Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Akwarystyka


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
394 odpowiedzi na ten temat

#41 OFFLINE   cruel

cruel

    nawet gdy będę kroczył...

  • 214 postów
  • Dołączył: 19-06-2010
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 16v Y22XE

Napisany 22 grudnia 2010 - 13:50

Właśnie nie, mieczyki się wieczorem jeszcze ładnie ganiały, cieszyły życiem :D, rano wstaje a tu leży padnięta na dnie, zastanawia mnie to ze zawsze pada coś z innego gatunku.

#42 OFFLINE   Kesiaczek

Kesiaczek
  • 567 postów
  • Dołączył: 21-10-2008
  • Skąd: Szczytno/Kielce

Napisany 22 grudnia 2010 - 14:05

A o jakiej temp. dajesz wode na podmiane? bo moze masz z byt duza róznice temp. temperatura wody do podmiany nie powinna sie róznic od wody w akwa wiecej jak 1-2 stopnie.

I co za uzdatniacze lejesz, bo pracujac pare lat w sklepie akwarystycznym i przychodzili mi ludzie z róznymi "specyfikami" które im dawali w innych sklepach do podmian wody.

Odmulasz przy tym dno czy tylko zbieraz z wierzchu? napisz cos wiecej bo ciezko cos wywnioskowac z tego co napisałes. A często ludzie w przy nie prawidłowych podmianach własnie usmiercaja sobie rybki.

Apropo soli: Niektóre gatunki ryb (molinezje, gupiki, kolcobrzuchy itd) lubia wode lekko "osoloną' pozatym sół zabija pierwotniaki i niektóre bakterie w wodzie. Ale napewno nie jest do uzdatniania wody.


seta81 apropo tego co napisałes.... jakby ciebie wsadzili do lodowatej wody, tez bys ozywił tylko ciekawe na jak długo:/

#43 OFFLINE   Orkan

Orkan
  • 161 postów
  • Dołączył: 15-03-2009
  • Skąd: Mikołów/Łaziska Górne
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 22 grudnia 2010 - 14:29

Po pierwsze jak już dodawać soli, to tylko niejodowanej, bo nie wszyscy wiedzą, że jest taka. Po drugie nie ma sensu tego robić. Uzdatniaczy też nie lubię stosować, i tego nie robię. Leję wodę odstaną i nie mam problemu. Lanie zimnej kranówy jest średnio bezpiecznie, bo może się przyplątać ospa, albo inne pieroństwo z wodociągu. Ja leję gorącą wodę do butelek i odstawiam zaraz po podmianie i stawiam niezakręcone. Woda ma wtedy temperaturę pokojową i można ją lać przy następnej podmianie bez obawy i żadnych uzdatniaczy.
Kesiaczek, kolega chyba nie miał na myśli wody o temp. kilku stopni. Wiele gatunków opuszczenie poziomu wody, a następnie dolanie zimniejszej, stymuluje je do tarła.

#44 OFFLINE   seta81

seta81
  • 414 postów
  • Dołączył: 25-08-2010
  • Skąd: Pabianice/Bournemouth UK

Napisany 22 grudnia 2010 - 14:32

seta81 apropo tego co napisałes.... jakby ciebie wsadzili do lodowatej wody, tez bys ozywił tylko ciekawe na jak długo:/


wlewając 30% wody powiedzmy o temp.15st do zbiornika w którym jest 25st otrzymujemy temp. ponad 22st

ja osobiście nie stosuję żadnej chemii, leję wodę prosto z kranu - zero problemów
a właśnie wlewając zimniejszą wodę na podmianie nie mam żadnych problemów z chorobami
każdy ma jakieś patenty:)

#45 OFFLINE   Orkan

Orkan
  • 161 postów
  • Dołączył: 15-03-2009
  • Skąd: Mikołów/Łaziska Górne
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 22 grudnia 2010 - 15:14

Tu już nie chodzi tyle o patent, co o jakość wody z wodociągów. Jeden ma czyściutką i miękką, drugi... ;)

