Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

zwyżka OC


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
42 odpowiedzi na ten temat

#21 OFFLINE   Kiciek

Kiciek
  • 237 postów
  • Dołączył: 15-05-2009
  • Skąd: Kielce
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 22 sierpnia 2009 - 02:22

Ciachnięcie zniżki nie jest obligatoryjne i wcale nie jest powiedziane że nastąpi. Jej wysokość 10, 20 czy 30% zależy tylko i wyłącznie od Towarzystwa.
W firmie w której pracowałem , to likwidator wysyłał zawiadomienie do działu sprzedaży, że nastąpiła szkoda i to on określał zwyżkę. Równie dobrze mógł składkę podnieść (a przynajmniej wnioskować) o 100%.
To zagadnienie jest zależne tylko i wyłącznie od wolnego rynku. Tak samo jak ustawa nie określa wysokości składki a jedynie OWU tak samo ustawodawca dał firmom wolną rękę w kwestii zwyżek/zniżek.

#22 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 22 sierpnia 2009 - 09:57

W firmie w której pracowałem , to likwidator wysyłał zawiadomienie do działu sprzedaży, że nastąpiła szkoda i to on określał zwyżkę. Równie dobrze mógł składkę podnieść (a przynajmniej wnioskować) o 100%.


Dziwna ta firma, jak to może być że likwidator decyduje o wysokości zabranej ulgi? przecież każde TU posiada swoją taryfę składek gdzie wyraźnie pisze jaka jest klasa B/M (bonus malus) i co za tym idzie jakie są konsekwencje w przypadku szkód, pracuje dla 11 dużych TU i jeszcze nigdy się nie spotkałem z czymś takim...

Tak samo jak ustawa nie określa wysokości składki a jedynie OWU


OWU nie określa wysokości składki, OWU to Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w przypadku OC, OWU to ustawa o Obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Jak napisałem wyżej, wysokość składki jest ujęta w Taryfikatorze Składek.

ustawodawca dał firmom wolną rękę w kwestii zwyżek/zniżek.


Zgadza się, ustawodawca reguluje jedynie przypisy prawne odnośnie OC, natomiast wszelkie kwoty, rodzaje płatności, zniżki/zwyżki ustalają sobie TU.

#23 OFFLINE   Kiciek

Kiciek
  • 237 postów
  • Dołączył: 15-05-2009
  • Skąd: Kielce
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 22 sierpnia 2009 - 10:26

Może troche żle mnie zrozumiałes chodziło mi o to ze ma możliwość wnioskowania.
mbobik napisał:
OWU nie określa wysokości składki, OWU to Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w przypadku OC, OWU to ustawa o Obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Jak napisałem wyżej, wysokość składki jest ujęta w Taryfikatorze Składek.
To przecież oczywiste.

#24 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 22 sierpnia 2009 - 13:39

To przecież oczywiste.


Co jest dla Ciebie oczywiste? zobacz co napisałeś wyżej

" Tak samo jak ustawa nie określa wysokości składki a jedynie OWU tak samo ustawodawca dał firmom wolną rękę w kwestii zwyżek/zniżek."

Z tego wnioskuje że wg Ciebie w OWU jest zawarta wysokość składki, a to niestety jest bzdurą.

Może troche żle mnie zrozumiałes chodziło mi o to ze ma możliwość wnioskowania.


Wg moich informacji żadna osoba w TU nie może wnioskować o podwyższenie zwyżki, zwyżka jest ujęta w taryfikatorze i taką się stosuje, mamy wkońcu równouprawnienie.

#25 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 22 sierpnia 2009 - 15:20

Ja bym trzymał się daleko od prób zatajenia przeszłości.
Pamiętaj, że każą Ci się podpisać pod Twoim oświadczeniem o przebiegu ubezpieczenia w poprzedniej firmie. Poświadczenie nieprawdy może drogo kosztować. Warto dla 100 zł oszczędności ryzykować zafajdaniem sobie kartoteki? Nie będzie głupio w razie wpadki zaznaczać w ankietach "tak" w rubryce "karany"? Poza tym czy my Polacy przestaniemy się kiedyś nawzajem oszukiwać?

