Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Jak poprawnie przejechać to skrzyżowanie :)


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
30 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   Roozga

Roozga

    Wujek Dobra Rada

  • 8 617 postów
  • Dołączył: 14-04-2007
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 30 listopada 2009 - 13:55

Jak w załączniku

Interesuje mnie sytuacja gdy z pasa B skręcam w lewo i wjeżdżam na pas 2 - mogę??

Zgodnie z tym co pamiętam z kodeksu to skręcając w lewo z pasa B mogę zająć pas 1 lub 2 a z pasa A tylko pas 3. Mogę się mylić - stąd pytam :) - popierajcie w miarę możliwości swoje wywody linkami lub cytatami :)

później jeszcze jedną sytuację pokażę - ale najpierw ten prosty :) :D



 


#2 OFFLINE   JACK_PL

JACK_PL

    BadBoy

  • 79 postów
  • Dołączył: 28-02-2009
  • Skąd: Przeczów

Napisany 30 listopada 2009 - 14:44

Z pasa prawego jedziesz na prawy w tym wypadku z B na 1.
Z pasa lewego jedziesz na lewy czyli z A na 3.
Na pas 2 możesz wjechać z obu pasów z tym że pojazd jadący prawym pasem czyli B ma pierwszeństwo.

#3 OFFLINE   Mario Lu

Mario Lu

    OmegaB2,5V6 98'Insignia09

  • 216 postów
  • Dołączył: 12-10-2008
  • Skąd: Kędzierzyn-Koźle/Głubczyce/DK

Napisany 30 listopada 2009 - 15:06

Z punktu widzenia mojego doświadczenia i obserwacji praktycznych poczynań to jest tak: z pasa A można tylko na pas 3, a z pasa B można na pas 2 lub 1. Niestety nie mogę poprzeć tego żadnym cytatem ani linkiem tak jak prosiłeś.
Mario

#4 OFFLINE   fnd

fnd
  • 1 167 postów
  • Dołączył: 19-02-2009
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 30 listopada 2009 - 15:46

Moim zdnaiem z pasa B wjeżdżamy na pas 1, a z pasa A na pas 2 - w Polsce mamy ruch prawostronny i mamy obowiązek jazdy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, czyli skręcając ustawiamy się na tym samym pasie (od prawej strony) z którego skręcamy (zależy ile pasów przeznaczonych jest do skrętu). np. są 3 pasy do skrętu w lewo, ja stoję na środkowym (drugim od prawej) przejeżdżam skrzyżowanie i ponownie zajmuję pas drugi od prawej.
Mam nadzieję, że wszyscy zrozumieli moje zagmatwane tłumaczenia :D

Tak zostałem nauczony na kursie, ale w praktyce i tak wygląda to tak, że każdy wjeżdza tam (w miarę możliwości) gdzie mu pasuje :p

#5 OFFLINE   Mario Lu

Mario Lu

    OmegaB2,5V6 98'Insignia09

  • 216 postów
  • Dołączył: 12-10-2008
  • Skąd: Kędzierzyn-Koźle/Głubczyce/DK

Napisany 30 listopada 2009 - 15:52

Niech ktoś spróbuje w realu z pasa A zająć pas 2 gdy pojazd z pasa B też zajmuje pas 2. Moim zdaniem będzie to zajechanie drogi.
Mario

#6 OFFLINE   baron_kr

baron_kr
  • 976 postów
  • Dołączył: 12-07-2007
  • Skąd: NowaSól/Oborniki
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 30 listopada 2009 - 16:40

z pasa A i B mozna wjechac na wszystkie pasy , ale jadąc pasem A w lewo powinnismy wjechac na pas nr 3 mozemy tez na pas nr 2 ale pierwszenstwo bedzie miał jadący tez w lewo z pasa B jadący na pas 2 gdyby były tam linie namalowane skrętne ciągłe to wtedy jadąc z pasa A musimy jechac na pas 3 a z pasa B na pas nr 2 to tyle

i zeby nie komplikowac to najlepiej jechac z pasa A na pas 3 a z pasa B na pas 2

#7 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 30 listopada 2009 - 17:47

ta a co jak będzie 5 pasów......
generalnie na takich skrzyżowaniach powinno być namalowane z którego pasa gdzie można wjechać... w innym wypadku to jest gdybanie kto który pas może zająć...
teorie są dwie.... że na środkowy może wjechać ten po prawej (zasada pierwszeństwa z prawej) druga wersja o ruchu prawostronnym więc ten z prawej zajmuje skrajnie prawy pas... czytałem dużo na ten temat i nie znalazłem jednoznacznej opinii... poza jedną, że takie skrzyżowanie bez namalowanych linii prowadzących jest skrzyżowaniem źle oznakowanym... tylko pytanie kto odpowiada w przypadku kolizji.....

