Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

czyszczenie klimy fakty i mity


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
74 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   cath

cath
  • 643 postów
  • Dołączył: 25-06-2006
  • Skąd: Krotoszyn

Napisany 17 kwietnia 2007 - 19:45

Panowie, jak jest z czyszczeniem klimy-odgrzybianiem

W sklepach są dostępne środki do czyszcenia klimy, ale wydaje mi się że to tylko półśrodek.
Chodzi mi o spreye którymi dzięki "długim przewodom" niby dezynfekujemy kanały nawiewów (oczywiście tylko tyle, ile ma długości sam przewód, czyli ok 50cm, co dla mnie jest bez sensu, bo w omesi kanały są zdecydowanie dłuższe).
Więc co to za odgrzybianie??

Z tego co wiem, czyszczenie klimy to przedewszystkim czyszczenie parownika (tego elementu który jest wmontowany w poszybiu)

I teraz kolejny środek. Są takie cuda np taki

http://moto.allegro....acji_od_ss.html

do czyszczenia klimatyzacji , ale nie przez nawiewy, tylko przez otwory odpływowe z parownika. Chyba problem z "zapachem" z klimy jest związany z tym właśnie elementem.
W TIS w dziale porady, jest napisane, że w omegach z 94roku stosowano nie lakierowane parowniki, które szybko się zagrzybiały. Niby od 95 roku, montowali już właściwe, lakierowane.

Umnie gdy mam włączony tryb ECO, czuć nieciekawy zapach, gdy klima chodzi, jest ok.
Sprawdzałem kanały odpływowe (tam gdzie woda kapie), obecnie nie zaobserwowałem tam wody, ba, wkładałem tam długi przwód (pancerz od hamulca) i po wyciagnięciu był on suchy. Dodam, że przewód ma ok 3,5 metra długości i cały tam włożyłem :shock:

Widział ktoś już jak czyści się skutecznie klimę w poważnych warsztatach???
Mam już dosyć wynalazków w spreyu niby odgrzybiaczy, bo u mnie się nie sprawdzają.



#2 OFFLINE   fructon

fructon

    auto -serwis

  • 163 postów
  • Dołączył: 25-04-2007
  • Skąd: krakow
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 05 maja 2007 - 09:02

warsztaty po prostu uzywaja drozszych srodkow i lepszych jakosciowo na rynku mozna je tez kupic osobiscie polecam tzw. aktywna piane ktora wtrysnieta do kanałow ma własnosci pełzające i dociera sama do wszystkich zakamarkow układu klimy
auto serwis

#3 OFFLINE   prezesss

prezesss
  • 1 576 postów
  • Dołączył: 20-06-2006
  • Skąd: Warszawa-Bielany
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 05 maja 2007 - 12:10

Widział ktoś już jak czyści się skutecznie klimę w poważnych warsztatach???


Odkażanie ultradźwiękowym aparatem do oczyszczania klimatyzacji.

#4 OFFLINE   cath

cath
  • 643 postów
  • Dołączył: 25-06-2006
  • Skąd: Krotoszyn

Napisany 08 maja 2007 - 15:33

jeden koleś z mojego miasta od niedawna ma nowy sprzęt do czyszczenia klimy, jest to metoda ozonowa, ponoć odświeża super, niszczy wszystkie zapachy. Próbował ktoś już czyszczenia tą metodą???

#5 OFFLINE   Andrzej GóRKA

Andrzej GóRKA
  • 3 postów
  • Dołączył: 03-06-2007
  • Skąd: GIżYCKO

Napisany 03 czerwca 2007 - 22:39

mam ten sam problem z klimatyzacją z tym że ja mam ręczną, odgrzybiałem parownik i kanały w zeszłym roku i nic nie pomogło dalej po wyłączeniu klimatyzacji wydostaje się nieprzyjemny zapach. :cry:
Dołek

#6 OFFLINE   prezesss

prezesss
  • 1 576 postów
  • Dołączył: 20-06-2006
  • Skąd: Warszawa-Bielany
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 03 czerwca 2007 - 23:15

mam ten sam problem z klimatyzacją z tym że ja mam ręczną, odgrzybiałem parownik i kanały w zeszłym roku i nic nie pomogło dalej po wyłączeniu klimatyzacji wydostaje się nieprzyjemny zapach. :cry:


To podjedz do speca i za 50plnów odgrzybi i będzie git

#7 OFFLINE   gmurawsk

gmurawsk
  • 2 023 postów
  • Dołączył: 08-08-2006
  • Skąd: Warszawa-Grochów
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 12 czerwca 2007 - 20:23

Pytanie w drugą stronę. Czym i jak wyczyścić chłodnicę klimy z zewnątrz? Chodzi o usunięcie nalotu czasu. Smar, olej itp

#8 OFFLINE   prezesss

prezesss
  • 1 576 postów
  • Dołączył: 20-06-2006
  • Skąd: Warszawa-Bielany
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 12 czerwca 2007 - 20:41

Pytanie w drugą stronę. Czym i jak wyczyścić chłodnicę klimy z zewnątrz? Chodzi o usunięcie nalotu czasu. Smar, olej itp


To ja troche OT

zakupiles juz klimke? zalozona? pochwalił byś sie ;)

#9 OFFLINE   gmurawsk

gmurawsk
  • 2 023 postów
  • Dołączył: 08-08-2006
  • Skąd: Warszawa-Grochów
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 12 czerwca 2007 - 20:43

prezes, mam ale leży narazie w kawałkach. Chcę poczyścić elementy tylko nie wiem jak wyczyścić chłodnicę z zewnątrz.

