Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Droga z pierwszeństwem przejazdu


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
44 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 19 września 2009 - 08:31

Czy w przypadku jak na zdjęciu poniżej:
1. kierujący wrzuca prawy kierunkowskaz?
Dodany obrazek

2. A tutaj wrzuca czy nie?
Dodany obrazek

3. Który kierujący powinien wrzucić kierunkowskaz, i który powinien to być? Prawy czy lewy?
Dodany obrazek

Uzasadnij dlaczego tak, a nie inaczej



#2 OFFLINE   rafi195

rafi195

    tylko 2.5TD :)

  • 1 802 postów
  • Dołączył: 09-07-2009
  • Skąd: Chrzanów/Krzeszowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 19 września 2009 - 08:35

teraz ponoć uczą że w pierwszym wypadku nie wrzuca się kierunku.. nie zmienia się kierunku jazdy. tak coś słyszałem.

#3 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 19 września 2009 - 08:38

w pierwszym wypadku nie wrzuca się kierunku

tylko w pierwszym? a co z 2 i 3?

#4 OFFLINE   powazny

powazny

    jedyny poważny

  • 366 postów
  • Dołączył: 30-12-2008
  • Skąd: Głogów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 19 września 2009 - 08:39

jak dla mnie, to w pierwszych dwóch przypadkach nie wrzucamy kierunku, bo tak jak kolega wyżej napisał nie ma zmiany kierunku jazdy.

na 3 autko B nie wrzuca kierunku. a A.. hmm... ciężko mi powiedzieć. droga z pierwszeństem tylko delikatnie odbija w lewo, więc pewnie też bym nie wrzucił.

#5 OFFLINE   Beny

Beny

    x30ben

  • 4 042 postów
  • Dołączył: 28-12-2006
  • Skąd: Malbork - GMB
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 19 września 2009 - 08:42

Na 1 i 2 nie wrzuca kierunku... Na 3 pojazd "A" tak..
Dodany obrazek

ZWYKŁY KLUBOWICZ

#6 OFFLINE   rafi195

rafi195

    tylko 2.5TD :)

  • 1 802 postów
  • Dołączył: 09-07-2009
  • Skąd: Chrzanów/Krzeszowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 19 września 2009 - 08:45

no w drugim też nie wrzucał bym prawego bo mógłbym zmylić tego co by chciał wyjechać z prawej strony i wtedy dzwon...
a co do trzeciego to też nie trza wrzucać bo nie ma obowiązku jesteśmy na drodze z pierwszeństwem

#7 OFFLINE   Beny

Beny

    x30ben

  • 4 042 postów
  • Dołączył: 28-12-2006
  • Skąd: Malbork - GMB
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 19 września 2009 - 08:47

no w drugim też nie wrzucał bym prawego bo mógłbym zmylić tego co by chciał wyjechać z prawej strony i wtedy dzwon...
a co do trzeciego to też nie trza wrzucać bo nie ma obowiązku jesteśmy na drodze z pierwszeństwem

wrzucając lewy kierunek w przypadku gdy ktoś chce wyjechać z podpożądkowanej w tym wypadku po naszej prawej stronie (jadąc pojazdem A) poinformujesz go, że będziesz sie poruszał główną i w tym momencie bedzie mogł skręcić w prawo... ;) ja zawsze wrzucam... :wink:
Dodany obrazek

ZWYKŁY KLUBOWICZ

#8 OFFLINE   chomiczek

chomiczek

    Administrator

  • 15 postów
  • Dołączył: 22-06-2015
  • Skąd: Wadowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 19 września 2009 - 08:50

Na 1 i 2 nie wrzuca kierunku... Na 3 pojazd "A" tak..

dokładnie tak.. to są prawidłowo sygnalizowane manewry..
w przypadku 1 i 2 nie zmienia się tor jazdy.. natomiast w przypadku 3 tak i nie ma tutaj znaczenia, że jedziemy drogą główną.. wyobraźmy sobie teraz sytuację, np. na podstawie rys. 1:

samochód czerwony chce jechać w lewo, z przeciwka stoi i samochód i chce jechać prosto.. jeżeli kierowca z czerwonego nie wrzuci lewego kierunku (bo wg. niego jedzie główną drogą) może dojść do wypadku..

Druga sytuacja jeżeli czerwony jechałby tak jak na 1 (czyli prosto) i ze swojej prawej miałby samochód, który chciałby jechać w swoje prawo, a pojazd czerwony miałby prawy kierunkowskaz kierowca z prawej mógłby myśleć, że czerwony będzie skręcał w prawo..

Wydaje się proste i logiczne, ale niestety wielu kierowców źle sygnalizuje zmianę kierunku jazdy w takich przypadkach..

Ja zawsze stosuje zasadę, która wg KRD jest prawidłowa.. kierunkowskazem sygnalizuje TYLKO zmianę kierunku jazdy i znaki informujące o przebiegu drogi z pierwszeństwem nie mają tu znaczenia.

