Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Jaki olej 2,5 td


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
64 odpowiedzi na ten temat

#21 OFFLINE   kogut

kogut

    240PS 550NM -> STRAIGHT 6

  • 889 postów
  • Dołączył: 19-05-2007
  • Skąd: Wrocław
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 28 czerwca 2009 - 12:26

w nowszych 2.5TD od 97 czy 99 wymiana co 10tys. Lej 10W-40 GM co 10tys i będziesz miał spokój.

#22 OFFLINE   lukasbor

lukasbor

    Vel Satis 3.5 V6 '05

  • 107 postów
  • Dołączył: 14-06-2007
  • Skąd: Białystok

Napisany 29 czerwca 2009 - 15:44

Pewnie, ze wedlug producenta olej powinno sie wymieniac co 7-8kkm. Ten typ tak ma! Ja zalewam do swojego valvoline 10w40 (diesel/lub zwykly-podobno to i tak to samo, roznica w cenie tylko) i nie narzekam, a motor ma 352kkm przelotu. Co 15kkm rowniez mozna wymieniac i bedzie jezdzil, ale jak bedzie wygladalo wnetrzne silnika np po 100kkm? A przeciez te silniki sa slynne z wysokiej znamionowej temperatury pracy. Wyobrazni troszke co niektorzy panowie:)To nie polonez, oczywiscie z calym szacunkiem dla sedziwego poldomira:)

#23 OFFLINE   arbuz

arbuz
  • 112 postów
  • Dołączył: 04-10-2008
  • Skąd: Konin

Napisany 17 lipca 2009 - 17:57

Witam ja mam przejechane ponad 300 tys. i jeżdzę na oleju Shell Helix dodam że to minerał ale super się sprawuje naprawde polecam i pozdrawiam.

#24 OFFLINE   uszatek

uszatek
  • 266 postów
  • Dołączył: 28-12-2008

Napisany 17 lipca 2009 - 23:14

A ja na dniach w podskokach zmieniam olej z minerala na półsyntetyk. Nie mam serca słuchac walących rano przy rozruchu kompensatorów, oraz patrzec jak kontrolka oleju gaśnie mi po 4 sekundach. Do tego silnika przwidziano 10w40 jako ostatecznośc.

Nie ma sensu wmawiac sobie i innym, iz mineral jest ok, bo nie jest. Zimny start morduje silnik, i w tym mineral jest najlepszy. A opowiesci o wypłukiwaniu silnika, oraz niekontrolowanych wyciekach zostawmy ksiedzu jako ogłoszenia parafialne.

A tak a'propos, wie ktoś w jaki sposób mogę odszyfrowac zawartośc detergentów w oleju ????

#25 OFFLINE   markus

markus
  • 427 postów
  • Dołączył: 22-03-2007
  • Skąd: wrocław

Napisany 22 lipca 2009 - 19:33

Popatrz jaka jest liczba TBN im większa tym większe właściwości myjące oleju.

#26 OFFLINE   roobo

roobo
  • 726 postów
  • Dołączył: 10-02-2007
  • Skąd: polska

Napisany 22 lipca 2009 - 22:37

A ja już trzcią wymianie miałem w "tadku". Mam mobil 5W-50 i jest gitara, silnik cichy, chodzi ładnie, nic się nie wypłukało i nic nie zatkało więc panowie zostawić te półsynteyki i przejść na fulla :)

#27 OFFLINE   mkaminski100

mkaminski100

    It's just a fur-wound!

