Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Auto z podwójnym ubezpieczeniem OC


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
62 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 22 grudnia 2013 - 19:42

Witam,12.10.2012r. zakupiłem Omege z ubezpieczeniem OC w MTU. Sprzedający posiadał polisę w tej firmie od 13.09.2012r.ale nie wypowiedział wcześniejszej polisy w PZU która została przedłużona automatycznie 28.09.2012r. o czym Sprzedający mnie nie poinformował.Z mojej strony zrobiłem wszystko wg przepisów,tj.wypowiedziałem umowę OC w MTU i podpisałem w HDI.Nagle w lipcu dostaje pismo z PZU o zaległej wpłacie za OC.Tłumaczyłem im że kupując auto dostałem polisę z MTU i nic nie wiedziałem o innym ubezpieczeniu i nie będę ponosił konsekwencji za błędy poprzedniego właściciela.Niestety PZU to nie obchodzi że sprzedający nie przekazał mi ich polisy(pewnie jej nie miał bo zanim przyjdzie pismo o przedłużeniu trochę mija czasu) Sprawa niby prosta ale pochłonęła już wiele nerwów z powodu naszego prawa.Miał może ktoś podobną sytuacje albo posiada wiedzę jak to załatwić bez płacenia PZU?

#2 OFFLINE   ZAHIR666

ZAHIR666

    3.0 w Złomedze i Calibrze

  • 1 550 postów
  • Dołączył: 29-01-2008
  • Skąd: Sto(L)yca
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 22 grudnia 2013 - 22:20

Jeżeli wypowiedziałeś umowę OC w MTU w ciągu 30 dni to delikatnie mówiąc PZU może Ci naskoczyć... Ty się wywiązałeś w świetle prawa jesteś czysty. Kupiłeś auto z ważnym ubezpieczeniem w MTU, a o inne w tym przypadku PZU niech oni się upominają u poprzedniego właściciela. Auto może posiadać tylko jedno ubezpieczenie OC. Z tego co pamiętam ten przepis obowiązuję od początku 2013roku.

#3 OFFLINE   Alley

Alley

    wolny folwark

  • 3 241 postów
  • Dołączył: 20-09-2009
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 22 grudnia 2013 - 23:22

PZU niech oni się upominają u poprzedniego właściciela.


A przypadkiem nie jest to tak, jakby się kupiło auto z "długiem"?

#4 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 23 grudnia 2013 - 04:35

Auto może posiadać tylko jedno ubezpieczenie OC. Z tego co pamiętam ten przepis obowiązuję od początku 2013roku.


No właśnie PZU twierdzi że nie obchodzi ich czy otrzymałem ich polisę przy zakupie.Tłumaczyłem im że nie miałem pojęcia o drugiej polisie i każdy normalny człowiek nawet by nie podejrzewał że może być druga polisa bo kto mądry płaci obowiązkowe OC dwa razy.Możliwe że chcą zagrać na mojej niewiedzy i grożą sądem,KRD itp.Dlatego potrzebuję konkretnej wiedzy,jakiś przepisów.Macie może wiedzę w tym temacie?

#5 OFFLINE   michal1350

michal1350

    Hanek

  • 191 postów
  • Dołączył: 04-10-2009
  • Skąd: SL
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 16v Z22XE

Napisany 23 grudnia 2013 - 07:31

A przypadkiem nie jest to tak, jakby się kupiło auto z "długiem"?


Niestety, ale wygląda to na zakup samochodu z zadłużeniem. Jeśli kwota jest nieduża- zapłacić i prędko zapomnieć. A jeśli jest duża- zapłacić i domagać się zwrotu pieniędzy od sprzedającego. Dłużnikiem teraz jesteś Ty.
Niestety, droga raczej sądowa.:(
Dodany obrazek "Jeśli nie ma się nic do powiedzenia, lepiej nie przyoblekać tego w słowa."
powiedzenie

#6 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 23 grudnia 2013 - 09:27

Właśnie tego się obawiam że tylko na drodze sądowej będę mógł domagać się zwrotów kosztów.Suma jest duża bo odezwali się po połowie roku czyli roczne ubezpieczenie i pewnie za nowy okres będą chcieli coś wysępić. Zna się ktoś dobrze na ubezpieczeniach żeby podpowiedzieć mi co dokładnie mam teraz zrobić?