#8 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 30 listopada 2009 - 17:54

A czy czasem nie obowiązuje tutaj zasada, że:
- jeżeli z jednego pasa jedziemy na 2 możemy zająć dowolny pas, ale jeżeli z dwóch pasów na 2 to zajmujemy swoje pasy odpowiednio..

W takim przypadku raczej będą wymalowane na jezdni linie informujące o torze jazdy.. dodatkowo wiadomo, że z Pasa B będzie łatwiej po przejechaniu zjechać w prawo, ale przecież z Pasa A skręcam w LEWO i jeżeli chce potem jechać w PRAWO i jeżeli pomiędzy pasami mam przerywaną to włączam kierunek zatrzymuje się i zajmę prawy pas a później następny... i wszystko będzie prawidłowo.

#9 OFFLINE   Mario Lu

Mario Lu

    OmegaB2,5V6 98'Insignia09

  • 216 postów
  • Dołączył: 12-10-2008
  • Skąd: Kędzierzyn-Koźle/Głubczyce/DK

Napisany 30 listopada 2009 - 18:16

ale przecież z Pasa A skręcam w LEWO i jeżeli chce potem jechać w PRAWO


To nie mogłeś zajmować pasa A!!!Taki manewr możesz wykonać tylko z pasa B.To jest łamanie przepisów.
Mario

#10 OFFLINE   zgred

zgred

    lama

  • 67 postów
  • Dołączył: 02-11-2006
  • Skąd: z kupki siana

Napisany 30 listopada 2009 - 18:51

a ja robię tak że jak stoję na A i chcę potem jechać w prawo to o ile widzę że nie stwarzam zagrożenia podczas skrętu wrzucam kierunek w prawo i jadę na prawy pas - polisjanty nie raz to widzieli i nic

zresztą np w gdańsku jest jedno skrzyżowanie które wręcz wymusza taką jazdę jak się chce skręcić do pewnego sklepu.

Aha i coś jeszcze - jeżeli linie są przerywane to można sobie po nich skakać jak się chce - ino włączjąc kierunkowskaz odpowiednio bystro a nie po manewrze.
Omega caravan 3.0 12V 1989 hehehe

#11 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 30 listopada 2009 - 19:06

o ile są linie przerywane to z każdego pasa można zająć każdy... zgodnie z przepisami.... autorowi wątku chodzi o to że jak z obu pasów skręcają pojazdy to który ma pierwszeństwo w zajęciu środkowego pasa, bo że na skrajne mogą wjechać to niepodlega wątpliwości.... ale teraz wyobraźcie sobie sytuację gdzie są trzy pasy do skrętu a za krzyżówką cztery do dyspozycji... ciekawe jak wtedy zinterpretować pierwszeństwo z prawej strony :D . . .

#12 OFFLINE   mrogal

mrogal

    ex PREZES SyBy

  • 1 419 postów
  • Dołączył: 31-03-2009
  • Skąd: Pasłęk
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 30 listopada 2009 - 19:26

w sumie to wszyscy mówią prawie jednym głosem, możemy zająć pas dowolny i wymaga to zachowania "szczególnej ostrożności" i żeby się nie rozpisywać zachowujemy się jak przy zmianie pasa - pierwszeństwo ma pojazd jadący pasem na który wjeżdżamy i wjeżdżający na ten pas z prawej strony podstawa prawna: art. 22 ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 (Dz. U. 58 z 2003r. poz. 515 - tekst jednolity) ale nie zaszkodzi w takim przypadku jeszcze trochę kultury i życzliwości i będzie git:D
tylko życie jest czasem zbyt brutalne:stop:

#13 OFFLINE   GISKARD

GISKARD
  • 3 534 postów
  • Dołączył: 17-06-2006
  • Skąd: Pionki
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 V6 X25XE

Napisany 30 listopada 2009 - 20:09

Roozga przyzaj się ze jest to ukryty egzamin...
jak ktoś źle napisze to go na weryfikacje
:)

#14 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 30 listopada 2009 - 20:24

żeby się nie rozpisywać zachowujemy się jak przy zmianie pasa - pierwszeństwo ma pojazd jadący pasem na który wjeżdżamy i wjeżdżający na ten pas z prawej strony


no tak.... ale skąd wiadomo kto którym pasem jedzie ??? czy ten z prawej jedzie od razu na środkowy czy ten z lewej, bo nigdzie nie ma napisane że muszą zająć skrajne a dopiero potem ewentualnie zmieniać... a jak jest więcej pasów tak jak napisałem wcześniej, to już równania matematyczne można pisać kto który może zająć i dlaczego....


edit....
właśnie znalazłem interpretację policji w tej sprawie:
Jeżeli na skrzyżowaniu jest więcej pasów przeznaczonych do skrętu w lewo, to wykonujący manewr skrętu kierowcy powinni trzymać się swojego pasa ruchu. Nie ma dowolności w wyborze. Zakręcający z pasa znajdującego się najbliżej środka jezdni musi zakończyć manewr na na takim samym pasie po przejechaniu skrzyżowania. Zasada ta stosuje się odpowiednio do skręcających z dalszych pasów.

