Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

żółte linie na jezdni - zasady ruchu


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
7 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 25 grudnia 2009 - 02:20

wiem że na forum jest paru specjalistów od prawa RD
mam pytanie - jak się stosować do żółtych (tymczasowych) znaków poziomych na jezdni? czy i kiedy mają one pierwszeństwo przed białymi?
Pytam nie bez kozery - ostatnio w Szczecinie remontowali plac Kościuszki. do placu dojeżdża się trzypasmowymi jezdniami dla każdego kierunku. Na czas remontów jeden pas zamknięto, a przed skrzyżowaniem pomalowali na żółto nowe oznaczenia - ukośne przerywane linie kierujące jadących lewym pasem na środkowy pas, jadących środkowym - na prawy, a jadących prawym... nie mam pojęcia, bo nie przyjrzałem się temu.
Jednak remont już zakończono, ale żółte linie pozostały. Wczoraj pojechałem zgodnie z białymi liniami, ale gość przede mną pojechał zgodnie z żółtymi, co spowodowało że musiałem ostro hamować. Obtrąbiłem gościa (niech dunder świśnie te maciupkie guziki klaksonu) na co on mnie zbeształ słownie że mam patrzeć na linie - zgłupiałem i pojechałem dalej bo zapaliło się zielone, jednak problem mnie dręczy.

Proszę o wyjaśnienie

#2 OFFLINE   fnd

fnd
  • 1 167 postów
  • Dołączył: 19-02-2009
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 25 grudnia 2009 - 03:18

Przepisy mówią że znaki barwy żółtej są ważniejsze od białej, więc jeżeli jeszcze tam są, to zgodnie z przepisami powinieneś się do nich stosować. Mimo, że nieraz wydaje się, że remont jest już zakończony, mamy obowiązek stosować się do znaków barwy żółtej. ;)

A jeżeli drogowcy zapomnieli zerwać tych tymczasowych pasów, to dowiedzą się o nich przy okazji najbliższego wypadku, kiedy ktoś złoży na nich skargę. :p



 


#3 OFFLINE   eliks

eliks
  • 1 563 postów
  • Dołączył: 28-11-2007
  • Skąd: Lidzbark

Napisany 25 grudnia 2009 - 03:21

wiesz doncortino, przepisy są jasne i mówią to co kolega napisał wyżej a to że drogowcy odwalają lipę to już inna historia...

#4 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 25 grudnia 2009 - 09:21

Proszę o wyjaśnienie


w mysl prawa - żółte są ważniejsze. Przecież nawet na logike tak musi byc. A to, ze drogowcy olali i nie zamalowali/odkleili ich to już zupełnie inna sprawa.

#5 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 25 grudnia 2009 - 09:33

wiesz doncortino, przepisy są jasne i mówią to co kolega napisał wyżej a to że drogowcy odwalają lipę to już inna historia...


no to powiem, że na placu Kościuszki w Szczecinie 99% kierowców tych przepisów nie stosuje

Myślałem że te żółte linie obowiązują tylko gdy np. wcześniej jest znak ostrzegawczy 'roboty drogowe' lub 'zmiana organizacji ruchu' czy coś w tym stylu

dziękuję za wyjaśnienia

edit:
a nie jest przypadkiem tak, że znaki poziome muszą być potwierdzone odpowiednimi pionowymi?

#6 OFFLINE   piiiotrek

piiiotrek
  • 385 postów
  • Dołączył: 30-06-2007
  • Skąd: Świnoujście
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 25 grudnia 2009 - 10:42

Nie wiem czy jest taki przepis, ale jak remontowali Sczaniecką to postawili tabliczkę, że jest zmiana organizacji ruchu i inne niebezpieczeństwa chyba.

#7 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 25 grudnia 2009 - 11:07

a nie jest przypadkiem tak, że znaki poziome muszą być potwierdzone odpowiednimi pionowymi?


to ma zastosowanie tylko do namalowanych na drodze trójkątów, znaków stop czy linii ciągłych stop... Te oznaczenia muszą to być poprzedzone znakiem pionowym, a oznaczenie poziome mają charakter informujący w którym miejscu się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa...

#8 OFFLINE   fnd

fnd
  • 1 167 postów
  • Dołączył: 19-02-2009
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 25 grudnia 2009 - 23:46

no to powiem, że na placu Kościuszki w Szczecinie 99% kierowców tych przepisów nie stosuje


No to jeżeli ktoś chciałby sobie "naprawić" samochód to już wie gdzie jechać :peace: