Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Zachowanie na skrzyzowaniu o ruchu okrężnym ( Rondo)


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
56 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   Kesiaczek

Kesiaczek
  • 567 postów
  • Dołączył: 21-10-2008
  • Skąd: Szczytno/Kielce

Napisany 19 września 2009 - 13:11

Wielu z nas nie umie sie zachowac na takim skrzyżowaniu.....
Nie wiem jak Wy, ale ja kilka razy miałam stresujące sytuacje na takich skrzyzowaniach. Jak wiadomo w Kielcach jest ich sporo.

Wjeżdzasz na rondo, nie przekraczasz osi ronda, więc jedziesz zewnętrzym pasem, masz wlączony kierunek bo na następnym zjeżdzie skrecasz a tu nagle jakis baran z wewnętrzego pasa smiga ci w ten zjazd przed samą twoja maska.....jakby nie mógł wczesniej zmienic sobie pasa a co tam....

Co wy sadzicie o zachowniu kierowców na takich skrzyzowaniach?

#2 OFFLINE   Kiciek

Kiciek
  • 237 postów
  • Dołączył: 15-05-2009
  • Skąd: Kielce
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 19 września 2009 - 13:24

Najzabawniej jest, gdy gośc jedzie po rondzie i przez całą drogę np. do 4 czy 5 zjazdu ma włączony lewy kierunkowskaz.

#3 OFFLINE   fnd

fnd
  • 1 167 postów
  • Dołączył: 19-02-2009
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 19 września 2009 - 13:57

Najzabawniej jest, gdy gośc jedzie po rondzie i przez całą drogę np. do 4 czy 5 zjazdu ma włączony lewy kierunkowskaz.


Z tego co zauważyłem to tak uczą teraz na kursach. Wszystkie elki migają. :p

#4 OFFLINE   bbart79

bbart79
  • 22 postów
  • Dołączył: 26-06-2008
  • Skąd: Bury St Edmunds

Napisany 19 września 2009 - 14:06

Każdemu przydałoby się przez jakiś czas pojeździć po UK. Od razu inaczej by jeździli po rondach, bo jak wiadomo w UK jest tyle rond co w polsce skrzyżowań.
Jeszcze Calibra C20XE ale wkrótce będzie Omega :-)

#5 OFFLINE   Przybek

Przybek

    Diesel Power :P

  • 5 740 postów
  • Dołączył: 08-11-2008
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 19 września 2009 - 14:46

Z tego co zauważyłem to tak uczą teraz na kursach. Wszystkie elki migają. :p


No bo jak pan instruktor sie patrzy na kolana kursantki a nie na to co ona robi to tak jest.
A teraz na powaznie. Kursantowi mowi sie: ruszasz kierownica wlacz kierunek, ale zapominaja powiedziec ze nie zawsze (rondo).
Probujesz wjechac na rondo, widzisz ze pojazd na rondzie mruga w prawo i myslisz ze bedzie zjezdzal, a tu lipa, bo koles chce zjechac nastepnym zjazdem dopiero. Wyjezdzasz, BUM, a teraz wytlumacz mu ze blednie sygnalizowal manewr...
Mieszkam blisko Ronda Lotnikow w Lodzi (2 pasy ruchu). Zanim zmienili oznakowanie poziome na uklad tzw. rozety lewoskretnej, to w ciagu tygodnia bylo conajmniej 8-12 kolizji przy zjezdzie w ulice Pabianicka w strone Alei Jana Pawla II. Po zmianie oznakowania liczba kolizji znacznie spadla, chociaz nie ma to bezposredniego zwiazku z uzywaniem badz nie kierunkowskazow.
Prawda jest taka ze conajmniej 50% kierowcow nie ma pojecia jak i kiedy sygnalizowac manewry na rondzie.

