Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Mniejsze kary za jazdę rowerem po alkoholu


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
30 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   nikkoo

nikkoo
  • 303 postów
  • Dołączył: 06-07-2010
  • Skąd: Poznań
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 05 sierpnia 2010 - 15:52

Z wp.pl :

"Senatorowie chcą, by jazda rowerem pod wpływem alkoholu nie oznaczała automatycznej utraty prawa jazdy - informuje "Metro".

Obecne prawo jest surowe i pijanych rowerzystów karze podobnie, jak kierowców. Jazda jednośladem pod wpływem alkoholu (czyli powyżej 0,5 promila) jest traktowana jako przestępstwo.


Takie przypadki są często ujawniane na osiedlowych uliczkach bądź np. w miejscowościach wypoczynkowych czy na wsiach. Kierującym wydaje się, że w takich miejscach to nikomu nie szkodzi, a policjanci surowo egzekwują prawo każdej sytuacji.

Nie działa to w drugą stronę, bo kierowca, który stracił prawo jazdy prowadząc pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu, nadal może jeździć rowerem. Bo do tego nie jest wymagany żaden dokument. A jeśli nawet sąd orzeknie zakaz jazdy na rowerze, to kontrolującym trudno to ujawnić, bo żaden cyklista się do tego nie przyzna.

W senackim projekcie sędzia decydowałby, czy orzec zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów lub tylko jednośladów, po dokładnej analizie każdego zdarzenia. Zdaniem parlamentarzystów inaczej też powinna wyglądać ocena osób, które spowodowały wypadek i tych, które zostały tylko zatrzymane do kontroli i ujawniono u nich obecność alkoholu. Także niektórzy sędziowie mają wątpliwości przy obecnie obowiązującym stanie prawnym, jakie wyroki orzekać - pisze "Metro". "


Co o tym sądzicie?

Zapraszam do dyskusji.

#2 OFFLINE   Kuzio

Kuzio
  • 170 postów
  • Dołączył: 08-04-2010
  • Skąd: Kraków

Napisany 05 sierpnia 2010 - 17:33

W sumie dobrze. Bo nie jest to "karać czy nie karać" tylko karać z głową, nie ze jeden jedzie rowerkiem i ma 0.6 bo np trochę wczoraj poimprezował, a drugi jedzie nadźgany jak szpok i taka sama kara. Wydaje mi się że z indywidualnego podejścia do każdej sytuacji nic złego nie wyniknie a może nawet będzie lepiej. Jestem Za.

#3 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 05 sierpnia 2010 - 17:42

tak samo jest kiedy prowadzi sie rower idac pieszo.
nie mozna byc pod wplywem.

jak dla mnie bezsensem jest obecny stan prawny
.
rozumiem, na drogach, gdzie pijany rowerzysta stwarza zagrozenie dla innych uczestnikow ruchu.

w wielu przypadkach takiego zagrozenia nie ma, lub zlapani jada jakas boczna osiedlowa uliczka od kolegi, gdzie wypil dwa, trzy piwka.

:D:D:Dale jest jak narazie jedno dobre rozwiazanie.
wystarczy niesc rower i juz nam nic nie moga zrobic ;););)


ps. proponowalbym zmiane tresci tematu.
bo co jak co ale jezdzic po alkoholu to normalnie nie wypada. puszki sie pogniota, butelki pobija.
co innego po spozyciu alkoholu
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#4 OFFLINE   Simonek81

Simonek81
  • 425 postów
  • Dołączył: 07-04-2010
  • Skąd: Tarnów (a obecnie Daleszyce)
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 05 sierpnia 2010 - 18:10

a to nie wiedziałem, że nawet prowadzić roweru nie można... śmiać mi się chce na samą myśl że ktoś bierze rower na plecy gdy widzi patrol policji :D:D:D

#5 OFFLINE   nikkoo

nikkoo
  • 303 postów
  • Dołączył: 06-07-2010
  • Skąd: Poznań
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 05 sierpnia 2010 - 20:00

A no tak i bądź tu mądry...

Wszyscy zostańmy abstynentami :jump:

#6 OFFLINE   piniu78

piniu78

    ja sem podziemny tirak

  • 1 237 postów
  • Dołączył: 09-11-2008
  • Skąd: Szczecin-Jonkoping-Vasteras- Sweden
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 05 sierpnia 2010 - 20:24

W sumie dobrze. Bo nie jest to "karać czy nie karać" tylko karać z głową, nie ze jeden jedzie rowerkiem i ma 0.6 bo np trochę wczoraj poimprezował, a drugi jedzie nadźgany jak szpok i taka sama kara. Wydaje mi się że z indywidualnego podejścia do każdej sytuacji nic złego nie wyniknie a może nawet będzie lepiej. Jestem Za.


ale dotyczy rowerzystów czy jazdy samochodem?
jeżeli samochodem czy innym poj. sil.to jak najbardziekj jestem za eliminacją takich wczorajszych kierowcow czy po piwku, jeżeli tyczy si.ę roweru to wg. mnie totalny absurd

a to nie wiedziałem, że nawet prowadzić roweru nie można..

absurdu ciąg dalszy.......
nachlalem się jak szpadel,rower powiedzmy ma jakąś wartość więc z nim ide(podkreślam,nie jadę a idę) i za to mam stracić prawo jazdy??
mało tego w prawku mam alfabet więc lęcą wszystkie kategorie!!!!!!!!!
Paranoja!!!!!!