#46 OFFLINE   misiekzoo

misiekzoo

    zafira i astra 1,8

  • 1 463 postów
  • Dołączył: 18-08-2008
  • Skąd: Oborniki śląskie
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 22 grudnia 2010 - 16:02

Z wodą to prawda w jednych kranach jest kiepska w innych dobra. Ja nie stosuję żadnych specyfików i nie odstawiam wody. Wodę zawsze leje prosto z kranu podgrzewaną gazowym piecykiem i palcem tylko dotykam czy ok. Zawsze raczej staram się dolewać wody cieplejszej niż zimnej. Miałem szczególnie w sklepie bo tam miałem problem z ciepłą wodą że przy podmianie i laniu zimniejszej wody zaczynała się ospa.
Kolega seta81 pisze że on leje zimną. Każdy radzi sobie jak umie i uczy się na własnych błędach.

Tak ogólnie można przyjąć że tak jak napisała Kesiaczek to pod tym bym się podpisał z podmianą wody i używaniem soli. :)

Co do problemów kolegi to jeżeli robisz to poprawnie to na pewno nie przyczyną jest woda. Pozostaje dalsze obserwowanie ryb i pisanie nam tu może wszyscy razem coś wymyślimy.
Napisz też jakiej karmy używasz , może ostatnio wprowadziłeś jakąś nową . Ochotkę , granulat. Często po przejedzeniu padają ryby. Czekamy na jakieś inne info bo to nie raczej podmiana wody jest tego przyczyną .
[SIGPIC][/SIGPIC]

Moje ople , byłe i obecny .

#47 OFFLINE   krasulec

krasulec
  • 249 postów
  • Dołączył: 22-03-2010
  • Skąd: Sompolno

Napisany 22 grudnia 2010 - 21:51

witam !! na choroby można soli w zależności jaki masz baniak przy małych to raczej nie polecam w większych ilosc proporcjonalnie na opakowaniu zazwyczaj jest napisane ile i raz na jakiś czas !! temperatura wody do góry wiele chorób ginie przy temp około 30st. ale nie wal od razu tylko stopniowo !!wode z kranu jest zazwyczaj twarda i ma dużo metali !! jaka masz obsadę

#48 OFFLINE   cruel

cruel

    nawet gdy będę kroczył...

  • 214 postów
  • Dołączył: 19-06-2010
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 16v Y22XE

Napisany 23 grudnia 2010 - 19:57

Dziękuje za zainteresowanie, wrócę do tematu jak tylko będę miał czas i możliwość. Wiecie święta, a przed świętami dużo pracy. Na pewno będę z Wami konsultował pewne sprawy.

#49 OFFLINE   krasulec

krasulec
  • 249 postów
  • Dołączył: 22-03-2010
  • Skąd: Sompolno

Napisany 27 grudnia 2010 - 22:40

witam może każdy walnie foto swego baniaczka ??

#50 OFFLINE   Orkan

Orkan
  • 161 postów
  • Dołączył: 15-03-2009
  • Skąd: Mikołów/Łaziska Górne
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 27 grudnia 2010 - 22:54

Ja mam teraz glono-sajgon i nie pokarzę... :p

#51 OFFLINE   krasulec

krasulec
  • 249 postów
  • Dołączył: 22-03-2010
  • Skąd: Sompolno

Napisany 28 grudnia 2010 - 12:45

to napisz ze sumy hodujesz a w takich warunkach czują się najlepiej
i do foto może jaka obsada w baniakach

#52 OFFLINE   Orkan

Orkan
  • 161 postów
  • Dołączył: 15-03-2009
  • Skąd: Mikołów/Łaziska Górne
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 28 grudnia 2010 - 13:03

Nie robię żadnych rewolucji, bo zaczęły mi się mnożyć Rasbory Galaxy :D Właśnie zrobiłem podmianę i trochę tego zielska powyrywałem, ale widoczność spadła do 2 cm :p Muszę zapiąć do tego baniaka FZN 2, a w przyszłości zrobić restart.

