Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Kościół grozi ekskomuniką za in vitro


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
149 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 18 października 2010 - 09:00

- Na sumieniu katolickiego polityka leży obowiązek opowiadania się za najbardziej restrykcyjną formułą ustawy, czyli taką, która będzie ograniczała negatywne skutki in vitro. Jeśli tego nie zrobi, zaciąga winę moralną, która przez Kościół jest sankcjonowana ekskomuniką - mówi o. Jacek Prusak red. "Tygodnika Powszechnego" w rozmowie z dziennikiem "Polska The Times".

Z punktu widzenia Kościoła zabieg ten jest niedopuszczalny, ponieważ zezwala na niszczenie, mrożenie i selekcję ludzkich embrionów, co jest równoznaczne z zamachem na życie - dodaje Prusak.

Jak tłumaczy o. Jacek Prusak, ekskomunika dotyczy jedynie tych, którzy będą podejmowali bezpośrednio decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu ustawy. - Polityk, który jest katolikiem i identyfikuje się z nauczaniem Kościoła nie może głosować niezgodnie z jego doktryną - przypomina o. Prusak.

Ekskomunika nie grozi natomiast posłom, którzy jedynie biorą udział w pracach nad ustawą. - Nie podejmują bezpośrednio decyzji, dlatego nie mogą być sankcjonowani. Jednak przez sam udział w pracach komisji, polityk popełnia grzech ciężki, gdyż opowiada się wbrew nauce Kościoła - wyjaśnia o. Prusak.

O. Prusak przyznał, że najbliższy Kościołowi jest projekt całkowicie zabraniający in vitro. Wśród pozostałych najbliższy jego nauce jest projekt Jarosława Gowina restrykcyjnie regulujący kwestię zarodka. W myśl tej propozycji zarodki nie byłby uśmiercane.

Jarosław Gowin jest zdania, że projekt ustawy o in vitro nie ma szans, aby zostać przyjęty. - Ogromna większość parlamentarzystów, to praktykujący katolicy, trudno wobec tego spodziewać się, żeby przeszli obojętnie nad stanowiskiem episkopatu - twierdzi poseł.

- Uważam, że jeżeli w tym parlamencie uda się zgromadzić jakąś większość, to wokół projektu zbliżonego do mojego - twierdzi Gowin.

źródło: wp.pl

mój komentarz:
no i niech mi ktoś powie, że nie żyjemy w Państwie kościelnym.. Kościół nie decyduje, nie wpływa na decyzję, etc.. ale jeżeli przypadkiem miałbyś inne zdanie to zostajesz wyklęty :/

do niedawna Kościół głosił, że każdy kto popiera in vitro jest 'wyrzucany' z Kościoła.. chyba jednak się zreflektował.. tfu.. skalkulował, że za dużo osób jest za in vitro, żeby wszystkich się pozbyć.. więc teraz tylko Ci, którzy ustanawiają prawo są źli.. Ci, którzy popierają in vitro są ok.. bo przecież będą płacić składki i tak dalej :).. żenua:pokoj::szpital:

#2 OFFLINE   Tyczol

Tyczol

    Kluskowo-Pyzowy Fanatyk

  • 86 postów
  • Dołączył: 29-05-2008
  • Skąd: Gorzow Wlkp.

Napisany 18 października 2010 - 11:18

Dla tego osobiscie jestem za odcieciem sie od watykanu i wypowiedzeniem konkordatu. To w co wierze, jest moja prywatna sprawa, i nie potrzebuje armii kleryko-urzednikow, by mi to formulowali.
Kamil.
--------------------------------------------------------
Omega to wspaniale auto...

#3 OFFLINE   konradbiker

konradbiker

    Czesci Omega i e39

  • 524 postów
  • Dołączył: 24-05-2009
  • Skąd: Bialystok
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 października 2010 - 11:39

Religia religia, a kosciół kosciołem. Klechy tylko patrzą żeby ładnie w portfelu było, oczywiscie nie wszyscy ale duża większośc...

#4 OFFLINE   SokolKiller

SokolKiller

    ΩSokolKillerΩ

  • 84 postów
  • Dołączył: 06-04-2009
  • Skąd: Dobre Miasto

Napisany 18 października 2010 - 11:48

Jak dla mnie to banda złodziei, za wszystko głównie za Sakramenty(śluby itd.) wymuszają kasę i to jeszcze jakie sumy!!, nie posmarujesz to Ci nie udzielą - śmiech na sali. A co do "in vitro" to Ci "bezdzietni zwyrodnialcy" jak zwykle wiedzą więcej o tym jakie to szczęście mieć dzieci. Niektóre Pary nie mogą tradycyjnie to popieram inne wyjścia z tej sytuacji.

