie dobrze.

Jeszcze raz mówie - najprościej iść do dowolnej spedycji/agencji celnej i po prostu poprosić o podanie wartości (zwykle nie robią problemów).
Jesli nie bedą chcieli podać (a nie musza, bo to ich chleb) to mozna poprosić o wypełnienie dokumentów potrzebnych do złożenia w UC. Koszt - ok 30-50 zł. W tym potrzebne ksera, podanie kwoty podstawy akcyzy, wypełnienie dokumentów.

#13 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 lutego 2009 - 14:24

eurotax jest wydawany miesięcznie.

ps. urzędy celne nie przeliczają wartości przebiegów, wyposażenia itd.
Jako podstawe do obliczenia wartości akcyzy służy cena wyjściowa w eurotaksie, ktorą mozna (wg ustawy) obnizyć o 30%
Jesli więc weźmiesz dowolny eurotax z tego roku i obniżysz wartość tam podaną o 25-27% to masz pewność, ze bedzie dobrze.

Jeszcze raz mówie - najprościej iść do dowolnej spedycji/agencji celnej i po prostu poprosić o podanie wartości (zwykle nie robią problemów).
Jesli nie bedą chcieli podać (a nie musza, bo to ich chleb) to mozna poprosić o wypełnienie dokumentów potrzebnych do złożenia w UC. Koszt - ok 30-50 zł. W tym potrzebne ksera, podanie kwoty podstawy akcyzy, wypełnienie dokumentów.


No tak, ja oferuje swoja pomoc za darmo, wystarczy napisac.

#14 OFFLINE   ancek

ancek
  • 129 postów
  • Dołączył: 26-12-2007
  • Skąd: FG/Gorzów/Zielona Góra
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 02 lutego 2009 - 17:50

zrobilem tak jak napisal omegarules
dzieki

#15 OFFLINE   PanTadeusz

PanTadeusz
  • 45 postów
  • Dołączył: 18-11-2008
  • Skąd: Włocławek

Napisany 04 lutego 2009 - 14:02

Prowadzę Agencje Celną. Urzad Celny posługuje sie INFO-EKSPERTEM- programem komputerowym do ustalenia wartości rynkowej.EUROTAX ma zawyżone wartości. Moja firma działa we Włocławku.
Każdy urząd działa po swojemu- wiec wymagane dokumenty moga się nieznacznie róznić za wyjątkiem druku AKC-U.
Jeśli cena zakupu będzie wyższa od rynkowej to do wyliczenia akcyzy bdzie wzięta fakturowa, jeżeli będzie niższa od rynkowej (skorygowanej ) to rynkowa.
Wyliczanka przykładowa dla pojemności powyżej 2000 wartośc rynkowa 35000
35000:1,22 :1,186 =24189 żaokrąglamy do 24000 *18,6% = 4464 PLN
Należy pamiętać o terminie ustawowym - 5 dni od wprowadzenia na polski obszar celny. Potem sypią mandaty za niedotrzymanie terminu. od 150 do 1500 zł.
W razie pytań piszcie do mnie na maila tadeusz@gktrans.eu
Prowadzę Agencję Celną.

#16 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 lutego 2009 - 14:11

Wyliczanka przykładowa dla pojemności powyżej 2000 wartośc rynkowa 35000
35000:1,22 :1,186 =24189 żaokrąglamy do 24000 *18,6% = 4464 PLN
Należy pamiętać o terminie ustawowym - 5 dni od wprowadzenia na polski obszar celny. Potem sypią mandaty za niedotrzymanie terminu. od 150 do 1500 zł.
W razie pytań piszcie do mnie na maila tadeusz@gktrans.eu


Co to jest 1,186

ps. 5 dni .. pewnie .. tylko, ze liczone od daty deklaracji lub przeprowadzonego przeglądu technicznego... bo kiedy granice zniknęły .. data ta jest .. dośc umowna :D

#17 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 lutego 2009 - 14:54

Prowadzę Agencje Celną. Urzad Celny posługuje sie INFO-EKSPERTEM- programem komputerowym do ustalenia wartości rynkowej.EUROTAX ma zawyżone wartości. Moja firma działa we Włocławku.
Każdy urząd działa po swojemu- wiec wymagane dokumenty moga się nieznacznie róznić za wyjątkiem druku AKC-U.
Jeśli cena zakupu będzie wyższa od rynkowej to do wyliczenia akcyzy bdzie wzięta fakturowa, jeżeli będzie niższa od rynkowej (skorygowanej ) to rynkowa.
Wyliczanka przykładowa dla pojemności powyżej 2000 wartośc rynkowa 35000
35000:1,22 :1,186 =24189 żaokrąglamy do 24000 *18,6% = 4464 PLN
Należy pamiętać o terminie ustawowym - 5 dni od wprowadzenia na polski obszar celny. Potem sypią mandaty za niedotrzymanie terminu. od 150 do 1500 zł.
W razie pytań piszcie do mnie na maila tadeusz@gktrans.eu