#53 OFFLINE   Kesiaczek

Kesiaczek
  • 567 postów
  • Dołączył: 21-10-2008
  • Skąd: Szczytno/Kielce

Napisany 31 grudnia 2010 - 08:14

Ja swój baniak niestety własnie zlikwidowałam. Od 6 lat zawsze stało u mnie w domu akwa poczawszy od 200l z paletami skończywszy na 25l z krewetkami wiec troche ich było, przez ostatni okres było tylko jedno 115l z gupikami ale niestety z powodu braku czasu jak i kilkuletniej pracy w sklepie zoologicznym, a obecnie pracy jako instruktor sportu (liczne wyjazdy) równiez i ten musiałam zlikwidowac. Ale wrazie potrzeby swoja wiedza moge nadal sie dzielic:D

#54 OFFLINE   krasulec

krasulec
  • 249 postów
  • Dołączył: 22-03-2010
  • Skąd: Sompolno

Napisany 31 grudnia 2010 - 14:08

spotkaliście się z takim zielskiem jak wątrobowiec subwassertang ? jak to pielęgnować?

#55 OFFLINE   Orkan

Orkan
  • 161 postów
  • Dołączył: 15-03-2009
  • Skąd: Mikołów/Łaziska Górne
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 31 grudnia 2010 - 14:29

Musisz przymocować do czegoś i tyle. Możesz wsadzić do środka jakiś mech, który go "zwiąże". Lubi mocne światło i CO2.

#56 OFFLINE   dany5

dany5
  • 1 045 postów
  • Dołączył: 15-03-2010
  • Skąd: Sompolno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 31 grudnia 2010 - 15:38

spotkaliście się z takim zielskiem jak wątrobowiec subwassertang ? jak to pielęgnować?


to jest to zielsko co rosnie na korzeniu ?

#57 OFFLINE   Orkan

Orkan
  • 161 postów
  • Dołączył: 15-03-2009
  • Skąd: Mikołów/Łaziska Górne
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 31 grudnia 2010 - 15:52

Do korzenia, kamienia, czy innego elementu dekoracyjnego.

#58 OFFLINE   krasulec

krasulec
  • 249 postów
  • Dołączył: 22-03-2010
  • Skąd: Sompolno

Napisany 02 stycznia 2011 - 00:12

to jest to zielsko co rosnie na korzeniu ?


tak to jest to co widziałeś na korzeniu ! stosujecie CO2 24h ? a napowietrzanie ?
ja CO2 stosuje tylko za dnia jak jest oświetlenie jak oświetlenie się wyłącza ,włącza się napowietrzanie! co2 jest cięższy od tlenu wiec przy zamkniętym baniaku(pokrywa) robi się warstwa nad powierzchnia wody z co2 i takie jak gurami może się udusić!! jaki macie dyfuzor co2 ?

#59 OFFLINE   Orkan

Orkan
  • 161 postów
  • Dołączył: 15-03-2009
  • Skąd: Mikołów/Łaziska Górne
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 stycznia 2011 - 01:58

Teraz już nie stosuję CO2, bo się przeprowadzilem i zlikwidowałem większy baniak, ale wcześniej CO2 szło cały czas, a że mialem holendra to pokrywy nie było. Gaz podawałem przez dyfuzor ceramiczny.

Przy Gurami trzeba uważać z dwutlenkiem, to fakt.

#60 OFFLINE   krasulec

krasulec
  • 249 postów
  • Dołączył: 22-03-2010
  • Skąd: Sompolno

Napisany 02 stycznia 2011 - 14:34

przez ceramiczny nie wydaje ci się ze mało dwutlenku rozpuszcza się w wodzie ??
dziś myślałem ze dusze ryby bo wszystkie sumiaste przy powierzchni pływały a to gurami sie tarło i mam całą powierzchnie wody w jajeczkach !!całe akwa w gniazdach! skalary i sumiaste maja wyżerkę