#26 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 22 sierpnia 2009 - 16:49

Ja bym trzymał się daleko od prób zatajenia przeszłości.
Pamiętaj, że każą Ci się podpisać pod Twoim oświadczeniem o przebiegu ubezpieczenia w poprzedniej firmie. Poświadczenie nieprawdy może drogo kosztować. Warto dla 100 zł oszczędności ryzykować zafajdaniem sobie kartoteki? Nie będzie głupio w razie wpadki zaznaczać w ankietach "tak" w rubryce "karany"? Poza tym czy my Polacy przestaniemy się kiedyś nawzajem oszukiwać?


Dobrze kolego mówisz, ja mogę podpowiedzieć co wiem, ale sam uważam że jak się popełniło wykroczenie to powinno się ponieść konsekwencje, masz racje w 100%

#27 OFFLINE   DAROMV6

DAROMV6
  • 94 postów
  • Dołączył: 22-12-2008
  • Skąd: Bolesławiec

Napisany 22 sierpnia 2009 - 20:29

mbobik w sumie z pewnego punktu widzenia nie dziwię się iż masz takie zdanie, a z innego mógłbym się z Tobą zgodzić, jednakże jest jeszcze jedna kwestia
- TU skubią na ubezpieczeniach i odszkodowaniach jak tylko mogą - przykładów z jakimi się spotkałem mógłbym wymieniać przez najbliższe m-ce ;) i nie jest to za sprawą małych wpływów z polis
- zrezygnować z ubezpieczenia w danym TU zawsze można (koniec okresu oznaczonego w polisie), pójść do innego - również,
Teraz pytanie - nowe TU zrobi zwyżkę ? Jeśli tak, to z jakiej okazji?
o.k. była szkoda, ale szkoda była w innym TU, więc z jakiej okazji to właśnie nowe TU ma nabijać sobie większą kasę za polisę skoro to nie ono wypłacało odszkodowanie?

#28 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 sierpnia 2009 - 01:25

mbobik w sumie z pewnego punktu widzenia nie dziwię się iż masz takie zdanie, a z innego mógłbym się z Tobą zgodzić, jednakże jest jeszcze jedna kwestia
- TU skubią na ubezpieczeniach i odszkodowaniach jak tylko mogą - przykładów z jakimi się spotkałem mógłbym wymieniać przez najbliższe m-ce ;) i nie jest to za sprawą małych wpływów z polis
- zrezygnować z ubezpieczenia w danym TU zawsze można (koniec okresu oznaczonego w polisie), pójść do innego - również,
Teraz pytanie - nowe TU zrobi zwyżkę ? Jeśli tak, to z jakiej okazji?
o.k. była szkoda, ale szkoda była w innym TU, więc z jakiej okazji to właśnie nowe TU ma nabijać sobie większą kasę za polisę skoro to nie ono wypłacało odszkodowanie?


Wiesz kolego, szkoda to szkoda, klasa B/M jest jasna, zniżki i zwyżki. A co do skubania, to czy kiedyś postawiłeś się po 2 stronie? byłeś kiedyś poszkodowanym? teraz wyobraż sobie, przez 10 lat płacisz 600zł, to daje 6000zł ale czym to jest w skali szkodowości?? ile TU wypłacają RENT do żywotnio? OC jest najmniej dochodowym ubezpieczeniem, chciałbyś zapłacić komuś za naprawę nowego Merca albo BMW wartego 300,000 zł udeżając tylko w tył tego auto? postaw się w tej pozycji, moim zdaniem stawki OC u nas nie są naprawdę wysokie, a odszkodowania niestety TAK.

