Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Nieszczęsne WITAM!


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
175 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   manbuba

manbuba
  • 384 postów
  • Dołączył: 10-12-2008
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 10 maja 2009 - 16:42

Czy nie razi nikogo na forum nagminne używanie zwrotu Witam! na początku pytań, ogłoszeń czy przy przedstawianiu siebie???

Przecież użytkownicy internetu praktycznie się nie znają, dlaczego więc używają formy, która w domyśle zakłada wyższą hierarchię, rangę nadawcy wiadomości (np witać może gospodarz a nie gość).

Rozumiem, że forma Szanowni Państwo może się wydawać zbyt oficjalna ale zdecydowanie jest to forma bardziej stosowna.

W taki oto forum dałem upust swojej internetowej frustracji, choć podejrzewam, że nieraz sam użyłem tego zwrotu...

#2 OFFLINE   Piotrek76

Piotrek76
  • 591 postów
  • Dołączył: 02-03-2008
  • Skąd: Lublin

Napisany 10 maja 2009 - 16:49

No to Miodek palnął nam wykład :D . A tak na poważnie to bardzo się cieszę że dbasz o poprawną formę naszego języka, lecz w tym przypadku wydaje mi się że zwrot witam nie jest jakimś drastycznym naruszeniem.
witać się «witać kogoś, będąc wzajemnie witanym»
To cytat ze słownika.

#3 OFFLINE   bzyku_2002

bzyku_2002

    200 parę KM i ciągle mało

  • 1 525 postów
  • Dołączył: 09-09-2007
  • Skąd: Koczała ( Pomorze )
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 10 maja 2009 - 16:57

To jak według Ciebie należy się witać. Teraz to żeś zabłysnął :nabijacz::nabijacz::nabijacz:

#4 OFFLINE   manbuba

manbuba
  • 384 postów
  • Dołączył: 10-12-2008
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 10 maja 2009 - 17:01

Ale ja nie napisałem, że jest drastycznym naruszeniem, tylko zwrotem niestosownym. Takie zwracanie się może jeszcze ujść na forum ale na allegro mnie drażni, bo tam przecież dochodzi do transakcji i wszyscy powinni traktować się poważnie. No właśnie witać się to nie jest to samo co zwrot Witam!, który z góry ustala hierarchę stron.
Tak przynajmniej mówi poradnia językowa przy RJP.

To jak według Ciebie należy się witać. Teraz to żeś zabłysnął :nabijacz::nabijacz::nabijacz:


mniej formalne: Cześć, Dzień dobry
bardziej formalne: Szanowna Pani, Szanowny Panie, Szanowni Państwo

Język Polski oferuje wiele możliwości

Tak napisałem, może ktoś to przeczyta, zastanowi się, zgodzi się i nie będzie stosował tego Witam!, ktoś inny może się nie zgodzić. Wolny wybór.

#5 OFFLINE   Maro

Maro
  • 4 000 postów
  • Dołączył: 12-05-2006
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 10 maja 2009 - 17:08

Niech będzie pochwa...lony :D

Widzę kolega nudy ma albo dni jakieś nijakieś ;)

Mnie to tam obojętnie. Dobry smak jest, że ktoś takie coś napisze niż np. siema lafiryndy :)

#6 OFFLINE   Piotrek76

Piotrek76
  • 591 postów
  • Dołączył: 02-03-2008
  • Skąd: Lublin

Napisany 10 maja 2009 - 17:11

który z góry ustala hierarchę stron.

Przepraszam ale trochę się czepiasz kolego.

zakłada wyższą hierarchię, rangę nadawcy wiadomości

Poza tym jak zakładam nowy tema to chyba ja jestem w nim gospodarzem.

powinni traktować się poważnie

I tak się traktują, zwrot witam nie świadczy o braku szacunku.

albo dni jakieś nijakieś

Napięcie przed......:D .

#7 OFFLINE   bolo8181

bolo8181
  • 94 postów
  • Dołączył: 26-12-2008
  • Skąd: Olkusz
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 10 maja 2009 - 17:44

stary ale pojechales :mur:

#8 OFFLINE   manbuba

manbuba
  • 384 postów
  • Dołączył: 10-12-2008
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 10 maja 2009 - 18:04

Napięcie przed......:D .


Jeśli 76 przy Twoim nicku to rok urodzenia to zmień na Piotrek94, bardziej będzie pasować do tej wypowiedzi.

