Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

CB i kilka pytań na ten temat


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
27 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   cemdi

cemdi
  • 94 postów
  • Dołączył: 19-03-2008
  • Skąd: Konin

Napisany 12 listopada 2008 - 20:40

Witajcie :)

Na drogach robi sie coraz niebezpieczniej a to z powodu miśków :p Postanowiłem cos z tym zrobic i zakupic sobie CB :)

Zaznaczac ze w tym temacie jestem zielony choc staram sie swoja wiedze powiekszyc :p mam nadzieje ze wszystko przyjdzie z czasem...

Mam do Was kilka pytań:
1. Jaka kara grozi za uzywanie CB podczas prowadzenia pojazdu - czy taka sama jak za telefon komórkowy??
2. Czy są jakies anteny skladane (znaczy takie ktore mozna zsunac i wysowac) - nie wiedzialem takich ale wole zapytac :p
3. Czy da sie jakos zabezpieczyc samochod - lakier przed rysowaniem go przez magnes anteny?? Uzywajac np. jakiejs foli naklejanej na lakier w miejscu anteny??
4. Gdzie w Omci najlepiej umiescic CB - myslalem zeby przyczepic je na rzep do kolumny gdzie jest np. skrzynia biegow...

Jakby cos mi sie jeszcze przypomnialo to bede pisac :p


I teraz wazna sprawa - co kupic?? Wiem ze tych tematow jest duzo, troche poczytalem ale dalej nie wiem :(

Nie musi to byc jakis dobry sprzet, taki na dobry poczatek dla bardzo poczatkujacego - oczywiscie jak najtanszy ;)

Pozdrawiam i licze na Was :D

#2 OFFLINE   Sitas

Sitas

    kombinator

  • 429 postów
  • Dołączył: 21-03-2007
  • Skąd: Morąg
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 listopada 2008 - 21:19

Ad.1 Nie ma żadnych kar za używanie CB podczas jazdy;
Ad.2 Raczej nie ma składanych anten do CB;
Ad.3 Najprostrzy sposób to kupno specjalnej gumowanej podkładki pod magnes anteny oraz naklejenie na lakierze w miejscu w którym planujemy stawiac antene kawałka foli przezroczystej. Wystarczy koło o średnicy nie wiele większej od średnicy podstawy anteny;
Ad.4 W moim przypadku CB jest poprostu włozone w przestrzeń po między siedzeniem pasazera a tunelem środkowym. Jest tam wystarczająca ilosc miejsca na radyjko. Radio nie lata luźno po kabinie ani tez nie jest za bardzo ściśnięte, a jednocześnie jest pod ręką i w kazdej chwili mozemy je wyjąć i schowadź np. pod fotel pasażera...

#3 OFFLINE   priv86

priv86

    Fomek

  • 326 postów
  • Dołączył: 03-05-2008
  • Skąd: Koźmin Wlkp

Napisany 12 listopada 2008 - 21:25

Ja mam tak http://pl.youtube.co...h?v=Dd-hPKc1V30
mimo ze głośnik zasłonięty to i tak dobrze słychać...
Fomasz
CB PrEsIdEnT wAlKeR + pReSiDeNt AlAbAmA :)
http://pl.youtube.co...h?v=Dd-hPKc1V30

#4 OFFLINE   cemdi

cemdi
  • 94 postów
  • Dołączył: 19-03-2008
  • Skąd: Konin

Napisany 12 listopada 2008 - 21:29

Ad.4 W moim przypadku CB jest poprostu włozone w przestrzeń po między siedzeniem pasazera a tunelem środkowym. Jest tam wystarczająca ilosc miejsca na radyjko. Radio nie lata luźno po kabinie ani tez nie jest za bardzo ściśnięte, a jednocześnie jest pod ręką i w kazdej chwili mozemy je wyjąć i schowadź np. pod fotel pasażera...


