Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Fotoradary


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
555 odpowiedzi na ten temat

#41 OFFLINE   Odi18

Odi18
  • 557 postów
  • Dołączył: 25-12-2008

Napisany 06 sierpnia 2010 - 20:42

to do ciebie nie dociera ze za nie wskazanie kierujacego jest kara dla wlasciciela i nikogo nie obchodzi ze wlasciciel nie jest w stanie wskazac kirujacego, ma obowiazek i basta

#42 OFFLINE   zlomega

zlomega
  • 157 postów
  • Dołączył: 24-05-2010
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 06 sierpnia 2010 - 21:02

do ciebie nie dociera że kierującego lub użytkownika ... A co w przypadku gdy właścicielem jest firma leasingowa ?, albo jak jest 3 właścicieli ?

#43 OFFLINE   DaVePGN

DaVePGN

    Drift King

  • 4 228 postów
  • Dołączył: 17-02-2009
  • Skąd: PGN
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 06 sierpnia 2010 - 21:08

U mnie wlascicielem jest wlasnie firma leasingujaca, Posiadaczem jest moja firma, a ja jestem jedynie uzytkownikiem auta.

#44 OFFLINE   zlomega

zlomega
  • 157 postów
  • Dołączył: 24-05-2010
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 06 sierpnia 2010 - 21:11

No przynajmniej ktoś rozumnie o co chodzi... bo Odi18 to tylko że MUSI ktoś mandat dostać... MUSI wskazać kierującego... a goowno bo MUSI to policja próbować ustalić sprawcę wykroczenia a ja nie muszę im tego ułatwiać...

#45 OFFLINE   DaVePGN

DaVePGN

    Drift King

  • 4 228 postów
  • Dołączył: 17-02-2009
  • Skąd: PGN
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 06 sierpnia 2010 - 21:21

zlomega, nie denerwuj sie tak ;) zeedytuj lepiej posta zanim mederao tu wpadnie ;)
Czytam, bo mnie te fotoradary irytuja wlasnie.. Czy jezeli jest sytuacja, ze fotoradar cyka fotke, na ktorej widac dwa auta jadace w tym samym kierunku i nei wiadomo ktore przekroczylo predkosc, to wysylaja fotki do obu, liczac, ze ktorys sie przyzna??

#46 OFFLINE   Odi18

Odi18
  • 557 postów
  • Dołączył: 25-12-2008

Napisany 06 sierpnia 2010 - 21:27

4. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

czy widzisz tutaj jakis wyjatek poza kradzieżą auta ?? bo ja nie widze i dla tego nie da się wybrnąć z tej sytuacji. Auto jest w leasingu, lesingodawca wskazauje firme, firma nie wskazuje pracownika, placi kare, wskazuje pracownika pracownik placi mandat, co jest w tym trudnego ??

zlomega, nie denerwuj sie tak ;) zeedytuj lepiej posta zanim mederao tu wpadnie ;)
Czytam, bo mnie te fotoradary irytuja wlasnie.. Czy jezeli jest sytuacja, ze fotoradar cyka fotke, na ktorej widac dwa auta jadace w tym samym kierunku i nei wiadomo ktore przekroczylo predkosc, to wysylaja fotki do obu, liczac, ze ktorys sie przyzna??


podejrzewam ze to zalezy od technologi samego fotoradaru, jesli fotoradar wskazuje konkretnie jaki samochod mierzyl (np laserowo) to nie ma watpliwosci, jesli byl to fotoradar starego typu i mierzyl falami odbitymi to prawdopodobnie nie wysla do nikogo powiadomienia

#47 OFFLINE   DaVePGN

DaVePGN

    Drift King

  • 4 228 postów
  • Dołączył: 17-02-2009
  • Skąd: PGN
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 06 sierpnia 2010 - 21:32

http://forumprawne.o...ierujacego.html

#48 OFFLINE   zlomega

zlomega
  • 157 postów
  • Dołączył: 24-05-2010
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 06 sierpnia 2010 - 22:12

dobry link DAVEPGN... tylko że znam jedną osobą której i tak to nie przekona.. bo wisz.... właściciel MUSI :)

#49 OFFLINE   Odi18

Odi18
  • 557 postów
  • Dołączył: 25-12-2008

Napisany 07 sierpnia 2010 - 09:44

a przeczytaliscie ten cytowany watek w calosci, przeciez sprawa trafila do sadu i to dopiero sad moze odstapic od czynnosci. a wlasciciel MUSI wskazac kierujacego, jak nie wskaze jest wniosek o ukaranie.

