Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Stłuczka, ile powinni mniej więcej wypłacić


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
675 odpowiedzi na ten temat

#41 OFFLINE   srubox

srubox
  • 27 postów
  • Dołączył: 16-04-2009
  • Skąd: Gdynia

Napisany 22 stycznia 2010 - 20:54

W kosztorysie jest pozycja: "W kosztorysie zastosowano urealnienie na części zamienne OPEL w wysokości 50,0%"

A swoją drogą znalazłem w internecie coś takiego:

"Prawo jak i orzecznictwo sądów mówi jednoznacznie: istnieje obowiązek przywrócenia stanu czyli wymienienie części uszkodzonych na nowe i oryginalne wg art. 5 KC, art. 363§1 i art. 354 §1 KC UBEZPIECZALNIA nie może narzucać zamiany uszkodzonych elementów na nieoryginalne przez uwzględnianie amortyzacji , a tym samym licząc koszta części zamiennych po cenach części nieoryginalnych:

" potrącanie amortyzacji części może naruszać zasadę pełnego odszkodowania takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy (sygn. III CZP 91/05) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,

" Stosowanie przy szacowaniu szkody wartości części zamiennych o porównywalnej jakości narusza zasadę pełnego odszkodowania takie stanowisko zajął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów”.

Często ubezpieczalnie zabezpieczają się przed uwzględniam części oryginalnych, mówiąc, że wartość pojazdu wzrośnie lub, że wypłacą odszkodowanie z uwzględnieniem części oryginalnych tylko wówczas jak poszkodowany przedstawi rachunki za części. W oby przypadkach dochodzi do przekroczenia prawa, ponieważ wymiana części uszkodzonych, ale oryginalnych na nowe i oryginalne nie wpływa na wartość auta.
Od poszkodowanego zależy czy samochód będzie naprawiane przez:
- ASO
- na podstawie kosztorysu
- na podstawie rachunków

We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach przy sporządzaniu kosztów naprawy należy brać ceny części oryginalnych. Poszkodowanemu należy się odszkodowanie za uszkodzenie auta i tylko od niego zależy czy naprawi auto czy nie art. 363 kc"



#42 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 stycznia 2010 - 10:09

No prawda... chcą jak najniżej wycenić. I to jest oczywiste. Jednak dalej nie wiem co to jest to 67% przy materiałach lakierniczych itd...

Pozwólcie, że sam wybiorę sposób naprawy, prosiłem Was o ocenę kosztorysu, a nie teksty w stylu "Kolego jak chcesz cwaniaczyć i dostać kasę(...)".

A co do nowych części, to teraz chyba tylko mogą zakładać nowe, nawet jak są małe uszkodzenia. :) A wyceniają ich wartość jakoś dziwnie... liczą 50% od oryginalnych części..


Sorry kolega, ale tak napisałem bo przez takich jak Ty co chcą wyłudzić kasę a auta nie naprawić to My normalni użytkownicy płacimy większe składki. Nie widze problemu, chcesz mieć naprawione auto, oddaj je do ASO, chcesz wziąć kasę to bierz co dają, a nie Ty kombinujesz ile by tu jeszcze wyciągnąć. Taka niestety jest smutna rzeczywistość.

#43 OFFLINE   hampster

hampster
  • 430 postów
  • Dołączył: 24-02-2007
  • Skąd: Dobrzyca
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 23 stycznia 2010 - 13:18

Kolego srubox, z tego co piszesz masz zamiar wyciągnąć z nich jak największą kasę za szkodę i naprawić auto w taki sposób, żeby na tym zarobić. To jest Twoja sprawa i twoje podejście do tematu. Ubezpieczalnie jednak starają się nie dać zarobić takim jak Ty poszkodowanym, przez co proponują ci zaniżone koszty. Nawet jak zwrócisz się o dodatkowe wyceny, itp - to i tak ubezpieczalnia nie da Ci więcej tylko:
1. Zaproponuje oddanie auta do ASO - nic nie zarobisz, ale będziesz miał dobrze zrobione auto na oryginalnych częściach + w ASO znajdą Ci związane z kolizją szkody, których nie uwzględnił ubezpieczyciel.
2. Zaproponują naprawę przez Ciebie auta na zasadzie faktur, za które kasę oni później zwrócą. Nie opłacalny temat - za dużo zachodu i bujania się z ubezpieczalnią.

Realia już znasz. Nie będę Cię przekonywał co masz zrobić. Przeczytaj proszę niedawną historię mojej kolizji, a będziesz wiedział co masz zrobić. Oto link:
http://forum.omegakl...ead.php?t=32326

#44 OFFLINE   srubox

srubox
  • 27 postów
  • Dołączył: 16-04-2009
  • Skąd: Gdynia

Napisany 23 stycznia 2010 - 14:16

Hmm.. chyba trochę się zagalopowaliście. Nie przypominam sobie, żeby to był temat rozmowy. No ale skoro wolicie insynuować zamiast odpowiadać na pytania, to Wam już dziękuję za 'pomoc'.