#6 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 19 września 2009 - 20:12

przybek83:
nie masz prawa wjechać na rondo gdy jedzie nim inny pojazd. Nawet jeśli rondo ma 3 pasy a on jedzie wewnętrznym. W praktyce mało kto tego przestrzega, ale trzeba pamiętać, że wjeżdżając na rondo należy ustąpić tym, którzy na nim już są i być przygotowanym na ich manewry zmiany pasa ruchu.

#7 OFFLINE   Przybek

Przybek

    Diesel Power :P

  • 5 740 postów
  • Dołączył: 08-11-2008
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 19 września 2009 - 20:35

nie masz prawa wjechać na rondo gdy jedzie nim inny pojazd


Nie znam az super dokladnie kodeksu drogowego wiec prosze o podstawe prawna (numer art. KD).

wjeżdżając na rondo należy ustąpić tym, którzy na nim już są


Nie zgodze sie tu. Sa 2 typy rond - pierwszenstwo na rondzie i pierwszenstwo na wjezdzie (chyba 3 sa takie w calej Polsce), zalezy od oznakowania.

być przygotowanym na ich manewry zmiany pasa ruchu


Jak kierowcy uzywaja kierunkow jak chca to co? Mam sobie szklana kule postawic na desce czy jezdzic z wrozka?

#8 OFFLINE   Kesiaczek

Kesiaczek
  • 567 postów
  • Dołączył: 21-10-2008
  • Skąd: Szczytno/Kielce

Napisany 19 września 2009 - 20:48

Nie zgodze sie tu. Sa 2 typy rond - pierwszenstwo na rondzie i pierwszenstwo na wjezdzie (chyba 3 sa takie w calej Polsce), zalezy od oznakowania.


U nas w Kielcach jest takie jedno, gdzie wjeżdzajacy ma pierwszeństwo.


Jak kierowcy uzywaja kierunkow jak chca to co? Mam sobie szklana kule postawic na desce czy jezdzic z wrozka?


Ja bym stawiała na szklana kule:D:D

Robiłam prawko w zeszłym roku i instruktor mnie uczył ze kierunek włanczam dopiero przy zjeżdzie. Przy wjeżdzie nie uzywa sie kierunku bo nie da sie jechac w druga strone niestety, chyba ze pod prąd:D

#9 OFFLINE   borewicz8719

borewicz8719

    ZIELONA KLATWA

  • 147 postów
  • Dołączył: 26-07-2008
  • Skąd: RKL

Napisany 19 września 2009 - 21:35

Ja bym stawiała na szklana kule

Robiłam prawko w zeszłym roku i instruktor mnie uczył ze kierunek włanczam dopiero przy zjeżdzie. Przy wjeżdzie nie uzywa sie kierunku bo nie da sie jechac w druga strone niestety, chyba ze pod prąd
Kobieta Kesiaczek jest teraz aktywny Raportuj zły post


no i ja tez stawiam na kule:cool: nie ma innej mozliwosci:p ale i sie zdarzylo ze wdzialem taka sytulacje ze kolesie jechali pod prad:confused:. a co do kierunku jeden z drugim wlacza kierunek przy wjezdzie na rondo zapomina wylaczy mija 1i2 wyjazd i dopiero na 3 zjezdza i tym samym wprowadza innych w blad i dlatego tworza sie duze korki to gdzie tu logika to po to sa ronda zeby byla plynosc ruch

#10 OFFLINE   shamrock

shamrock
  • 37 postów
  • Dołączył: 23-06-2008
  • Skąd: Nowa Ruda

Napisany 19 września 2009 - 21:37

A ja byłem świadkiem jak "dziadzia" swoim daewoo tico pod prąd się wbił i jeszcze jaki zdziwiony że trąbią na niego. Na szczęście to nie duże rondo i nic wielkiego z tego nie wynikło. Prawko pwenie robił z 50 lat temu kiedy 3 auta na dzień przejeżdżały a teraz rondo zbudowali i zonk :) Spotkałem sie także z sytuacją kiedy kierowca który chce skręcić w lewo dojeżdżając do ronda wrzuca lewy kierunek i przejężdża na nim całe rondo a dopiero przy zjeździe wrzuca prawy kierunek. Jak widać technik jazdy po rondzie jest niemało :)