#5 OFFLINE   Patrycja

Patrycja
  • 230 postów
  • Dołączył: 14-05-2010
  • Skąd: Łódź/ Skierniewice
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 października 2010 - 13:04

Tak jak była mowa religia-religią, kościoł przede wszystkim powinien nauczać, pielęgnować wiarę, a nie negować czy ktoś ma ślub, chrzest i czy chce mieć dzieci własne, z adopcji czy in vitro. Przecież nikt nie robi jakiś typowych eksperymentów medycznych, czy genetycznych. W dzisiejszych czasach jest tak że coraz więcej ludzi ma problemy z poczęciem dziecka, a to umożliwi im spełnić marzenia, oraz według kościoła " powiększać dom boży" . Ja sama mam problemy z zajściem, i jestem za in vitro.Każda kobieta chce czuć bijące w sobie drugie serce. Powinno być to refundowane jak najbardziej , umożliwi to wiele par spełnienia marzeń, za co niestety w teraz dużo się płaci, a nie każdego stać na taki zabieg.
A co do kościoła niech zniosą im celibat, i tak chodzą na panienki.Poza tym, jak oni mogą nauczyć życia w rodzinie, skoro sami nie mają , a jedyne oświadczenia to poprzez obserwacji rodzeństwa, znajomych czy rodziców. Kościół stał się monopolem, dla mnie powinni zrobić ustawę o opodatkowaniu kościoła, i nad tym dyskutować a nie zabraniać takim osobom jak ja chęć bycia rodzicem.

#6 OFFLINE   Jarqz

Jarqz
  • 1 313 postów
  • Dołączył: 16-05-2008
  • Skąd: Konin / Kamienica
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 18 października 2010 - 13:26

Kościół grozi ekskomuniką za in vitro


Hehe, a głosowanie w sejmie jest imienne? Skąd będą wiedzieli kogo ekskomunikować?!:jump:

#7 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 18 października 2010 - 15:28

Obecny Kościół to sekta !!!! który ma mniej wspólnego z wiarą, a więcej z zawodem :...:

#8 OFFLINE   Patrycja

Patrycja
  • 230 postów
  • Dołączył: 14-05-2010
  • Skąd: Łódź/ Skierniewice
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 października 2010 - 15:43

Nie dokończyłam wypowiedzi a propo tematu. Kościół naprawdę zwariował, zamiast przyciągać wiernych zaczyna coraz bardziej odstraszać, mimo że coraz więcej osób jest wierzących niepraktykujących.

kąd będą wiedzieli kogo ekskomunikować?!

Chyba mają jakiś widać pomysł :lol:

#9 OFFLINE   zlomega

zlomega
  • 157 postów
  • Dołączył: 24-05-2010
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 18 października 2010 - 15:55

A mnie się wydawało że polityk jest wybierany jako mój przedstawiciel i powinien głosować tak jak chcą jego wyborcy..... ale oczywiście to zupełnie inna bajka.....

#10 OFFLINE   eliks

eliks
  • 1 563 postów
  • Dołączył: 28-11-2007
  • Skąd: Lidzbark

Napisany 18 października 2010 - 16:04

Obecny Kościół to sekta !!!! który ma mniej wspólnego z wiarą, a więcej z zawodem :...:

Ziutek, to zawsze była sekta. Tylko teraz mniej krwawo rozwiązują spory. Przecież kościół katolicki wytłukł więcej niewinnych ludzi niż ktokolwiek inny. Przypomnę że w XIII wieku powstała inwkizycja do ścigania i tropienia niewiernych. Nie wiem dokładnie do ktorego wieku wycinali ludzi, ale 400 lat spokojnie.

#11 OFFLINE   adamesce

adamesce

    Omega: Never ending story

  • 595 postów
  • Dołączył: 22-02-2010
  • Skąd: Sosnowiec
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 18 października 2010 - 16:52

"W Nag Hamadi, w 1945r. odkryto zwój, wręcz całą bibliotekę (ponad 50 tekstów), w która jak twierdzą najwybitniejsi uczeni, jest możliwym najdokładniejszym zapisem słów Jezusa. Zwój opisano jako 'Sekretne kazania żyjącego Chrystusa', a zawierał on tekst: 'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam'; To są ukryte prawdy, wypowiedziane przez żyjącego Jezusa. Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd... nie zazna śmierci. Jednak Watykan odmawia uznania tej ewangelii, za to uznał ją za herezję.


