Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Co zrobić, żeby CB jak najmniej przeszkadzało?


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
76 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   FPL

FPL
  • 598 postów
  • Dołączył: 23-04-2009

Napisany 28 września 2009 - 13:37

Zacznę od tego, że stawianie coraz to nowszych fotoradarów bez tabliczek ostrzegawczych, a więc typowo na wyłudzenie kasy od "piratów" jadących 65 na 50 doprowadza mnie do szewskiej pasji. Podobnie jak ustawianie po 5 patroli policji na drogach alternatywnych do autostrad.

Dlatego powiedziałem dość i w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa zamierzam nabyć CB. Pytania:

1) Jak radzić sobie z faktem, że CB rozprasza. Ciągłe bluzgi, z których nic nie wynika i od czasu do czasu przydatna informacja o radarach. Może ja nie jestem w temacie i jest już jakiś specjalny kanał tylko do informowania o policji? A może krótka antena, żebym słyszał tylko ludzi w promieniu np. 15 km?

2) Gdzie najlepiej umieścić antenkę przykręcaną na stałe w Sedanie i gdzie samo CB radio? Żeby nie przeszkadzało, nie kusiło złodziei i służyło przede wszystkim do słuchania, więc mikrofon nie musi być pod ręką.

#2 OFFLINE   bogumil.s

bogumil.s

    made in france

  • 4 238 postów
  • Dołączył: 26-03-2007
  • Skąd: Rzeszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 28 września 2009 - 15:26

A może krótka antena, żebym słyszał tylko ludzi w promieniu np. 15 km?

jak tyle usłyszysz na ml145 to możesz być szczęśliwy jak myślisz o takiej np. florydzie to owszem do 4 km słyszał będziesz

Gdzie najlepiej umieścić antenkę przykręcaną na stałe w Sedanie

na środku dachu

gdzie samo CB radio? Żeby nie przeszkadzało, nie kusiło złodziei i służyło przede wszystkim do słuchania, więc mikrofon nie musi być pod ręką.

ze szczerego serca nie radze takiego rozwiązania (radio do słuchania) bo na CB występuje takie zjawisko jak pytam konkretnie (auto) i się nie odzywa to zlewka totalna a takich "radiowców" potocznie nazywanych drewniakami

jak chcesz szukać radia do ukrycia to szukaj albrechta z odłączanym panelem http://www.allegro.p...ym_panelem.html

#3 OFFLINE   FPL

FPL
  • 598 postów
  • Dołączył: 23-04-2009

Napisany 28 września 2009 - 15:49

ze szczerego serca nie radze takiego rozwiązania (radio do słuchania) bo na CB występuje takie zjawisko jak pytam konkretnie (auto) i się nie odzywa to zlewka totalna a takich "radiowców" potocznie nazywanych drewniakami


Nie no. Ja chętnie ostrzegę, tylko bez zbędnych pogaduch.

#4 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 28 września 2009 - 16:46

Przesadzasz.
Albo chcesz mieć CB i go słuchac, albo nie kombinuj z krótkimi antenami.

Jak kupisz porządne CB i porządną antene .. to będziesz mógł je ustawić tak, ze będzie przeszkadzać mozliwie najmniej.
Jak kupić "tani zestaw' (w tym byle jaką/krótką antene) to nie osiągniesz nic tylko przeszkadzanie.

#5 OFFLINE   Piotrek76

Piotrek76
  • 591 postów
  • Dołączył: 02-03-2008
  • Skąd: Lublin

Napisany 28 września 2009 - 17:15

Cita ma rację. Kolego poczytaj forum jest sporo o tym co, gdzie, jak.

#6 OFFLINE   maksiu

maksiu
  • 494 postów
  • Dołączył: 10-08-2008
  • Skąd: Pleszew

Napisany 02 października 2009 - 15:45

Cita ma racje, przesadzasz i to grubo z tym rozpraszaniem.
Nie powiem, bo szumy i piski w miescie sa irytujace, ale poza nim przy odpowiednim ustawieniu radia cisza i spokoj.
A jak juz kupisz radio to zapewniam Cie ze Twoje podejscie 'tylko miśki i radary' zmieni sie i to mocno. Oprocz bluzgow mozna tez uslyszec wiele ciekawych historyjek, ze o dowiedzeniu sie jak gdzies dojechac nie wspomne.

bogumil.s - a ile ten wynalazek wart w praktyce? Wyglada fajnie, podobnie jak tti, ale nie o to chodzi w cb ;)