#50 OFFLINE   zlomega

zlomega
  • 157 postów
  • Dołączył: 24-05-2010
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 07 sierpnia 2010 - 09:55

a przeczytaliscie ten cytowany watek w calosci, przeciez sprawa trafila do sadu i to dopiero sad moze odstapic od czynnosci. a wlasciciel MUSI wskazac kierujacego, jak nie wskaze jest wniosek o ukaranie.


Nie kierującego tylko użytkownika !!! JEZUUU do Ciebie to nie dociera....
Nikt z firmy jeśli nie rozpozna mnie na zdjęciu NIE MOŻE zeznać że to ja prowadziłem bo składałby fałszywe zeznania... może jedynie powiedzieć że oddaał auto do użytkowania konkretnym osobom i nie musi to być jedna osoba, tak jak u mnie są to 4 osoby. I skoro firma wskazała komu oddała auto do użytkowania NIE ZOSTANIE ukarana bo wskazała komu oddała auto do użytkowania.... Prościej chyba wytłumaczyć się tego nie da... A potem wzywani są ci którym oddano auto do użytkowania i wtedy oni składają zeznania, a policja albo sąd jeśli nikt ze wskazanych osób się dobrowolnie nie przyzna musi wybierać na podstawia zdjęcia i zeznań kto prowadził auto, a jesli na zdjęciu nie widać twarzy to mają problem... CZEGO tutaj nie rozumiesz, i nie pisz znowu że właściciel musi wskazać kierującego BO NIE MUSI, może wskazać komu oddał auto do użytkowania.

dla przypomienia : "Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec."

#51 OFFLINE   Odi18

Odi18
  • 557 postów
  • Dołączył: 25-12-2008

Napisany 07 sierpnia 2010 - 10:07

moim zdaniem, wskazanie 4 osob jest rownoznaczne z "niemoznoscia wskazania"

jak by Ciebie policja złapała za przekroczenie predkosci i by ci powiedzieli ze jechales 10 za szybko albo 20 za szybko ale moze tez 30 za szybko to wskazali ci predkosc ? no chyba nie wskazali czyli nie potrafia wskazac.

zakonczym ta dyskujsje i poczekajmy az zlituje sie nad nami jakis policjant lub inna osoba kompetentna i rozsadzi spor

#52 OFFLINE   DaVePGN

DaVePGN

    Drift King

  • 4 228 postów
  • Dołączył: 17-02-2009
  • Skąd: PGN
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 07 sierpnia 2010 - 11:26

Odi, moim zdaniem nie masz racji. W tym linku jest wszystko napisane. Wlasciciela nie musi nawet byc w tym dniu w pracy, w ktorym osoby uzytkowaly auto/auta oraz nie musi prowadzic ewidencji kto kiedy i na jak dlugo "bierze" auto. Wiec jak ma wskazac konkretna osobe?? Na te chwile przyznaje racje koledze zlomedze. Koniec koncow mandat nie zostanie nalozony.

#53 OFFLINE   zlomega

zlomega
  • 157 postów
  • Dołączył: 24-05-2010
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 08 sierpnia 2010 - 06:55

DaVePGN możesz być pewien że tak się skończy :)
Jak już pisałem ja nie teoretyzuje tylko opisuję sytuacje które miały miejsce.
Jedyny warunek, niewidoczna lub nieczytelna twarz kierowcy :)
A Policjanci, chyba nie będą chcieli się wypowiedzieć bo co, przyznają się do tego że wystarczy sobie kupić maskę świętego mikołaja założyć ją i mieć zlew na fotoradary :) A czy jest jakiś przepis zabraniający jeździć w masce :)

