Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

anteta cb fm gsm


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
49 odpowiedzi na ten temat

#41 OFFLINE   Tuptus

Tuptus

    Tomek

  • 1 341 postów
  • Dołączył: 12-08-2008
  • Skąd: Poznań
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 16v Z22XE

Napisany 08 października 2009 - 08:13

ja mam president alaska - niecałe 150cm, Arasov ma ML-145 i w Poznaniu gadalismy do 4km w lini prostej. i to już z szumami dość znacznymi.
Ci co pisza o kilkunastu km to chyba wg słupków na drodze na krętej drodze :)

#42 OFFLINE   piotras.plock

piotras.plock

    W KOŃCU UKOCHANA SAFRANE

  • 98 postów
  • Dołączył: 06-01-2008
  • Skąd: Płock->Gąbin

Napisany 08 października 2009 - 22:25

Ja tam nie wiem kto Wam bajek naopowiadał o tych 30kilometrowych zasięgach.
Widzisz .. ja mam całkiem dobre radyjko, 150cm przyzwoitą antene i nigdy nie mialem jeszcze takiego zasięgu.

Rzeczywisty zasięg rzedu 5-8km w normalnbych warunkach drogowych jest do uzyskania przy antenach o długościach ok 150cm.
Antenki <100cm mają zasięg - gdzie mnie widać, tam mnie słychac.

Bzdury wypisują ludzie piszący, ze mają zasięg rzędu 15-20 (czy 30km).
Chyba, ze mają łącznosć z 200cm anteny do anteny bazowej.

Ja mam zasięg rzedy 10-15km do bazówki. Do osobówek to jest zwykle wlasnie jakies 5km i to silnie jeszcze zależy od tego co tam jest z drugiej strony.

A jak ktoś liczy zasięg na zasadzie - ide na 30 kanał gdzie jest cisza i spokój, gadam z jakąś bazówką i odjeżdzam ... a ostatni szum jaki usłysze od tej bazówki jest granicą zasięgu .. to gratuluje.

Przemek - mówie Ci, ze jesli chcesz miec CB po to, zeby coś sensownego w nim usłsyzec .. to nie mysl o antenie krótszej niż 145cm, a o 3in1 już w ogole nie wspominam

No i jeszcze na koniec - zaraz tu sie odezwą ludzie udawdniający mi, ze ich zasięg to 10 km ot tak sobie w każdych warunkach.
Pokażcie mi to na następnym zlocie, to pogadamy. Wypisywać bzdury każdy moze ... a jak ktoś pisze, ze na 3in1 ba zasięg 8km .. litości.

Chyba na pustyni .. i to wklęsłej.


Po pierwsze : całkiem dobre radyjko , które masz - to dla Ciebie jakie ?
Po drugie : antenki < 100 cm mają baaaaardzo często dużo większy zasięg , niż piszesz - czyli się mylisz .
Po trzecie : można uzyskać " między mobilami " łączność z odległości ok 30 km , ale to fakt , że na 200 cm-owej antenie , bo już o wstęgach nie będę się rozpisywał żeby nie siać niezrozumienia i nie wzbudzać setek pytań .
Po trzecie : jak już się chwalimy zasięgami , to ja mam w linii prostej do stacji bazowych łączności na 1 W 17-20 km z mobila , a na 4 W 27-35 km i więcej , w zależności od ukształtowania terenu , etc .
Po czwarte : Pokazałbym Ci to wszystko jeśli byś chciał , ale niestety na zlocie mnie nie zobaczysz z braku czasu i rangi " klubowicza " .
Jeśli zaś wyrazisz chęć przyjechania i zobaczenia tego wszystkiego na własne oczy - pisz na PW . Zapraszam .
I jeszcze na koniec : proszę Cię - nie czyń z ludzi słuchających Twoich opowiadań o radiu jeszcze większych niedowiarków w magię dalekich łączności , bo jak tak każdy by Cię słuchał , to stwierdzałby , że nie ma po co przepłacać za lepsze radio i antenę i każdy by jeździł na zestawie firmy " Śmietnix " z dyskontu spożywczego . Ba , ale wtedy z dumą mógłbyś powiedzieć , że miałeś rację .
W każdym razie czekam na odpowiedź na pierwsze moje pytanie i pozdrawiam , 73 !
Posłuchaj...Nie mówi się "bedzie",tylko-"będzie".Rozumisz?
-Ś.P. dziadek Julek...