#7 OFFLINE   FPL

FPL
  • 598 postów
  • Dołączył: 23-04-2009

Napisany 02 października 2009 - 15:53

Cita ma racje, przesadzasz i to grubo z tym rozpraszaniem.
Nie powiem, bo szumy i piski w miescie sa irytujace, ale poza nim przy odpowiednim ustawieniu radia cisza i spokoj.
A jak juz kupisz radio to zapewniam Cie ze Twoje podejscie 'tylko miśki i radary' zmieni sie i to mocno. Oprocz bluzgow mozna tez uslyszec wiele ciekawych historyjek, ze o dowiedzeniu sie jak gdzies dojechac nie wspomne.

bogumil.s - a ile ten wynalazek wart w praktyce? Wyglada fajnie, podobnie jak tti, ale nie o to chodzi w cb ;)


No ciekawe to co piszesz. Ja właśnie się tego rynsztoka najbardziej boję, zwłaszcze, że jeżdżę z kobitkami ;-)

#8 OFFLINE   bogumil.s

bogumil.s

    made in france

  • 4 238 postów
  • Dołączył: 26-03-2007
  • Skąd: Rzeszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 02 października 2009 - 17:15

bogumil.s - a ile ten wynalazek wart w praktyce? Wyglada fajnie, podobnie jak tti, ale nie o to chodzi w cb

to dobre radio lepsze od alanów a testy można poczytać tu http://gut.nazwa.pl/...p?showtopic=430 jest przetestowane i porównane do Presidenta JFK II

#9 OFFLINE   maksiu

maksiu
  • 494 postów
  • Dołączył: 10-08-2008
  • Skąd: Pleszew

Napisany 02 października 2009 - 18:53

No ciekawe to co piszesz. Ja właśnie się tego rynsztoka najbardziej boję, zwłaszcze, że jeżdżę z kobitkami ;-)

Ja Ciebie rozumiem na calej linii. Tu rynsztok, a gdzies po wsiach mozna trafic dzieci co sie dorwaly do radia tatusia i bawia sie w 'jak mnie slychac'. Jest to irytujace, ale jednak dla mnie korzysci sa wieksze.
Dowiesz sie gdzie mozna dobrze zjesc, gdzie wachy nalac, jak gdzies trafic (w niektorych miastach mozna spotkac takich swoistych nawigatorow, przewaznie starzy wyjadacze na emeryturce z batem na dachu bloku/kamienicy co znaja miasto na wylot), czy sa korki, jak sa to gdzie malym mobilem mozna sie wcisnac zeby to ominac i jeszcze troche...
Ja zaczalem rok temu od szumofonu, a dzisiaj planuje wciagnac maszt na dach ;)

bogumil - jak sie wczytac no to potrafi, ale jednak ta nazwa za bardzo do mnie nie trafia ;)

#10 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 października 2009 - 19:50

dodam jeszcze tylko tyle, ze mialem kilka radyjek i generalnie pogodzilem sie z szumami w CB ...
Z każdym kolejnym jednak widzialem, ze moze byc ich mniej.
Teraz mam unidena 78xl i powiem krótko - nie wiem co to szumy z CB czy to w mieście czy poza trasą
Squelcha praktycznie nie musze używać - w duzym miescie przekręcem go o jakies 2mm i tyle
Nie używam DSC (odpowiednik ASC w prezydencie) bo nie ma takiej potrzeby.

Sęk w tym, ze nie każdy chce wozić takie wielkie radio w aucie. Ja jednak nigdy w życiu nie wróce do małych radyjek .. bo taka cisza, selektywność i brak jakichkolwiek problemów jest warte wygospodarowania miejsca.

#11 OFFLINE   maksiu

maksiu
  • 494 postów
  • Dołączył: 10-08-2008
  • Skąd: Pleszew

Napisany 03 października 2009 - 17:14

dodam jeszcze tylko tyle, ze mialem kilka radyjek i generalnie pogodzilem sie z szumami w CB ...

CB musi szumiec niestety. Jak nie szumi to nalezy sie martwic. Tego sie nie przeskoczy, taka fizyka. Tak samo jak to ze president florida sciaga mniej niz chocby byle sunker podrobka ml-145, tu liczy sie dlugosc bata.

#12 OFFLINE   Patrikoss

Patrikoss
  • 435 postów
  • Dołączył: 21-06-2006
  • Skąd: Kalisz
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 03 października 2009 - 19:12

Zgodzę się z Citą ja również posiadam UNIDENa ale 78 ELITE to praktycznie takie samo jak xl i rzeczywiście moim zdaniem lepszego radyjka niema jedyna wada to rozmiar ale w omedze w jedyne suszne miejsce pasuje bez problemu do tego ostatnio zakupiłem antenkę SIRIO PERFORMER 5000 i mikrofon FD 2060 antenki jeszcze nie zamontowałem wiec się nie wypowiem na jej temat ale mikrofon i radyjko fajnie śmigają

pozdrawiam

#13 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 03 października 2009 - 19:32

CB musi szumiec niestety. Jak nie szumi to nalezy sie martwic. Tego sie nie przeskoczy, taka fizyka. Tak samo jak to ze president florida sciaga mniej niz chocby byle sunker podrobka ml-145, tu liczy sie dlugosc bata.



też tak myslałem, póki porządnego radia nie założylem.