#29 OFFLINE   Payatz

Payatz

    The Darkness Age Has Come

  • 1 090 postów
  • Dołączył: 26-06-2008
  • Skąd: Jaworzno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 23 sierpnia 2009 - 01:31

Z odszkodowań żyją firmy naprawiające bezgotówkowo - mnie za strzał w :pupa: (wymiana zderzaka, klapy, lakierowanie błotników tył i przód (cieniowanko), maski, zderzaka przód - najechalem na pojazd poprzedzający) wzięli ponad 10k czyli niemalże 100% równowartości - jeden przypadek a ile pieniążków ;)

Nie twierdzę że źle, bo dla mnie akurat to było dobrze, ale prawda jest taka, że z tych składek OC to TU nie wyżyją, a kolizji coraz więcej, bo na drogach już jest na maksa gęsto.

Dla przykładu koleś polonezem (winowajca) wjechał w nowy, 2miesięczny ciągnik DAF czy tam VOLVO wartości 250k zł, a koszt naprawy wyniósł 120k zł! To nie ma się co oszukiwać, innych składki idą na naprawę szkody tego jednego pacjenta. A z czasem pieniądze w puli się skończą, i co wtedy?

 


#30 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 23 sierpnia 2009 - 06:32

zmieniałem kilka razy w swoim życiu ubezpieczyciela i nigdy nie pisałem o przebiegu w poprzedniej firmie.... może dobrze firmy ubezpieczeniowe wybierałem :D...

#31 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 23 sierpnia 2009 - 09:08

zmieniałem kilka razy w swoim życiu ubezpieczyciela i nigdy nie pisałem o przebiegu w poprzedniej firmie.... może dobrze firmy ubezpieczeniowe wybierałem :D...


ja przez ostatnie 3 lata zmieniłem chyba 4 czy 5 razy ubezpieczyciela i za każdym razem albo wypełniałem w internecie ankietę albo odpowiadałem na pytania agenta. W tym drugim przypadku agent wpisywał moje odpowiedzi do kompjuterta a potem drukował na ich podstawie dokument który musiałem podpisać. Może w innych TU jest inaczej, ale wg mnie nie - TU nie są głupie i starają się zabezpieczyć - nikt nie lubi ubezpieczać klienta który w pierwszym roku posiadania OC spowodował szkody.
Z tego co się orientuję prowadzone są prace nad wprowadzeniem centralnej ewidencji klientów TU zawierającej m.in. historię szkodowości, coś na wzór BIK.

#32 OFFLINE   DAROMV6

DAROMV6
  • 94 postów
  • Dołączył: 22-12-2008
  • Skąd: Bolesławiec

Napisany 23 sierpnia 2009 - 10:53

mbobik

Wiesz kolego, szkoda to szkoda, klasa B/M jest jasna, zniżki i zwyżki.


jasna, ale w poszczególnych TU np ze zniżkami - nie jest tak samo, jeśli chodzi o wysokości zniżek za poszczególne lata bezszkodowe, w jednym TU do max można dojść w 10 gdzie indziej w 6 lat.

A co do skubania, to czy kiedyś postawiłeś się po 2 stronie? byłeś kiedyś poszkodowanym?

tak, dwu-krotnie i za każdym razem TU szukało - aby max zaniżyć odszkodowanie, gdzie i pisma i tel. do Rzecznika Ubezpieczonych i jego interwencje na niewiele się zdały mimo iż przyznał że prawo jest po mojej stronie.

moim zdaniem stawki OC u nas nie są naprawdę wysokie,

porównując do stawek na zachodzie - jest tak jak mówisz, jednakże naszych pensji i odszkodowań też nie ma co porównywać do tamtych.

Skoro ten typ ubezpieczenia jest nieopłacalny, to po jakiego czorta to czy tamto TU posiada je w swojej ofercie - niech zrezygnują.

#33 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 sierpnia 2009 - 21:41

Skoro ten typ ubezpieczenia jest nieopłacalny, to po jakiego czorta to czy tamto TU posiada je w swojej ofercie - niech zrezygnują.


hehe z prostego powodu, bo przez to OC zyskują klientów w innych rodzajach ubezpieczeń, jest to najlepsza reklama, OC musisz mieć, więc szukasz, a że przy okazji zobaczysz że to TU ubezpiecza: domu, rowery, skutery, psy, koty, stodoły i co teraz najważniejsze NAS to sam mimo woli zwracasz na to uwagę :)