#43 OFFLINE   tomspeed

tomspeed

    kaszub

  • 2 752 postów
  • Dołączył: 24-03-2007
  • Skąd: z Kądowni
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.0 16v X20XEV

Napisany 08 października 2009 - 22:31

a ja kurcze walcze od pewnego czasu z moimi radiami i antenami. caly czas myslalem ze mam cos nie tak. bo nawet 15 km nie moglem osiagnac.

dzisiaj rozmawialem przez moje tti 880 i ml145 z kolesiem ktory byl 7 km w lini prostej ode mnie. czysto i bez szumow. ale to bylo dzisiaj, normalnie mam okolo 5km zasiegu. zalezy jeszcze kto ma jakie radio z drugiej strony. mialem jeszcze gorszy zasieg, ale dodalem przewod masowy do anteny i przestalo mi szumiec radio (nie zupelnie bo to nie realne, ale duzo mniej)

kiedys mi sie zdazylo rozmawiac przez alana 100+ i hastlera z kolesiem odleglym o jakies 28 km. ale byla wtedy taka dobra propagacja, ze lapalem bardzo duzo stacji fm ze szwecji na radiu samochodowym. normalny zasieg w moim kaszubskim terenie wynosi okolo 3 km,czasem ciut wiecej.


czyli moge teraz stwierdzic ze moje radia sa ok. i nie musze kombinowac z innymi radiami itp.
zawsze wszedzie gdzie tylko czytalem uzytkownicy pisza o bardzo dalekich zasiegach. w koncu ktos napisal normalnie, jezeli chodzi o zasieg
na co dzień RENAULT SCENIC II 2.0 DCI

#44 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 09 października 2009 - 07:57

Po pierwsze : całkiem dobre radyjko , które masz - to dla Ciebie jakie ?
Po drugie : antenki < 100 cm mają baaaaardzo często dużo większy zasięg , niż piszesz - czyli się mylisz .
Po trzecie : można uzyskać " między mobilami " łączność z odległości ok 30 km , ale to fakt , że na 200 cm-owej antenie , bo już o wstęgach nie będę się rozpisywał żeby nie siać niezrozumienia i nie wzbudzać setek pytań .
Po trzecie : jak już się chwalimy zasięgami , to ja mam w linii prostej do stacji bazowych łączności na 1 W 17-20 km z mobila , a na 4 W 27-35 km i więcej , w zależności od ukształtowania terenu , etc .
Po czwarte : Pokazałbym Ci to wszystko jeśli byś chciał , ale niestety na zlocie mnie nie zobaczysz z braku czasu i rangi " klubowicza " .


1. uniden 78xl + przyzwoita ML145 (anteną sie nie chwale, bo nie ma czym, po prostu uzupełniam dane, a przy okazji napewno ją zmienie)
2. niby dlaczego?
3. na pustyni, najlepiej wklęsłej .. jasne. Poza tym darujmy sobie wstęgi. Darujmu sobie też dopały i inne wynalazki. Mówmy o 40 kanałowym paśmie, a w warunkach drogowych o #19
3. (Po drugie trzecie, bo są dwa punkty nr 3)
Oczywiście - w zależności od ukształtwania terenu (a takżde długości anteny na mobilu i wysokości montażu antenu na bazie)
4. Brak czasu - srednia wymówka biorąc pod uwage ze chodzi o jeden lub dwa weekenedu w roku. A co ma do tego ranga klubowicza już w ogole nie wiem. Zlot nie jest tylko dla członków klubu. Moze przyjechać każdy z forum i nawet spoza forum.
Wystarczy chciec.

kiedys mi sie zdazylo (...)odleglym o jakies 28 km. ale (...) dobra propagacja, ze lapalem bardzo duzo stacji fm ze szwecji na radiu samochodowym. normalny zasieg w moim kaszubskim terenie wynosi okolo 3 km,czasem ciut wiecej.


czyli moge teraz stwierdzic ze moje radia sa ok. i nie musze kombinowac z innymi radiami itp.
zawsze wszedzie gdzie tylko czytalem uzytkownicy pisza o bardzo dalekich zasiegach. w koncu ktos napisal normalnie, jezeli chodzi o zasieg


Otóż to. Dwie bardzo istotne kwestie. Propagacja w danym dniu oraz teren.