Moze nie szumieć i do tego nie wycinać tego co do uszu dolecieć powinno (i to bez użycia DSC/ASC)

#14 OFFLINE   FPL

FPL
  • 598 postów
  • Dołączył: 23-04-2009

Napisany 03 października 2009 - 19:51

też tak myslałem, póki porządnego radia nie założylem.

Moze nie szumieć i do tego nie wycinać tego co do uszu dolecieć powinno (i to bez użycia DSC/ASC)


A jaką to ma moc? Bo naukowcy powoli wykazują wzrost zachorowań na raka w przypadku komórek (przeważnie 0.1 W), a tu czytałem gdzieś coś o 20W i więcej :eek: ale to może inna długość fali więc nie tak się liczy.

#15 OFFLINE   maksiu

maksiu
  • 494 postów
  • Dołączył: 10-08-2008
  • Skąd: Pleszew

Napisany 03 października 2009 - 21:08

też tak myslałem, póki porządnego radia nie założylem.

Moze nie szumieć i do tego nie wycinać tego co do uszu dolecieć powinno (i to bez użycia DSC/ASC)

Pewnie ze jak dobrze radio ustawic to bedzie cicho, ale zaraz poleci Ci po zasiegu. Jak skrece swoje radio to tez nic mi nie szumi, ale wg mnie za malo slysze ;)
Poza tym to byl cytat uzyszkodnika stacjonarnej maszynki z wysokiej polki, sam mowil ze ma drogie radio a i tak szumi, bo po prostu musi, ten typ tak ma.

FPL - tak, inna dlugosc fali, dlatego my mamy takie dlugie baty a nam szumi, rzęzi, mamy male zasiegi. Policja czy chocby miejskie MPK, MZK itp uzywaja motoroli na inna dlugosc fali (mniejsza), mniej podatna na zaklucenia przez co ich slychac czysto, a i na antence parenascie cm maja zasiegu na cale miasto i jeszcze z hakiem.
CB w mobilu ma 4W i 40 kanalow i na to nic nie potrzeba. Na wieksze moce i szersze pasma potrzeba juz (oficjalnie) jakies papierki.
A komorka ma jeszcze mniejsza dlugosc fali, stad nadaje z kawalka blaszki.

#16 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 października 2009 - 05:55

A jaką to ma moc? Bo naukowcy powoli wykazują wzrost zachorowań na raka w przypadku komórek (przeważnie 0.1 W), a tu czytałem gdzieś coś o 20W i więcej ale to może inna długość fali więc nie tak się liczy.


Co Ty w ogole gadasz?
CB w Polsce ma maksymalną wypromieniowaną moc 4W i tyle.
Nie wiem jednak co ma moc radia do ... szumów.
Mylisz pojęcia

Pewnie ze jak dobrze radio ustawic to bedzie cicho, ale zaraz poleci Ci po zasiegu. Jak skrece swoje radio to tez nic mi nie szumi, ale wg mnie za malo slysze ;)
Poza tym to byl cytat uzyszkodnika stacjonarnej maszynki z wysokiej polki, sam mowil ze ma drogie radio a i tak szumi, bo po prostu musi, ten typ tak ma.


przyjedz na zlot, przejedziemy sie moim autem z moim radyjkiem.
Ty mi nie musisz tłumaczyć co to są fale i o co chodzi z CB .. bo troche wiem - choćby z racji zawodu :p
Jesli nie wierzysz, ze mozna mieć cisze w samochodzie ... to Twoja sprawa. Ja Ci mówie, ze ... mozna i wcale nie kosztem obcinania pożądanych komunikatów...

#17 OFFLINE   Tuptus

Tuptus

    Tomek

  • 1 341 postów
  • Dołączył: 12-08-2008
  • Skąd: Poznań
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 16v Z22XE

Napisany 04 października 2009 - 06:45

A jaką to ma moc? Bo naukowcy powoli wykazują wzrost zachorowań na raka w przypadku komórek (przeważnie 0.1 W), a tu czytałem gdzieś coś o 20W i więcej :eek: ale to może inna długość fali więc nie tak się liczy.