#7 OFFLINE   ZAHIR666

ZAHIR666

    3.0 w Złomedze i Calibrze

  • 1 550 postów
  • Dołączył: 29-01-2008
  • Skąd: Sto(L)yca
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 23 grudnia 2013 - 09:32

Na Twoim miejscu poszedłbym do prawnika nawet takiego bezpłatnego.
Możesz zapytać również tutaj: http://forumprawne.org/ ja często korzystam z ich porad.

Jestem milion procent pewny że mogą Ci naskoczyć i nic Ci nie zrobią.
Nie ma czegoś takiego że przejmujesz czyjeś długi w tym przypadku OC. Bo Ty OC miałeś a to poprzedni właściciel powinien opłacić składkę. Mówię Ci auto może mieć tylko jedno OC, nie mogą żądać kasy z dwóch różnych ubezpieczalni.

Możesz zapytać o kwotę do zapłaty w PZU, ale ja na Twoim miejscu bym się postawił.
Masz 2 opcje:
- ulec naciskom i zapłacić PZU ( ewentualnie dodatkowo sprawe cywilną możesz założyć poprzedniemu właścicielowi na bank wygrasz )
- postawić sie i walczyć o swoje nawet przed sądem.

Prawda jest po Twojej stronie, "tylko" lub aż... musisz ją udowodnić :)

#8 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 23 grudnia 2013 - 09:42

Co do swojej racji to nie mam najmniejszej wątpliwości i w ostateczności będę się sądził tylko nie wiem czy z PZU czy później skarżyć poprzedniego właściciela.PZU woła sobie ok. 800pln z odsetkami także nie mało,pewnie opuszczą jak zrobią re-kalkulacje moich zniżek ale sam fakt że mam płacić za niedbalstwo całkiem obcej osoby to mnie aż....Skorzystam z twojego linka może będzie pomocny.

#9 OFFLINE   ZAHIR666

ZAHIR666

    3.0 w Złomedze i Calibrze

  • 1 550 postów
  • Dołączył: 29-01-2008
  • Skąd: Sto(L)yca
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 23 grudnia 2013 - 09:49

Jednakże w przypadku umów zawartych po 11 lutego 2012 r. ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych pozwala ograniczyć ryzyko podwójnego ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 28a, jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego jest w tym samym czasie ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń w zakresie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, i przynajmniej jedna z umów zawarta została automatycznie, to tak zawartą umowę można rozwiązać w drodze pisemnej w każdym czasie.

to jest na Twoją korzyść :)

Jest tego w internecie od groma.
Musisz się wysilić poczytać i wtedy działać.
Ps. nie wiem ale chyba powinieneś jak najszybciej wysłac PZU rezygnację z OC w ich firmie. Dodatkowo notka wyjaśniająca i prośba o odstąpienie od pobrania składki. Okres jest krótki, w najgorszej opcji będziesz musiał zapłacić za ok. 2 miesiące pewnie...
Ale ja bym nie płacił nic na Twoim miejscu.

#10 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 23 grudnia 2013 - 10:31

Dzięki wielkie,nie mam zamiaru tym złodziejom grosza płacić,tym bardziej że nie robili nic żeby rozwiązać polubownie tą sprawę.

#11 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 grudnia 2013 - 11:36

Sprawa niestety nie jest taka prosta. Ja radzę polubownie rozwiązać sprawę. Tzn. skserować umowę, skserować polisę, ktorą otrzymaleś od klienta oraz wypowiedzenie. Przesłać im całe wyjaśnienie na piśmie z prośbą o rozwiązanie tej umowy w PZU.
Niestety, kupując auto z taką polisą to tak jak piszą koledzy kupujesz je z zadłużeniem.
Obowiązkowo jak najszybciej wypowiedziałbym tę polisę, która jest w PZU. Tak aby w razie "W" różnica do zapłaty była jak najmniejsza.