#45 OFFLINE   sid

sid
  • 9 postów
  • Dołączył: 21-08-2009
  • Skąd: Chorzów

Napisany 23 stycznia 2010 - 15:15

witam , powiem ci ze ja dostałem za ryse na klapie i lekko pekniety zderzak 2250 , jestem w PZU a ty gdzie ubezpieczony jestes??????/

#46 OFFLINE   chmieleck

chmieleck

    [ZSW 05127]

  • 321 postów
  • Dołączył: 11-10-2009
  • Skąd: Świnoujście

Napisany 23 stycznia 2010 - 16:02

Tematem rozmowy było to, czy zaniżyli ci wycenę, a odpowiedź padła już chyba kilka razy. Uzależnione jest to od tego jak chcesz naprawić auto. Jak zrobisz zamiennikami u pana Franka i Benka, to wycena jest ok i powinieneś się zmieścić. A jeżeli chcesz to jedziesz do ASO na wycenę i dostajesz kosztorys. Ubezpieczyciel płaci ci za naprawę auta a nie za straty moralne...

#47 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 stycznia 2010 - 16:17

Hmm.. chyba trochę się zagalopowaliście. Nie przypominam sobie, żeby to był temat rozmowy. No ale skoro wolicie insynuować zamiast odpowiadać na pytania, to Wam już dziękuję za 'pomoc'.


Hehe widze że niewygodne dla Ciebie odpowiedzi chcesz usunąć - prawda w oczy kole. DObrze napisał Ci hampster.!!

witam , powiem ci ze ja dostałem za ryse na klapie i lekko pekniety zderzak 2250 , jestem w PZU a ty gdzie ubezpieczony jestes/


Co ma za znaczenie gdzie jesteś ubezpieczony skoro on bierze z OC sprawcy.

#48 OFFLINE   ALI

ALI

    R6/2.8.1/Manual

  • 1 496 postów
  • Dołączył: 24-09-2008
  • Skąd: RACIBÓRZ
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 23 stycznia 2010 - 17:02

osobiście oddał bym auto do ASO lecz kodeks cywilny mówi jasno co następuje:

art.363 kc
§ 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

znając opieszałość ubezpieczycieli do wypłat ustawodawcy zabezpieczyli poszkodowanego...

§ 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.

tyle że ubezpieczyciel zrobi wszystko żeby nie wypłacić złotówki więcej, nawet zapłaci majątek prawnikom...

#49 OFFLINE   rafipl

rafipl
  • 418 postów
  • Dołączył: 06-01-2008
  • Skąd: Lubniewice
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 23 stycznia 2010 - 18:53

a ja mam takie troszke inne pytanko, jak sie ma sprawa gdyby np (tfu tfu) ktos mi wjechal w przod lub tyl i uszkodzil ktorys ze zderzakow irmiego? jak oddam do aso to tam zamontuja mi zderzak irmiego czy oryginalny nowy?

#50 OFFLINE   ALI

ALI

    R6/2.8.1/Manual

  • 1 496 postów
  • Dołączył: 24-09-2008
  • Skąd: RACIBÓRZ
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 23 stycznia 2010 - 18:59

jeżeli masz papiery na to że był "fabrycznie" założony to oczywiście muszą zlikwidować szkodę...

jeżeli założyłeś sobie sam to tak jak by był zwykły fabryczny...


i teraz odpowiem na twoje pytanie :D
fakt jest taki że nowy zderzak irmiego do B jest nie do zdobycia więc zastosowany będzie art.363 k.c.
który mówi:
"Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu."

powinno wyjaśnić...

#51 OFFLINE   rafipl

rafipl
  • 418 postów
  • Dołączył: 06-01-2008
  • Skąd: Lubniewice
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 23 stycznia 2010 - 19:37

zderzaki zakladal jeszcza szwab zanim kupilem. mam tylko rachunek prosto z Irmschera na te czesci oraz tzw. ABE...
to jest bfl, na stronie irmiego maja w ofercie za 730euro przod
to czyli w moim przypadku w ASO zalozyliby oryginalny zderzak? a jakbym chcial kase, to tez by placili jak za normalny? jesli tak to masakra :/ mam nadzieje ze nikt mi nie przypierdzieli nigdy :D a jak np ktos sobie zlotem polakieruje zderzak to co wtedy? zaplaca jak za normalne lakierowanie? nie da rady sie jakos zabezpieczyc przed tego typu sytuacjami. obowiazkiem ubezpieczyciela jest przywrocic stan auta do stanu sprzed wypadku... jak mi zaloza przedni lub tylny zderzak oryginalny to to w zaden sposob nie bedzie przywrocenie stanu sprzed wypadku :D