Komórka ma moc 2W (GSM 900) i 1W (GSM 1800), nie wiem ile w 3G (GSM 2100)
Jak czytam Twoje posty to wydaje mi się ze szukasz pretekstu by jednak nie kupować CB. Poza tym dach jest metalowy - skutecznie ekranuje Cię od anteny, a komórkę trzymasz przy głowie.
Ja bez CB nie wyobrażam sobie jechać poza miasto. Z tymi przekleństwami to przesadzasz. Czasami może się zdarzają, ale jakoś zawsze wraz z osobami z którymi jeździłem - tylko się z tego śmialismy. A jak jeżdzę sam, to mam do kogo paszczę otworzyć co jakiś czas i jest raźniej. Na pewno CB nie rozprasza.

Co do kradzieży - mam Unidena 510XL - malutkie radyjko idealnie wsuwa się między fotel pasażera a podłokietnik, parkuję w obcych miastach, radio zawsze na wierzchu, tylko antenkę chowam i jakoś nikt się nie połasił.
Co do montażu to ja mam zamontowaną zamiast antenki GSM - był już fabryczny otwór w dachu.

pozdrawiam

#18 OFFLINE   FPL

FPL
  • 598 postów
  • Dołączył: 23-04-2009

Napisany 04 października 2009 - 12:43

Co Ty w ogole gadasz?
CB w Polsce ma maksymalną wypromieniowaną moc 4W i tyle.
Nie wiem jednak co ma moc radia do ... szumów.


A w którym miejscu ja wiążę moc z szumami?
A w kwestii Twojej wiedzy w tym temacie - którą uznaję i szanuję - zapewne zainteresuje Cię też microwavenews.com - kopalnia wiedzy o niezywkle ciekawym zagadnieniu, jakim jest wpływ rzekomo nieszkodliwych pól EM na organizm.

#19 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 października 2009 - 13:38

A w którym miejscu ja wiążę moc z szumami?
A w kwestii Twojej wiedzy w tym temacie - którą uznaję i szanuję - zapewne zainteresuje Cię też microwavenews.com - kopalnia wiedzy o niezywkle ciekawym zagadnieniu, jakim jest wpływ rzekomo nieszkodliwych pól EM na organizm.


ale czy ktoś Cie zmusza do używania komórek, CB i mikrofalówek w domu?
Chcesz to sie izoluj. Mozesz nawet chodzić w klatce faradaya jak chcesz :D

Co do kradzieży - mam Unidena 510XL - malutkie radyjko idealnie wsuwa się między fotel pasażera a podłokietnik, parkuję w obcych miastach, radio zawsze na wierzchu, tylko antenkę chowam i jakoś nikt się nie połasił.


ja mam zaś takie doświadczenie w kontekście kradzieży.
Zakladam, ze czasem jakies radio czy antena ginie - tak jak i portfel z kieszeni, telewizor z domu, czasem mogą nawet wszytskie meble wraz z rzeczami osobistymi z domu wynieść na tzw "przeprowadzke".

Wracając do CB
Woże je od ponad 3 lat. NIGDY nie wyciągałem/chowałem CB. Na początku odkręcałem antene .. bylo to jednak na tyle upierdliwe, ze przestało mi sie chciec ją przykręcac.
Od prawie 3 lat mam antene na dachu - kiedyś magnes, potem w dziurze, teraz na uchwycie. Antena nie małą - rzuca sie w oczy. CB mega wielkie, w dodatku srebrne i na samym wierzchu

Nawet jak mi po tych trzech latach swisną antene - to i tak wole kupić nową niż przez ten czas codzien ją wyciągać i chowac ... a i tak wystarczy, ze raz pod sklepem jej nie zdejmiesz i mogą Ci ją buchnąc.
Tak więc nie chowam i jeżdze.

Polecam każdemu.
ps. a z opowieści o ginących antenach wynika, ze w 95% przypadków antena gineła, jak ktoś wyszedł z samochodu na kilka minut, bo szedł tylko kupić fajki. Sami ocencie czy warto. Ja mam sprzęt już pare lat.

ps2. mieszkalem długo na Łazarzu oraz Jeżycach w Poznaniu - tamtejsi wiedzą, ze dzielnice nie należą do najbezpieczniejszych. Auto stało pod blokiem.

#20 OFFLINE   FPL

FPL
  • 598 postów
  • Dołączył: 23-04-2009

Napisany 04 października 2009 - 13:41

ale czy ktoś Cie zmusza do używania komórek, CB i mikrofalówek w domu?
Chcesz to sie izoluj. Mozesz nawet chodzić w klatce faradaya jak chcesz :D


No jak tak tylko taką dygresję miałem. Pytałem o moc, żeby ocenić, na ile to może być szkodliwe na podstawie tego, co wiem na ten temat.