I trzyma sie tak bez niczego?? :)


A jakie radio i antene polecacie dla amatora w przystepnej bardzo cenie :p

#5 OFFLINE   bogumil.s

bogumil.s

    made in france

  • 4 238 postów
  • Dołączył: 26-03-2007
  • Skąd: Rzeszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 listopada 2008 - 21:36

Na drogach robi sie coraz niebezpieczniej a to z powodu miśków :p Postanowiłem cos z tym zrobic i zakupic sobie CB :)

poległem, takiego czegoś jeszcze nie czytałem :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech:


najprościej to poczytać tematy na forum w dziale w którym ten napisałeś bo koledzy będa się powtarzać gdyż od napisania tamtych tematów nic wiele się nie zmieniło

#6 OFFLINE   cemdi

cemdi
  • 94 postów
  • Dołączył: 19-03-2008
  • Skąd: Konin

Napisany 12 listopada 2008 - 21:39

Wystarczy mi jak ktos poda model radia i antene a reszta potwierdzi :p

Mam tylko problem z antena bo Omcia "mieszka" w garazu a niechcialbym sciagac co chwila anteny ... I tu fajnie by bylo miec lamana...


A co pwiecie o tym (pytam z ciekawosci) :p

http://www.allegro.p...w_fv_od_ss.html

Pozdro

#7 OFFLINE   ermi

ermi
  • 377 postów
  • Dołączył: 13-10-2008
  • Skąd: Toruń
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 listopada 2008 - 21:49

nie chcę nikogo strofować ale na prawdę opcja SZUKAJ czyni cuda. Nie bądź leniwy i wygodnicki i poszukaj sobie. Masz jak na tacy
Gachu - 100% poparcia!!! hheheh
proponuję temat zamknąć.

#8 OFFLINE   Roozga

Roozga

    Wujek Dobra Rada

  • 8 617 postów
  • Dołączył: 14-04-2007
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 listopada 2008 - 21:52

I ja jestem za opcją szukaj - dowiedziałby się co to są anteny helikalne, jakie radia można używać a jakich nie, gdzie kto radia montuje

To co cemdi - kończymy leniwe spamowanie i zabieramy się za czytanie działu - czy może nabijamy posty dalej?? :)



 


#9 OFFLINE   Jarqz

Jarqz
  • 1 313 postów
  • Dołączył: 16-05-2008
  • Skąd: Konin / Kamienica
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 12 listopada 2008 - 22:06

cemdi, poczytaj to:

http://forum.omegakl...highlight=jakie

#10 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 12 listopada 2008 - 23:40

jak juz zaczal to moze tu skonczyc?? zalezy jakie bedzieszmial wymagania co do radia. ja mam dwa - alana 100 plus z 1,5 metra antena na magnesie w omedze i tti 880 z hustlerem w drugim aucie. zadna guma nie uchroni tobie lakieru. sam sie o tym przekonalem. kawalem foli wyciety w kolo i jest oki. co do reszty to znajdziesz wszystko w linkach jakie koledzy podali
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#11 OFFLINE   Sitas

Sitas

    kombinator

  • 429 postów
  • Dołączył: 21-03-2007
  • Skąd: Morąg
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 listopada 2008 - 16:02

zadna guma nie uchroni tobie lakieru

- prawda... ale wystarczy przeczytać dokładnie...

gumowanej podkładki pod magnes anteny oraz naklejenie na lakierze w miejscu w którym planujemy stawiac antene kawałka foli przezroczystej

jest w tym poście słowo "ORAZ"... dziękuje za uwage ;)

#12 OFFLINE   droset

droset
  • 697 postów
  • Dołączył: 12-01-2007
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 listopada 2008 - 16:14

Na drogach robi sie coraz niebezpieczniej a to z powodu miśków


brzmi to dość paradoksalnie :wink:

#13 OFFLINE   sm210

sm210
  • 209 postów
  • Dołączył: 30-04-2007
  • Skąd: Zagłębie

Napisany 13 listopada 2008 - 17:03

1. Jaka kara grozi za uzywanie CB podczas prowadzenia pojazdu - czy taka sama jak za telefon komórkowy??


Cytat z innego forum :

"Po fali mandatów, jakie w ostatnim czasie otrzymują użytkownicy CB radia, w internecie rozgorzała gorąca dyskusja. Większość kierowców rozmawiających przez CB została ukarana mandatami na podstawie artykułu 45.1 kodeksu drogowego, punkt drugi. Mówi on, że kierującemu zabrania się korzystania w czasie jazdy z "telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". "

CB radio to radiotelefon więc jak nas dorwie upierdliwiec to ...