#12 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 23 grudnia 2013 - 11:37

Dodatkowo notka wyjaśniająca i prośba o odstąpienie od pobrania składki. Okres jest krótki, w najgorszej opcji będziesz musiał zapłacić za ok. 2 miesiące pewnie...

Okres to ponad rok,po połowie roku dostałem od nich informację że taka polisa wogóle istnieje,pisałem im o pomyłce lecz oni dalej swoje.Wypowiem im polisę teraz ale to już ponad rok,więc nie mam zamiaru płacić żadnej sumy.Czytałem na innych forach że czasem umarzają sprawy a czasem trzeba płacić i dochodzić swoich praw w sądzie z poprzednim właścicielem.Mam nadzieję że pójdą mi na rękę bo nasze sadownictwo strasznie kuleje a zapłacić PZU będę musiał.Mamy naprawdę popieprzone prawo,sprzedający ma wszystko w du.. a ty musisz przez niego prosic się w ubezpieczalniach!!!

#13 OFFLINE   ZAHIR666

ZAHIR666

    3.0 w Złomedze i Calibrze

  • 1 550 postów
  • Dołączył: 29-01-2008
  • Skąd: Sto(L)yca
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 23 grudnia 2013 - 12:00

Ubezpieczalnie też z czegoś muszą zyć i wykorzystują niewiedzę ludzi i kombinują jak mogą. To samo jest przy wypłatach w razie szkody zaniżają strasznie. Ale zawsze warto walczyć o swoje.
ich tez obowiązuje prawo i mają swoje obowiazki i poprzedni właściciel np:

Na zbywcy ciąży również obowiązek powiadomienia zakładu ubezpieczeń w terminie 14 dni o fakcie zbycia pojazdu i o danych osobowych nabywcy obejmujących co najmniej imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL lub w przypadku osób prawnych nazwę, siedzibę i numer REGON.

Jest to ważne, gdyż od chwili zbycia pojazdu do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń zbywca ponosi z nabywcą solidarnie odpowiedzialność za zapłatę należnej składki.



lub


Wszystkie umowy ubezpieczenia zawarte na mocy klauzuli prolongacyjnej (przedłużenie dotychczasowej polisy OC) ubezpieczyciele muszą potwierdzać dokumentem doręczonym w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. - Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikającą z niedopełnienia obowiązku wystawienia i doręczenia dokumentu ubezpieczenia lub wadliwego wykonania tego obowiązku - informuje rzecznik ubezpieczonych


no i mniej optymistycznie ;p

Czy można coś zrobić, jeśli otrzymamy dwa uzasadnione wezwania do zapłaty składki? Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, działając w interesie ofiar wypadków komunikacyjnych, nakłada na właściciela pojazdu mechanicznego obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Jednak w sytuacji, w której posiadamy dwie polisy, już pierwsza z nich spełnia powyższy obowiązek. Druga przestaje więc być umową ubezpieczenia obowiązkowego i teoretycznie nie podlega regulacjom wymienionej wyżej ustawy. W związku z tym zgodnie z art. 812 par. 4 kodeksu cywilnego może zostać wypowiedziana w ciągu 30 dni (lub 7 dni gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą). Po upływie tego terminu rozwiązanie umowy może nastąpić w dowolnym terminie, jednak wyłącznie za zgodą obu stron. Oznacza to, że liczyć możemy jedynie na dobrą wolę jednego z ubezpieczycieli.


Wyjscie zawsze jest tylko musisz działać szybko i rozważnie.
Tam też pracują ludzie i można ich przechytrzyć... wiem to z własnego doświadczenia hehe ale ciiiiiii.......... :D

#14 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 23 grudnia 2013 - 12:06

Dzięki wielkie za wyszukanie tych furtek.Wrócę ze świąt i od razu zabieram się za tą sprawę.Opiszę później co i jak,może będzie pomocne dla innych.

