Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Dziwne "rozmowy" na CB


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
18 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   MateuszOmega

MateuszOmega
  • 136 postów
  • Dołączył: 08-09-2010
  • Skąd: Kraków/Ryki/Wola Gułowska
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 01 lipca 2011 - 18:23

Szanowni koledzy i szanowne koleżanki. Mam pytanie w związku z bardzo dziwną przypadłością mojego radia CB. Praktycznie na każdym kanale słychać jakieś rozmowy. Słychać je tak jak by ktoś mówił z bardzo daleka przy czym są oczywiście trzaski, piski itp. Występuje to na praktycznie każdym kanale (włącznie z 9). Radio to Alan 109 a antena Sunker Elite CB 115. Załączam filmik, żeby bardziej zobrazować problem, bo nawet nie wiem jak go tak naprawdę opisać. Występują niezależnie czy jestem u siebie w małej miejscowości gdzie praktycznie nikt nie jeździ oraz na trasach czy miastach.

[yt=Dziwne rozmowy]0CI_fxAuU6U[/yt]

#2 OFFLINE   daktyl

daktyl

    ..opisu dziś nie będzie..

  • 250 postów
  • Dołączył: 24-06-2008
  • Skąd: Gliwice / Jaryszów
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 lipca 2011 - 21:17

Mateusz, owe rozmowy, które słychać są wynikiem propagacji fal radiowych. Nie zagłębiając się w zagadnienie powiem tylko, że jeśli jest dobra propagacja to łatwiej się dogadasz, powiedzmy z Alicante w Hiszpanii niż z Łukowem lub Siedlcami... :)
Zapewne koledzy krótkofalowcy chętnie Ci wyjaśnią sprawy burz w jonosferze i stratosferze, które są poniekąd za to całe zamieszanie odpowiedzialne. ;)
No tak mi się wydaje... :D:D

#3 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 lipca 2011 - 06:45

Daktyl zawarł najważniejsze informacje a ja dodam jeszcze że w tym roku propagacja ma być dłuższa i silniejsza niż w latach poprzednich zresztą załączam link do tematu http://forum.omegakl...ead.php?t=48784 gdzie wyjaśnienie jest podane ;)

zresztą sam zobacz na YouTube wpisując Propagacja 2011


#4 OFFLINE   MateuszOmega

MateuszOmega
  • 136 postów
  • Dołączył: 08-09-2010
  • Skąd: Kraków/Ryki/Wola Gułowska
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 02 lipca 2011 - 10:04

No dobra, już czaję o co chodzi. Teraz pytanie podstawowe, czy da się to jakoś zwalczyć, albo zniwelować ten efekt. Denerwuje mnie to, bo muszę bardzo mocno kręcić squelch, żeby nie było tych rozmów słychać.

#5 OFFLINE   daktyl

daktyl

    ..opisu dziś nie będzie..

  • 250 postów
  • Dołączył: 24-06-2008
  • Skąd: Gliwice / Jaryszów
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 lipca 2011 - 10:36

Denerwuje mnie to, bo muszę bardzo mocno kręcić squelch, żeby nie było tych rozmów słychać.

No to może być nieco uciążliwe, może więc warto częściej używać pokrętła RF Gain... ;) Wprawdzie wyciszysz sygnał ale to będzie przyjemniejsze dla ucha niż skręcanie squelcha bo w tym tumulcie i tak za wiele DX-ów nie zrobisz... :)

#6 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 lipca 2011 - 12:17

No dobra, już czaję o co chodzi. Teraz pytanie podstawowe, czy da się to jakoś zwalczyć, albo zniwelować ten efekt. Denerwuje mnie to, bo muszę bardzo mocno kręcić squelch, żeby nie było tych rozmów słychać.

tylko regulacja RF gain'em albo zrobić OFF... będzie cisza :smiech:

#7 OFFLINE   MateuszOmega

MateuszOmega
  • 136 postów
  • Dołączył: 08-09-2010
  • Skąd: Kraków/Ryki/Wola Gułowska
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 02 lipca 2011 - 12:47

Ok, dziękuję za cenne rady koledzy:kumple: Szerokości:)

#8 OFFLINE   Marcell

Marcell
  • 262 postów
  • Dołączył: 08-05-2011
  • Skąd: CT

Napisany 22 sierpnia 2011 - 07:57

Niektórzy właśnie czekają na taki przesiew hehe.

#9 OFFLINE   rafja

rafja
  • 780 postów
  • Dołączył: 25-05-2008
  • Skąd: gołdap
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 23 sierpnia 2011 - 05:18

ostatnio również jadąc jedną z tras warm-maz /płn-wsch kraniec polski/ przez chwilę słyszałem wyraźne rozmowy i pytania o dróżkę na koszalin i słupsk /ok 500 km/... można się zdziwić....

#10 OFFLINE   cyp3k

cyp3k
  • 518 postów
  • Dołączył: 13-08-2009
  • Skąd: Allover :)
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 23 sierpnia 2011 - 08:02

ostatnio również jadąc jedną z tras warm-maz /płn-wsch kraniec polski/ przez chwilę słyszałem wyraźne rozmowy i pytania o dróżkę na koszalin i słupsk /ok 500 km/... można się zdziwić....

Hah, ja ostatnio w drodze do Anglii na wysokości Dunkierki słyszałem kogoś ze stacji bazowej w Olsztynie ! A rozmawiał z jakimś kierowcą który akurat był pod Brukselą ! :)

#11 OFFLINE   korczo007

korczo007
  • 100 postów
  • Dołączył: 29-08-2010
  • Skąd: Kamieniec Wrocławski

Napisany 23 sierpnia 2011 - 17:07

musieli by mieć dopalacze do CB wielkości 3 akumulatorów do Ciężarówki, i podłączone na siłę..... ...............

