Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Wyprzedzanie prawym pasem


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
97 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   Marco21

Marco21
  • 56 postów
  • Dołączył: 08-03-2008
  • Skąd: Krakow

Napisany 22 września 2009 - 19:15

Ostatnio mialem glupia sytuacje z lanosem, mianowicie koleś(dokladnie gosc po 50 ale to nie jest ważne) jedzie lewym pasem pomimo ze na dl 1km jest pusty prawy i co najśmieszniejsze prawy pas jest w lepszym stanie niź lewy(Kraków prosta obok spalonego Giganta w kierunku kleparza), wiec biorę go z prawej a obrażony koleś zajeżdża mi drogę bez kierunkowskazu . Oczywiście hamulec do dechy i klakson. Na początku myślałem ze gość się zagapił. Otwieram okno mówię do niego żeby patrzył w lusterko, a gość się drze ze mi po policje zadzwoni, w ostateczności się pytam czy dzwoni bo jak tak to zjadę na pobocze i poczekam :). Oczywiście sprawdziłem przepisy w kodeksie ruchu drogowego i okazało się ze można wyprzedzać z prawej strony o ile pomiędzy pasami mamy pas zieleni (barierka wlicza sie do pasa zieleni nawet, to tez sprawdziłem).
Co sadzicie o tej sytuacji, i czy się czasem nie mylę co do wyprzedzania prawym pasem? Jak coś mogę zacytować te podpunkty o wyprzedzaniu z prawej strony.

#2 OFFLINE   kolo72

kolo72
  • 149 postów
  • Dołączył: 08-08-2007
  • Skąd: Wojkowice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 22 września 2009 - 19:25

Na drodze wielopasmowej (przynajmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku) przedzielonej pasem zieleni, można wyprzedzać prawą stroną.
[SIGPIC][/SIGPIC]

!! POMÓŻMY KINDZE !!
http://pomoz.eu/


#3 OFFLINE   chrico

chrico
  • 116 postów
  • Dołączył: 21-09-2008
  • Skąd: Oslo

Napisany 22 września 2009 - 19:26

Nie wiem jak to jest w tych przepisach to ujęte ale moim zdaniem jeśli się jeżdzi po mieście to można wyprzedzać prawym,ale jest to nie dopuszczalne np. na autostradzie gdzie tylko lewym się wyprzedza a normalnie to po prawej jedziesz.Ale to tylko moje zdanie bo z przepisów do orzeł nie jestem:) heh aż wstyd się przyznać:)
Ale dużo ludzi ma przyzwyczajenie do jeżdżenia lewym pasem obojętnie czy to autostrada czy dwupasmówka w mieście.I nieważne że on jedzie 100km/h a dopuszczalna jest 130km/h i że lepszy jest prawy.Ale nie wiem dlaczego tak się dzieje.

Marco21 ale jak Ci ktoś zajeżdża droge gdy go usiłujesz wyprzedzić to chyba i tak jego wina bo powinien się upewnić w lusterkach czy może zmienić pas ruchu.Chyba nie?

#4 OFFLINE   bogumil.s

bogumil.s

    made in france

  • 4 238 postów
  • Dołączył: 26-03-2007
  • Skąd: Rzeszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 22 września 2009 - 19:28

no cóż dziadki tak jeżdżą, trzeba na nich zwracać uwagę i tyle oni jeżdżą po staremu

#5 OFFLINE   Lukas-l61

Lukas-l61
  • 330 postów
  • Dołączył: 27-03-2008
  • Skąd: Działdowo

Napisany 22 września 2009 - 19:30

Koleś bata na siebie by ukręcił wzywając policje bo on ma obowiązak jechać prawym pasem .W tej sytuacji jest to blokowanie (i arazem tamowanie lewego pasa)lewego pasa za co moze zarobic jak dobrze pamietam 250 zeta m/karnego

#6 OFFLINE   Roozga

Roozga

    Wujek Dobra Rada

  • 8 617 postów
  • Dołączył: 14-04-2007
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 22 września 2009 - 19:35

taka jazda starszych panów to stara szkoła, jak samochodów było niewiele to się tak jeździło - by to zmienić wymaga tzw zmiany pokoleniowej.