#11 OFFLINE   powazny

powazny

    jedyny poważny

  • 366 postów
  • Dołączył: 30-12-2008
  • Skąd: Głogów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 20 września 2009 - 06:32

Spotkałem sie także z sytuacją kiedy kierowca który chce skręcić w lewo dojeżdżając do ronda wrzuca lewy kierunek i przejężdża na nim całe rondo a dopiero przy zjeździe wrzuca prawy kierunek.


w moim odczuciu takie zachowanie jest totalnie niepoprawne.

jak sama nazwa wskazuje: skrzyżowanie u ruchu jednokierunkowym. dodajmy, że jedyną możliwością zjazdu z takiego skrzyżowania jest zjazd w prawo.
wjeżdżając na takie skrzyżowanie jedziemy cały czas prosto! nieważne, że po węższym lub szerszym łuku. jedziemy prosto i choćbyśmy nie wiadomo jak bardzo chcieli, nie mamy możliwości skrętu w lewo na tym skrzyżowaniu. chyba, że pojedziemy pod prąd.

jak dla mnie wszelkie dyskusje na ten temat biorą się z braku odpowiedniej wykładni tego przepisu. instruktorzy interpretują po swojemu, a potem robi się zamieszanie.

potkałem sie także z sytuacją kiedy kierowca który chce skręcić w lewo dojeżdżając do ronda wrzuca lewy kierunek i przejężdża na nim całe rondo


a odnosząc się do tej sytuacji - co, jeżeli wjeżdżam na rondo nie tym samym wjazdem, co ten kierowca, tylko załóżmy następnym lub jeszcze dalej? skąd mogę wiedzieć, kiedy on ma zamiar "skręcić w lewo" na tym rondzie?
jeżeli widzę kogoś z lewym kierunkiem na rondzie (zazwyczaj jadącego wewnętrznym pasem), to automatycznie zwiększa mi się czujność, bo nie wiem, czego się mogę spodziewać...

#12 OFFLINE   shamrock

shamrock
  • 37 postów
  • Dołączył: 23-06-2008
  • Skąd: Nowa Ruda

Napisany 21 września 2009 - 00:10

automatycznie zwiększa mi się czujność, bo nie wiem, czego się mogę spodziewać...


Ja na takich też biorę dużą poprawkę i staram się nie jechać w bezpośredniej bliskości bo nie wiadomo co taki jeszcze wymyśli.

#13 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 21 września 2009 - 01:29

Nie znam az super dokladnie kodeksu drogowego wiec prosze o podstawe prawna (numer art. KD).

Nie zgodze sie tu. Sa 2 typy rond - pierwszenstwo na rondzie i pierwszenstwo na wjezdzie (chyba 3 sa takie w calej Polsce), zalezy od oznakowania.

Jak kierowcy uzywaja kierunkow jak chca to co? Mam sobie szklana kule postawic na desce czy jezdzic z wrozka?


ad1 tu nie trzeba znać kodeksu na wyrywki i nr artykułów. Jeśli masz znak 'ustąp pierwszeństwa' to musisz ustąpić i tyle. Jeśli tego nie wiesz to dla własnego bezpieczeństwa schowaj prawo jazdy głęboko w szafie ;-)

ad2. oczywiście że są 2 rodzaje rond, ale ten drugi rodzaj w Polsce praktycznie nie występuje

ad3. Masz pretensję do kogoś za to że prawidłowo używa kierunkowskazu? Nie musisz wozić szklanej kuli, wystarczy... ustąpić pierwszeństwa pojazdowi będącemu na rondzie

#14 OFFLINE   mih2

mih2

    olej gubie litrami.......