#15 OFFLINE   JACK_PL

JACK_PL

    BadBoy

  • 79 postów
  • Dołączył: 28-02-2009
  • Skąd: Przeczów

Napisany 30 listopada 2009 - 20:55

a co w takiej sytuacji?? to jest skrzyżowanie i z prawej jest droga też z dwoma pasami ruchu ale to nie jest ważne bo to jest skrzyżowanie kierowane sygnalizacją świetlną. Jak tutaj się zachować?? też każdy może wjechać gdzie chce?? Czy Pojazdy z prawego pasa na dwa prawe a z lewego na dwa lewe??
http://img502.images...s/i/krzyzo.png/

#16 OFFLINE   Odi18

Odi18
  • 557 postów
  • Dołączył: 25-12-2008

Napisany 30 listopada 2009 - 21:03

myślę, że ten paragraf powinien wyjaśnić wszystkie wasze wątpliwości:

Każdy kierujący, opuszczający skrzyżowanie, może zająć dowolny pas ruchu jezdni, na którą wjeżdża. Przepisy nie nakładają obowiązku zajmowania określonego pasa ruchu w trakcie opuszczania skrzyżowania. Wymaga to zachowania szczególnej ostrożności i ścisłego przestrzegania zasad przy zmianie pasa ruchu. Zmieniając zajmowany pas ruchu, kierujący pojazdem zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony - art. 22 ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 (Dz. U. 58 z 2003r. poz. 515 - tekst jednolity

ja co jakiś czas sobie rozwiązuje testy na internecie to bardzo odświeża wiedzę na temat takich dziwnych sytuacji

aha to co napisał MarcoFox to chyba wzięte z jakiegoś podobnego do naszych forów i nie bardzo zgodnie z prawda

#17 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 30 listopada 2009 - 22:45

myślę, że ten paragraf powinien wyjaśnić wszystkie wasze wątpliwości:

Każdy kierujący, opuszczający skrzyżowanie, może zająć dowolny pas ruchu jezdni, na którą wjeżdża. Przepisy nie nakładają obowiązku zajmowania określonego pasa ruchu w trakcie opuszczania skrzyżowania. Wymaga to zachowania szczególnej ostrożności i ścisłego przestrzegania zasad przy zmianie pasa ruchu. Zmieniając zajmowany pas ruchu, kierujący pojazdem zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony - art. 22 ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 (Dz. U. 58 z 2003r. poz. 515 - tekst jednolity

ja co jakiś czas sobie rozwiązuje testy na internecie to bardzo odświeża wiedzę na temat takich dziwnych sytuacji

aha to co napisał MarcoFox to chyba wzięte z jakiegoś podobnego do naszych forów i nie bardzo zgodnie z prawda



to co napisałem to wypowiedź z oficjalnej strony policji...

a teraz powiedz mi skoro są dwa pasy to musi być wiadomo kto którym jedzie aby była mowa o zmianie pasa !!! skoro nic nie narzuca mi zajęcia skrajnego pasa to ja uważam że mój jest środkowy i nim jadę a reszta niech mi ustępuje...
jeszcze raz to napiszę wyobraźcie sobie trzy pasy do skrętu i potem 4 do opuszczenia skrzyżowania... to wg cytowanego przepisu kto który pas może zająć ???

#18 OFFLINE   mih2

mih2

    olej gubie litrami.......

  • 329 postów
  • Dołączył: 29-06-2009
  • Skąd: POS (Raszków)

Napisany 01 grudnia 2009 - 01:32

Jedyny pewnik na tym skrzyżowaniu to to że w lewo skręcić trzeba bokiem z delikatnym dryfcikiem :p Jak w tym roku robiłem kurs na A to prowadzący tłumaczył mi że zajmuje się ten sam pas od lewej strony na którym się stoi czyli z pasu A 3 z pasu B 2.

#19 OFFLINE   mrogal

mrogal

    ex PREZES SyBy

  • 1 419 postów
  • Dołączył: 31-03-2009
  • Skąd: Pasłęk
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 01 grudnia 2009 - 08:09

ale skąd wiadomo kto którym pasem jedzie ???

sam dajesz odpowiedź

czy ten z prawej jedzie od razu na środkowy czy ten z lewej

jak jest z prawej to z prawej i tyle
prawie zawsze w takich przypadkach rozstrzyga sąd i można na pewno znaleźć jakieś orzecznictwo, tylko nasza Ustawa Prawo o ruchu drogowym ma jeszcze wiele braków ale będzie nowela to coś się poprawi ( oby) i będzie też już o "rondach"

#20 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 grudnia 2009 - 08:14

To nie mogłeś zajmować pasa A!!!Taki manewr możesz wykonać tylko z pasa B.To jest łamanie przepisów.

dlaczego nie mogłem.. przecież nie mam obowiązku znać czy wiedzieć jak są rozrysowane pasy za skrzyżowaniem!!