Chociaż czasami aż mnie strzela :D



 


#7 OFFLINE   Marco21

Marco21
  • 56 postów
  • Dołączył: 08-03-2008
  • Skąd: Krakow

Napisany 22 września 2009 - 19:59

Marco21 ale jak Ci ktoś zajeżdża droge gdy go usiłujesz wyprzedzić to chyba i tak jego wina bo powinien się upewnić w lusterkach czy może zmienić pas ruchu.Chyba nie?


to prawda ale nie chcialem skrzywdzić swojej omci :), co prawda lewa lapmpe mam i tak do wymiany(zabrudzona i spłowiala) ale na dziadku nie bede zarabiał. Natomiast ciekawiła mnie wasza opinia.

Dzieki za odpowiedz

powiedzcie mi co zrobić w takie sytuacji:
Jadać na obwodnicy krakowa zobaczyłem zwęrzenie. wiec ustawiam się na prawy pas bo nikogo na dobre 100 na lewym nie ma poniewaz sie konczył.Nagle jakies 3-4 auta za mna wyskakuje koles dostawczakeim wiec dojezdzam do zderzaka gosciowi przede mną. Koleś spycha mnie na prawo, trąbie na niego a on nic. Obrażony próbuje tej samej sztuczki auto przede mną. Oczywiście facet przede mną widzać ta akcje odpowiada tym samym czym ja, czyli klaksonem. Dostawczak robi podejscie nr 2 wiec znowu na niego trabie, dzielily nas 5-6cm wiec mysle sobie puszcze de...... . Koles ujechal 50m na zwerzeniu i sie zatrzymuje, wysiada i leci do mnie. Oczywiscie jak wyskoczyli moi kumple ktorych akutar wiozlem na ASG (wiec odpowiednio ubrani ze sprzetem), to koles zmiekl i mu szybko przeszlo. No ale wiadomo ze teraz byli koledzy ale kiedys moge jechac sam. Pytałem sie znajomego policjanta co robic, powiedzial mi zeby daj na jedynke i ladowac w niego ewentualnie goscia delikatnie pchnac ale tak srednio w to wierze zeby to poszlo bez zadnych konsekwencji. Co zrobilibyście w mojej sytuacji??

#8 OFFLINE   chrico

chrico
  • 116 postów
  • Dołączył: 21-09-2008
  • Skąd: Oslo

Napisany 22 września 2009 - 20:10

woź ze sobą jakąś pałe na takich ludzi :bmw:

#9 OFFLINE   Marco21

Marco21
  • 56 postów
  • Dołączył: 08-03-2008
  • Skąd: Krakow

Napisany 22 września 2009 - 20:15

woź ze sobą jakąś pałe na takich ludzi :bmw:


dobre dobre :) Nie no jeszcze jestem na etapie poznawania zachowań niektórych kierowców bo mam prawko od stycznia i 19 lat. Wydaje mi sie ze powinni tacy ludzie nie dostawac prawka, nie wiem jakies badania psychotechniczne czy coś?

.. ale palka jest do rozważenia :p:P

#10 OFFLINE   mih2

mih2

    olej gubie litrami.......