#7 OFFLINE   dzidek gb

dzidek gb
  • 32 postów
  • Dołączył: 26-12-2007
  • Skąd: Southampton UK

Napisany 05 sierpnia 2010 - 20:50

Tak tak... porypane to z tymi rowerami jest bardzo. Ale za jazdę pod wpływem alkoholu to bym karał ostro. Kierowanie dwoma kółkami po flaszce jest bardziej skomplikowane i zygzakowate niż kierowanie czterema.

#8 OFFLINE   piniu78

piniu78

    ja sem podziemny tirak

  • 1 237 postów
  • Dołączył: 09-11-2008
  • Skąd: Szczecin-Jonkoping-Vasteras- Sweden
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 05 sierpnia 2010 - 21:14

Tak tak... porypane to z tymi rowerami jest bardzo. Ale za jazdę pod wpływem alkoholu to bym karał ostro. Kierowanie dwoma kółkami po flaszce jest bardziej skomplikowane i zygzakowate niż kierowanie czterema.

Dzidek ale mi nie o jazde rowerem chodzi tylko że nawalony ide z rowerem;)
to jest chore żeby za to karać:dziura:

#9 OFFLINE   boopp

boopp
  • 102 postów
  • Dołączył: 02-06-2009

Napisany 05 sierpnia 2010 - 21:46

Aby bylo jeszcze ciekawiej to pomyslcie ze na wsi rolnik prowadzi bydlo po paru piwkach zatrzymuje go policja i co, traci prawko oczywiscie.

#10 OFFLINE   redies

redies

    honor&patria

  • 638 postów
  • Dołączył: 12-07-2009
  • Skąd: Brzeziny
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 05 sierpnia 2010 - 22:30

no widzę , że koledzy za daleko zabrneli z tym prowadzeniem roweru pod wpływem alkoholu. Przecież nie chodzi tu o prowadzenie przy boku rowera a o jazdę na nim w stanie nietrzeźwości no juz bez przesady, nikt nie ukara takowego rowerzysty , który "pcha" rower a nie jedzie na nim. Ponadto uwierzcie mi , że taki nawalony rowerzysta jadący rowerem a w szczególności własnie na osiedlowych drogach i na wsiach stwarza więcej zagrożenia aniżeli jakikolwiek inny kierujący pojazdem mechanicznym wiem to poprostu z doświadczenia . Oraz jeżeli chodzi o ustalenie czy pan rowerzysta posiada aktualny zakaz prowadzenia rowerów czy tez kierowca pojazdów mechanicznych to nic prostrzego , każdy policjant na drodze jest w stanie sprawdzić to od ręki i odpowiednio wyegzekwować a więc nic bardziej mylnego , że sie nie da.

#11 OFFLINE   waldus244

waldus244
  • 365 postów
  • Dołączył: 01-01-2009
  • Skąd: Zajączki k. kalisza
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 06 sierpnia 2010 - 08:40

a ja muszę powiedzieć ze obecne karanie jest niekoniecznie sprawiedliwe ale dobre i skuteczne bo już kilka razy pijani rowerzyści przewracali mi sie po auto kilku musiałem zbierac z asfaltu bo leżał w krzyż na drodze a jego wierny rower obok niego. u mnie na wiosce psy zrobiły takie czystki że nikt nie pije pod sklepem tylko kupuje i jedzie do domu i tam sie upaja.

#12 OFFLINE   Quisel

Quisel
  • 215 postów
  • Dołączył: 31-05-2010
  • Skąd: Koszalin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 06 sierpnia 2010 - 10:47

tak prawdę mówiąc to miałem już taką sytuację że jadąc trasą krętą rzadko uczęszczaną drogą zobaczyłem na środku drogi kompletnie nawalonego leżącego rowerzystę..
co z takimi robić?? napewno karać.. tylko że ciekawy jest fakt gdy takiemu delikwentowi zabieramy prawko jeśli ma a on dalej może jeździć rowerem bo przecież wystarczy ukończone 18lat i dowód osobisty.. trzeba to pozmieniać
senatorowie bardzo mądrze kombinują;)

#13 OFFLINE   Roozga

Roozga

    Wujek Dobra Rada

  • 8 617 postów
  • Dołączył: 14-04-2007
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 06 sierpnia 2010 - 10:54

ja to bym w ogóle pozwolił na jazdę po alkoholu, by się wszyscy co mają pozabijać, pozabijali i byłby spokój