  • 329 postów
  • Dołączył: 29-06-2009
  • Skąd: POS (Raszków)

Napisany 21 września 2009 - 04:21

Na egzaminie na prawo jazdy na kat A ci co nie wbijali lewego kierunkowskazu oblewali.... niby jakaś nowelizacja weszła w 2007 roku co tak każe. Na samochód zacząłem kurs 2 lata wcześniej i już tego nie było. Poprawnie według egzaminatora to skręt w lewo na rondzie bądź zawracanie to przy dojeżdżaniu na wjazd na rondo lewy migacz przez całe rondo z lewym i przed zjazdem prawy.

#15 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 21 września 2009 - 05:21

Na egzaminie na prawo jazdy na kat A ci co nie wbijali lewego kierunkowskazu oblewali.... niby jakaś nowelizacja weszła w 2007 roku co tak każe. Na samochód zacząłem kurs 2 lata wcześniej i już tego nie było. Poprawnie według egzaminatora to skręt w lewo na rondzie bądź zawracanie to przy dojeżdżaniu na wjazd na rondo lewy migacz przez całe rondo z lewym i przed zjazdem prawy.


i tak powinno być, przed dojazdem do skrzyżowania należy zasygnalizować w którym kierunku chcemy jechać...

#16 OFFLINE   irzyk

irzyk

    Jestem Kubuś

  • 1 060 postów
  • Dołączył: 02-09-2008
  • Skąd: Łódź
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 21 września 2009 - 10:11

Na egzaminie na prawo jazdy na kat A ci co nie wbijali lewego kierunkowskazu oblewali.... niby jakaś nowelizacja weszła w 2007 roku co tak każe. Na samochód zacząłem kurs 2 lata wcześniej i już tego nie było. Poprawnie według egzaminatora to skręt w lewo na rondzie bądź zawracanie to przy dojeżdżaniu na wjazd na rondo lewy migacz przez całe rondo z lewym i przed zjazdem prawy.


Ja zrobiłem prawko rok temu i tak właśnie należało się zachowywać (choć nie pochwalam tego i nie robię tak jeżdżąc teraz). Instruktor, który mnie uczył sam powiedział, że to bzdura (kiedyś było to po prostu rondo a teraz jest to skrzyżowanie z ruchem okrężnym).

#17 OFFLINE   Przybek

Przybek

    Diesel Power :P

  • 5 740 postów
  • Dołączył: 08-11-2008
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 21 września 2009 - 10:21

nie masz prawa wjechać na rondo gdy jedzie nim inny pojazd

ad1 tu nie trzeba znać kodeksu na wyrywki i nr artykułów. Jeśli masz znak 'ustąp pierwszeństwa' to musisz ustąpić i tyle.


Nadal nie podales argumentu dlaczego. A co w sytuacji jak pojazd znajdujacy sie na rondzie jest za wjazdem, na ktorym ja oczekuje na mozliwosc wjazdu na rondo? Wedlug Ciebie powiniem czekac az tamtem pojazd kompletnie opusci rondo - tak wynika z Twojej wypowiedzi.

Jeśli tego nie wiesz to dla własnego bezpieczeństwa schowaj prawo jazdy głęboko w szafie

Zbedny komentarz ktory niczego nie wnosi do tematu.

Jak kierowcy uzywaja kierunkow jak chca to co?

Masz pretensję do kogoś za to że prawidłowo używa kierunkowskazu?

Tutaj to juz kompletnie zglupialem.

Mala prosba. Jak odpisujecie na czyjes posty, to czytajcie ze zrozumieniem a nie piszcie pod wplywem emocji, bo pozniej takie kwiatki wychodza jak wyzej.

#18 OFFLINE   Diablopol

Diablopol
  • 320 postów
  • Dołączył: 29-05-2009
  • Skąd: Gdańsk Maćkowy

Napisany 21 września 2009 - 10:36

Lewo Lewo i Lewo...