  • 329 postów
  • Dołączył: 29-06-2009
  • Skąd: POS (Raszków)

Napisany 22 września 2009 - 22:41

Oglądałeś Tokio Drift klucz numer 42 zmienia nastawienie u nadpobudliwych:P

#11 OFFLINE   Sołtys

Sołtys

    streetfighter

  • 894 postów
  • Dołączył: 24-09-2007
  • Skąd: Kostrzyn WLKP
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 24 września 2009 - 10:25

dobre dobre :) Nie no jeszcze jestem na etapie poznawania zachowań niektórych kierowców bo mam prawko od stycznia i 19 lat.


to przede wszystkim uważaj na "dziadków w kapeluszach" i starsze panie bo oni uważają że zawsze mają racje :(
Jak to mój tato powtarzał że dyskutować można z inteligentnymi ludźmi a kretynom trzeba przytaknąć bo i tak do niego nie dotrze, a swoje myśleć :D

Wydaje mi sie ze powinni tacy ludzie nie dostawac prawka, nie wiem jakies badania psychotechniczne czy coś?

ja cały czas jestem za tym żeby wszyscy kierowcy mieli co 5 lat badania psychotechniczne ale jest jeszcze jeden warunek-
- zrobić lekarzą takie kary żeby nie brali w łape (np.zakaz wykonywania badań dla kierowców :D)

.. ale palka jest do rozważenia :p:P


uwierz mi że to na naszych drogach jedno z najlepszych ;)
lub klucz nr 42 :smiech:

#12 OFFLINE   mr_ozi

mr_ozi

    Mr Freeze

  • 73 postów
  • Dołączył: 26-02-2009
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 24 września 2009 - 12:11

Ale dużo ludzi ma przyzwyczajenie do jeżdżenia lewym pasem obojętnie czy to autostrada czy dwupasmówka w mieście.I nieważne że on jedzie 100km/h a dopuszczalna jest 130km/h i że lepszy jest prawy.Ale nie wiem dlaczego tak się dzieje.


Taaa... bo delikwent będzie skręcał w lewo za 23 km i boi się że go nikt nie wpuści na lewy pas. :mad: Więc jedzie lewym 30 kmh/h, a wszyscy go wyprzedzają nie tylko prawym ale i środkowym. Tak miałem dwa dni temu na Górczewskiej w W-wie - baba w 30-letnim VW transporterze (wypełnionym po dach warzywami) wjechała na lewy pas przy Powstańców Śląskich i jechała tak 30 - 40 km/h aż do ul. Księcia Janusza gdzie skręcała w lewo. Dla nieznających Warszawy to tak ze 2,5 km i ze 4-ry skrzyżowania ze światłami. No i od razu robi się ciekawie - czytaj niebezpiecznie - bo wszyscy próbują tę "miła" panią (z wielką brodawką żeby było weselej) ominąć. I ci z lewego pasa, i ci ze środkowego.

Ostatnio kierowcy autobusów lubują się w takiej jeździe, ale im to się szczerze mówiąc nie dziwię, mimo że nie pochwalam.

#13 OFFLINE   otek

otek
  • 17 postów
  • Dołączył: 05-06-2007
  • Skąd: Siechnice

Napisany 24 września 2009 - 13:00

Cześć.
Jak są dwa pasy w jednym kierunku i droga dwujezdniowa, to w terenie zabudowanym można wyprzedzić prawym pasem. Poza terenem zabudowanym muszą być trzy pasy w jednym kierunku (w Polsce chyba tak nie ma :cool:). I widziałem na TVN Turbo w "Uwaga Pirat" jak gość dostał mandat za jazdę lewym pasem.
Pzdr.

#14 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 24 września 2009 - 15:55

w Polsce chyba tak nie ma

to Ty chyba bardzo mało jeździsz po Polsce.. np. A4 przez Śląsk ma po 3 pasy w każdą stronę, podobnie południowa obwodnica Krakowa od DK7 w kierunku Rzeszowa ma 3 pasy w każdą stronę.. nie mówiąc o wawie, gdzie takich dróg jest wiele.

#15 OFFLINE   eliks

eliks
  • 1 563 postów
  • Dołączył: 28-11-2007
  • Skąd: Lidzbark

Napisany 24 września 2009 - 16:17

Na drodze wielopasmowej (przynajmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku) przedzielonej pasem zieleni, można wyprzedzać prawą stroną.

w mieście 2 pasy ruchu, poza przynajmniej 3. Wtedy możesz prawą stronę, tak w skrócie.

