Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Problem z biegami

wysprzęglik skrzynia sprzęgło

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
8 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   Sonix

Sonix
  • 83 postów
  • Dołączył: 13-05-2009
  • Skąd: Gliwice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 06 grudnia 2015 - 01:29

Witam, najpierw opiszę co się dzieje. Jakiś czas temu zaczął mi wpadać pedał sprzęgła w podłogę, pierwsza moja diagnoza - wysprzęglik - co potwierdziła mokra skrzynia od spodu. Nie mając uzbieranej gotówki na wysprzęglik jeździłem tak bez większych problemów. Od początku tego tygodnia zaczęły się problemy ze zmianą biegów. Na początku biegi wchodziły z oporem, czasem zazgrzytało przy złym wysprzęgleniu. Od wczoraj podczas jazdy jak i na postoju był już całkowity problem ze zmianą biegów, bieg 2 całkiem zniknął, żeby wrzucić 1 musiałem się zatrzymać co przy jeździe po mieście było jakąś masakrą. Wczoraj zrzuciłem skrzynię a moim oczom ukazał się wysprzęglik - zmasakrowany, rozwalony na części pierwsze, do tego jedna śruba mocująca była urwana, druga w połowie odkręcona, na trzeciej wszystko się trzymało. Byłem w szoku! Założyłem drugi wysprzęglik - od kolegów z Parczewa, wsadziłem nowe łożysko Sachsa i skrzynia poszła na swoje miejsce. Wszystko odpowietrzone jak się należy, pedał pracuje ładnie, pod skrzynią sucho, myślę, że wysprzęglik działa. Jednak problem biegów pozostał, na wyłączonym silniku, na włączonym, podczas postoju i podczas jazdy. Biegi nie wchodzą, dużo muszę "mieszać" lewarkiem, żeby wrzucić jedynkę, dwójki prawie nie ma, z 3, 4 i 5 jest podobnie. Kolejny objaw to jak już znajdę "1", to przy ruszaniu popuszczam sprzęgło, nic się nie dzieje, aż nagle gwałtownie złapie, szarpnie samochodem i słychać głośne walnięcie. Przy ruszaniu na wstecznym, poza objawami przy ruszaniu do przodu, czuć dodatkowo wyraźny opór i jak już ruszę do tyłu to przy wciśnięciu sprzęgła omega gwałtownie hamuje (mimo że sprzęgło jest wciśnięte) i występuje efekt jakby chciała wyrwać do przodu, ale się blokuje. Dopiero po wrzuceniu luzu przy użyciu siły, inaczej się nie da zejść z biegu (a sprzęgło cały czas wciśnięte), omega się "odblokowuje". Mało tego, jak wcisnę sprzęgło, samochód można przesunąć, jak puszczę sprzęgło, bieg na luzie, to nie idzie jej ruszyć. Po prostu cuda na kiju.

 

Trochę się rozpisałem, ale chciałem wszystko w miarę dokładnie opisać. Teraz pora na diagnozę. Czyżbym zajechał synchronizatory w skrzyni? Czy skrzynia umarła śmiercią naturalną (420 tys przebiegu) ? Czy coś ze sprzęgłem? Czytałem też, że komuś padł docisk i miał problemy z biegami. Poradźcie coś proszę, bo już sam nie wiem gdzie szukać. Omega na razie ma wolne :(

 





#2 OFFLINE   barteklodz

barteklodz

    y32se y22dth

  • 1 333 postów
  • Dołączył: 15-02-2010
  • Skąd: Łódź-Górna
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 06 grudnia 2015 - 23:14

zrzuciłeś skrzynie i nie zajrzałeś do sprzęgła przy takiej rzeźni ?



#3 OFFLINE   Sonix

Sonix
  • 83 postów
  • Dołączył: 13-05-2009
  • Skąd: Gliwice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 06 grudnia 2015 - 23:37

No nie zajrzałem, skupiłem się na samym wysprzęgliku, będąc pewnym, że to wszystko jego wina, tym bardziej jak zobaczyłem w jakim stanie on był... Mówisz, żeby przyjrzeć się sprzęgłu? 

 

Dzisiaj tak się zastanowiłem i na logikę jeżeli biegów nie można wrzucić na zgaszonym aucie, to sprzęgło i docisk nie mają tu większego znaczenia, dobrze myślę?


Edytowany przez Sonix, 07 grudnia 2015 - 16:12.


#4 OFFLINE   barteklodz

barteklodz

    y32se y22dth

  • 1 333 postów
  • Dołączył: 15-02-2010
  • Skąd: Łódź-Górna
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 08 grudnia 2015 - 23:07

zależy jak się skrzynia zatrzyma, wystarczy auto przetoczyć 10cm i będzie wszystko wchodzić



#5 OFFLINE   romanr87

romanr87
  • 36 postów
  • Dołączył: 18-10-2011
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 09 grudnia 2015 - 10:55

wg mnie poleciał docisk



#6 OFFLINE   Sonix

Sonix
  • 83 postów
  • Dołączył: 13-05-2009
  • Skąd: Gliwice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 09 grudnia 2015 - 19:22

zależy jak się skrzynia zatrzyma, wystarczy auto przetoczyć 10cm i będzie wszystko wchodzić

 

Bartku, sprawdzałem wczoraj, omega tak jak stoi pod blokiem,bieg 1 i 5 oraz wsteczny wchodzą, 2 3 4 nie ma szans, więc w tym przypadku zatrzymanie skrzyni nie ma chyba znaczenia? Sprawdzane ze sprzęgłem i bez, efekt ten sam. Jak myślisz?



#7 OFFLINE   barteklodz

barteklodz

    y32se y22dth

  • 1 333 postów
  • Dołączył: 15-02-2010
  • Skąd: Łódź-Górna
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 09 grudnia 2015 - 23:06

no to trzeba szukać przyczyny, naprawianie skutków zostaw na koniec

zajrzyj do sprzęgła bo tam tkwi źródło problemów



#8 OFFLINE   SygmaT

SygmaT
  • 6 postów
  • Dołączył: 17-08-2015
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 24 grudnia 2015 - 19:24

Chcę odświeżyć temat. Bo u mnie akurat teraz wystąpił ten sam problem. Czym to się skończyło?



#9 OFFLINE   Sonix

Sonix
  • 83 postów
  • Dołączył: 13-05-2009
  • Skąd: Gliwice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 24 grudnia 2015 - 20:20

Witam, chciałem pisać po świętach o rozwiązaniu mojego problemu, ale skoro kolega SygmaT ma ten sam problem, to śpieszę z wyjaśnieniami :) Niestety (albo stety) wadliwa jednak okazała się skrzynia. Po zdemontowaniu czuć było wyraźny opór na wałku, blokował się, stąd objawy jakie opisywałem w pierwszym poście. Docisk oraz sprzęgło w stanie bardzo dobrym. Także wymiana skrzyni oraz docisku załatwiła problem. No i nowy olej. Biegi wchodzą gładziutko przy wyłączonym silniku no i na odpalonym oczywiście też :)





Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: wysprzęglik, skrzynia, sprzęgło