Twoje radia są ok .. i nie wierz w zapewnienia ludzi o mega zasięgach .. bo to nic tylko teoria .. a w praktyce jakoś nikt nie potrafił mi tego udowodnić.
Ludzie szacują na oko odłegłość ... a wiarygodność działa to mniej więcej tak jak z długością złowionej ryby przez wędkarza....

#45 OFFLINE   piotras.plock

piotras.plock

    W KOŃCU UKOCHANA SAFRANE

  • 98 postów
  • Dołączył: 06-01-2008
  • Skąd: Płock-&gt;Gąbin

Napisany 09 października 2009 - 09:12

1. uniden 78xl


" a na 4 W 27-35 km i więcej " to była mowa właśnie o takim radiu . A jak Ty masz ML-kę i to jeszcze na magnesie , to daj sobie spokój na prawdę ze swoimi wypowiedziami na temat zasięgów .

2. niby dlaczego?


Ano dla tego , że na codzień montuję i stroję takie anteny ( i nie tylko ) , więc jest to teoria z praktyki , a nie z jakiegośtam forum , czy opowiadania kolegi .

3. ... darujmy sobie wstęgi. Darujmu sobie też dopały i inne wynalazki. Mówmy o 40 kanałowym paśmie, a w warunkach drogowych o #19


Otóż o takich właśnie warunkach nadawczo - odbiorczych jest cały czas mowa .

4. Brak czasu - srednia wymówka biorąc pod uwage ze chodzi o jeden lub dwa weekenedu w roku. A co ma do tego ranga klubowicza już w ogole nie wiem. Zlot nie jest tylko dla członków klubu. Moze przyjechać każdy z forum i nawet spoza forum.
Wystarczy chciec.


Chcieć nie zawsze wystarczy . Ale skoro tego nie potrafisz zrozumieć - znaczy nie masz dzieci ...

... i nie wierz w zapewnienia ludzi o mega zasięgach .. bo to nic tylko teoria .. a w praktyce jakoś nikt nie potrafił mi tego udowodnić.
Ludzie szacują na oko odłegłość


Podawałem odległości w linii prostej , bez wywodzenia się , że po drodze są lasy , zabudowania i inne .
Poza tym nikt nie będzie specjalnie jeździł do Ciebie , żeby Ci coś udowodnić .

... a wiarygodność działa to mniej więcej tak jak z długością złowionej ryby przez wędkarza....


Czyli sam sobie odpowiedz , jaka jest w tym przypadku TWOJA WIARYGODNOŚĆ .
A jak Ci jeszcze nie przeszło samouwielbienie i uszczypliwość , to może CHOMICZEK wprowadzi Cię w tajniki DX-ów ( jeśli wiesz , co to takiego ) . Bo ja już jestem znudzony tłumaczeniem .

Mimo wszystko pozdrawiam .

Dodany obrazek
Posłuchaj...Nie mówi się "bedzie",tylko-"będzie".Rozumisz?
-Ś.P. dziadek Julek...

#46 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 09 października 2009 - 10:07

[quote name='piotras.plock']" a na 4 W 27-35 km i więcej " to była mowa właśnie o takim radiu . A jak Ty masz ML-kę i to jeszcze na magnesie , to daj sobie spokój na prawdę ze swoimi wypowiedziami na temat zasięgów .[/quote]

nie mam na magnesie, ale mialem. Mialem też w dziurze na dachu i mam na uchwycie. Co do samej MLki .. to tak jak powiedzialem - nie chwale sie bo nie ma czym, jednak nie powiesz, ze ML145 (czy tam ktorakolwiek z tcy anten różnych prodycentów) jest zła.
Mialem "kilka" samochodów, kilka radyjek ... mam porównanie.