A to bardzo ciekawe, z tego co mi wiadomo to INFo wlasnie zawyza a nei EUROTAX, Eurotax ma wlasnie bardziej realne wartosci aut. Np w Gdyni kuzynowi auto wycenili na 70.000 a ja mu na 56000 i sie odwolywal od tej 1 wartosci i naturalnie wygral.

#18 OFFLINE   PanTadeusz

PanTadeusz
  • 45 postów
  • Dołączył: 18-11-2008
  • Skąd: Włocławek

Napisany 04 lutego 2009 - 17:24

Co to jest 1,186

ps. 5 dni .. pewnie .. tylko, ze liczone od daty deklaracji lub przeprowadzonego przeglądu technicznego... bo kiedy granice zniknęły .. data ta jest .. dośc umowna

1,186 :) - odwrotność 18,6%
5 dni- to zapis prawny - od przekroczenia granicydlatego ten termin podałem.
A granice nie zniknęły tylko na mocy układu z Schengen ich przekraczanie jest maksymalnie ułatwione- ale nadal celnicy mogą Cią na przejsciu zatrzymać i skontrolowac a nawet nie pozwolić wjechać.
faktem jest ,że urząd celny "przymyka oko"i pozwala "oświadczyć",że samochód został sprowadzonyw dniu poprzedzającym badanie techniczne "0". data deklaracji niema żadnego znaczenia. Jeżeli jednak miał ktoś kontrolę na granicy,lub zapłacił mandat w polsce to żadne opóżnione badanie techniczne już nie pomoże.Na dokładke może być sprawa karno-skarbowa i karna z art233KK.

Od kilku dni termin jest 14 dni wiec i mniej na mandaty trzeba będzie :)
Prowadzę Agencję Celną.

#19 OFFLINE   PanTadeusz

PanTadeusz
  • 45 postów
  • Dołączył: 18-11-2008
  • Skąd: Włocławek

Napisany 04 lutego 2009 - 18:17

A to bardzo ciekawe, z tego co mi wiadomo to INFo wlasnie zawyza a nei EUROTAX, Eurotax ma wlasnie bardziej realne wartosci aut. Np w Gdyni kuzynowi auto wycenili na 70.000 a ja mu na 56000 i sie odwolywal od tej 1 wartosci i naturalnie wygral.

A kto mu wycenił?? (urzędnik czy agencja?) Jak napisałem Izba Celna w Toruniu pod którą podlegaja oddziały w Toruniu,Bydgoszczy,Włocławku,Inowrocławiu i Grudziądzu, posługuje się INFO-EKSPERTem . Ponadto zawsze można poprosić o wycenę rzeczoznawcy uznanego przez UC i taka wycena będzie decydująca.
Przy wartości rynkowej 70000 podstawa do akcyzy to 48500. Moze ktos sie zapędził i wstawił pełna wartość rynkową ?
Trudno mówic bez pełnej informacji.
U mnie jest tak jak mówiłem wcześniej. To praktyka nie teoria.
Prowadzę Agencję Celną.

#20 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 05 lutego 2009 - 08:34

A kto mu wycenił?? (urzędnik czy agencja?) Jak napisałem Izba Celna w Toruniu pod którą podlegaja oddziały w Toruniu,Bydgoszczy,Włocławku,Inowrocławiu i Grudziądzu, posługuje się INFO-EKSPERTem . Ponadto zawsze można poprosić o wycenę rzeczoznawcy uznanego przez UC i taka wycena będzie decydująca.
Przy wartości rynkowej 70000 podstawa do akcyzy to 48500. Moze ktos sie zapędził i wstawił pełna wartość rynkową ?
Trudno mówic bez pełnej informacji.
U mnie jest tak jak mówiłem wcześniej. To praktyka nie teoria.


Nie nie, ja mowie o wycenie katalogowej, u nich bylo tyle a u mnie zdecydowanie mniej. No ja tez zwrocilem uwage na to ze w GDYNI tak jest i z tego co mi wiadomo to jeden z najbardziej upierdliwych urzedow...