#14 OFFLINE   Sitas

Sitas

    kombinator

  • 429 postów
  • Dołączył: 21-03-2007
  • Skąd: Morąg
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 listopada 2008 - 17:10

zadna guma nie uchroni tobie lakieru

- prawda... ale wystarczy przeczytać dokładnie...

gumowanej podkładki pod magnes anteny oraz naklejenie na lakierze w miejscu w którym planujemy stawiac antene kawałka foli przezroczystej

jest w tym poście słowo "ORAZ"... dziękuje za uwage ;)

#15 OFFLINE   bogumil.s

bogumil.s

    made in france

  • 4 238 postów
  • Dołączył: 26-03-2007
  • Skąd: Rzeszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 listopada 2008 - 18:46

Cytat z innego forum :

"Po fali mandatów, jakie w ostatnim czasie otrzymują użytkownicy CB radia, w internecie rozgorzała gorąca dyskusja. Większość kierowców rozmawiających przez CB została ukarana mandatami na podstawie artykułu 45.1 kodeksu drogowego, punkt drugi. Mówi on, że kierującemu zabrania się korzystania w czasie jazdy z "telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". "

CB radio to radiotelefon więc jak nas dorwie upierdliwiec to ...

szczerze to jeszcze takiego nie spotkałem odkąd jeżdżę z radiem a niejednokrotnie widzieli jak rozmawiam, mało tego kiedys na radiu toczyła sie dyskusja i włączył sie misiek i mówił, że to taka sama bajka jak z tym że zabierają CB - wielu słyszało ale nikt nie widział


jego słowa znajdują potwierdzenie na miśkowym forum

#16 OFFLINE   Kristofer

Kristofer

    VECTRAIrmscher1,9150+chip

  • 1 758 postów
  • Dołączył: 27-07-2007
  • Skąd: zyyy...no wiecie już skąd
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 listopada 2008 - 19:12

"Po fali mandatów, jakie w ostatnim czasie otrzymują użytkownicy CB radia, w internecie rozgorzała gorąca dyskusja. Większość kierowców rozmawiających przez CB została ukarana mandatami

możesz taki mandat potargać i ewentualnie dostać drugi za zaśmiecanie :mrgreen: (po prostu odmawiasz przyjęcia) w całej UE można używać CB !!!! a ponoć Polska do niej należy no ale zawsze mozna trafić na tępego misia który cieszy się jak pisze wniosek do sądu grodzkiego za odmowę mandatu który i tak go odrzuci (szkoda że nie dają za zmianę biegów bo za gałę się trzyma )brednie i tylllllllle :!:

#17 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 13 listopada 2008 - 20:05

Telefon (z gr. tele – daleko oraz phone – głos) – urządzenie stanowiące zakończenie łącza telefonicznego; gł. części a.t.: mikrotelefon, w którym zachodzi przetwarzanie dźwięków mowy na sygnał elektr. (w mikrofonie) lub operacja odwrotna (w słuchawce), tarcza numerowa lub klawiatura, wytwarzające impulsy wybiórcze, oraz przetwornik sygnału elektr. na sygnał (opt. lub akustyczny) przywołujący abonenta.

Rodzaje telefonów

* telefon stacjonarny, który jest związany na stałe z danym konkretnym miejscem, w którym jest zainstalowany.
* telefon komórkowy - rodzaj aparatu telefonicznego, komunikującego się z siecią przy użyciu fal radiowych.
* telefon satelitarny - z wykorzystaniem sztucznych satelitów Ziemi.
* telefon internetowy - typ aparatu telefonicznego, który jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów nie jest podłączany do linii telefonicznej, lecz do Internetu
* telefon stacjonarny bezprzewodowy- telefon nieposiadający bezpośredniego połączenia z stacją podłączoną do sieci telefonicznej i energetycznej ładującej baterie słuchawki.