[quote name='piotras.plock']
Ano dla tego , że na codzień montuję i stroję takie anteny ( i nie tylko ) , więc jest to teoria z praktyki , a nie z jakiegośtam forum , czy opowiadania kolegi .[/quote]

Ta ... pokażesz mi takie zasięgi to pogadamy.
Widzisz tak sie sklada, ze nie jestem montażystom anten... ale mialem nie jedną, na nie jednym samochodzie i zamocowane różnymi metodami.


[quote name='piotras.plock']
Otóż o takich właśnie warunkach nadawczo - odbiorczych jest cały czas mowa .
[/quote]

Nie wcisniesz mi kitu, ze w normalnych warunkach drogowych na #19 z mobila do mobila będzie zasięgu standardowo 15-20km tak jak i z mobila do bazówki 35 (chyba, ze bazówka jest na 10tym piętrze wieżowca i w około nie bedzie górek, lasów i żadnych innych przeszkód.

[quote name='piotras.plock']
Chcieć nie zawsze wystarczy . Ale skoro tego nie potrafisz zrozumieć - znaczy nie masz dzieci ..[/quote]

Nie, nie mam dzieci... ale co to zmienia.
Na forum zdecydowana większość ludzi ma dzieci, rodziny, pas, rybki i inne żółwiki.
Jedni przyjeżdzają sami, inni z rodzinami.
Nie mów, ze to nie kwestia chęci .. bo w zasadzie to kwestia tylko i wyłącznie chęci.



[quote name='piotras.plock']
Czyli sam sobie odpowiedz , jaka jest w tym przypadku TWOJA WIARYGODNOŚĆ .
A jak Ci jeszcze nie przeszło samouwielbienie i uszczypliwość , to może CHOMICZEK wprowadzi Cię w tajniki DX-ów ( jeśli wiesz , co to takiego ) . Bo ja już jestem znudzony tłumaczeniem .[/quote]

A jaka jest Twoja wiarygodność?
Twoje słowa przeciwko moim. Twoje słowa przeciwko temu, ze jeszcze nie spotkalem sie z kimś, kto mialby taki zasięg. Twoje słowa przeciwko słowom ludzi u ktorych ja serwisowałem CB oraz Twoje słowa przeciwko rozmowom z serwisami CB używając CB .. i wiem, gdzie ich słychac.
Poza tym nie mieszaj w to chomiczka .. bo nie rozumiem po co go w to mieszasz.
Nie bardzo też rozumiem po co próbujesz mnie obrazic ... bo mam inne zdanie niż Ty - specjalista od CB, ktory opowiada niestworzone historie rodem z wędkarstwa czy reklam TV?

poza tym - skoro jestes taki specjalista powiedz mi co wspólnego mają DXy z kanałęm #19 w normalnym użytkowaniu radia?
Prędzej na CB pogadasz z francją niż z kimś 20 km od Ciebie


[quote name='piotras.plock']
Mimo wszystko pozdrawiam .[/qupte]

to mimo wszystko sie tyczy czego?
Tego, ze mam inne zdanie i nie dam se wcisnąć ciemnoty dla kupujących CB i nic w temacie nie wiedzących?

Ja Cie pozdrawiam bezwarunkowo .. i koncze temat. Bo robisz sie nieprzyjemny i niemiły.

#47 OFFLINE   piotras.plock

piotras.plock

    W KOŃCU UKOCHANA SAFRANE

  • 98 postów
  • Dołączył: 06-01-2008
  • Skąd: Płock-&gt;Gąbin

Napisany 09 października 2009 - 19:57

[quote name='cita'] ... mam na uchwycie.[/QUOTE]
No proszę Cię ...

[quote name='cita'] Ta ... pokażesz mi takie zasięgi to pogadamy.[/QUOTE]
Ty jakiś taki dziwny jesteś . Niby jak mam Ci to pokazać ? Narysować Ci mam ? Film na YT nagrać , czy jak ? I tak będziesz miał swoje zdanie . Nawet jak bym mieszkał 20-25 km od Ciebie i udowadniał Ci , że mnie usłyszysz - powiedziałbyś , że na bank jestem bliżej . Po prostu nie chcesz w to wierzyć .

