Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Pasy groźne?


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
168 odpowiedzi na ten temat

Ankieta: Czy jazda w pasach powinna być obowiązkowa? (1 użytkowników głosowało)

Czy jazda w pasach powinna być obowiązkowa?

  1. Tak, pasy ratują życie (144 głosów [64.57%])

    Procent głosów: 64.57%

  2. Tak, ale tylko poza miastem (17 głosów [7.62%])

    Procent głosów: 7.62%

  3. Nie, czasem pasy mogą zaszkodzić (26 głosów [11.66%])

    Procent głosów: 11.66%

  4. Nie, to wolny kraj i moje zdrowie (36 głosów [16.14%])

    Procent głosów: 16.14%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 13 lutego 2010 - 13:03

Ważysz więcej niż 75 kilogramów i jedziesz szybciej niż 64 km/h? Nie ma pewności, że pas bezpieczeństwa wytrzyma zderzenie.

Norweska Komisja ds. Wypadków Drogowych bada 8 śmiertelnych wypadków, do których doszło w ostatnich miesiącach, ze względu na sprawność pasów bezpieczeństwa.

Kilka dni temu norweski dziennik "VG" przedstawił relację z prac komisji. Czytelników mocno zaniepokoiła postawiona tam teza: "Jeśli ważysz więcej niż 75 kilogramów i jedziesz szybciej niż 64 km/h, nie ma pewności, że pas bezpieczeństwa wytrzyma zderzenie".

Członkowie komisji uspokajają, że do konkluzji jeszcze bardzo daleko, do wyciągnięcia wniosków brakuje im bardzo wielu danych, między innymi dokładnych wyników autopsji ofiar.

[yt="Seat Belt Commercial"]nI9_BTm41MI[/yt]

Śmiertelne wypadki, jakie zdarzyły się na norweskich drogach, postanowiono dokładnie przeanalizować, bowiem powstało podejrzenie, że pasy bezpieczeństwa nie zapewniały pasażerom takiej ochrony, jaką gwarantują europejskie normy. Problem miałby dotyczyć aut różnych marek oraz zarówno pasażerów aut, jak i ich kierowców. W badanych przypadkach kierowcy odnieśli poważne obrażenia w wyniku zderzenia z kierownicą, choć teoretycznie użycie pasa bezpieczeństwa powinno zapewnić im skuteczniejszą ochronę.

Śledczy badają jednocześnie kilka teorii. Niektórzy spodziewają się wykryć usterkę pasów (przedstawiciele różnych koncernów montują w swoich autach pasy bezpieczeństwa tych samych producentów). Inni są zdania, że pasy mogły nie być w pełni sprawne, bowiem ich mechanizmy zostały naruszone w czasie wcześniejszych kolizji. Na ostateczne wyniki prac komisji trzeba będzie poczekać nawet kilka tygodni.

źródło: interia.pl

#2 OFFLINE   ermi

ermi
  • 377 postów
  • Dołączył: 13-10-2008
  • Skąd: Toruń
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 lutego 2010 - 13:40

Ciekawe ale trzeba by poznać metodologię badań
Po tym artykule rodzi się wieeele pytań

Osobiście zaliczam się do tych co dzięki pasom żyją - 2.5 kozła kluską.

#3 OFFLINE   patric

patric
  • 1 647 postów
  • Dołączył: 04-05-2008
  • Skąd: RADOM
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 13 lutego 2010 - 14:15

O ile w samochodzie jest poducha to tylko dziala w zapietych pasach, czy tak?
Jezeli tak to zapinac sie powinno.
Moim zdaniem to po cos one sa i czemus zapobiegaja- ja osobiscie zapinam.



 


#4 OFFLINE   wicek

wicek
  • 4 076 postów
  • Dołączył: 14-07-2008
  • Skąd: Komorze
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 lutego 2010 - 14:27

Tak na moje. Pasy przyczyniają się do ratowania głównie przy małych prędkościach tj. do 60 km/h, później szanse przeżycia maleją. Testy zderzeniowe robione są do 50 km/h, taką prędkość jest w stanie wytrzymać blacha i do tego się mocno nie odkształcić.
Ale faktem jest to, że wypadek możemy mieć na trasie przy każdej prędkości, więc zapinanie pasów tylko w mieście... Nie na miejscu. Załóżmy, że jesteśmy w trasie, mamy wypadek przy 50 km/h. Zgon. A gdyby były pasy?
Ja tam jestem za zakładaniem pasów przy każdej prędkości u wszystkich pasażerów.
Na jakimś filmie widziałem: kierowca zapięte pasy, pasażer z tyłu nie. Przy wypadku pasażer uszkodził rękoma kręgosłup kierowcy na tyle, że nastąpił zgon. Gdyby miał pasy, wszyscy by żyli. A więc zakładanie pasów nie tylko u kierowcy, ale również wszyscy pasażerowie powinni się do tego stosować.