A już myślałem, że rozsądnie argumentujesz...:p

#9 OFFLINE   robert19790910

robert19790910
  • 170 postów
  • Dołączył: 22-03-2009
  • Skąd: Pierławki kolo działdowa

Napisany 10 maja 2009 - 18:23

he moze ustalimy jakis zwrot zeby tu nam kolega sie nie stresowal?
np: uszanowanko , itp bo mi osobiscie to nawet z tymi lafiryndami pasuje hehehe:P

#10 OFFLINE   Piotrek76

Piotrek76
  • 591 postów
  • Dołączył: 02-03-2008
  • Skąd: Lublin

Napisany 10 maja 2009 - 18:28

A już myślałem, że rozsądnie argumentujesz

Jeśli cię dotknąłem kolego to bardzo przepraszam, to miał być luzny żart.

#11 OFFLINE   Madzia

Madzia
  • 1 288 postów
  • Dołączył: 28-10-2007
  • Skąd: Kraków
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 10 maja 2009 - 18:41

O czym Ty kolego manbuba [piszesz...
Witam to zwrot grzecznościowy w kierunku odbiorców danej wiadomości (postu) jeśli chodzi o internet, a nie jakieś "witam" jak jsteś u kogoś w gościach...
Poza tym... zwrot "Szanowni Państwo" nie można porównywać ze wzrotem "witam".
Zwrot powitalny, różni sie od zwrotu "osobowego": czyli "Szanowny Panie", "Szanowna Pani", "Szanowni Państwo" juz nie wspomnę o tym, że forum to pewna społeczność która w mniejszym lub większym gronie sie zna.. więc co w tym złego czy drażniącego, że dany nadawca danego postu pragnie sie ze swymi rozmówcami (bo przecież pisze dany wątek) przywitać... :???::???::???:

Jeszcze jedno... Twoje uzasadnienia są dla mnie przerażające... hierarchia i ranga nadawcy. Wybacz, ale wydaje mi się, że nie masz racji. Przywitać moze sie człowiek z mgr przed nazwiskiem jak i człowiek po szkole podstawowej. Witam to jest tylko i wyłącznie powszechnie używany i jest znacznie lepszy jak "siemano" czy "witka" czy też "hello"
Poza tym, pisząc post zaczynasz rozmowę... więc nawet wypada sie przywitać, ale to kwestia kultury osobistej.

#12 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 10 maja 2009 - 19:14

Witam,
dołączę się do dyskusji :-P

Proponuję "bądźcie powitani",

a na koniec "niechaj trąba Twojego słonia nie trafi nigdy między kaktusy"

A tak na serio - gdy zaczynam nowy temat to czuję potrzebę umieszczenia jakiegoś kurtuazyjnego zwrotu grzecznościowego, zamiast ni z gruszki ni z pietruszki wypalić z jakąś prośbą.
Wydaje mi się, że "witam" jest powszechnie przyjętą formą bezosobowego i neutralnego powitania. Nie wiązałbym tego słowa z jakimkolwiek określaniem hierarchii i nie doszukiwał się drugiego dna.
W internecie przyjęło się (wg mnie bardzo dobrze) unikanie form grzecznościowych "Pan, Pani" itp. "Witam" w tej sytuacji jest bardzo dobrym słowem. "cześć" byłoby zbyt spoufałe, "dzień dobry" zbyt pretensjonalne i obcesowe. "Szanowni Państwo" - trochę nazbyt wzniosłe, wręcz patetyczne.
Witam - proste i krótkie.

aha - na koniec zwykle dodaje się "pozdrawiam". Też dobrze.

#13 OFFLINE   Jarqz

Jarqz
  • 1 313 postów
  • Dołączył: 16-05-2008
  • Skąd: Konin / Kamienica
  • Województwo: wielkopolskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 10 maja 2009 - 19:22

Ludzie, nie macie o czym pisać - niedziela, wieczór, jutro kurna do roboty trzeba wstawać, ech... Ide po piwo ;)

#14 OFFLINE   DAROMV6

DAROMV6
  • 94 postów
  • Dołączył: 22-12-2008
  • Skąd: Bolesławiec

Napisany 10 maja 2009 - 19:24

W sumie autor tematu nie przywitał się w żaden sposób, w pierwszym poście tematu, ani "witam" ani "dzień dobry", wyrażając pewnie swoje oburzenie :p .
Zadający jakieś pytanie, temat, goszczący na swojej stronie, itd., wypadałoby aby się przywitał - kultura chyba jakaś obowiązuje, a czy to będzie tym czy innym słowem to już zależy od inwencji, wieku, społeczności, itp. - w sumie z grubsza oznacza to samo.
Takie "witam" w niczym mi nie przeszkadza i jak najbardziej w tych przypadkach jest do przyjęcia, oczywiście wg mnie.

wypij nasze zdrowie ;)