[quote name='cita']Nie wcisniesz mi kitu, ze w normalnych warunkach drogowych na #19 z mobila do mobila będzie zasięgu standardowo 15-20km tak jak i z mobila do bazówki 35 (chyba, ze bazówka jest na 10tym piętrze wieżowca i w około nie bedzie górek, lasów i żadnych innych przeszkód.[/QUOTE]
J.W.

[quote name='cita'] ... jeszcze nie spotkalem sie z kimś, kto mialby taki zasięg.[/QUOTE]
No , to sam sobie teraz wyjaśniłeś , dla czego Twoje podejście do dalekich łączności na paśmie CB w modulacji AM jest takie , a nie inne .
[quote name='cita']Poza tym nie mieszaj w to chomiczka .. bo nie rozumiem po co go w to mieszasz.[/QUOTE]
Nie mieszam nikogo i nie chcę mieszać , po prostu przeczytałem wcześniej , że CHOMICZEK ma długoletnie doświadczenie z Pasmem Obywatelskim i wydedukowałem sobie , że Wy , ADMINI znacie się na tyle dobrze , że on będzie Ci w stanie wytłumaczyć wszystko lepiej , niż ja - tak ,żebyś w końcu zrozumiał .

[quote name='cita']Nie bardzo też rozumiem po co próbujesz mnie obrazic ... bo mam inne zdanie niż Ty [/QUOTE]
A w jaki sposób ja próbuję Cię obrazić - Twoim zdaniem ?
Jak bym chciał Cię obrazić , to po prostu bym to zrobił i to w taki sposób , że tylko Ty byś o tym wiedział , więc się uspokój , ochłoń , przeczytaj sobie jeszcze raz moje wypowiedzi i zacytuj fragment , gdzie próbowałem Cię obrazić .

[quote name='cita']specjalista od CB, ktory opowiada niestworzone historie ... [/QUOTE]
Nie uważałem i nie uważam się za specjalistę od CB . Po prostu wiem co z czym się je . Natomiast jeśli Ty mnie za takiego uważasz , to moim zdaniem zachowujesz się wobec mnie strasznie grubiańsko - zamiast słuchać rad specjalisty - podważasz jego zdanie .

[quote name='cita'] Prędzej na CB pogadasz z francją niż z kimś 20 km od Ciebie [/QUOTE]
No tutaj akurat popełniłeś straszne faux pas ( czy jak to się tam pisze ) . Proponuję zatem dziesięć razy zastanowić się nad wypowiedzią , a potem ją publikować .

[quote name='cita']to mimo wszystko sie tyczy czego?[/QUOTE]
Tego ,że robisz się nieprzyjemny , niemiły , grubiański , uszczypliwy , arogancki , mądrzejszy od wszystkich i masz gdzieś dobrą radę i inne zdanie użytkowników tego forum ( chodzi m. in. o kolegę SIUADA kilka postów wcześniej )

[quote name='cita']Tego, ze mam inne zdanie i nie dam se wcisnąć ciemnoty dla kupujących CB i nic w temacie nie wiedzących?[/QUOTE]
Z tym innym zdaniem , to naucz się najpierw szanować innych , a dopiero wtedy wymagaj , by szanować Twoje zdanie , a za ten tekst z wciskaniem ciemnoty i nie wiedzeniem nic w temacie , to - jak byś miał choć odrobinę kultury osobistej - byś przeprosił , bo sądząc po Twoich wypowiedziach - chyba wiedzę mam trochę większą niż Ty .

[quote name='cita'].. i koncze temat .[/QUOTE]
Dobrze by było , ale i tak zaraz będziesz dalej dyskutował .

Adminów ( tych nie w stanie spoczynku ) proszę o zamknięcie tematu , ponieważ uważam że wszystkie mądrości i dobre rady dotyczące tematu zostały wyczerpane , a od kilku postów robi się niepotrzebny ferment .
Posłuchaj...Nie mówi się "bedzie",tylko-"będzie".Rozumisz?
-Ś.P. dziadek Julek...