#9 OFFLINE   Przybek

Przybek

    Diesel Power :P

  • 5 740 postów
  • Dołączył: 08-11-2008
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 19 września 2009 - 09:41

kierunkowskazem sygnalizuje TYLKO zmianę kierunku jazdy i znaki informujące o przebiegu drogi z pierwszeństwem nie mają tu znaczenia


Ale niestety w naszym pieknym kraju nie kazdy o tym wie.
Co do obrazkow to moja odpowiedz jest taka jak u Benuś

#10 OFFLINE   eliks

eliks
  • 1 563 postów
  • Dołączył: 28-11-2007
  • Skąd: Lidzbark

Napisany 19 września 2009 - 15:23

To może ja sie wypowiem jako że uczę takich rzeczy.

Tak jak koledzy powiedzieli, w przypadku 1 i 2 nie wrzucamy kierunkowskazów. W przypadku nr 3 pojazd A wrzuca lewy kierunkowskaz a B może ale nie musi. Ja uczę żeby dawać bo egzaminator potrafi się przyczepic że była zmiana kierunku jazdy.

#11 OFFLINE   DaVePGN

DaVePGN

    Drift King

  • 4 228 postów
  • Dołączył: 17-02-2009
  • Skąd: PGN
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 19 września 2009 - 17:08

1. Ja bym nie wrzucil kierunku - jade prosto przez skrzyzowanie, wiec kierunek jest zbedny wg mnie
2. Tutaj wrzucilbym kierunek w prawo - bo prosto, tzn "w lewo", jest droga glowna, a ja z niej zjezdzam.
3. A i B nie musza wrzucac kierunkow wg mnie - jada glowna droga, wiec ich kierunki nie obowiazuja. B zreszta nie ma mozliwosci w prawo skrecac z glownej, takze on absolutnie jest zwolniony z kierunku, co do A, to jedynie z wlasnej woli moze dac kierunek w lewo, by powiadomic ewentualne auta czekajace na wjechanie na glowna.

#12 OFFLINE   powazny

powazny

    jedyny poważny

  • 366 postów
  • Dołączył: 30-12-2008
  • Skąd: Głogów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 19 września 2009 - 17:11

2. Tutaj wrzucilbym kierunek w prawo - bo prosto, tzn "w lewo", jest droga glowna, a ja z niej zjezdzam


dejw, a wyobraź sobie, że to ja jadę tym pojazdem A.
A Ty chcesz wyjechać z prawej strony na drogę główną.
Ja zjeżdżam - tak, jak napisałeś - z prawym kierunkowskazem.
Dla Ciebie to sygnał, że będę skręcał w prawo, czyli tam, skąd Ty wyjeżdżasz.
Ruszasz.
A ja robię psikusa i jadę prosto.

Dalej uważasz, że to dobry pomysł?:)

#13 OFFLINE   DaVePGN

DaVePGN

    Drift King

  • 4 228 postów
  • Dołączył: 17-02-2009
  • Skąd: PGN
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 19 września 2009 - 17:17

Ja zjeżdżam - tak, jak napisałeś - z prawym kierunkowskazem.
Dla Ciebie to sygnał, że będę skręcał w prawo, czyli tam, skąd Ty wyjeżdżasz.
Ruszasz.
A ja robię psikusa i jadę prosto.

Dla mnie to sygnal, ze zjezdza z glownej, a ze wiem ze ma dwie opcje, to czekam dopoki rzeczywiscie nie przejedzie... poza tym, jakby mial skrecic w prawo, a nie prosto jechac, to by mocniej wyhamowywal. Do kolizji z mojej winy by nie doszlo.

#14 OFFLINE   powazny

powazny

    jedyny poważny

  • 366 postów
  • Dołączył: 30-12-2008
  • Skąd: Głogów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 19 września 2009 - 17:19

Dla mnie to sygnal, ze zjezdza z glownej


a dla mnie sygnałem że na głównej zostaje byłby włączony kierunek w lewo, a spowodowany by był zmianą kierunku jazdy :)
i tak stoi w KRD, na co ja już nie poradzę :)

#15 OFFLINE   DaVePGN

DaVePGN

    Drift King

  • 4 228 postów
  • Dołączył: 17-02-2009
  • Skąd: PGN
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 19 września 2009 - 17:30

i tak stoi w KRD

Niewielu kierowców wie, co tam jest napisane i sie do tego stosuje, chociaz powinni - wychodzi na to, ze ja tez blednie sygnalizuje :) no ale coz... wg mnie tak by wiekszosc zrobila, wiec i mniejsze ryzyko kolizji. Na drodze trzeba umiec przewidywac rozne sytuacje i ja kolizji bym w tej sytuacji uniknal.