  • 2 896 postów
  • Dołączył: 05-10-2007
  • Skąd: Basingstoke
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 23 lipca 2009 - 14:45

Podskocz do sklepu motoryzacyjnego i kup olej Mineralny GM. Nie płukaj, bo to nic nie da olej Mineralny tylko smaruje i chłodzi, a nie czyści


A ktory olej GM jest mineralny? 10W40 to semi, a 5W30 to full synthetic.
A tak w ogole to co uznajecie pod pojeciem "syntetyk"? Prawnie syntetyk to moze byc zwykly mineralny olej, odpowiednio przetworzony z dodatkami i tak jest w przypadku pewnie 60-80% tanszych "syntetykow", co wcale nie znaczy, ze jest gorszy.
A jezeli chodzi o plukanie to nie syntetyk czy mineral a podana wyzej liczba TBN ( http://www.klub.citr...adowa TBN oleju )

http://www.vauxhall....Guide/index.jsp

#28 OFFLINE   cdmcrp

cdmcrp
  • 42 postów
  • Dołączył: 28-09-2006
  • Skąd: Wieluń

Napisany 21 września 2009 - 07:11

Witam,
tak jak pisze poprzednik zgadzam się z nim że liczba TBN to jeden i jedyny wskaźnik, mówiący o właściwościach czyszczących ( tudzież rozszczelniających ) oleju. Ważna jest tez lepkość oleju i to ona ma wpływ na wytrzymałość filmu olejowego.
Podaje link do archiwum rapida gdzie umieściłem znaleziony gdzieś w necie test olejów na wytrzymałość filmu - czyli lepkość

http://rapidshare.co...16/Oil_Test.rar


a tutaj - jak to jest z tą lepkością

http://www.oilmedic.com/lubtheory.htm

http://www.autokacik...leje/oleje.html


FLY OR DIE

#29 OFFLINE   Camer

Camer
  • 31 postów
  • Dołączył: 10-11-2008
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna

Napisany 30 września 2009 - 11:42

Wogole jakie porady na tym forum;/ Jak sie nie wie jaki olej jest wlany to sie pyta po pierwsze wlasciciela a po drugie trzeba sie posilkowac zdrowym rozsadkiem, przebiegiem auta(nieraz oklamanym), stanem faktycznym silnika, tym czy jezdzilo po kraju cyz moze bylo sprowadzone, czy sciagnelismy je sami, czy zrobilto jakis polaczek, ktory zeby fura miala stan dolal troche superolu bo mu z ciagnika zostalo itp...

Wlasnie do takiego auta oleju mineralnego to nic jak umordowanie dla silnika...
Tak samo jak czytam ze komus dobrze sie jezdzi na polsyntetyku, nie bierze oleju to sobie zmieni na pelen syntetyk... pogratulowac rozsadku... Od razu przy wymianie najlepiej zaplacic z gory za holowanie i remont silnika do czego moze dojsc w najgorszym ypadku.

Inna sprawa to oleje GM... Przeciez to jest niska polka jakosciowa, juz Mobil jest od tego lepszy...
Rozumiem, ze ktos moze kierowac sie cena oleju ale powiedzcie mi jaka to jest oszczednosc wydac 85 zl/5l GM 10/40 a 90zl/4l castrol10/40 + 25zl 1l castrol 10/40 dla porownania jesli chodzi o ilosc.. Jak rozklada sie to 30zl na 10 tys km przejechanych na dobrym oleju??;/

Wyznaje zasade, ze jak sie cos robi dla siebei to musi to byc dobrze zrobione wiec moja oma jezdzi tylko na castrolu, a ze siedze w branzy to conieco wiem nt. "jakosci" roznych produktow tak mocno reklamowanych jak np mobil, gm, tanie oleje przekladniowe orlenu itp..
Opel Omega A CD

#30 OFFLINE   mkaminski100

mkaminski100

    It's just a fur-wound!

  • 2 896 postów
  • Dołączył: 05-10-2007
  • Skąd: Basingstoke
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 30 września 2009 - 12:31

Camer - na podstawie czego okreslasz "polki jakosciowe" olejow?
Bylo juz tu takich kilku i za kazdym razem inny olej byl najlepszy. Problem w tym, ze olej to nie maslo, ze jest smaczne lub mniej smaczne i bardzo latwo wyglaszac takie rewelacje, bo trudno to jednoznacznie sprawdzic. Cyferki, numerki latwo sie podkreca i jesli mowimy o Castrolu to mam taki ktory wylalem po jednym dniu. Ludzie odsylali to do Castrola a ten odpowiadal, ze produkt spelnia normy!!