#12 OFFLINE   daktyl

daktyl

    ..opisu dziś nie będzie..

  • 250 postów
  • Dołączył: 24-06-2008
  • Skąd: Gliwice / Jaryszów
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 sierpnia 2011 - 18:45

musieli by mieć dopalacze do CB wielkości 3 akumulatorów do Ciężarówki, i podłączone na siłę

Niezupełnie kolego... Wystarczy naprawdę dobra antena dobrze zestrojona z radiem i do kompletu przyzwoity mikrofon.
Kiedyś jadąc przez Rumunię wzdłuż granicy z Bułgarią całkiem spokojnie "wbrekowałem" się do rozmowy którą prowadzili dwaj koledzy, jeden z Bytomia, a drugi z Chorzowa. Bez problemu gadaliśmy ponad godzinę i to w modulacji AM. Później przeszliśmy na SSB i dalej trzymaliśmy łączność. Naprawdę nie trzeba mieć jakichś specjalnych wzmacniaczy aby zrobić fajnego DX'a. Udowodniłem to paru kolegom na ostatnim spocie w Jaworzynce, gdzie otrzymałem potwierdzenia słyszalności we Francji w miejscowości Nantes. Sam byłem tym lekko zdziwiony bo moja antena, która siedzi na dachu nie jest stworzona do takich historii. A jednak... ;)
Naprawdę warto próbować. :)

#13 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 sierpnia 2011 - 19:52

gdzie otrzymałem potwierdzenia słyszalności we Francji w miejscowości Nantes.

zapewne z Jankiem :D:D:D

musieli by mieć dopalacze do CB wielkości 3 akumulatorów do Ciężarówki, i podłączone na siłę..... ...............

Czasami się tak zdarza ale bardzo rzadko, ze zwykłego mobilowskiego radia (4W) i anteny 1m można porozmawiać na taką odległość jak jest propagacja ;)

#14 OFFLINE   daktyl

daktyl

    ..opisu dziś nie będzie..

  • 250 postów
  • Dołączył: 24-06-2008
  • Skąd: Gliwice / Jaryszów
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 sierpnia 2011 - 22:31

Nie, to był jakiś oryginalny "żabojad" :D

#15 OFFLINE   C25XE

C25XE

    nigdy nie ma na nic czasu

  • 155 postów
  • Dołączył: 16-01-2011
  • Skąd: Toruń

Napisany 27 sierpnia 2011 - 17:12

a mi sie wydaje ze to proste zakłócenie .czy 4w starczą na miedzy narodowe rozmowy wątpię lub ze stacji bazowych . takie zasięgi można mieć, wystarczy kupić radyjko ze wstęgami i juz latamy po dużym obszarze a te zakłócenia to fakt pogoda ale koledzy nadawają na wstęgach i stąd to przesiewanie na kanałach AM.ale chyba nie ma wstęg 4w wydaje mi ise że tam już są większe końcówki mocy.

#16 OFFLINE   vis1966

vis1966

    Roman

  • 1 376 postów
  • Dołączył: 19-02-2008
  • Skąd: Rugby UK
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 X32SE

Napisany 27 sierpnia 2011 - 17:26

Hah, ja ostatnio w drodze do Anglii na wysokości Dunkierki słyszałem kogoś ze stacji bazowej w Olsztynie ! A rozmawiał z jakimś kierowcą który akurat był pod Brukselą ! :)


To normalne ,bawilem sie kiedys w tak zwane QSLki i mam sporo potwierdzen wysylanych sobie na wzajem.Z Austri,Francji,Litwy,Wloch i Niemiec,pomijam cala mase z calej polski..kiedys to byla:) super sprawa jak SB bylo malo rozpowszechnione i nie chodzi o inne pasma a tylko o AM.

#17 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 27 sierpnia 2011 - 19:46

a mi sie wydaje ze

to Cię uświadomię że Ci sie tylko wydaje... z nadajnika 100mW czyli 0.1W rozmawiałem z kolegą który był na Litwie...

czy 4w starczą na miedzy narodowe rozmowy

starczą na rozmowy pomiędzy europą-azją dalsze kontynenty niestety nie dolatują na tych częstotliwościach.

a te zakłócenia to fakt pogoda ale koledzy nadawają na wstęgach i stąd to przesiewanie na kanałach AM

:masakra:słyszałeś kiedykolwiek rozmowę z modulacji SSB na AM ?? jeśli nei to proponuje pierw posłuchać, więcej przesiewów jest z modulacji FM która jest standardem na zachodzie europy i Rosji europejskiej...

ale chyba nie ma wstęg 4w wydaje mi ise że tam już są większe końcówki mocy.

są też i 1W i mniej zresztą poczytaj ---> http://pl.wikipedia.org/wiki/QRP

#18 OFFLINE   C25XE

C25XE

    nigdy nie ma na nic czasu

  • 155 postów
  • Dołączył: 16-01-2011
  • Skąd: Toruń

Napisany 27 sierpnia 2011 - 20:12

poczytałem fakt masz racje ...zawsze myślałem że to ze wstęg kolega ma i mi to mówił ze może zakłócać .

#19 OFFLINE   daktyl

daktyl

    ..opisu dziś nie będzie..

  • 250 postów
  • Dołączył: 24-06-2008
  • Skąd: Gliwice / Jaryszów
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 28 sierpnia 2011 - 05:34

zawsze myślałem że to ze wstęg

Jeśli byłyby to wstęgi to na pewno nie zrozumiałbyś nic nasłuchując np. w AM... :)