#5 OFFLINE   stachu4ever

stachu4ever
  • 106 postów
  • Dołączył: 30-09-2008
  • Skąd: PSR

Napisany 13 lutego 2010 - 14:30

po okolicy nie zapinam ale w dłuższą trasę tak

#6 OFFLINE   patryk0490

patryk0490
  • 349 postów
  • Dołączył: 20-04-2009
  • Skąd: Poznań
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 lutego 2010 - 14:33

ja zapinam tylko dlatego żeby mandatów nie dostawać, bo prawda taka, że pasy jednego uratują a drugiego zabiją.

#7 OFFLINE   dobols

dobols

    DobolsGarage dobols.pl

  • 917 postów
  • Dołączył: 18-03-2008
  • Skąd: Stłolica Pyrlandii
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 lutego 2010 - 14:33

żeby wytrzymały moją wagę musiałbym mieć te do mocowania ładunku :smiech::smiech:

#8 OFFLINE   Kornik

Kornik

    .....................

  • 2 143 postów
  • Dołączył: 02-02-2009
  • Skąd: Las
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 X32SE

Napisany 13 lutego 2010 - 14:40

A ja powiem tak, kiedyś zaliczyłem dzwona przy 70km/h. Ważyłem wtedy 119kg
i pasy spełniły swoje zadanie, nic mi się nie stało ale czułem się jakby mnie walec przejechał (taki łobolały):):)

#9 OFFLINE   mrogal

mrogal

    ex PREZES SyBy

  • 1 419 postów
  • Dołączył: 31-03-2009
  • Skąd: Pasłęk
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 13 lutego 2010 - 14:40

to tylko w sumie fragment artykułu, te przypadki to będą jeszcze wyjaśniane czy pasy były sprawne, czy poszkodowani nie mieli jakiś ukrytych chorób itp...
myślę, że za wcześnie na medialny szum, który może zły skutek odnieść...
w mojej rodzinie nikt nie przekracza wagi 60kg :rolleyes:(same szczupaki) to się nie boimy:D

#10 OFFLINE   senai

senai

    Grasz w zielone ? :D :D

  • 166 postów
  • Dołączył: 30-09-2009
  • Skąd: Warszawa-Zoliborz

Napisany 13 lutego 2010 - 15:59

Na jakimś filmie widziałem: kierowca zapięte pasy, pasażer z tyłu nie. Przy wypadku pasażer uszkodził rękoma kręgosłup kierowcy na tyle, że nastąpił zgon. Gdyby miał pasy, wszyscy by żyli.

mowisz chyba o tym:



tak swoja droga zobaczcie to. nawet auta nie widac a robi wrazenie :)

a tu jeszcze kilka:
http://www.youtube.com/watch?v=BRo-2THXaOQ
http://www.youtube.com/watch?v=DTeKrKRDBCw&feature=fvw
http://www.youtube.com/watch?v=TMRKthEd9Ow&feature=related
Życie to jedna wielka impreza. Zrob wszystko aby nie być na niej tylko kelnerem :D :D :D
!! ZOBACZ CO CIEKAWEGO SPRZEDAJE NA ALLEGRO !!

#11 OFFLINE   jacekczewa

jacekczewa

    jacekczewa

  • 2 630 postów
  • Dołączył: 26-09-2006
  • Skąd: Czestochowa
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 13 lutego 2010 - 17:28

O ile w samochodzie jest poducha to tylko dziala w zapietych pasach, czy tak?
Jezeli tak to zapinac sie powinno.
Moim zdaniem to po cos one sa i czemus zapobiegaja- ja osobiscie zapinam.


Sprostowanie - poduszka bezpieczenstwa działa niezależnie czy są pasy zapiete czy nie zapiete. Fachowcy od bezpieczenstwa twierdzą że można doznac większych obrażeń jesli mamy niezapiete pasy a odpali poduszka podczas zderzenia. Więc w pojazdach wyposażonych w poduszki należy zapinac pasy bezpieczeństwa.Mówimy oczywiście o czołowych ( przednich) poduszkach powietrznych.

#12 OFFLINE   cugiel

cugiel
  • 1 678 postów
  • Dołączył: 19-01-2009
  • Skąd: Letterkenny
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 13 lutego 2010 - 17:51

a ja jestem zdania ze pasy warto zapinac,
kilka lat temu mielismy z kumplem majganie kaszlakiem, i dzis wiem ze gdybym nie mial zapietych pasow pewnie bylbym sztywny albo mocno polamany a tak skonczylo sie na szczescie tylko na skaleczeniach powstalych od uszkodzonej szyby
dla wielu moze sie to wydawac smieszne co napisalem ale jakby na to nie patrzec maluch to tez samochod i na szczescie pasy bezpieczenstwa posiada

uwazam ze pasy bezpieczenstwa czesciej ratuja zycie niz zabieraja

i odddanie glosu typu moje zdrowie i ja decyduje uwazam za niepowazne, bo komus to moze wisiec ale potem jego matka,zona czy dzieci beda plakac przez dlugie lata po takim mądrali