#52 OFFLINE   ALI

ALI

    R6/2.8.1/Manual

  • 1 496 postów
  • Dołączył: 24-09-2008
  • Skąd: RACIBÓRZ
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 23 stycznia 2010 - 19:43

a jak np ktos sobie zlotem polakieruje zderzak to co wtedy? zaplaca jak za normalne lakierowanie?



i tu powinien wypowiedzieć się mbobik bo on jako "Pierwszy Agent Ubezpieczeniowy OKP" :D powinien wiedzieć co w takiej sytuacji robi ubezpieczyciel....

#53 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 23 stycznia 2010 - 19:50

nie da rady sie jakos zabezpieczyc przed tego typu sytuacjami.


AC z wyszczególnieniem konkretnych elementów.

#54 OFFLINE   rafipl

rafipl
  • 418 postów
  • Dołączył: 06-01-2008
  • Skąd: Lubniewice
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 23 stycznia 2010 - 19:56

AC akurat to nie mam, a tak z ciekawosci zapytam ile moze takowe kosztowac orientacyjnie (OC znizki 60%)?

#55 OFFLINE   srubox

srubox
  • 27 postów
  • Dołączył: 16-04-2009
  • Skąd: Gdynia

Napisany 23 stycznia 2010 - 23:34

i tu powinien wypowiedzieć się mbobik bo on jako "Pierwszy Agent Ubezpieczeniowy OKP" :D


Pewnie zamiast Ci pomóc powie, że chcesz wyłudzić ... no ale mniejsza.

Widzę, że trochę źle rozumiecie moje intencje. Swoją drogą nawet jeśli chciałbym odzyskać jak najwięcej pieniędzy, to chyba już moja brocha co z tym zrobię. Chce mieć dobrze naprawiony samochód, a nie po kosztach. Nie mam zamiaru do tego dopłacać. Poza tym mam uszkodzonych kilka innych elementów, o których nie pomyśleli przy wycenie, które będę również musiał naprawić. Dlatego chce mieć pewność, że wystarczy mi na to kasy z ubezpieczenia, bo jak zauważyliście jest to zaniżone, a ja nie mam zamiaru dokładać z własnej kieszeni za to co mi zrobił inny kierowca. Tak więc proszę zostawcie swoje własne oceny mojej decyzji co zrobię z tymi pieniędzmi dla siebie.. Zwłaszcza kolega mbobik, któremu widzę najbardziej zależy na tym, żebym podjął taką decyzję a nie inną. I nie życzę Ci, żebyś kiedykolwiek spotkał się z taką sytuacją, bo są to same problemy i to nie tylko z samochodem, ale również ze zdrowiem.

A wracając do tematu.. co może oznaczać 67% przy materiałach lakierniczych ?
Czy to jest jakaś amortyzacja lakieru, czy coś w tym rodzaju? Jak myślicie?

#56 OFFLINE   golowy

golowy
  • 274 postów
  • Dołączył: 08-04-2009
  • Skąd: Olsztyn

Napisany 23 stycznia 2010 - 23:53

Skoro nie chcesz dokładać to oddaj do ASO i oni się tym zajmą oraz problem głowy, przykład masz na mnie...
I wtedy Ciebie ta wycena nie obchodzi tylko ASO im powie co jest do wymiany i co zostało uszkodzone przy stłuczce, proste...

#57 OFFLINE   malinka

malinka
  • 89 postów
  • Dołączył: 28-07-2007
  • Skąd: Puławy

Napisany 24 stycznia 2010 - 13:42

Sorry kolega, ale tak napisałem bo przez takich jak Ty co chcą wyłudzić kasę a auta nie naprawić to My normalni użytkownicy płacimy większe składki. Nie widze problemu, chcesz mieć naprawione auto, oddaj je do ASO, chcesz wziąć kasę to bierz co dają, a nie Ty kombinujesz ile by tu jeszcze wyciągnąć. Taka niestety jest smutna rzeczywistość.


A ja uważam że szkoda jest taka sama czy robiona w ASO czy u kogoś w garażu, wypłacić powinni tak samo. Natomiast to jego sprawa czy chce zrobić na oryginalnych częściach z gwarancją na robotę czy chce na używkach jak najtaniej. Jeżeli się zdecyduje na gorszą naprawę to nic dziwnego że chce na tym zarobić.