Ewangelia ktora znosi istnienie kosciola zostala uznana za herezje. Ja popieram in vitro. Pisze to oficjalnie. Nie ukrywam swoich pogladow. Dla wielu rodzin jest to jedyna szansa na potomstwo.

#12 OFFLINE   mkaminski100

mkaminski100

    It's just a fur-wound!

  • 2 896 postów
  • Dołączył: 05-10-2007
  • Skąd: Basingstoke
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 października 2010 - 17:02

Zastanawiam sie tylko ile osob musialoby skorzystac z tej metody i ilu z nich stac na taki zabieg (bo raczej nie bylby z Kasy Chorych)?
Jezeli wiec kogos stac na zrobienie tego, to najczescies stac rowniez na pojechanie do jakiegos kraju gdzie mozna to zrobic bez problemowo.

Wg mnie to z igly widly i sposob na odciagniecie uwagi od jakiegos innego problemu ktory ktos chce zalatwic po cichu.

#13 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 18 października 2010 - 19:11

(bo raczej nie bylby z Kasy Chorych
)?

a dlaczego nie z Kasy Chorych? Ja jestem za pełną refundacją, ale oczywiście w sytuacji, gdy jest zdiagnozowana bezpłodność i gdy zapłodnienie in vitro jest jedyną szansą na potomstwo..

#14 OFFLINE   Ziutek50

Ziutek50

    **** świat do góry nogami

  • 7 326 postów
  • Dołączył: 19-07-2009
  • Skąd: ES
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 18 października 2010 - 19:31

Chomik...
Bezpłodność to trwała niezdolność do zostania rodzicami. Kobieta jest na pewno bezpłodna, kiedy nie ma macicy i/lub jajników albo już przestała jajeczkować. Mężczyźni stają się bezpłodni, gdy np. wskutek wypadku czy operacji tracą oba jądra. Zdarza się też, że jądro wygląda normalnie, ale nie produkuje plemników. Bezpłodność mężczyzn może być także efektem źle przeprowadzonej operacji przepukliny, w czasie której uszkodzono nasieniowody, albo choroby zakaźnej, np. świnki z zapaleniem jąder, na którą mężczyzna zachorował w wieku dojrzewania lub jako dorosły.
Niepłodność to na ogół odwracalna niezdolność do zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka. Zgodnie z definicją, o niepłodności mówimy wtedy, kiedy w ciągu 12 miesięcy regularnego współżycia, bez zastosowania antykoncepcji, nie dochodzi do poczęcia dziecka. Może być wiele powodów stanu niepłodności i w związku z tym wiele form leczenia.

#15 OFFLINE   adamesce

adamesce

    Omega: Never ending story

  • 595 postów
  • Dołączył: 22-02-2010
  • Skąd: Sosnowiec
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 18 października 2010 - 19:38

czesciowa refundacja dla rodzin to bylo by najwalsciwsze rozwiazanie. Koszt jednego zabiegu to ok 9000 zl + leki ktorych cena wynosi ok 1500 zł + 200 zł za 8 dni kuracji. Niestety jestem w zona w tej sytuacji ze interesuje nas podobna tematyka. Statystyczna szansa to ok 15-18%. Nie mozemy wymagac od panstwa pelnej refundacji, ale refundacja kosztów zabiegu badz kosztów leczenia bedzie juz sukcesem. Wieżę w Boga, nie w kościół.,

#16 OFFLINE   zielona

zielona

    Sylwiosława

  • 150 postów
  • Dołączył: 05-05-2010
  • Skąd: Gdańsk

Napisany 18 października 2010 - 19:39

Kościół był przeciwko transfuzjom, sekcjom zwłok, przeszczepom, szczepieniom a nawet jedzeniu widelcem. Medycyna idzie naprzód i mam nadzieję, że w tej sprawie szczęśliwy będzie finał.

Idąc tropem myśleniowym niektórych polityków, kobiety powinny wyprawiać pogrzeb zużytym podpaskom...