#34 OFFLINE   rotor7

rotor7
  • 1 postów
  • Dołączył: 29-08-2009
  • Skąd: Szczecin

Napisany 04 września 2009 - 18:36

Witam
Ok. 10% w zależności od firmy.
Ponieważ prowadzę ubezpieczenia OC i AC w szczecinie i policach można zapytać na maila podając pojemność, zniżki i wiek kierowcy i jest spora szansa iz mimo zwyżki o 10% nie zapłacisz więcej. Mozna zmienić firmę i dać zniżki dodatkowe (jakby z rękawa;-)))
Pozdrawiam
ckam1@wp.pl

#35 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 września 2009 - 21:55

Witam
Ok. 10% w zależności od firmy.
Ponieważ prowadzę ubezpieczenia OC i AC w szczecinie i policach można zapytać na maila podając pojemność, zniżki i wiek kierowcy i jest spora szansa iz mimo zwyżki o 10% nie zapłacisz więcej. Mozna zmienić firmę i dać zniżki dodatkowe (jakby z rękawa;-)))
Pozdrawiam
ckam1@wp.pl


eee etat pierwszego ubezpieczyciele OKP jest już zajęty :D no ewentulnie możesz zająć drugi :)

#36 OFFLINE   powazny

powazny

    jedyny poważny

  • 366 postów
  • Dołączył: 30-12-2008
  • Skąd: Głogów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 06 września 2009 - 07:49

eee etat pierwszego ubezpieczyciele OKP jest już zajęty


przez kogo, bo wstyd się przyznać, ale nie wiem :)
a niedługo będę szukał dla siebie czegoś nowego ;)

#37 OFFLINE   wodzu530

wodzu530
  • 132 postów
  • Dołączył: 08-05-2009
  • Skąd: radomsko

Napisany 06 września 2009 - 09:25

w zwiazku z tym ze oc konczy mi sie na poczatku pazdziernika poszłem do ubezpieczalni i zazpytałem o ta zwyzke. panie nie chciały nawet gadac jezeli nie miałem wypracowanych znizek. powiedziały zebym przyszedł 2 dni przed zakonczeniem waznosci polisy, napisza rezygnacje z ergo hestia i przeniesa mnie do innej firmy ubezpieczeniowej. powiedziały po co mam przepłacac i płacic 10% wiecej jak mozna przeniesc sie i zaczac od nowa.

#38 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 06 września 2009 - 10:13

powiedziały po co mam przepłacac i płacic 10% wiecej jak mozna przeniesc sie i zaczac od nowa.


hmmm tak jak ktoś wyżej to napisał, spowodowałeś szkodę to powinieneś konsekwencje, ale taka już mentalność żeby to gdzieś zamaskować. Radzę zwrócić uwagę na to że podpisujesz oświadczenie zawsze o szkodzie, a w dowodzie masz date wydania - czyli kiedy poraz pierwszy to auto zarejestrowano na Ciebie. W bardzo prosty sposób ktoś może spojrzeć i stwierdzić " mówi że nie ma zniżek bo pierwszy raz ubezpiecza auto a ma go już np 2 lata". Wtedy dochodzi do wniosku że jednak oświadczenie jest oszukane.

przez kogo, bo wstyd się przyznać, ale nie wiem


nie chwaląc się ponoć JA :D

#39 OFFLINE   trivval

trivval
  • 1 postów
  • Dołączył: 28-07-2010

Napisany 28 lipca 2010 - 12:01

Witam,

Od niedawna jestem pośrednio "odpowiedzialny" za kolizję mojego samochodu z innym. Pośrednio, gdyż kierowcą był mój znajomy, a samochód ma wpisanego mnie, jako właściciela.

Sprawa polega na tym, iż posiadam ubezpieczenie w TUW. Chciałem w związku z tym dowiedzieć się, czy ewentualne zwyżki za kolizję odnoszą się tylko do ubezpieczeń zawartych przeze mnie wobec tylko tej firmy czy też wszystkich?

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

#40 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 28 lipca 2010 - 13:23

We wszystkich firmach teoretycznie, póki co praktycznie tylko w tej 1.