Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

Oświetlenie zewnętrzne a przepisy...


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
11 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   Grzesiek__

Grzesiek__
  • 14 postów
  • Dołączył: 08-05-2007
  • Skąd: Wolbrom

Napisany 23 maja 2007 - 18:58

Nie mogłem znaleźć odpowiedniego tematu, dlatego założyłem nowy.

Chciałem zamienić podświetlanie rejestracji w mojej Omedze na czerwone, z racji, zę kolor mojej Omegi jest taki bordowy, coś z czerwonym. Przepisy mówią, że z tyłu powinny być czerwone światła, więc chcę założyć czerwone podświetlanie.
Tak samo z postojówkami z przodu. Niebieski jest zastrzeżony przez policję, a czerwony nie może być z wiadomych przyczyn (przód pojazdu). Ale czy może być to kolor np. zielony??


Opel Omega Combi 2.0 16V + Gaz sekwencja

#2 OFFLINE   beast

beast

    Vauxhall Killer

  • 18 304 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Kwidzyn
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: silnik po tuningu

Napisany 23 maja 2007 - 19:01

Nie mogłem znaleźć odpowiedniego tematu, dlatego założyłem nowy.

Chciałem zamienić podświetlanie rejestracji w mojej Omedze na czerwone, z racji, zę kolor mojej Omegi jest taki bordowy, coś z czerwonym. Przepisy mówią, że z tyłu powinny być czerwone światła, więc chcę założyć czerwone podświetlanie.
Tak samo z postojówkami z przodu. Niebieski jest zastrzeżony przez policję, a czerwony nie może być z wiadomych przyczyn (przód pojazdu). Ale czy może być to kolor np. zielony??


nie zapomnij o swiecacych wentylach i spryskiwaczach, antence ala pletwa rekina oczywiscie podswietlonej, pseudo xenonach oslepiajacych innych itp......zenua :smiech: az tak bardzo nie lubisz swojego dowodu rejestracyjnego ?




 


#3 OFFLINE   ziajos

ziajos
  • 129 postów
  • Dołączył: 03-04-2007
  • Skąd: Piekary Śląskie

Napisany 23 maja 2007 - 19:25

beast - wszystko kwestia gustu - jeśli ktos lubi oblepic auto naklejkami i powtykac ledy wszędzie gdzie się da - to już jego sprawa

A co do podświetlania samochodu, to przepis wygląda tak, że można mieć podświetlenie nawet niebieskie, pod warunkiem że nie widać źródła światła (inf. uzyskana od Komendatna Drogowki z Bytomia)
Omega No More !!

#4 OFFLINE   Grzesiek__

Grzesiek__
  • 14 postów
  • Dołączył: 08-05-2007
  • Skąd: Wolbrom

Napisany 23 maja 2007 - 19:29

Ja tylko pytam o podświetlanie rejestracji na czerwono, gdyż spaliła mi się żarówka i myślałem nad wstawieniem takiej samej tylko, że z diód. Dlatego pytam się czy wolno mieć czerwoną. O postojówki tak przy okazji zapytałem. Ja i tak preferuję białe diody do przodu.
Opel Omega Combi 2.0 16V + Gaz sekwencja

#5 OFFLINE   ziajos

ziajos
  • 129 postów
  • Dołączył: 03-04-2007
  • Skąd: Piekary Śląskie

Napisany 23 maja 2007 - 19:29

podświetlenie nie moze byc na czerwono, ale spokojnie mozesz to zrobic na bialych ledach i wyglada duzo lepiej
Omega No More !!

#6 OFFLINE   Grzesiek__

Grzesiek__
  • 14 postów
  • Dołączył: 08-05-2007
  • Skąd: Wolbrom

Napisany 23 maja 2007 - 19:41

A co do podświetlania samochodu, to przepis wygląda tak, że można mieć podświetlenie nawet niebieskie, pod warunkiem że nie widać źródła światła (inf. uzyskana od Komendatna Drogowki z Bytomia)


Czyli może świecić się na kolor np: niebieski, lecz żarówka musi być ukryta, by nie oślepiała innego kierowcy??
Opel Omega Combi 2.0 16V + Gaz sekwencja

#7 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 maja 2007 - 19:44

Nie mogłem znaleźć odpowiedniego tematu, dlatego założyłem nowy.