#31 OFFLINE   Camer

Camer
  • 31 postów
  • Dołączył: 10-11-2008
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna

Napisany 30 września 2009 - 13:10

mkaminski100 : polki jakosciowe okreslam na podstawie chociazby takich informacji z jakich baz dany olej jest produkowany, stad tez biora sie roznice miedzy jakoscia tego samego oleju, tej samej marki, o takich samych parametrach a wyprodukowanego np przez zaklad konfekcjonerski we Francji i w Polsce. (ELF) Co do Castrola to nie spotkalem sie dotad z informacja jakoby mial byc LEGALNIE konfekcjonowany w Polsce,stad tez wynika lepsza jakosc tego oleju w porownaniu np z Mobilem czy tak uwielbianym przez niektorych GM. Prawda jest taka, ze np ten Castrol Magnatec, ktorego juz sie uczepilismy posiada wiecej detergentow myjacych (majacych utrzymac silnik w czystosci)oraz bogatsze pakiety dodatkow uszlachetniajacych niz, trzymajac sie dalej przykladu GM, dlatego tez czesto spotykam sie z opiniami klientow typu "panie jezdzilem cale zycie na lotosie, wlali mi castrola i mi silnik glosniej zaczal chodzic albo bierze wiecej oleju". Powodem sa wlasnie roznice w budowie oleju i w pakietach dodatkow uszlachetniajach, ktore nierzadko po zmianie z jakosciwo slabszego produktu na lepszy wzajemnie sie wykluczaja do momentu "ulozenia sie silnika" na nowym oleju. Zaznaczam, ze tak moze sie stac a nie musi, nieraz nie zauwazymy wcale roznicy, a nieraz na gorszym oleju ktos bedzie bardziej zadowolony bo mu silnik ciszej chodzi.

Wszsytko jest kwestia historii auta, na jakich olejach jezdzilo, jaki ma przebieg, czy okresy miedzy wymianami nie byly nadto przeciagane itp...

I jeszcze raz podkreslam, ze wszystko trzeba brac na dwa razy bo LEPSZYM OLEJEM MOZEMY SOBIE NIERAZ SZYBCIEJ ZALATWIC SILNIK ;)
Opel Omega A CD

#32 OFFLINE   mkaminski100

mkaminski100

    It's just a fur-wound!

  • 2 896 postów
  • Dołączył: 05-10-2007
  • Skąd: Basingstoke
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 30 września 2009 - 13:22

Mazdy 6 w dieslu tez lubia Magnateca? http://forum.mazdasp...hlight=magnatec (zdjecia pod podkladkami wtryskow)
I czy naprawde uwazasz, ze konfekcjonowanie w Polsce stanowi o kiepskiej jakosci? Jezeli to jest problemem to mobil z innych krajow jest inny i jezeli leja do butelek GM to i tak nie robia tego w Polsce.

#33 OFFLINE   Camer

Camer
  • 31 postów
  • Dołączył: 10-11-2008
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna

Napisany 30 września 2009 - 13:30

Zalezy od rocznika:2002-2005 Moga jezdzic na pelnym syntetyku lub opcjonalnie na polowce 10/40 jesli chodzi o castrola to moze byc magnatec, jesli inny producent to dowolny polsyntetyk. Po 2005 roku tylko EDGE 5/30.
Opel Omega A CD

#34 OFFLINE   mkaminski100

mkaminski100

    It's just a fur-wound!

  • 2 896 postów
  • Dołączył: 05-10-2007
  • Skąd: Basingstoke
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 30 września 2009 - 13:42

Zobacz w linku ktory wklilem wyzej jakie sa konsekwencje jazdy na Magnatecu. Ja tez mialem Magnatec o ktorym Ci pisalem i byl jak woda. Silnik od razy zaczal sie mocno grzac.

