Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Problem z rejestracją auta- kilka pytań


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
50 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   ploniu

ploniu

    Mocy nigdy zawiele

  • 210 postów
  • Dołączył: 30-06-2010
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 01 lutego 2011 - 15:52

A więc tak:
1. Kupiłem auto na siebie, wartość na umowie 1000zł, czyli nie płace podatku ale czy muszę coś załatwić w skarbówce ? co grozi za spóźnienie się z terminem załatwienia
2. Na umowie jestem wpisany tylko ja a chcę zarejestrować auto na współwłaściciela (brata) jak to załatwić ?
3. Aby uzyskać zniżki brata muszę go wpisać jako właściciela czy mogę jako współwłaściciela pojazdu na dowodzie rejestracyjnym?
4. Czy po przekroczeniu daty 30 dni od daty zakupu pojazdu i nie przerejestrowanie auta na siebie grozi mi jakaś kara pieniężna?
5. Po podpisaniu umowy Kupna samochodu umowa OC przechodzi na mnie czyli po zakończeniu trwania tej umowy mogę przenieść się do innej ubezpieczalni i wypowiedzieć umowę, tylko w jakim czasie od końca trwania umowy ?
Z góry dzięki za odpowiedzi, Pozdrawiam

#2 OFFLINE   dobols

dobols

    DobolsGarage dobols.pl

  • 917 postów
  • Dołączył: 18-03-2008
  • Skąd: Stłolica Pyrlandii
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 01 lutego 2011 - 16:29

ad 1) do 1000zł nie trzeba teoretycznie płacić podatku od wzbogacenia.
za opóźnienie w opłaceniu podatku możesz dostać mandat od skarbówki ( na opłacenie masz 14 dni)

ad 2)Masz dwie opcje
Spisać nową umowę gdzie kupującym będziesz TY i brata albo sprzedać bratu połowę auta

ad 3) może być jako współwłaściciel
ad 4) teoretycznie masz 30 dni ale nie ma przepisu ,który określa co mogą Ci zrobić
ad 5) max 2 dni przed zakończeniem okresu ubezpieczenia i dłużej tym lepiej

#3 OFFLINE   ploniu

ploniu

    Mocy nigdy zawiele

  • 210 postów
  • Dołączył: 30-06-2010
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 01 lutego 2011 - 16:42

ok punkt 3,4,5 już wszystko wiem
odnośnie punktu 1. czy muszę zgłosić kupno auta do skarbówki ?
i odnośnie drugiego pytania muszę sprzedać połowę auta bratu bo druga opcja odpada, gdyż poprzedni właściciel jest za granicą i tu mam pytanie czy mogę mu darować połowę auta, i jak to załatwić podczas rejestracji pojazdu ?

#4 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 lutego 2011 - 16:51

ad 1 - mylisz pojęcia.
W skarbówce płacisz podatek od umów cywilno prawnych. Mało istotne jest ile masz napisane na umowie, bo jak będzie za mało to i tak podniosą Ci tą wartość, a jak sie nie zgodzisz będzieszz musiał zgłosić sie do rzeczoznawcy, a to kosztuje zwykle 200-300zł (a podatek od wzbogacenia to 2% wartości czyli od 5 tys zł 100 zł). Po co wiec kombinować?
Jak sie nie zgłosisz, a ktoś sie dopatrzy, a czasem grzebią - to kary są naprawde wyokie i mogą mieć nawet 3 zera...
Co do 1000 zł - to to granica dotycząca podatku dochodowego, a tego sie od kupna nie płaci. To zapłacisz, jesli sprzedasz auto przed upływem 6 miesięcy od kupna i to tylko od zysku ...
2. generalnie różnie wydziały komunikacji do tego podchodzą. Jedne chcą spisania umowy darowizny częsciowej, inne jeszcze inne wynalazki.
3. może być współwłaścicielem. Sprawdz jednak w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym, bo niektóe liczą zniżki jednego i kompensują je ze zwyżkami drugiego.. wychodzi sie na 0
4. nic Ci nie grozi.
5. Polisa jest Twoja z chwilą podpisania umowy kupna-sprzedaży. Możesz z niej korzystac do jej konca, ale powinieneś pójsc do ubezpieczalni i powinni przeprowadzić rekalkulacje zgodnie z Twoimi zniżkami. Czasem sie o to upomną, czasem nie, a czasem zgłosza po jakimś czasie i zwykle naliczają wtedy spore opłąty i trzeba wszystko odkręcać. Czasem jednak nie odzywają sie w ogole i tyle - masz polise do jej wygaśniecia.
Jesli chcesz zrezygonować z tej polisy to możesz to zrobić w ciągu miesiąca od kupna auta.
Jeśli korzystasz z polisy, ale nie chcesz jej przedłużasz - to musisz zrezygnować z niej najpóźniej na dzień przed jej wygaśnięciem. Jesli tego nie zrobisz automatycznie sie przedłuży i wtedy pozostaje tylko zapłacić.