#15 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 grudnia 2013 - 12:44

Ubezpieczalnie też z czegoś muszą zyć i wykorzystują niewiedzę ludzi i kombinują jak mogą. To samo jest przy wypłatach w razie szkody zaniżają strasznie. Ale zawsze warto walczyć o swoje.
ich tez obowiązuje prawo i mają swoje obowiazki i poprzedni właściciel np:

lub

no i mniej optymistycznie ;p



Wyjscie zawsze jest tylko musisz działać szybko i rozważnie.
Tam też pracują ludzie i można ich przechytrzyć... wiem to z własnego doświadczenia hehe ale ciiiiiii.......... :D


Wszystko fajnie, ale czy zauważyłeś kiedy weszła ta nowelizacja ustawy?? Z tego co pisze kolega to niestety łapie się jeszcze na stare warunki :)

#16 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 23 grudnia 2013 - 13:45

Wszystko fajnie, ale czy zauważyłeś kiedy weszła ta nowelizacja ustawy Z tego co pisze kolega to niestety łapie się jeszcze na stare warunki

Umowy po 11 lutym 2012 a ja zakupiłem 12.10.2012r. więc się łapie na te przepisy.Najgorsze że PZU zwlekał pół roku z poinformowaniem mnie o tej polisie a ja też mogłem od razu szukać wyjścia,a poinformowałem ich że to jakaś pomyłka ponieważ mam już polisę. Postaram się coś tam nasmarować i może pozytywnie rozpatrzą moją sprawę.Jak nie to idę do sądu.

#17 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 grudnia 2013 - 16:33

Kozik, nie kiedy zakupiłeś a raczej kiedy polisa została podpisana.

#18 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 23 grudnia 2013 - 18:42

Polisa z PZU została automatycznie przedłużona 28.09.2012r. zaś z MTU była podpisana 13.09.2012r. Także moja sprawa jest chyba już na "nowych" przepisach?[

#19 OFFLINE   Marcell

Marcell
  • 262 postów
  • Dołączył: 08-05-2011
  • Skąd: CT

Napisany 24 grudnia 2013 - 03:17

Co do swojej racji to nie mam najmniejszej wątpliwości i w ostateczności będę się sądził tylko nie wiem czy z PZU czy później skarżyć poprzedniego właściciela.PZU woła sobie ok. 800pln z odsetkami także nie mało,pewnie opuszczą jak zrobią re-kalkulacje moich zniżek ale sam fakt że mam płacić za niedbalstwo całkiem obcej osoby to mnie aż....Skorzystam z twojego linka może będzie pomocny.


Chwila to sprzedający zgłaszał sprzedaż auta w dwóch firmach ubezpieczeniowych?
Jeśli tak to on beknie za kombinacje bo tak nie wolno. Po drugie jeśli nawet polis było z 5 z pięciu różnych firm to jak masz wypowiedziec te polisy jak ich nie dostałeś wraz umową.
Nastepna sprawa - wracasz do wlasciciela i albo sprawe załatwia albo oddaje kase a Ty mu auto. Wszelkie sprawy papierkowe do momentu zawarcia umowy załatwia sprzedawca.

#20 OFFLINE   kozik

kozik
  • 23 postów
  • Dołączył: 10-10-2010
  • Skąd: Brzeg Dolny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 24 grudnia 2013 - 11:26

Chwila to sprzedający zgłaszał sprzedaż auta w dwóch firmach ubezpieczeniowych?
Jeśli tak to on beknie za kombinacje bo tak nie wolno. Po drugie jeśli nawet polis było z 5 z pięciu różnych firm to jak masz wypowiedziec te polisy jak ich nie dostałeś wraz umową.
Nastepna sprawa - wracasz do wlasciciela i albo sprawe załatwia albo oddaje kase a Ty mu auto. Wszelkie sprawy papierkowe do momentu zawarcia umowy załatwia sprzedawca.

Z tego co dowiedziałem się to sprawa nie jest taka prosta,oba ubezpieczenia przechodzą na mnie wraz z zakupionym pojazdem,sprzedający powinien przekazać mi obie polisy ale za jego niedbalstwo płacę ja.Później mogę go sądzić z cywilnego powództwa.Jest jeszcze szansa że PZU może umorzyć mi ten dług ale nie musi,taka jego dobra wola.Z tego co wyszukałem na innych forach sprawa nie jest taka oczywista i prosta przez nasze prawo!!!