A jak wjeżdżacie na rondo... i wiadomo, że chcecie skręcić na pierwszym zjeździe w prawo (ale na rondzie jeszcze nie jesteście) - Włączacie kierunek w prawo wjeżdżając na rondo do momentu zjechania, czy kierunek włączacie w momencie bycia na rondzie?

A kierunek w lewo... osobiście uważam, że jeśli włącza się go w odpowiednim momencie to pomaga...
Jeśli jedziemy - i planujemy zjechać na 3 zjeździe... to przez 2 pierwsze zjazdy kierunek w prawo (wtedy ktoś, kto chce wjechać, widzi, że zamierzamy jechać dalej rądem...) - po przejechaniu 2 zjazdu, włączamy kierunek w prawo... i wtedy ktoś, kto chce wjechać 3 wjazdem na rondo, widzi, że my zjeżdżamy, więc śmiało może jechać.

Oczywiście, wszystko było by pięknie jeśli każdy używał by w taki własnie sposób kierunków... Wystarczy ciut za długo mieć włączony kierunek w lewo... (na przykład ktoś w ostatnim momencie włączy w prawo, bo "obudzi się", że chcę skręcić i pozamiatane.)
Ale co my tu o wyczuciu czasu...

Przecież na rondzie trzeba patrzeć w prawo, przed siebie, i w dodatku jeszcze trzymać skręconą kierownicę... Dla wielu nie jest to takie CHOP.
Jeśli ludzie, skręcający z normalnej drogi... nie zdążają czy zapominają o włączaniu kierunków, to gdzie oni pomyślą o kierunku na rondzie... ...

Przepis:
Ograniczone zaufanie w 100% do każdego, chyba że jest to znajomy i wiemy co i jak zrobi, to ok...
Tak to już jest i chyba lepiej nie będzie... POLSKA !!

POZDRO !

#19 OFFLINE   mrogal

mrogal

    ex PREZES SyBy

  • 1 419 postów
  • Dołączył: 31-03-2009
  • Skąd: Pasłęk
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 21 września 2009 - 10:44

jak sama nazwa wskazuje: skrzyżowanie u ruchu jednokierunkowym. dodajmy, że jedyną możliwością zjazdu z takiego skrzyżowania jest zjazd w prawo.
wjeżdżając na takie skrzyżowanie jedziemy cały czas prosto! nieważne, że po węższym lub szerszym łuku. jedziemy prosto i choćbyśmy nie wiadomo jak bardzo chcieli, nie mamy możliwości skrętu w lewo na tym skrzyżowaniu. chyba, że pojedziemy pod prąd.

jak dla mnie wszelkie dyskusje na ten temat biorą się z braku odpowiedniej wykładni tego przepisu. instruktorzy interpretują po swojemu, a potem robi się zamieszanie.

.


dobrze prawi
dla zainteresowanych http://www.gazetalub...WNICA/367905407

#20 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 21 września 2009 - 10:58

przybek83
napisałeś że ktoś włączył na rondzie prawy kierunkowskaz, a Ty masz do niego pretensję że nie skręcił tylko zmienił pas ruchu na bardziej zewnętrzny. Ma do tego prawo, a Ty próbując wjechać na rondo masz obowiązek mu ustąpić. Gdybyś wyjechał na rondo to w razie kolizji byłaby ewidentnie Twoja wina. Nie piszę tego by Ci ubliżyć czy się wymądrzać, lecz po to, żebyś nie popełnił głupiego błędu. W Szczecinie jest wiele rond o dużej średnicy, z sześcioma a nawet ośmioma wlotami (np. plac Grunwaldzki) i normalne jest, że się używa kierunkowskazów po to, by zasygnalizować zmianę pasa ruchu. I to zarówno prawego jak i lewego - na rondach się również wyprzedza

edit:
W Szczecinie samochody nauki jazdy i egzaminacyjne nie włączają lewego kierunku ani przed rondem, ani podczas jazdy po nim. Więc może to jakaś lokalna interpretacja przepisów stosowana w danym WORD-zie, do której muszę się dostosować eLki