Radiotelefon (transceiver, trx, walkie-talkie, krótkofalówka) to niewielka, uproszczona radiostacja nadawczo-odbiorcza służąca do porozumiewania się głosem na niewielkie odległości.

jezeli w nie bedzie w kodeksie wpisu o tym ze nie mozna uzywac telefonu i radiotelefonu to misiaki moga nam skoczyc. do tego oni sami uzywaja radiotelefonu podczas jazdy.
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#18 OFFLINE   sm210

sm210
  • 209 postów
  • Dołączył: 30-04-2007
  • Skąd: Zagłębie

Napisany 13 listopada 2008 - 21:48

Według mnie to jest ta sama kategoria przepisów co przyciemnianie przedniej szyby , żarówki bez homologacji (led-y) czy palniki xenonowe w lampach bez homologacji na nie . Jak się misiek uprze to narobi kłopotu
Z drugiej strony ciekawe czy jesteście tacy twardzi jak was miśki zatrzymują do kontroli :hmm:
pozdrawiam :peace:

#19 OFFLINE   Sitas

Sitas

    kombinator

  • 429 postów
  • Dołączył: 21-03-2007
  • Skąd: Morąg
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 listopada 2008 - 22:26

Ludziska było o tym w kilku programach na TVN Turbo... Używanie CB podczas jazdy nie jest wykroczeniem i misiaki nic wam nie zrobią... Niedoinformowani nie siejcie zamętu...


ciekawe czy jesteście tacy twardzi jak was miśki zatrzymują do kontroli

tak jestem "twardy" jeśli wiem że nic nie przeskrobałem...

#20 OFFLINE   bogumil.s

bogumil.s

    made in france

  • 4 238 postów
  • Dołączył: 26-03-2007
  • Skąd: Rzeszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 14 listopada 2008 - 08:43

Z drugiej strony ciekawe czy jesteście tacy twardzi jak was miśki zatrzymują do kontroli :hmm:

nie strasz nie strasz bo sie w nocy ..... nie muszę chyba kończyć :razz:


qrde nie chciało mi się szukac ale sie zmusiłem

http://manager.money...7,0,338017.html

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.)

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

Według biura prawnego KGP przepis ten odnosi się tylko i wyłącznie do telefonów komórkowych.

Policyjni prawnicy podkreślają przy tym, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności .


http://prawo.gazetap...z_cb_radio.html

olicja nie będzie karać kierowców za rozmowy przez CB radio

CB radio nie jest telefonem, dlatego kierowcy mogą korzystać z tego urządzenia podczas jazdy.

Media obiegła informacja, że Policja zatrzymuje kierowców, którzy podczas jazdy autem korzystają z CB radia. Funkcjonariusze jako podstawę wystawienia mandatu podają art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.). Przepis ten zabrania korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jednak prawnicy z Komendy Głównej Policji uznali, że definicji telefonu nie można rozszerzyć na CB radio. Instrukcje te mają zostać wysłane do komend Policji.
CB radio to nie telefon

Profesor Ryszard Stefański z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa podkreśla, że kodeks drogowy zabrania korzystania podczas jazdy z telefonu, gdyż rozprasza to uwagę kierowców. Nie dziwi go, że Policja karała kierowców korzystających z CB radia.

- Radio CB nie jest telefonem, ale spełnia podobną rolę. Jego użycie wymaga trzymania mikrofonu, dlatego przepis mówiący o zakazie korzystania z telefonu teoretycznie można stosować także do CB radia - uważa Ryszard Stefański.

- Biuro prawne Komendy Głównej Policji stanęło na stanowisku, że przepisy nie zabraniają korzystania w czasie jazdy z urządzeń nadawczo-odbiorczych typu CB radio - mówi komisarz Adam Jasiński z KGP. Wyjaśnia, że analiza definicji technicznych urządzeń wykazała, że CB radio nie może być uznane za telefon.

Komisarz Adam Jasiński przyznaje jednak, że bywają nietypowe sytuacje.
Sytuacje wyjątkowe

- W indywidualnym przypadku można rozpatrywać korzystanie z CB radia w kontekście art. 3 kodeksu drogowego, który mówi o zachowaniu ostrożności na drodze. Może być tak, że kierowca całkowicie skupi się na regulowaniu urządzenia, puści kierownicę i przestanie patrzeć na drogę. Wówczas policjant może ukarać taką osobę - mówi Adam Jasiński. Dodaje, że takie sytuacje zdarzają się na polskich drogach, ale są sporadyczne.



http://www.roadlook....z-cb-radio.html


i przestań juz siac panike :bad: jak sie boisz to nie używaj