#5 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 01 lutego 2011 - 16:55

jeżeli wartość przedmiotu umowy sprzedaży nie przekracza 1000 zł to taka transakcja jest zwolniona z PCC i nie trzeba składać deklaracji.


Zwrócę jeszcze uwagę na kluczową sprawę - ustawa używa słowa "wartość" a nie cena - jeśli fiskus ustali, że cena w umowie nie odpowiada rzeczywistej wartości to będziesz wezwany "na konsultacje"

aha a co do darowizny na brata - przed zarejestrowaniem w urzędzie spisujesz z bratem umowę darowizny powiedzmy 50% wartości auta i dopiero idziesz do urzędu. Podatku od darowizny nie zapłacisz, bo wartość zbyt niska.

#6 OFFLINE   ploniu

ploniu

    Mocy nigdy zawiele

  • 210 postów
  • Dołączył: 30-06-2010
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 01 lutego 2011 - 16:56

ok czyli do skarbówki i tak muszę iść i zgłosić kupno auta, a jako że minęło 15 dni od daty kupna auta to pewnie jakaś kara poleci ?

#7 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 lutego 2011 - 17:10

Zwrócę jeszcze uwagę na kluczową sprawę - ustawa używa słowa "wartość" a nie cena - jeśli fiskus ustali, że cena w umowie nie odpowiada rzeczywistej wartości to będziesz wezwany "na konsultacje"


i to jest sedno sprawy.

#8 OFFLINE   Przybek

Przybek

    Diesel Power :P

  • 5 740 postów
  • Dołączył: 08-11-2008
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 lutego 2011 - 17:11

jako że minęło 15 dni od daty kupna auta to pewnie jakaś kara poleci

Piszesz takie pisemko co sie zwie "czynny zal" -> poszukaj tematu "niezaplacony podatek od..." czy jakos tak. Bylo tam to ladnie opisane.

#9 OFFLINE   figop

figop

    Tomek

  • 101 postów
  • Dołączył: 23-07-2010
  • Skąd: Rybnik

Napisany 01 lutego 2011 - 17:48

Co do pkt. 1 jeżeli kwota zakupu samochodu nie przekracza 1000PLN to się podatku nie płaci!!! Nie musisz nawet tam iść, bo nie masz po co. Żadnej deklaracji że zakupiłeś samochód nie składasz. Jeżeli kwota przekroczy 1000PLN to musisz opłacic podatek 2% kwoty zakupu. Teraz wartość nie jest brana pod uwage tylko kwota zakupu. Kierujesz się bezpośrednio do wydziału komunikacji rejestrować pojazd. Co do zakupu pojazdu za 1000PLN nie możesz go w przeciągu teraz nie pamiętam jak to jest czy3 czy 5 lat sprzedać z większą kwotą od zakupu chyba że na umowie miałeś zaznaczone że pojazd uszkodzony rodzaj np. niesprawny silnik. Ja tak tez zrobiłem na umowie miałem 300zł pojazd uszkodzony silnik, skorodowane nadwozie, pojazd do remontu.