#48 OFFLINE   siuAda

siuAda

    don't worry be happy

  • 4 791 postów
  • Dołączył: 17-10-2008
  • Skąd: Królewskie Stołeczne Miasto Kraków
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.2 V6 Z32SE

Napisany 09 października 2009 - 20:16

Panowie dobra, dobrze zestrojona i dobrze ulokowana antena to podstawa !!!
Super radio i kiepska antena-nie
Super antena i przeciętne radio( ale dobrze zestrojone)-tak

#49 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 09 października 2009 - 21:18


A tak sie sklada, ze nie bede dyskutował ... bo widze, ze musisz i tak mieć ostatnie zdanie.

Póki co jeszce nikt nie pokazał mi bezproblemowej łączności w AM na dystansie 20km od mobila do mobila....

ps. a co do zamknięcia tematu - nie ma takiej potrzeby i nie Tobie o tym decydować... wiec bądz tak dobry nie mów moderom kiedy mają zamykać tematy

#50 OFFLINE   piotras.plock

piotras.plock

    W KOŃCU UKOCHANA SAFRANE

  • 98 postów
  • Dołączył: 06-01-2008
  • Skąd: Płock-&gt;Gąbin

Napisany 10 października 2009 - 07:56

A tak sie sklada, ze nie bede dyskutował ... bo widze, ze musisz i tak mieć ostatnie zdanie.

Póki co jeszce nikt nie pokazał mi bezproblemowej łączności w AM na dystansie 20km od mobila do mobila....

ps. a co do zamknięcia tematu - nie ma takiej potrzeby i nie Tobie o tym decydować... wiec bądz tak dobry nie mów moderom kiedy mają zamykać tematy

A nie mówiłem ?
No dobra , ale wracając do tematu :

Ostatnio przypadkiem zobaczyłem tą antenę w sklepie..
Dodany obrazek
zastanawiam się czy jest sens w ogóle zawracać sobie nią głowe.. tzn. w tym momencie mam antenkę od CB zamocowaną w miejscu gdzie na dachu była dziura po antenie od radio..

kupując tą antenę miałbym niby problem rozwiązany, ale:
- pewnie podczas nadawania zakłócałbym odbiór radio;
- antena jest krótka (podają, ze 30cm), a tutaj długość ma znaczenie ;)
- zysk 3dB.. dużo czy mało..
dla porównania moja antena Midland ML-145 ma zysk 4dB.. ale o wiele dłuższy bat..


Jeśli moja opinia choć trochę pomoże Ci w podjęciu decyzji - powiem tak :
- nie będziesz zakłócał odbioru radia FM ,jeśli :
1 - antena będzie poprawnie , według instrukcji zamontowana
2 - nie będzie w gruszce wynalazków typu " wzmacniacz mikrofonowy smd "
- tak , długość ma znaczenie , ale tylko wtedy , gdy liczysz na dalekie zasięgi . Do miasta natomiast spokojnie wystarczy na ok. 3 km . A z doświadczenia wykalkulowałem sobie taki wzór obliczania zasięgu w zależności od długości : każde 10 cm anteny = 1 km zasięgu ( oczywiście mowa o takich samych zestawach radio - antena w każdym z aut ) wiadomo - Ty masz długi bat - ktoś ma krótki , więc Ty słyszysz dalej - on krócej .
- co do zysku , to tu bym akurat nie zwracał uwagi , ponieważ w przeważającej większości przypadków producenci zawyżają te wartości .

Co do samej anteny , to jeśli jest cena dobra , to można śmiało brać , ponieważ SIRIO robi jakościowo na prawdę dobre anteny .

I jeszcze jedna mała rada : aby antena starczyła na prawdę na długie lata - polecam przesmarować przed montażem gwint od spodu anteny , otwór montażowy i wszystkie podkładki , nakrętki itd wazeliną techniczną .

Pozdrawiam i życzę zadowolenia z wyboru - jaki by nie był .

Dodany obrazek

I tak całkiem na zakończenie , przypadkowo znaleziony film :





ŻEBYM NIE BYŁ GOŁOSŁOWNY .
Posłuchaj...Nie mówi się "bedzie",tylko-"będzie".Rozumisz?
-Ś.P. dziadek Julek...