Chciałem zamienić podświetlanie rejestracji w mojej Omedze na czerwone, z racji, zę kolor mojej Omegi jest taki bordowy, coś z czerwonym. Przepisy mówią, że z tyłu powinny być czerwone światła, więc chcę założyć czerwone podświetlanie.
Tak samo z postojówkami z przodu. Niebieski jest zastrzeżony przez policję, a czerwony nie może być z wiadomych przyczyn (przód pojazdu). Ale czy może być to kolor np. zielony??


niebieski nie jest zarezerowany przez policje ...

Jesli chodzi o dopuszczalne oswietlenie zewnętrzne pojazdu to
z przodu mozesz użyć tuylko światła białego, dopuszcza sie użycie swiateł barwy żółtej
Z tyłu możesz użyć swiatła czerwonego i żółtego do kierunkowskazów.
Wszytsko poza to jest niedopuszczalne. Jest o tym osobny rozdział w PoRD

Poza tym z przodu mozesz mieć tylko trzy źródła światła na strone (nie licząc kierunków)

Jak chcesz znac szczegóły - poczytaj PoRD

#8 OFFLINE   maraboot

maraboot
  • 650 postów
  • Dołączył: 09-07-2006
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 23 maja 2007 - 19:59

Poza tym z przodu mozesz mieć tylko trzy źródła światła na strone

Czyli mamy za dużo? Jakby nie liczyć wychodzi więcej: pozycja, mijania, drogowe, przeciwmgielne. Już jest cztery, a jeszcze możesz dodać dzienne.....

#9 OFFLINE   Grzesiek__

Grzesiek__
  • 14 postów
  • Dołączył: 08-05-2007
  • Skąd: Wolbrom

Napisany 23 maja 2007 - 20:03

[quote name='"cita"'][quote name='Grzesiek__']
Z tyłu możesz użyć swiatła czerwonego i żółtego do kierunkowskazów.
Wszytsko poza to jest niedopuszczalne. Jest o tym osobny rozdział w PoRD[/quote]

Z tego wynika, że do podświetlenia tylnej rejestracji mogę użyć czerwonej barwy.
Opel Omega Combi 2.0 16V + Gaz sekwencja

#10 OFFLINE   beast

beast

    Vauxhall Killer

  • 18 304 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Kwidzyn
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: silnik po tuningu

Napisany 23 maja 2007 - 20:04

[quote name='"Grzesiek__"'][quote name='cita'][quote name='Grzesiek__']
Z tyłu możesz użyć swiatła czerwonego i żółtego do kierunkowskazów.
Wszytsko poza to jest niedopuszczalne. Jest o tym osobny rozdział w PoRD[/quote]

Z tego wynika, że do podświetlenia tylnej rejestracji mogę użyć czerwonej barwy.[/quote]

zaloz, podjedz do pierwszego lepszego patrolu drogowki a panowie na kwitku na badanie techniczne ci wszystko napisza :diable:




 


#11 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 maja 2007 - 20:08

Poza tym z przodu mozesz mieć tylko trzy źródła światła na strone

Czyli mamy za dużo? Jakby nie liczyć wychodzi więcej: pozycja, mijania, drogowe, przeciwmgielne. Już jest cztery, a jeszcze możesz dodać dzienne.....



nie, bo postojówka jest w lampie zespolonej.
Jakbyś miał Fiata 125p ... to już halogenów założyć nie mozesz.

Proponuje poczytać PoRD

Dla innych - nie nie mozna mieć czerwonego podswietlenia tablicy z przodu. Z przodu w ogole nie musi być podswietlona.
Co do podswietlenia tablicy z tyłu - nie pamiętam co mówią przepisy wiec nie bede dywagował.

#12 OFFLINE   ziajos

ziajos
  • 129 postów
  • Dołączył: 03-04-2007
  • Skąd: Piekary Śląskie

Napisany 23 maja 2007 - 20:39

Wszytsko poza to jest niedopuszczalne.

No własnie - a żaden przepis nie mówi o tym co jest pod spodem.
Jeżdziłem z takim patentem przez 3 lata, który włączał się przy włączeniu świateł i przez 3 lata żaden patrol konktrolujący mnie nie zabrał mi dowodu, ale facet na przegladzie (pierwszy i ostatni raz pojechalem na przeglad) nie przepuscil bo uznal ze nie wolno "bo nie"...
Omega No More !!