#10 OFFLINE   lord_craven

lord_craven

    Ciem kotka!

  • 5 572 postów
  • Dołączył: 30-08-2006
  • Skąd: Giedlarowa
  • Województwo: podkarpackie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 12 czerwca 2007 - 22:46

Chcę poczyścić elementy tylko nie wiem jak wyczyścić chłodnicę z zewnątrz.

Możesz spróbować powietrzem (ciśnienie w granicach rozsądku).
Lub spryskać środkiem jakiego używają w myjniach samochodowych, a potem spłukać wodą.

#11 OFFLINE   actom

actom
  • 224 postów
  • Dołączył: 16-07-2006
  • Skąd: Warszawa/Częstochowa

Napisany 14 czerwca 2007 - 14:48

Ja bym się dołączył do tematu zapachów z klimy. Jak nie używam klimy tylko nawiew wszystko jest ok. Jak włączę klimę też jest ok. Ale jak już popracuje i schłodzi wnętrze samochodu, wyłączam klime i chodzi tylko nawiew to powietrze staje się maksymalnie wilgotne. Także jak już włączę klime to do końca podróży lepiej jej nie wyłączać. Przerobiłem ten temat również w subaru, ale oba samochody maja już po kilka lat i nie wiem czy tak po prostu jest czy coś trzeba wyczyścić.

#12 OFFLINE   gmurawsk

gmurawsk
  • 2 023 postów
  • Dołączył: 08-08-2006
  • Skąd: Warszawa-Grochów
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 14 czerwca 2007 - 17:11

Klimatyzacja osusza powietrze. Jak osuszysz i wyłączysz klimę podajesz do wnętrza temperaturę z zewnątrz co za tym idzie rośnie ci gwałtownie wilgotność. Stąd masz te odczucie.

#13 OFFLINE   cath

cath
  • 643 postów
  • Dołączył: 25-06-2006
  • Skąd: Krotoszyn

Napisany 14 czerwca 2007 - 21:23

:censored: , zauważyłem, że u mnie nawet po trasie nie ma nawet grama wody pod autem, klima działa ok, może odpływ sie zatkał? Przerabiał juz ktoś ten temat ?

[edit - chomiczek] poprawiłem pisownie i za wulgaryzm dałem ostrzeżenie

#14 OFFLINE   georg

georg
  • 43 postów
  • Dołączył: 01-11-2006
  • Skąd: Ski

Napisany 17 czerwca 2007 - 17:28

Jestem pracownikiem autoryzowanej stacji miedzy innymi zajmuje sie serwisem klimatyzacji.Jedyne co moge polecić to ultra dzwieki w mojej omedze (2002r)przykry zapach zgina dopiero za drugim podejsciem.Wiem z doswiadczenia ze zaden sprei nie usunie grzyba skutecznie proces czyszczenia ultra dzwiekami zajmuje okolo pol godziny wiec samo mowi to za siebie o jego skutecznosci
georg

#15 OFFLINE   ArturL

ArturL

    arturl1@poczta.onet.pl

  • 1 339 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Warszawa
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 18 czerwca 2007 - 21:00

georg, masz dużo racji. "Szpraje" są dobre tylko do okresowej dezynfekcji układu klimatyzacji i trzeba je używać systematycznie. Jak śmierdzi z klimy, to nic nie dadzą - tylko profesjonalne i kompleksowe czyszczenie.

#16 OFFLINE   droset

droset
  • 697 postów
  • Dołączył: 12-01-2007
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 czerwca 2007 - 22:39

ja miałem odgrzybianie jakimś ustrojstwem co robi parę/dym (nie wiem i nie znam się na tym) i efekt jest super! Nie zgodzę się z tym że tylko ultradźwięki.

#17 OFFLINE   georg

georg
  • 43 postów
  • Dołączył: 01-11-2006
  • Skąd: Ski

Napisany 19 czerwca 2007 - 07:49

Kolego Droset para i dy :peace: m to sa ultra dzwieki .Pozdrawiam
georg

#18 OFFLINE   cath

cath
  • 643 postów
  • Dołączył: 25-06-2006
  • Skąd: Krotoszyn

Napisany 19 czerwca 2007 - 09:28

Jestem pracownikiem autoryzowanej stacji miedzy innymi zajmuje sie serwisem klimatyzacji.Jedyne co moge polecić to ultra dzwieki w mojej omedze (2002r)przykry zapach zgina dopiero za drugim podejsciem.Wiem z doswiadczenia ze zaden sprei nie usunie grzyba skutecznie proces czyszczenia ultra dzwiekami zajmuje okolo pol godziny wiec samo mowi to za siebie o jego skutecznosci

jeden spec od klimy u nas w mieście oferuje czyszczenie klimy ultradźwiękami, ponoć skuteczność jest duża. Koszt ok 60zł

#19 OFFLINE   droset

droset
  • 697 postów
  • Dołączył: 12-01-2007
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 19 czerwca 2007 - 10:28

Kolego Droset para i dy m to sa ultra dzwieki .Pozdrawiam


No to mnie zaskoczyłeś, ale powiedz co ma wspólnego dym z ultradźwiękiem?

#20 OFFLINE   georg

georg
  • 43 postów
  • Dołączył: 01-11-2006
  • Skąd: Ski

Napisany 19 czerwca 2007 - 12:59

Urzadzenie do czyszczenia klimy ktorego my uzywamy (ultradzwiekowe)wytwaza dymek a ja nie zaglebiam sie w szczegoly
Najwidoczniej ma cos wspolnego. Z tego co sie orietuje to odgrzybiana jest cala kabina a nie tylko kanaly wylotowe i skraplacz
georg