Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

składki OC


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
15 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   buziak18

buziak18
  • 6 postów
  • Dołączył: 25-02-2008
  • Skąd: śląsk

Napisany 25 lutego 2008 - 14:24

Mam taki poważny kłopot.
Odziedziczyłam w spadku 2 samochody ( stary Polonez i Renault dostawczy także stary) oraz dwie przyczepy ( jedna kempingowa i mała przyczepka).
Jak się okazało właściciel nie opłacał składki OC od średnio 2000 roku.
Co mam zrobić w tym przypadku???
Chciałabym to wszystko wyrejestrować i choćby zezłomować ale w tym przypadku muszę opłacić zaległe składki.
Czy da się to jakoś ładnie i prawnie ominąć???
Aha no i oczywiście nie ma żadnych przeglądów bo wszystkie te maszyny stały przez te 8 lat w garażu!!!.
Może macie jakieś pomysły?? bo ja jestem zielona w tym temacie.

pozdrawiam
:)

#2 OFFLINE   kubol

kubol
  • 69 postów
  • Dołączył: 11-11-2006
  • Skąd: PN na ulicach PO

Napisany 25 lutego 2008 - 14:27

Ja w takim przypadku odmówiłbym przyjęcia spadku, za dużo problemów :roll:

#3 OFFLINE   Robertos

Robertos
  • 318 postów
  • Dołączył: 03-02-2008
  • Skąd: Jasienica Mazowiecka

Napisany 25 lutego 2008 - 14:41

Czy da się to jakoś ładnie i prawnie ominąć???

Podejżewam ,że nie ominiesz tego .Trzeba będzie opłacić wszystkie zaległe składki.
Jednym słowem otrzymałes problem a nie spadek :neutral:

#4 OFFLINE   buziak18

buziak18
  • 6 postów
  • Dołączył: 25-02-2008
  • Skąd: śląsk

Napisany 25 lutego 2008 - 14:52

Teoretycznie tak właśnie mogłam zrobić ale są także inne cenne rzeczy których nie chciałam się pozbywać.

A czy wiece może gdzie powinnam się dowiadywać jakiego rzędu są to kwoty do uregulowania??? No i wogóle gdzie to załatwiać??
Przecież teoretycznie poprzedni właściciel gdzieś tam sobie mógł ubezpieczyć te pojazdy, nie koniecznie musiało to być PZU (do 2000 roku właśnie tam płacił składki).
W urzędzie komunikacyjnym nikt nie umiał mi pomóc - zero informacji!!!!
:)

#5 OFFLINE   maciekpkow

maciekpkow
  • 521 postów
  • Dołączył: 18-03-2007
  • Skąd: PRUSZKÓW
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 25 lutego 2008 - 15:30

otrzymałes


zwracasz się do kobiety :razz:

W urzędzie komunikacyjnym nikt nie umiał mi pomóc - zero informacji!!!!


tam napewno nic nie pomogą, pozostaje odnaleźć stare polisy i udać się z nimi do ubezpieczalni i tam to wszystko wyjaśnić :mrgreen:

PZU (do 2000 roku właśnie tam płacił składki).


czyli w PZU wszystko wyjaśnią

#6 OFFLINE   Robertos

Robertos
  • 318 postów
  • Dołączył: 03-02-2008
  • Skąd: Jasienica Mazowiecka

Napisany 25 lutego 2008 - 15:35

zwracasz się do kobiety

Najmocniej przepraszam za przejęzyczenie :pad: :pad: :pad:

#7 OFFLINE   buziak18

buziak18
  • 6 postów
  • Dołączył: 25-02-2008
  • Skąd: śląsk

Napisany 25 lutego 2008 - 16:21

Nic nie szkodzi:)
Wracając do sprawy, niestety nie posiadam starych dokumentów, jedyne co mam to dowody rejestracyjne.
W PZU już byłam i Pani na zadane przeze mnie pytanie (jak sprawdzić czy właściciel nie opłacił OC gdzieś poza PZU) rozłożyła ręce.
Podobno Fundusz Gwarancyjny może upomnieć się o zaległości ale wcale nie musi... tak ta Pani powiedziała. A w PZU nie można dokonać wpłaty zaległości OC wstecznych bo tam płaci się składki bieżące. W ogóle nie ma tam opcji, żeby zapłacić składkę za np 2002 rok.
I bądź tu człowieku mądry.
:)

#8 OFFLINE   maciekpkow

maciekpkow
  • 521 postów
  • Dołączył: 18-03-2007
  • Skąd: PRUSZKÓW
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 25 lutego 2008 - 16:58

a czy do wyrejestrowania i zezłomowania potrzebna jest aktualna polisa OC?

#9 OFFLINE   yakumo0

yakumo0
  • 64 postów
  • Dołączył: 25-11-2007
  • Skąd: Sosnowiec

Napisany 25 lutego 2008 - 17:14

buziak18 - wydaje mi się! że Fundusz Gwarancyjny ściga właściciela pojazdu - tego który nie opłacał składek, dług nie "idzie za samochodem" - dlatego opłać bieżące OC ;) i po sprawie!