Co do przekroczenia terminu 30dni rejestracji w wydziale komunikacji płacisz karę w kwocie 50% wartości rejestracji pojazdu czyli o 50% więcej za tabliczki i 50% więcej za dowodzik.

W ubezpieczalni za przekroczenie 30 dni kierowany wniosek jest do funduszu gwarancyjnego. A z nimi nie ma żartów .
Powyższy Post Wyraża Jedynie Opinię Autora W Dniu Dzisiejszym.
Nie Może On Służyć Przeciwko Niemu W Dniu Jutrzejszym, Ani Każdym Innym Następującym Po Tym Terminie.
Ponadto Autor Zastrzega Sobie Prawo Zmiany Poglądów, Bez Podawania Przyczyny


NIE JEŹDZIJ SZYBCIEJ NIŻ FRUWA TWÓJ ANIOŁ STRÓŻ
[SIGPIC][/SIGPIC]
oddam moją renie. za darmochę. tę co widać na foto.
UWAGA duży GRATIS do reni, zwany kredytem


http://figop.digart.pl/

#10 OFFLINE   ploniu

ploniu

    Mocy nigdy zawiele

  • 210 postów
  • Dołączył: 30-06-2010
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 01 lutego 2011 - 17:52

W ubezpieczalni za przekroczenie 30 dni kierowany wniosek
jest do funduszu gwarancyjnego. A z nimi nie ma żartów .

ale to jak sięskończy okres ubezpieczenia ?

#11 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 lutego 2011 - 17:57

Co do przekroczenia terminu 30dni rejestracji w wydziale komunikacji płacisz karę w kwocie 50% wartości rejestracji pojazdu czyli o 50% więcej za tabliczki i 50% więcej za dowodzik.


a co to za wynalazek? Jakieś nowe prawo od tego roku, czy zmyślasz?

Teraz wartość nie jest brana pod uwage tylko kwota zakupu.


Żebyś sie nie przejechał. Generalnie co US to inne zwyczaje, ale to,z e czasem nie pytają nie znaczy, ze nie mają prawa sprawdzić wartości rynkowej samochodu i to z tego prawa bardzo często korzystają .

#12 OFFLINE   ploniu

ploniu

    Mocy nigdy zawiele

  • 210 postów
  • Dołączył: 30-06-2010
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 01 lutego 2011 - 17:59

a co do kary za spóźnienie się z opłaceniem podatku to na jaką sumę mogę liczyć ?

#13 OFFLINE   figop

figop

    Tomek

  • 101 postów
  • Dołączył: 23-07-2010
  • Skąd: Rybnik

Napisany 01 lutego 2011 - 18:04

ale to jak sięskończy okres ubezpieczenia ?

Dokładnie. Nie może być tam nawet jednego dnia przerwy w braku polisy. Za ten jeden dzień fundusz się upomni.
Co do polisy która przejąłeś po poprzednim właścicielu musisz isc ja przepisać na twoje dane oraz na nowe tablice pojazdu. Masz czas do 30 dni. Inaczej idzie wniosek do funduszy gdyż po przekroczeniu tego okresu kiedy się nie zgłosisz to polisa wygasa i tu masz wtedy pojazd bez polisy i idzie wniosek do funduszu. Polisa tak samo jest nie ważna w razie kolizji kiedy to masz już autko przerejestrowane z nowymi tabulkami a nie masz jeszcze polisy przepisanej z nowymi danymi. Np. autko w wydziale zarejestrowałeś, potem jedziesz do ubezpieczalni, po drodze dochodzi do kolizji gdzie jesteś winien to w tym przypadku polisa jest nie ważna. Nie wolno ci pojazdem jeździć jeżeli masz nowe tabulki a polisy jeszcze nie przepisanej. Tak samo jak cię policja zatrzyma. Brak OC.
Powyższy Post Wyraża Jedynie Opinię Autora W Dniu Dzisiejszym.
Nie Może On Służyć Przeciwko Niemu W Dniu Jutrzejszym, Ani Każdym Innym Następującym Po Tym Terminie.
Ponadto Autor Zastrzega Sobie Prawo Zmiany Poglądów, Bez Podawania Przyczyny