#13 OFFLINE   biohazard18

biohazard18
  • 36 postów
  • Dołączył: 21-10-2009
  • Skąd: Rybnik

Napisany 13 lutego 2010 - 21:23

Kuzyn maił niedawno wypadek samochodem a dokładnie busem VW. przeżył tylko i wyłącznie dzięki pasom a do tego i tak miał farta bo mało brakowało, jakieś kilka cm i byłby .... . Jechał 60km/h. Teraz będzie miał 2 lata chorobowego o ile renty nie dostanie bo noga mu się nie zrasta ma martwice w jednej nodze a kość się posypała na wykałaczki na odcinku 15cm. Wypadek dzięki niesprawnemu samochodowi, o który miał zadbać jego pracodawca. No ale pracodawca zapłacił łapówkę, a kuzyn został z kosztami naprawy samochodu 6 tys zł (kasacja), opłatami za rodzinę i dom. Dodam jeszcze że jego żona była w tym czasie w 4 miesiącu ciąży. Teraz jeździ po lekarzach bo mają mu nogę uciąć, jak się otoczy sytuacja nie wiadomo.

A tu motywator. Ja od czasu tego wypadku zapinam pasy.



#14 OFFLINE   komar

komar
  • 149 postów
  • Dołączył: 03-10-2007
  • Skąd: Manchester

Napisany 13 lutego 2010 - 21:27

Ja mam taki nawyk ze nawet jak podjerzdzam 10metrow to automatycznie zapinam pasy.Pasy warto zapinac,nigdy nie wiadomo czy Cie cos z nie nacka nie trafi i wyladujesz na boku lub dachu i co w tedy?jesli zapiete pasy to masz szanse jesli nie to wypadasz przez boczna szybe i karoserja przygniata Cie .to tylkoprzyklad jaki moze nas spotkac,wystarczy poczytac kroniki policyjne i okaze sie ze wiekszosc wypadkow bez zapietych pasow konczy sie tragicznie.:szpital:
komar

#15 OFFLINE   marcinrk

marcinrk
  • 170 postów
  • Dołączył: 15-06-2009
  • Skąd: okolice Włocławka
  • Województwo: kujawsko-pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 13 lutego 2010 - 22:53

Chyba 99% ludzi którzy mieli stłuczkę lub wypadek zapina zawsze pasy. W tym ja, a tak się już do nich przyzwyczaiłem że głupio się czuje jadąc z odpiętym

#16 OFFLINE   zicootom

zicootom

    Regionalny Strażak

  • 44 postów
  • Dołączył: 19-11-2008
  • Skąd: Wyżyce k. Bochni

Napisany 18 lutego 2010 - 21:43

Lepiej zapiąć
Tomi
OMEGA TO BRZMI WSPANIALE

#17 OFFLINE   ChrisDragon

ChrisDragon

    Powoli się rozpędzam..

  • 10 postów
  • Dołączył: 01-07-2009
  • Skąd: Kędzierzyn-Koźle

Napisany 20 lutego 2010 - 22:14

Chyba 99% ludzi którzy mieli stłuczkę lub wypadek zapina zawsze pasy. W tym ja, a tak się już do nich przyzwyczaiłem że głupio się czuje jadąc z odpiętym

i ja podobnie..wsiadam i pierwsze przekładam pas a później dopiero odpalam..-pierwsza moja zasada, a druga- w moim aucie się nie pali:p

#18 OFFLINE   klimi

klimi

    Kulam się megane scenic

  • 355 postów
  • Dołączył: 15-04-2009
  • Skąd: Ciechanów
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 21 lutego 2010 - 10:35

Ja najpierw odpalam, skrobię szyby jeśli trzeba i później zapinam pasy - ale robię to zawsze, bez względu czy jadę 10 czy więcej metrów. Nawet jak przestawiam auto na parkingu to zapinam :)

#19 OFFLINE   zwloki

zwloki

    omega

  • 680 postów
  • Dołączył: 02-11-2006
  • Skąd: olsztyn, cork
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 21 lutego 2010 - 10:59

ja mialem juz 3 wypadki z czego 2 jako kierowca , a 1 jako pasazer i mielismy dachowanie ,
zawsze mialem zapiete pasy i nigdy nie doznalem uszczerbku , wiec pasy zapinam.

#20 OFFLINE   ruby1988r

ruby1988r
  • 27 postów
  • Dołączył: 05-12-2009
  • Skąd: Bytom

Napisany 21 lutego 2010 - 12:01

ja juz zaliczylem kolizje i mam taki nawyk zapinania ppasow ( nawte jak jade 2 metry to mnie przeszkadza ze nie mam zapietych)