A i tak napiszę jeszcze trochę...
A gdy nie ma mnie w domu to skąd mam wiedzieć czy zona albo syn nie biorą kluczyków i nie jeżdżą w tym czasie, jak przyjdzie fota i nie widać twarzy to z czystym sumieniem mówię że auto było użyte bez mojej wiedzy przez osobę mi nieznaną (może kochanek żony wziął kluczki), skoro w domu mnie nie było to nie mogłem temu zapobiec, więc nie mogę zostać ukarany za niewskazanie... A skoro auto zostało odstawione to nie ma kradzieży.Tak samo firma może powiedzieć, że auto powinno stać w tym czasie na parkingu, więc pewnie któryś z pracowników bez wiedzy i zgody firmy zabrał auto, zdjęcie nie pozwala zidentyfikować kierującego więc jest to osoba nieznana, czyli też zostaje spełniony warunek zawarty w paragrafie o wskazywaniu i firma nie dostaje mandatu.
Nie ma obowiązku trzymania kluczyków w sejfie, auto to przedmiot, podobnie jak np. wiertarka, jak idę na lewiznę biorę bez zgody i wiedzy firmy wiertarkę, a po robocie ją oddaję, kradzieżą tego nazwać nie można, przecież ja ją tylko pożyczam bez wiedzy i zgody firmy... Ktoś bez mojej wiedzy i zgody może pożyczyć moje auto,np. żona dała sąsiadowi który maluje mi mieszkanie aby po farby pojechał... Z jednej strony żony nie wpisanej w dowodzie, więc nie jest właścicielem, ale z drugiej nie mamy intercyzy więc i tak połowa auta należy do niej...

Zresztą w linku przytoczonym przez DaVePGN jest postanowienie sądu najwyższego z dnia 29.06.2010:
(...)Uprawnia to do stwierdzenia, że właściciel lub posiadacz pojazdu wezwany do podania tożsamości osoby, której powierzył pojazd, narusza ten przepis wówczas, gdy pojazd został użyty zgodnie z jego wolą i wiedzą przez osobę mu znaną, a więc gdy wie, kto kierował lub używał jego pojazdu w oznaczonym czasie. W takiej sytuacji, niewypełnienie obowiązku z art. 78 ust. 4 p.r.d., jest umyślnym zachowaniem. Dlatego też wykroczenie z art. 97 k.w. w związku z art. 78 ust. 4 p.r.d. ma charakter wykroczenia umyślnego.

link do decyzji sądu z uzasadnieniem, gdzie kierowca nie został ukarany za niewskazanie mimo iż straż miejska się tego domagała

Czyli jeśli sąd ma podstawy aby stwierdzić iż wiesz kto używał auta a nie chcesz powiedzieć to wtedy zostajesz ukarany za niewskazanie (działanie umyślne), ale gdy nie wiesz, lub nie znasz osoby na zdjęciu (bo jej nie widać) to nie możesz zostać ukarany bo nie działasz celowo, chcąc ukryć sprawcę wykroczenie, tylko po prostu nie jesteś w stanie go wskazać...
No chyba kolego odi18 to ani Ty a nawet policja nie jest wstanie podważać postanowień Sądu Najwyższego, policja i straż miejska ma działać w zakresie prawa i pilnować aby prawo było przestrzegane. A postanowienie Sądu Najwyższego to można chyba już tylko zaskarżyć do trybunału konstytucyjnego albo "Straszburgera" :)

EDIT
Właśnie wczytuję się w postanowienie sądu i oto co znalazłem:
W związku z treścią tego przepisu, zawarty w art. 17 § 3 k.p.s.w.
warunek nabycia przez straż gminną (miejską) uprawnień oskarżyciela
publicznego, w postaci podjęcia czynności „w zakresie swojego działania”,
odnosi się nie tylko do zakresu przedmiotowego, ale także do zakresu
podmiotowego podejmowanych czynności. Z powodu tego podmiotowego
ograniczenia, straż gminna (miejska) nie może prowadzić kontroli ruchu
drogowego w stosunku do innego podmiotu niż kierujący pojazdem lub
uczestnik ruchu, co powoduje, że nie ma uprawnień oskarżyciela publicznego do
wniesienia wniosku o ukaranie przeciwko właścicielowi lub posiadaczowi
pojazdu o wykroczenie polegające na niewskazaniu osoby, której powierzył
pojazd do kierowania lub używania

Wychodzi na to że straż miejska w ogóle nie może karać za niewskazanie ani wnosić wniosku do sądu o ukaranie...