#16 OFFLINE   eliks

eliks
  • 1 563 postów
  • Dołączył: 28-11-2007
  • Skąd: Lidzbark

Napisany 19 września 2009 - 18:18

3. A i B nie musza wrzucac kierunkow wg mnie - jada glowna droga, wiec ich kierunki nie obowiazuja.

dave - no wiesz, wszystko z głową. Najgorszy zamęt robią kierowcy którzy własnie jak są na głównej to myślą że ich przepisy nie obowiązują.

http://www.fototube....tures/znaki.bmp

Tutaj skręcając w lewo dużo osób nie włącza kierunku, to bardzo irytujące jest... Reszta wygląda tak jak pisze powazny.

#17 OFFLINE   rafi195

rafi195

    tylko 2.5TD :)

  • 1 802 postów
  • Dołączył: 09-07-2009
  • Skąd: Chrzanów/Krzeszowice
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 19 września 2009 - 18:45

dave - no wiesz, wszystko z głową. Najgorszy zamęt robią kierowcy którzy własnie jak są na głównej to myślą że ich przepisy nie obowiązują.

http://www.fototube....tures/znaki.bmp

Tutaj skręcając w lewo dużo osób nie włącza kierunku, to bardzo irytujące jest... Reszta wygląda tak jak pisze powazny.



tutaj tylko bym dał prawy jak bym opuszczał drogę z pierwszeństwem. a to dla tego żeby z podporządkowanej mógł wyjechać wcześniej jak zasygnalizuje.
A jeszcze jedno dla tych co by włączali kierunek na takich krzyżówkach w lewo ile jest takich samych skrzyżowań w mniejszych miejscowościach i nieoznakowanych i wszyscy je traktują jako ostry zakręt i tyle i nie dają kierunku. inaczej to musiał bym mrugać prawie co drugie skrzyżowanie(zakręt)

#18 OFFLINE   powazny

powazny

    jedyny poważny

  • 366 postów
  • Dołączył: 30-12-2008
  • Skąd: Głogów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 19 września 2009 - 18:47

tutaj tylko bym dał prawy jak bym opuszczał drogę z pierwszeństwem. a to dla tego żeby z podporządkowanej mógł wyjechać wcześniej jak zasygnalizuje.


gdyby każdy kierowca sygnalizował skręt w lewo kierunkowskazem, to wtedy byłoby logiczne, że nie włączając kierunku jedziesz prosto, a co za tym idzie nie musiałbym migać prawym.

#19 OFFLINE   kocyk

kocyk

    watching you

  • 9 202 postów
  • Dołączył: 01-03-2009
  • Skąd: SZ (Zabrze)
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 19 września 2009 - 19:06

tutaj tylko bym dał prawy jak bym opuszczał drogę z pierwszeństwem. a to dla tego żeby z podporządkowanej mógł wyjechać wcześniej jak zasygnalizuje.
A jeszcze jedno dla tych co by włączali kierunek na takich krzyżówkach w lewo ile jest takich samych skrzyżowań w mniejszych miejscowościach i nieoznakowanych i wszyscy je traktują jako ostry zakręt i tyle i nie dają kierunku. inaczej to musiał bym mrugać prawie co drugie skrzyżowanie(zakręt)


niema to jak komplikowanie rzeczy nieskomplikowanych:)
poważny dobrze prawi

   post-6508-0-52963300-1485200684.jpgUrbino 18
 

Powszechnie wiadomo że coś jest niemożliwe do zrobienia, aż przyjdzie ktoś kto nie wie że to jest niemożliwe i to zrobi
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz. :p


#20 OFFLINE   DaVePGN

DaVePGN

    Drift King

  • 4 228 postów
  • Dołączył: 17-02-2009
  • Skąd: PGN
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 19 września 2009 - 19:25

dave - no wiesz, wszystko z głową.

To też dodałem później ;)

co do A, to jedynie z wlasnej woli moze dac kierunek w lewo, by powiadomic ewentualne auta czekajace na wjechanie na glowna.

http://www.fototube.pl/pictures/znaki.bmp

Tutaj skręcając w lewo dużo osób nie włącza kierunku, to bardzo irytujące jest... Reszta wygląda tak jak pisze powazny.

To zależy jak droga idzie, jeśli zakręt 90' i mam możliwość wyboru jeszcze innego kierunku, to of kors, włączam kierunek w lewo. Jeśli lekko tylko idzie w lewo, to traktuję to tak jakby to była prosta i dałbym tylko kierunek, gdybym zjeżdżał w tę podporządkowaną.
Mnie z kolei irytuje takie coś
Skrzyżowanie takie jak tutaj
Dodany obrazek Dodany obrazeki tutajDodany obrazek Dodany obrazek a ludzie dają kierunki w prawo - pytam się po co? Dla sportu? Przecież to jest jedyna możliwość jazdy - więc kierunki zbędne i ja nigdy tam ich nie używam.