#58 OFFLINE   Payatz

Payatz

    The Darkness Age Has Come

  • 1 090 postów
  • Dołączył: 26-06-2008
  • Skąd: Jaworzno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 24 stycznia 2010 - 15:33

A ja uważam że szkoda jest taka sama czy robiona w ASO czy u kogoś w garażu, wypłacić powinni tak samo. Natomiast to jego sprawa czy chce zrobić na oryginalnych częściach z gwarancją na robotę czy chce na używkach jak najtaniej. Jeżeli się zdecyduje na gorszą naprawę to nic dziwnego że chce na tym zarobić.


A możesz sobie uważać co chcesz, ale podlegasz przepisom w tym kraju, jak się nie podobają to walcz o ich zmianę.

Ubezpieczyciel wypłaca celem usunięcia szkody, więc, z tego co się orientuję, może nawet dokonać kontroli po wypłacie i jakimś tam czasie, czy szkoda została usunięta - oni nie dają kasę żeby sobie ją do kieszeni zabrać, tylko na konkretny cel - naprawę auta. Jak nie będzie zrobiona to ubezpieczyciel zażąda zwrotu i tyle.

A co do oryginalnych części etc. to logiczne jest że każdy chce nowe. Ale nie nowe mu zniszczyli, prawda? Wcale się nie zdziwię jak się okaże że omegą z pierwszych roczników po lekkim puknięciu się pojedzie i okaże się że lampa, błotnik i zderzak w kupie wzięte spowodują że naprawa będzie ekonomicznie nieuzasadniona. Skoro mój wóz '97 V6 jest wart zaledwie 6500 (tabela z grudnia) to o czym mowa.

Dlatego ja rozumiem że każdy by chciał żeby mu zrobili auto na zero na nowych częściach - niech podniosą wartość do której naprawiają z OC (obecnie 100%) na 150 % na przykład. Tylko że za tą podwyżkę zapłacą wszyscy a tylko skorzysta potencjalny poszkodowany w wypadku.

 


#59 OFFLINE   eliks

eliks
  • 1 563 postów
  • Dołączył: 28-11-2007
  • Skąd: Lidzbark

Napisany 24 stycznia 2010 - 15:43

Masz rację Payatz, z tym że oni mają przywrócić auto do stanu pierwotnego (czy jakoś tak się to mówi) i jeśli w moim przypadku dostał bym w bok (np. błotnik, drzwi) a auto mam nie klepane, to nie chciał bym mieć szpachlu, tylko nowe części.

#60 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 25 stycznia 2010 - 12:26

a ja mam takie troszke inne pytanko, jak sie ma sprawa gdyby np (tfu tfu) ktos mi wjechal w przod lub tyl i uszkodzil ktorys ze zderzakow irmiego? jak oddam do aso to tam zamontuja mi zderzak irmiego czy oryginalny nowy?


Dla tego robione są oględziny, jeżeli w dniu zgłoszenia szkody masz zderzak irmiego to dostaniesz zderzak Irmiego.

jeżeli masz papiery na to że był "fabrycznie" założony to oczywiście muszą zlikwidować szkodę...

jeżeli założyłeś sobie sam to tak jak by był zwykły fabryczny...


Guzik prawda, jak napisałem powyżej. Celem TU jest przywrócenie auto do stanu z przed szkody a nie do stanu jak wyjechał z salonu.

to czyli w moim przypadku w ASO zalozyliby oryginalny zderzak? a jakbym chcial kase, to tez by placili jak za normalny? jesli tak to masakra :/


TU masz pytanie
A teraz tu odpowiedź którą sam sobie udzieliłeś

obowiazkiem ubezpieczyciela jest przywrocic stan auta do stanu sprzed wypadku...


Pewnie zamiast Ci pomóc powie, że chcesz wyłudzić ... no ale mniejsza.


Nie, ale z Twoich postów ewidentnie widać o co Ci chodzi. Skoro chcesz mieć zrobione to auto to daj je do ASO i będzie zrobione i guzik Cie interesuje co wymienią. A jeżeli jeszcze masz uszczerbek na zdrowiu to na co czekasz, leć do TU i śmiało składaj papiery - zdrowie to nie przelewki!!

A ja uważam że szkoda jest taka sama czy robiona w ASO czy u kogoś w garażu, wypłacić powinni tak samo. Natomiast to jego sprawa czy chce zrobić na oryginalnych częściach z gwarancją na robotę czy chce na używkach jak najtaniej. Jeżeli się zdecyduje na gorszą naprawę to nic dziwnego że chce na tym zarobić.


No teraz żeś napisał. Przypominam że odszkodowanie jest na naprawę samochodu a nie na podreperowanie swojego portfela. Tak jak napisałem powyżej, jedni kantują a inni jeżdża bezszkodowo i płacą na nich (ZAZNACZAM ŻE NIE MAM TU NIKOGO NA MYŚLI).

Payatz dobrze gadasz, popieram Cię.