I widziałem na TVN Turbo w "Uwaga Pirat" jak gość dostał mandat za jazdę lewym pasem.
Pzdr.

Bo w Polsce mamy ruch prawostronny i trzymamy się możliwie blisko prawej strony. Lewy pas służy tylko do wyprzedzania - zgodnie z literą prawa.

#16 OFFLINE   Eddek

Eddek

    Superupierdliwiec

  • 110 postów
  • Dołączył: 25-01-2009
  • Skąd: Zielona Góra

Napisany 25 września 2009 - 09:25

klucz numer 42 zmienia nastawienie u nadpobudliwych:P

Ja mam PRL-made lyzke do opon z czasow jak moj ojciec jezdzil Starami i Jelczami ;) Tak dla komfortu psychicznego.

Problem dziadkow na lewym pasie dotyczy chyba glownie duzych miast, u mnie w wiosce na ogol tego problemu nie mam, raz kiedys sie zdarzy jakis zawalidroga na lewym pasie, ale to sa pojedyncze przypadki. Sam tez czesto latam lewym pasem (bo jakos sie tak sklada, ze gdzie bym nei jechal, to zawsze musze skrecac w lewo :p), ale nikt na mnie nie czeka nigdy, no chyba ze jakis Golf chce po miescie leciec za 500zl/10pkt, to wtedy zostaje mu wyprzedzanie prawym ;)

#17 OFFLINE   snake

snake
  • 49 postów
  • Dołączył: 09-07-2009

Napisany 17 listopada 2009 - 20:20

A ja przyznaję się szczerze że jak mam miejsce to wyprzedzam. Obojętnie którym pasem, dla mnie liczy się dynamika jazdy samochodem i czas przejazdu. Nie pojadę prawym pasem 50km/h tylko dlatego że na lewym ktoś się wlecze. Policja i tak ma inne rzeczy do roboty (czytaj stanie w krzakach albo za wiatami przystankowymi). A jak mnie ktoś klepnie to sobie remont zrobię. Sobotni wjazd na mój tylni zderzak policzyli mi za prawie 1600zł.

#18 OFFLINE   baron_kr

baron_kr
  • 976 postów
  • Dołączył: 12-07-2007
  • Skąd: NowaSól/Oborniki
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 17 listopada 2009 - 20:29

Ale dużo ludzi ma przyzwyczajenie do jeżdżenia lewym pasem obojętnie czy to autostrada czy dwupasmówka


tak a przepis co mowi ??? jezdzimy zawsze prawym pasem jakby ktos nie wiedział chyba ze prawy jest zajęty ....

#19 OFFLINE   dlotiv

dlotiv

    Wujek Samo Zło

  • 862 postów
  • Dołączył: 10-02-2007
  • Skąd: Zwierzyniec/Northampton
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 17 listopada 2009 - 20:51

tak a przepis co mowi ??? jezdzimy zawsze prawym pasem jakby ktos nie wiedział chyba ze prawy jest zajęty ....


To przejedź się prawym pasem od Olszyny w stronę Wrocka....
Powodzenia... ja w ten sposów rozwaliłem sobie czujnik samopoziomowania....

Przepis przepisem, tego nie neguję. Ale trochę rozsądku i zdrowego myślenia nie zaszkodzi.

#20 OFFLINE   Beny

Beny

    x30ben

  • 4 042 postów
  • Dołączył: 28-12-2006
  • Skąd: Malbork - GMB
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 17 listopada 2009 - 20:58

Lewy pas służy tylko do wyprzedzania

jeżeli wiesz, że na następnym skrzyżowaniu skręcasz w lewo to odrazu zajmujesz lewy pas...
Dodany obrazek

ZWYKŁY KLUBOWICZ