#15 OFFLINE   michal987654321

michal987654321

    Zbanowany

  • 1 677 postów
  • Dołączył: 03-05-2007
  • Skąd: RADOM
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 10 maja 2009 - 19:34

Ludzie, nie macie o czym pisać - niedziela, wieczór, jutro kurna do roboty trzeba wstawać, ech... Ide po piwo ;)


Dokładnie....wole żeby było Witam niż Siemanko Ku**a czy coś takiego ;)
Macie Problemy ;)

#16 OFFLINE   robert19790910

robert19790910
  • 170 postów
  • Dołączył: 22-03-2009
  • Skąd: Pierławki kolo działdowa

Napisany 10 maja 2009 - 19:58

Ludzie, nie macie o czym pisać - niedziela, wieczór, jutro kurna do roboty trzeba wstawać, ech... Ide po piwo ;)


poprosze i o jedno dla mnie:D

#17 OFFLINE   Pingwin60

Pingwin60
  • 72 postów
  • Dołączył: 09-09-2008
  • Skąd: Pruszcz Gdański

Napisany 10 maja 2009 - 20:10

Witam... Ups, nie jestem tutaj gospodarzem...

Ja tylko moge powielic slowa moich poprzedmowcow (przedpisaczy?:D). Czesto na poczatku postu uzywam slowa "witam" jako zwrotu grzecznosciowego. Coz wiecej bede pisal - wszystko zostalo wyzej napisane...

Napisales, ze uzytkownicy forum sie praktycznie nie znaja - nie tutaj, tutaj bardzo duzo osob zna siebie nawzajem.

Zegnam... Ups, to chyba tez nie na miejscu? :/

A to chociaz pozdrowie...
Pozdrawiam was ciu... ee... czule ;)

@Jarqz
Jak idziesz mozesz wziasc dla mnie tez ;)

#18 OFFLINE   siuAda

siuAda

    don't worry be happy

  • 4 791 postów
  • Dołączył: 17-10-2008
  • Skąd: Królewskie Stołeczne Miasto Kraków
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.2 V6 Z32SE

Napisany 10 maja 2009 - 20:13

Witam, Dzień Dobry, Cześć czy to nie obojętne?Byle w miarę poprawnie po
POLSKU :)

#19 OFFLINE   DamianB

DamianB
  • 1 595 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Katowice
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 10 maja 2009 - 20:22

Chyba nie oczekujecie, żeby każdy wątek się zaczynał od powitania?:eek: To nie zaden sejm ani inna instytucja panstwowa, to Internet, ktorzy rządzi się jednak trochę innymi prawami niz "real"
Na forach z reguly sa powitalne watki dla nowych, a jak nie ma, to kazdy sobie taki moze stworzyc i problem z glowy. Ewentualnie przy pierwszym pisanym poscie sie przywitac, zeby inni nie odebrali Cie, ze wchodzisz w butach do czyjegos mieszkania.
Nie widze potrzeby kazdorazowego witania sie przy pisaniu watkow/postow - to by byla jakas paranoja przeciez.

#20 OFFLINE   manbuba

manbuba
  • 384 postów
  • Dołączył: 10-12-2008
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.2 DTI 16v Y22DTH

Napisany 10 maja 2009 - 20:38

Widzę, że nie zostałem zrozumiany:( Trudno,
Chciałem wyrazić swoje zdanie, coś co mnie drażni i przy czym będę obstawał. Mogłem napisać, że poradnia językowa przy Radzie Języka Polskiego (porady można znaleźć w necie) wyraźnie sugeruje, iż używanie zwrotu Witam! w korespondencji jest niestosowne, ale jako człowiek obdarzony własną wolą i rozumem formułuję własne i tylko własne myśli. Nie chcę zmieniać świata. Myślałem, że jeśli napiszę to akurat w tym dziale wszystko będzie w porządku.

Może nie trafiłem z argumentacją, kto wie. Wydaje mi się jednak, że nasz język narodowy powinien być używany przez nas Polaków właściwie, zgodnie kanonami ustalonymi przez stulecia, a nie w sposób taki, że ktoś wymyślił sobie w ostatnich latach korzystając zwłaszcza z komunikacji elektronicznej, że 'Szanowni Państwo' jest zbyt oficjalne, 'Cześć' nie przystoi więc 'Witam' będzie w sam raz.

Takich przypadków językowych jest więcej jak np. używanie 'bynajmniej' w znaczeniu 'przynajmniej', powszechna plotka, że można mówić 'poszłem'.

Niektórym osobom takim, jak ja nie jest to obojętne, więc napisałem to w dziale pręgierz.
Nie mam wykształcenia językowego, w życiu zajmuję się czymś zupełnie innym.

Proszę, teraz możecie mnie zlinczować;p