#10 OFFLINE   buziak18

buziak18
  • 6 postów
  • Dołączył: 25-02-2008
  • Skąd: śląsk

Napisany 25 lutego 2008 - 17:47

Więc do wyrejestrowania i zezłomowania auta nie potrzeba mi OC, tzn nie muszę pokazywać żadnych dokumentów oczywiście oprócz dowodów rejestracyjnych. I tu nie ma kłopotu.

Ale jako, że jestem spadkobiercą ( nie kupuję auta) i z tej racji staję się właścicielem to według prawa przepisuje się mi także i długi osoby zmarłej.
nie wiem czy w przypadku niepłaconego OC tak jest.
Np nieopłacane składki ZUS przechodzą na spadkobiercę.

I właśnie tu pojawia się kłopot, bo nie wiem czy jeśli zezłomuje te auta ( choć trochę szkoda bo np przyczepa kempingowa była użyta TYLKO 2 razy a przez kolejne lata stała w garażu zupełnie nie używana!!!) to Fundusz Gwarancyjny nie będzie chciał ze mnie ściągać tych pieniędzy a w przypadku 4 samochodów odsetki mogą być baaaardzo duże!!!
No i w tym cała rzecz. Ja oczywiście bieżące OC mogę zapłacić ale boję się o te wsteczne bo jak by na to nie patrzeć to AŻ 8 lat!...
:)

#11 OFFLINE   MAYKI

MAYKI
  • 69 postów
  • Dołączył: 13-12-2007
  • Skąd: 3Miasto

Napisany 25 lutego 2008 - 22:26

jeżeli PZU do tej chwili się nie upomniało to już tego nie zrobi,
Fundusz Gwarancyjny nie ma możliwości sprawedzenia czy samochód jest na własciciela który figuruje na polisie Oc czy może go sprzedał( temu miał służyć między innymi CEPIK),
zrób przeglądy i opłać OC bieżące (tylko nie w PZU) i ciesz się z polskiego systemu :yes_yes:

#12 OFFLINE   buziak18

buziak18
  • 6 postów
  • Dołączył: 25-02-2008
  • Skąd: śląsk

Napisany 25 lutego 2008 - 22:46

jeżeli PZU do tej chwili się nie upomniało to już tego nie zrobi,
Fundusz Gwarancyjny nie ma możliwości sprawedzenia czy samochód jest na własciciela który figuruje na polisie Oc czy może go sprzedał( temu miał służyć między innymi CEPIK),
zrób przeglądy i opłać OC bieżące (tylko nie w PZU) i ciesz się z polskiego systemu :yes_yes:


ech... ok tak chyba zrobię.. ale czy nie będę mieć kłopotów z przerejestrowaniem tego auta na mnie bądź też na kogoś innego i oczywiście z załatwieniem OC aktualnego jeśli mam np w dowodzie rejestracyjnym wbitą pieczątkę z ostatniego przeglądu w roku np 2001???
czy taka luka może być????
:)

#13 OFFLINE   MAYKI

MAYKI
  • 69 postów
  • Dołączył: 13-12-2007
  • Skąd: 3Miasto

Napisany 25 lutego 2008 - 22:50

raczej nie, jeśli diagnosta nie bedzie wnikał to wydział komunikacji nie ma prawa się czepić,
takie dokumenty obowiazują w Gdańsku:

dowód własności pojazdu (np. umowa kupna, faktura, orzeczenie, Sądu o nabyciu spadku)
wypełniony druk
dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym
książka pojazdu, jeżeli była wydana
dowód osobisty do wglądu
w każdym przypadku do zarejestrowania pojazdu należy zabrać ze sobą tablice rejestracyjne:
jeżeli tablice są czarne, zostaną wymienione na białe
jeżeli tablice są białe a samochód zarejestrowany w Gdańsku zostają zamienione naklejki na tablicach
jeżeli samochód zarejestrowany był poza Gdańskiem po dokonaniu rejestracji właściciel dostaje białe tablice gdańskie i dowód rejestracyjny czasowy w celu sprawdzenia danych pojazdu. Po otrzymaniu potwierdzenia danych zostaje wydany stały dowód rejestracyjny

#14 OFFLINE   buziak18

buziak18
  • 6 postów
  • Dołączył: 25-02-2008
  • Skąd: śląsk

Napisany 26 lutego 2008 - 09:59

... no i dzwoniłam dziś do funduszu gwarancyjnego i faktycznie:)))
Mam opłacić bieżące ubezpieczenie, bo jako że stanę się nowym właścicielem to zaległości się już za mną nie ciągną!!...
Polskie prawo faktycznie jest czasem bardzo fajne:)!!!!!
Dziękuję za Waszą pomoc.
Teraz tylko muszę się pozbyć tych blaszaków:)

Pozdrawiam Wszytskich
Ania
:)

#15 OFFLINE   Robertos

Robertos
  • 318 postów
  • Dołączył: 03-02-2008
  • Skąd: Jasienica Mazowiecka

Napisany 26 lutego 2008 - 12:13

To cieszę sie ,że wszystko wyszło dobrze. Powodzenia :peace:

#16 OFFLINE   yakumo0

yakumo0
  • 64 postów
  • Dołączył: 25-11-2007
  • Skąd: Sosnowiec

Napisany 27 lutego 2008 - 21:18

Czyli, tak jak mówiłem ;)
Pozdrawiam