#54 OFFLINE   Quisel

Quisel
  • 215 postów
  • Dołączył: 31-05-2010
  • Skąd: Koszalin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 08 sierpnia 2010 - 16:02

i z tego właśnie powodu prawdopodobnie tak jak ty nie mam problemów..
wyobraź sobie że jakieś 4 miesiące temu moje autko jechało 122 przy ograniczeniu do 40:o
zdjęcie (od tyłu:D) dostałem do domu po 3 dniach..
no i tam stała gadka: straż miejska 10pkt 500zł i że mam wskazać sprawcę.. a skąd mam wiedzieć kto jechał autem skoro zdjęcie jest od tyłu?? nie ważne kiedy to było może byłem na jakiejś imprezie tak pijany że się nie zorientowałem że ktoś mi zakosił kluczyki??
w każdym razie nic nie odpisałem bo nie będę kłamał kto;) sam na siebie donosić nie mam zamiaru;) nic więcej do domu nie przyszło zobaczymy co z tego będzie na razie jest spokój ale wątpię żeby coś przyszło tym bardziej że czas leci a ja co raz mniej pamiętam;)..
ps. w ogóle to mój poprzedni mandat grubo z przed roku sami sobie ściągneli z mojej wypłaty więc jak system prawny jest taki mądry to niech sobie sami wezmą ja się do niczego nie przyznaję:rolleyes:

#55 OFFLINE   zlomega

zlomega
  • 157 postów
  • Dołączył: 24-05-2010
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 08 sierpnia 2010 - 17:45

ps. w ogóle to mój poprzedni mandat grubo z przed roku sami sobie ściągneli z mojej wypłaty więc jak system prawny jest taki mądry to niech sobie sami wezmą ja się do niczego nie przyznaję:rolleyes:


Kolego mandat to dobrowolne przyznanie się do winy, więc jak go przyjmiesz to mogą potem z wypłaty ci ściągać....
Jak nic nie odpisałeś to NIE DOSTAŁEŚ mandatu więc nie mogą tobie nic ściągnąć, mogą co najwyżej sprawę w sądzie założyć, a jak widać straż miejska nawet do tego nie ma prawa, może karać tylko kierowcę a nie właściciela.

#56 OFFLINE   Quisel

Quisel
  • 215 postów
  • Dołączył: 31-05-2010
  • Skąd: Koszalin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.6 V6 Y26SE

Napisany 08 sierpnia 2010 - 20:13

dokładnie tak to mniej więcej rozumiem..
czyli teoretycznie nic właścicielowi auta nie mogą zrobić chyba że strzał jest od przodu i widać ładnie buzię:D
ps. jak to się rozwinie(choć wątpię;)) to napiszę co i jak

#57 OFFLINE   beast

beast

    Vauxhall Killer

  • 18 304 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Kwidzyn
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: silnik po tuningu

Napisany 08 sierpnia 2010 - 20:37

moim zdaniem, wskazanie 4 osob jest rownoznaczne z "niemoznoscia wskazania"

jak by Ciebie policja złapała za przekroczenie predkosci i by ci powiedzieli ze jechales 10 za szybko albo 20 za szybko ale moze tez 30 za szybko to wskazali ci predkosc ? no chyba nie wskazali czyli nie potrafia wskazac.

zakonczym ta dyskujsje i poczekajmy az zlituje sie nad nami jakis policjant lub inna osoba kompetentna i rozsadzi spor


uczestniczylem w takiej sprawie kilka lat temu. kolega podal ze nie jest w stanie4 stwierdzic kto jechal w danym dniu samochodem bo jezdza nim rozne osoby. oczywiscie wszystkie ktore wymienil zostaly wezwane do sadu. oczywiscie potwierdzilismy ze jezdzilismy tym autem ale zadne z nas nie byl w stanie powiedziec kto w danym dniu jechal. sprawe umozono.




 


#58 OFFLINE   Simonek81

Simonek81
  • 425 postów
  • Dołączył: 07-04-2010
  • Skąd: Tarnów (a obecnie Daleszyce)
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 09 sierpnia 2010 - 20:15

jeżeli chodzi o jazdę "w masce" to ostatnio głośno o tym we Francji... :) ciekawe czy też tak jest u nas...

#59 OFFLINE   Odi18

Odi18
  • 557 postów
  • Dołączył: 25-12-2008

Napisany 10 sierpnia 2010 - 20:21

uczestniczylem w takiej sprawie kilka lat temu. kolega podal ze nie jest w stanie4 stwierdzic kto jechal w danym dniu samochodem bo jezdza nim rozne osoby. oczywiscie wszystkie ktore wymienil zostaly wezwane do sadu. oczywiscie potwierdzilismy ze jezdzilismy tym autem ale zadne z nas nie byl w stanie powiedziec kto w danym
dniu jechal. sprawe umozono.


zgadzam sie ze tak moze zrobic sad, ale kolega twierdzi ze takie uprawienia ma policja czy straz miejska a z tym nie moge sie zgodzic, oni maja obowiazak oddac sprawe wtedy do sadu

jeżeli chodzi o jazdę "w masce" to ostatnio głośno o tym we Francji... :) ciekawe czy też tak jest u nas...