#17 OFFLINE   Patrycja

Patrycja
  • 230 postów
  • Dołączył: 14-05-2010
  • Skąd: Łódź/ Skierniewice
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 października 2010 - 19:43

Zastanawiam sie tylko ile osob musialoby skorzystac z tej metody i ilu z nich stac na taki zabieg (bo raczej nie bylby z Kasy Chorych
)?
Jezeli wiec kogos stac na zrobienie tego, to najczescies stac rowniez na pojechanie do jakiegos kraju gdzie mozna to zrobic bez problemowo.

Oto też chodzi aby był refundowany, bo do tej pory trzeba płacić.Czasami ten zabieg trzeba powtórzyć a nie każdego stać na wydanie ponad 8 tys, poza tym leczenie też jest kosztowne. Poza tym zwykły lekarz z NFZ ci nie pomorze, bo po co, a najlepiej aby przychodzić na prywatne wizyty a i tak nie pomoże, bo liczy na wyciągnięcie kasy od Ciebie. co do ilości to mnóstwo kobiet z problemami, tyle że mało która mówi o tym bo się wstydzi, tak samo dotyczy panów.

#18 OFFLINE   wicek

wicek
  • 4 076 postów
  • Dołączył: 14-07-2008
  • Skąd: Komorze
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 października 2010 - 20:01

Niby kościół ma się nie mieszać w sprawy polityczne, ale co robi tym zagraniem? Ano to, że praktykujący politycy będą bać się ekskomuniki i nie zagłosują w sprawie in vitro jako za tylko postawią veto - bo tak chce kościół.
Sprawa in vitro powinna być indywidualną sprawą każdego człowieka starającego się o dziecko - mającego z tym problem. Powinien być wolny wybór.
Dlaczego kościół ma decydować o tym, czy będę mógł być rodzicem czy nie?
Takim postępowaniem kościół wprowadza szantaż w stosunku do par mających problemy z zajściem w ciąże. Albo dziecko, albo kościół?

#19 OFFLINE   Kesiaczek

Kesiaczek
  • 567 postów
  • Dołączył: 21-10-2008
  • Skąd: Szczytno/Kielce

Napisany 18 października 2010 - 20:05

Niestety w naszym kraju opłaca sie byc albo alkocholikiem albo ksiedzem, jednemu i drugiemu panstwo zrefunduje prawie wszystko:(

a co ich obchodzi ze ktos tam nie moze miec dzieci? przeciez to nie ich problem.

dla mnie to jest poprostu chore ze jakis spasiony klecha ma wiecej do powiedzenia na temat mojej macicy niz ja sama:(

#20 OFFLINE   mkaminski100

mkaminski100

    It's just a fur-wound!

  • 2 896 postów
  • Dołączył: 05-10-2007
  • Skąd: Basingstoke
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 października 2010 - 20:08

a dlaczego nie z Kasy Chorych? Ja jestem za pełną refundacją, ale oczywiście w sytuacji, gdy jest zdiagnozowana bezpłodność i gdy zapłodnienie in vitro jest jedyną szansą na potomstwo..


Oczywiscie, ze tak, szczegolnie, ze z braku kasy na biopsje drobnoiglowa czeka sie w Polsce do miesiaca (zona miala w UK od razu), a na gruboiglowa nawet pol roku (tutaj nastepnego dnia).
Rozumiem ludzi ktorzy potrzebuja, ale jest wiecej schorzen w kolejce ktore sa zagrozeniem dla istniejacego juz zycia i nie ma na nie pieniedzy. No ale zgadzam sie, ze w idealnym swiecie to powinno byc za darmo.

Oto też chodzi aby był refundowany, bo do tej pory trzeba płacić.Czasami ten zabieg trzeba powtórzyć a nie każdego stać na wydanie ponad 8 tys, poza tym leczenie też jest kosztowne. Poza tym zwykły lekarz z NFZ ci nie pomorze, bo po co, a najlepiej aby przychodzić na prywatne wizyty a i tak nie pomoże, bo liczy na wyciągnięcie kasy od Ciebie. co do ilości to mnóstwo kobiet z problemami, tyle że mało która mówi o tym bo się wstydzi, tak samo dotyczy panów.



Problem jest taki, ze normalna ciaza jak nie placisz co tydzien po 50zl dla lekarza za wizyta to ma w nosie i rodza potem po dwie kobiety razem w podartych pizamach i opieke maja gorsza niz psy w schronisku. Znajomi sprawdzili jak sie rodzi z NFZu - olewali tak dlugo, az dziewczyna sama wywolala naparami porod i lekarze sie troszke osr... jak wody zeszly zielone, a dziecko wyskoczylo z zapaleniem pluc...
Czy to jest sprawiedliwe?