NIE JEŹDZIJ SZYBCIEJ NIŻ FRUWA TWÓJ ANIOŁ STRÓŻ
[SIGPIC][/SIGPIC]
oddam moją renie. za darmochę. tę co widać na foto.
UWAGA duży GRATIS do reni, zwany kredytem


http://figop.digart.pl/

#14 OFFLINE   ploniu

ploniu

    Mocy nigdy zawiele

  • 210 postów
  • Dołączył: 30-06-2010
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 01 lutego 2011 - 18:13

Co do polisy która przejąłeś po poprzednim właścicielu musisz isc ja przepisać na twoje dane oraz na nowe tablice pojazdu. Masz czas do 30 dni. Inaczej idzie wniosek
do funduszy gdyż po przekroczeniu tego okresu kiedy się nie zgłosisz to polisa wygasa i tu masz wtedy pojazd bez polisy i idzie wniosek do funduszu.

ale skoro jeszcze nie byłem przerejestrować auta na siebie to jak mam przepisać polisę na nowe dane, i do tego jak polisa może wygasną skoro jest zawarta od dnia *** do dnia *** czyli teoretycznie nie może po prostu wygasnąć

#15 OFFLINE   figop

figop

    Tomek

  • 101 postów
  • Dołączył: 23-07-2010
  • Skąd: Rybnik

Napisany 01 lutego 2011 - 18:15

za brak OC bardziej fachowo

„Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Polisa OC ma na celu zapewnienie wypłaty odszkodowania osobom pokrzywdzonym przez ubezpieczonego. Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak dochodzić od sprawcy wypadku zwrotu odszkodowania wypłaconego w ramach OC, jeśli ten: był nietrzeźwy, uciekł z miejsca zdarzenia lub nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu.
Obecnie dzięki ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych przez Internet koszt ubezpieczenia OC jest relatywnie niewielki więc że nie warto narażać się na kary za brak OC. A kary te są bardzo dotkliwe.
Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC:
• samochody osobowe: 500euro
• samochody ciężarowe lub autobusy: 800euro
• pozostałe pojazdy: 100euro
Kary dla posiadaczy pojazdów mechanicznych są zależne także od okresu pozostawania bez ubezpieczenia:
• do 3 dni: 20% opłaty określonej powyżej
• do 14 dni: 50% opłaty określonej powyżej
• powyżej 14dni: 100% opłaty określonej powyżej
Konsekwencje finansowe są znacznie poważniejsze, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym albo rolnik prowadzący gospodarstwo rolne spowodował szkodę innym osobom, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił poszkodowanym należne odszkodowanie. Kwota wypłaconego przez Fundusz odszkodowania podlega bowiem zwrotowi.”
Powyższy Post Wyraża Jedynie Opinię Autora W Dniu Dzisiejszym.
Nie Może On Służyć Przeciwko Niemu W Dniu Jutrzejszym, Ani Każdym Innym Następującym Po Tym Terminie.
Ponadto Autor Zastrzega Sobie Prawo Zmiany Poglądów, Bez Podawania Przyczyny