 


#14 OFFLINE   Kuzio

Kuzio
  • 170 postów
  • Dołączył: 08-04-2010
  • Skąd: Kraków

Napisany 06 sierpnia 2010 - 11:47

ja to bym w ogóle pozwolił na jazdę po alkoholu, by się wszyscy co mają pozabijać, pozabijali i byłby spokój


Żarcik się trzyma widzę

#15 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 06 sierpnia 2010 - 12:51

no widzę , że koledzy za daleko zabrneli z tym prowadzeniem roweru pod wpływem alkoholu. Przecież nie chodzi tu o prowadzenie przy boku rowera a o jazdę na nim w stanie nietrzeźwości no juz bez przesady, nikt nie ukara takowego rowerzysty , który "pcha" rower a nie jedzie na nim.


w mojej miesjcowosci kilka osob stracilo za taki czyn prawo jazdy. wiec uwierz mi, ze policjanci korzystaja z takiej mozliwosci.

idac twoim tokiem rozumowania, ze nikt za pchanie nie bedzie karal. to jak sobie kiedys wypije to otworze szybe w aucie i bede je pchal do domu ;););)

jak dla mnie np. prowadzenie pojazdu, to wprawienie go w ruch, i jednoczesne nadawanie mu kierunku jazdy. chyba tak najprosciej to zdefiniowac.

oczywiscie karanie za pchanie roweru to dla mnie absurd. no ale coz.
w innych panstwach maja gorzej niz u nas
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#16 OFFLINE   piniu78

piniu78

    ja sem podziemny tirak

  • 1 237 postów
  • Dołączył: 09-11-2008
  • Skąd: Szczecin-Jonkoping-Vasteras- Sweden
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 06 sierpnia 2010 - 15:16

ja to bym w ogóle pozwolił na jazdę po alkoholu, by się wszyscy co mają pozabijać, pozabijali i byłby spokój

no właśnie,



taki OT
podobnie z narkomanami, dla przykładu u nas na zamku wysypać Kamaza amfy za free;)
Zabraknie to dowieśc znowu:D
imprezka jak ta lala ale za tydzień dwa nie ma już ani jednego ćpuna:D:D

#17 OFFLINE   redies

redies

    honor&patria

  • 638 postów
  • Dołączył: 12-07-2009
  • Skąd: Brzeziny
  • Województwo: opolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 08 sierpnia 2010 - 19:08

inaczej jest z rowerem a inaczej z pojazdem mechanicznym a więc pchanie rowera tj kroczenie obok niego i trzymanie go kierownicy to nie przestępstwo ( osobiście nie słyszałem aby policjanci zatrzymywali takowych amatorów wina) , nie znam przypadków aby nietrzeźwy kierowca pchał swój samochód po drodze publicznej przez szybę ale być może takie się zdarzają nie znam oficjalnych wyroków sądowych w takich sprawach być może są.

#18 OFFLINE   piniu78

piniu78

    ja sem podziemny tirak

  • 1 237 postów
  • Dołączył: 09-11-2008
  • Skąd: Szczecin-Jonkoping-Vasteras- Sweden
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 08 sierpnia 2010 - 19:17

inaczej jest z rowerem a inaczej z pojazdem mechanicznym a więc pchanie rowera tj kroczenie obok niego i trzymanie go kierownicy to nie przestępstwo ( osobiście nie słyszałem aby policjanci zatrzymywali takowych amatorów wina) , nie znam przypadków aby nietrzeźwy kierowca pchał swój samochód po drodze publicznej przez szybę ale być może takie się zdarzają nie znam oficjalnych wyroków sądowych w takich sprawach być może są.


jesteś pewien??
nie żebym się czepiał ale jak ide a Ty powiesz że jade(oczywiście pod wpływem) to komu sąd uzna racje??:D
taki mały OT albo przyklad z życia wziety:D

#19 OFFLINE   rafi195

rafi195

    tylko 2.5TD :)

  • 1 802 postów
  • Dołączył: 09-07-2009
  • Skąd: Chrzanów/Krzeszowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 08 sierpnia 2010 - 19:41

nikt nie ukara takowego rowerzysty , który "pcha" rower a nie jedzie na nim.


oj ukara tym samym jakby na nim jechał.. bo jest Domniemanie ze na niego wsiądzie i pojedzie i tym się kierują ..ale zależy jaki policjant i dobra gadka rowerzysty..

#20 OFFLINE   piniu78

piniu78

    ja sem podziemny tirak

  • 1 237 postów
  • Dołączył: 09-11-2008
  • Skąd: Szczecin-Jonkoping-Vasteras- Sweden
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 08 sierpnia 2010 - 19:44

.ale zależy jaki policjant i dobra gadka rowerzysty..

o ile rowerzysta jest w stanie gadać bo inaczej.......

ide a Ty powiesz że jade(oczywiście pod wpływem) to komu sąd uzna racje

a tu odpowiedzmy sobie juz sami:D