#35 OFFLINE   Camer

Camer
  • 31 postów
  • Dołączył: 10-11-2008
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna

Napisany 30 września 2009 - 13:44

Mazdy 6 w dieslu tez lubia Magnateca? http://forum.mazdasp...hlight=magnatec (zdjecia pod podkladkami wtryskow)
I czy naprawde uwazasz, ze konfekcjonowanie w Polsce stanowi o kiepskiej jakosci? Jezeli to jest problemem to mobil z innych krajow jest inny i jezeli leja do butelek GM to i tak nie robia tego w Polsce.


Jesli mamy dostep do gorszych baz ropy naftowej to " z gowna czekolady nie zrobisz" ;)
Poczytalem co mi wyslales, i mimo wszystko podchodzilbym ostroznie do osądow usterek na podstawie oleju;) I zeby bylo jasne, nie jestem zakochany w Castrolu, poprostu stawiam ten produkt na wyzszej polce jesli idzie o jakosc niz duzo innych podobnych produktow:D

No i zgodze sie ze Mobil z innych krajow jest inny niz nasz lany w raf. gdanskiej;)

Zobacz w linku ktory wklilem wyzej jakie sa konsekwencje jazdy na Magnatecu. Ja tez mialem Magnatec o ktorym Ci pisalem i byl jak woda. Silnik od razy zaczal sie mocno grzac.



Widzialem widzialem, ale ja jezdze u siebie na Magnatecu 10/40, poprzedni wlasciciel tez na tym samym latal (z tego co dobrze wiem to zrobil na nim ok 30 tys bo tyle mial auto w posiadaniu), nie grzeje mi sie silnik, nie poci sie, miedzy wymianami ubytek jest na poziomie ok 100-200ml /10tys, jezdze na gazie i mam prebieg 271 tys km (o ile jest oryginalny ale po kondycji auta wydaje mi sie ze moze tak byc nawet..) Sadze, ze nie mozemy brac wszystkiego pod jedna kreske;)
Opel Omega A CD

#36 OFFLINE   pawel.w

pawel.w
  • 43 postów
  • Dołączył: 20-07-2008
  • Skąd: bieniewo

Napisany 17 listopada 2009 - 18:22

witam,jesli mam przejechane 20 000 na mineralnym, moge wlac teraz polsyntetyk?Oczywiscie olej zmieniany co 10tys.Nie grozi to rozszczelnieniem silnika?Przebieg 360tys.choc wontpie czy prawdziwy.
pawel

#37 OFFLINE   Brysiu

Brysiu
  • 47 postów
  • Dołączył: 23-10-2009

Napisany 19 listopada 2009 - 18:00

Ja też przymierzam sie do powrotu na półsyntetyk z minerala, zobaczę efekty i najwyżej zawsze można wrócić na mineral.Co do rozszczelnienia silnika to raczej jest mit niż prawda. Jeżeli chodzi o przebieg to kto z nas ma realny a z drugiej strony znowu nie popadajmy w skrajność że każdy jest cofany.

#38 OFFLINE   markus

markus
  • 427 postów
  • Dołączył: 22-03-2007
  • Skąd: wrocław

Napisany 20 listopada 2009 - 10:08

Przejechałem na Magnatecu 10w40 170tys. km. i nie zaobserwowałem żadnych ujemnych skutków. Ani auto nie zużywa za dużo oleju (między wymianami nie dolewam, wym. co 7.5tys., pręd.do 140km/h), ani nic innego. Jedyna rzecz to 95% oleju kupuję w Berlinie, o ile ma to jakieś znaczenie.

#39 OFFLINE   Ksiadz

Ksiadz
  • 309 postów
  • Dołączył: 02-08-2009
  • Skąd: Gdynia

Napisany 04 kwietnia 2010 - 11:29

jaki olej mineralny bedzie najlepszy??
10W40? bo nie wiem co to za roznica teraz mam 15W40
a sa rozne nawet 20W50 co to za roznica i ktory najlepszy?

#40 OFFLINE   wicek

wicek
  • 4 076 postów
  • Dołączył: 14-07-2008
  • Skąd: Komorze
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 04 kwietnia 2010 - 11:39

Masz 15W40?! OMG!
Zalej to 10W40.