ja sie zaslaniam zawsze przed foto pstrykiem daszkiem przeciwslonecznym :) narazie dziala :) 0 punktow za foto radary :)

#60 OFFLINE   zlomega

zlomega
  • 157 postów
  • Dołączył: 24-05-2010
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 11 sierpnia 2010 - 05:18

zgadzam sie ze tak moze zrobic sad, ale kolega twierdzi ze takie uprawienia ma policja czy straz miejska a z tym nie moge sie zgodzic, oni maja obowiazak oddac sprawe wtedy do sadu

ja sie zaslaniam zawsze przed foto pstrykiem daszkiem przeciwslonecznym :) narazie dziala :) 0 punktow za foto radary :)


Ad.1 Straż miejska i Policja działa jako oskarżyciel publiczny i wniosek do sądu kierowany jest przeciwko konkretnej osobie lub osobom, ale jeśli policja nie jest w stanie wykryć sprawcy to na pewno nie zrobi tego sąd, więc jaki sens kierować sprawę do sądu gdy sprawca jest nieznany, umarza się sprawę z powodu niewykrycia sprawcy. Ciekawe że nigdy nie byłem wzywany na rozprawy mimo iż firma wskazywała że byłem współużytkownikiem pojadu.
Ad.2 Teraz piszesz że zawsze się zasłaniasz... a jak się to ma do twoich wcześniejszych wypowiedzi... pozwolisz że zacytuję...


co ty zapierdoly opowiadasz, chyba ze tablicy nie bylo widac, a w ta mocno watpie

firma dostala i musiala zaplacic, jesli wlasciciel nie jest w stanie wskazac kto prowadzil jego auto to zostaje obciazony kara za ten wlasnie czyn. Czyli nie wskazanie sprawcy. Możesz też odmówić przyjecia takowego mandatu ale wtedy sprawa musi się skończyć w sądzie.

jak czytam tutaj takie opowiesci dziwnej tresci to sie zastanawiam: :"..po co zmyślasz.."

i w tym wypadku dostajesz mandat za nie wskazanie uzytkownika

ja widze ze ty czegos nie rozumiesz, proponuje Ci zapytac w firmie czy nie zaplacili jednak kary, np poprzez urząd skarbowy bo tak to najczesciej wyglada w takich przypadkach.
otoz wedlug polskich norm prawnych jestes posiadaczem, skoro firma oddala do twojej dyspozycji auto to jestes jego posiadaczem (uzytkownikiem w mowie potocznej to moze byc wlasciciel, posiadacz, co wiecej pasazer samochodu tez jest jego uzytkownikiem).

wlasciel (twoja firma) dostaje wezwanie, mowia ze auto ty uzytkujesz, wiec oni zwracaja sie do ciebie jako do posiadacza auta (kto nim kierowal) ty mowisz, nie wiem bylem pijany (dostajesz mandat ale bez punktow) lub mowisz kierowal nim moj kolega Zenek ( tym samym oddajac kluczyki i dowod swojemu koledze zenkowi on staje sie posiadaczem) i tak mozna by w kolo macieju

sprawa pewno trafila do sadu. paragrafy jasno mowia ze wlasciciel ma wskazac kierujacego, tymczasem jesli bylo was 2 i wlasciel nie umie wskazac kierujacego to zostaje na niego nalozona kara (mandat) za nie wskazanie kierujacego

to do ciebie nie dociera ze za nie wskazanie kierujacego jest kara dla wlasciciela i nikogo nie obchodzi ze wlasciciel nie jest w stanie wskazac kirujacego, ma obowiazek i basta

czy widzisz tutaj jakis wyjatek poza kradzieżą auta bo ja nie widze i dla tego nie da się wybrnąć z tej sytuacji. Auto jest w leasingu, lesingodawca wskazauje firme, firma nie wskazuje pracownika, placi kare, wskazuje pracownika pracownik placi mandat, co jest w tym trudnego

a przeczytaliscie ten cytowany watek w calosci, przeciez sprawa trafila do sadu i to dopiero sad moze odstapic od czynnosci. a wlasciciel MUSI wskazac kierujacego, jak nie wskaze jest wniosek o ukaranie.

moim zdaniem, wskazanie 4 osob jest rownoznaczne z "niemoznoscia wskazania"


bez komentarza....