NIE JEŹDZIJ SZYBCIEJ NIŻ FRUWA TWÓJ ANIOŁ STRÓŻ
[SIGPIC][/SIGPIC]
oddam moją renie. za darmochę. tę co widać na foto.
UWAGA duży GRATIS do reni, zwany kredytem


http://figop.digart.pl/

#16 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 01 lutego 2011 - 18:17

Dokładnie. Nie może być tam nawet jednego dnia przerwy w braku polisy. Za ten jeden dzień fundusz się upomni.
Co do polisy która przejąłeś po poprzednim właścicielu musisz isc ja przepisać na twoje dane oraz na nowe tablice pojazdu. Masz czas do 30 dni. Inaczej idzie wniosek do funduszy gdyż po przekroczeniu tego okresu kiedy się nie zgłosisz to polisa wygasa i tu masz wtedy pojazd bez polisy i idzie wniosek do funduszu. Polisa tak samo jest nie ważna w razie kolizji kiedy to masz już autko przerejestrowane z nowymi tabulkami a nie masz jeszcze polisy przepisanej z nowymi danymi. Np. autko w wydziale zarejestrowałeś, potem jedziesz do ubezpieczalni, po drodze dochodzi do kolizji gdzie jesteś winien to w tym przypadku polisa jest nie ważna. Nie wolno ci pojazdem jeździć jeżeli masz nowe tabulki a polisy jeszcze nie przepisanej. Tak samo jak cię policja zatrzyma. Brak OC.


pierwsze slysze.

na polisie masz wpisane numer VIN pojazdu. polisa nie jest na numer rejestracyjny tylko na pojazd.

od kiedy to polisa wygasa po 30 dniach jezeli nie zostala przepisana na nowego wlasciciela??

masz jakis przepis na to?

#17 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 lutego 2011 - 18:50

gdyż po przekroczeniu tego okresu kiedy się nie zgłosisz to polisa wygasa i tu masz wtedy pojazd bez polisy i


po co kolego piszesz bzdury i wprowadzasz innych w błąd...

Jak nie znasz tematu lepiej w ogole nie pisz.
Polisa jest jego od momentu kupna auta.
Czy ją przepisze, czy nie nie ma znaczenia - polisa jest, póki sie nie skonczy, a nawet jak sie skonczy to sie automatycznie przedłuży - choć TU będzie mogło dochodzić wtedy składek.
30 dni od daty zakupu jest na rezygnacje, jesli tego nie zrobi to nic sie nie stanie - wykorzysta polise do konca.

Co do przepisania na siebie. Teoretycznie powinno sie to zrobic, ale nic sie nie stanie, jesli sie jej nie przepisze. NUmer VIN sie nie zmieni i jesli nawet przerejestruje sie auto to nadal niczego to nie zmienia.

#18 OFFLINE   ploniu

ploniu

    Mocy nigdy zawiele

  • 210 postów
  • Dołączył: 30-06-2010
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 01 lutego 2011 - 18:56

i właśnie też tak słyszałem a nie jakieś dziwne pomysły że po 30 dniach OC wygasa, przecież jest od dnia ***** do dnia ***** i w tym okresie obowiązuje bo na taki okres jest podpisana umowa

#19 OFFLINE   Adi

Adi

    dostępny tylko na receptę

  • 223 postów
  • Dołączył: 18-08-2008
  • Skąd: Trzcianka/Piły
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: silnik po tuningu

Napisany 01 lutego 2011 - 18:57

Teraz wartość nie jest brana pod uwage tylko kwota zakupu.


od kiedy tak jest? cztery lata temu jak kupiłem auto na umowie miałem 8000 a dałem 13000, ale w US i tak brała książeczke w łapki i sprawdzała wartość(to tak jak w UC jak byś auto sprowadził)

#20 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 01 lutego 2011 - 19:04

30 dni od daty zakupu jest na rezygnacje, jesli tego nie zrobi to nic sie nie stanie - wykorzysta polise do konca.


nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze nie dawno polisa musiala byc wazna przez 30 dni po zakupie auta, czyli sprzedajacy nie mogl sprzedawac auta z polisa wazna przez np 2 dni po transakcji