Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

pomysł na.. kolektor rurowy do x20xev


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
34 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   rashii

rashii

    5 OMEGA W MOJEJ KARIERZE

  • 132 postów
  • Dołączył: 23-11-2008
  • Skąd: Świdnica

Napisany 29 kwietnia 2009 - 17:05

witam
czytałem dużo na forum o kolektorach rurowych do V6, ponoć daja troche kucy wiecej. A wiec tak: mam checi, sprzet i garaż w którym mógł bysm sobie (i nie tylko) takie cuś zrobić :)
w związku z tym mam pare pytań:
- czy takie kolektory muszą byc robione z jakiegoś specjalnego rodzjau stali?
- jesli nie to czy trzeba je puźniej poddawać jakiemus ogniowaniu albo cos wtym rodzaju?
- ma ktoś może zdjecia, dokładne dane,srednice rur, wymiary takiego kolektora (chodzi o wzór)
- wycztałem gdzieś ze ważne jest aby w takim kolektorze wszystkie rury z kazdego gara mialy taką samą długośc - na ile to jest istotne?

mam bardzo powazne zamiary co do tego projektu, tylko potzrebuje paru wskazówek :)

#2 OFFLINE   ALI

ALI

    R6/2.8.1/Manual

  • 1 496 postów
  • Dołączył: 24-09-2008
  • Skąd: RACIBÓRZ
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 29 kwietnia 2009 - 21:54

czy takie kolektory muszą byc robione z jakiegoś specjalnego rodzjau stali?


TAK powinne być wykonanej ze stali kwasowej

czy trzeba je puźniej poddawać jakiemus ogniowaniu albo cos wtym rodzaju?


każda konstrukcja spawana powinna w miarę możliwości zostaś wyżarzona aby zlikfidować wszystkie naprężenia powstałe przy spawaniu...

wycztałem gdzieś ze ważne jest aby w takim kolektorze wszystkie rury z kazdego gara mialy taką samą długośc - na ile to jest istotne?


bardzo istotne... im równiejsze tym lepsze efekty, powietrze wtedy wpada w tzw. rezonans

#3 OFFLINE   Arasov

Arasov

    Zbanowany

  • 217 postów
  • Dołączył: 07-01-2009
  • Skąd: Poznań

Napisany 30 kwietnia 2009 - 18:37

rashii MIAŁEM CYTAT WRZUCIC mój błąd witam
czytałem dużo na forum o kolektorach rurowych do V6, ponoć daja troche kucy wiecej. A wiec tak: mam checi, sprzet i garaż w którym mógł bysm sobie (i nie tylko) takie cuś zrobić :)
w związku z tym mam pare pytań:
- czy takie kolektory muszą byc robione z jakiegoś specjalnego rodzjau stali?
- jesli nie to czy trzeba je puźniej poddawać jakiemus ogniowaniu albo cos wtym rodzaju?
- ma ktoś może zdjecia, dokładne dane,srednice rur, wymiary takiego kolektora (chodzi o wzór)
- wycztałem gdzieś ze ważne jest aby w takim kolektorze wszystkie rury z kazdego gara mialy taką samą długośc - na ile to jest istotne?

mam bardzo powazne zamiary co do tego projektu, tylko potzrebuje paru wskazówek :)

Czekam na jakieś postępy , może to być ciekawe :czesc:

#4 OFFLINE   lukwel

lukwel
  • 658 postów
  • Dołączył: 21-06-2007
  • Skąd: Wisznice
  • Województwo: lubelskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 2.5 TD X25DT

Napisany 30 kwietnia 2009 - 19:15

ja też mam zamair robić bo mam wydmuchana uszczelke i kolektor do planowania wiez wyspawam sobie rurowy tylko tak widze pewną przeszkode co zrobić z kanałami od ERG zaślepić ?? bo i tak go niebedę podłanczał tylko silnik dławi. czy od tych kanałów puścic oddzielne rurki i wpiąć w wydech ??

#5 OFFLINE   rashii

rashii

    5 OMEGA W MOJEJ KARIERZE

  • 132 postów
  • Dołączył: 23-11-2008
  • Skąd: Świdnica

Napisany 04 maja 2009 - 13:30

ja też mam zamair robić bo mam wydmuchana uszczelke i kolektor do planowania wiez wyspawam sobie rurowy tylko tak widze pewną przeszkode co zrobić z kanałami od ERG zaślepić ?? bo i tak go niebedę podłanczał tylko silnik dławi. czy od tych kanałów puścic oddzielne rurki i wpiąć w wydech ??



ja u siebie nie bede bawił sie z erg miałem zamiar robić tą flansze tak żeby mozna było zamocowac go ale za dużo zachodu :) w przyszłym tygodniu oddaje wymiary do wypalenia flansz wrzuce foty jak tylko bede je miał :)

#6 OFFLINE   kizior11

kizior11
  • 126 postów
  • Dołączył: 30-07-2008
  • Skąd: Raszówka

Napisany 04 maja 2009 - 13:56

Działaj kolego ,prześlij później fotki jak wygląda i ile to kosztowało.Może inni też się skuszą jak będzie to wszystko grało i jak będzie tego można zrobić więcej.

#7 OFFLINE   michal987654321

michal987654321

    Zbanowany

  • 1 677 postów
  • Dołączył: 03-05-2007
  • Skąd: RADOM
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 05 maja 2009 - 11:16

By się może skusili :D

To co zakładamy liste..?? :D

#8 OFFLINE   __Robert__

__Robert__
  • 2 331 postów
  • Dołączył: 20-11-2006
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 25 maja 2009 - 20:57

Panowie wątek się urwał? Rzecz bardzo istotna a tu milczenie owiec, każdy wie jak to jest z tymi kolektorami ( fabrycznymi ) do 2.0 16V, także Panowie co z tymi rurowymi kolektorami dalej, bo ja jestem bardzo zainteresowany np .

#9 OFFLINE   Roozga

Roozga

    Wujek Dobra Rada

  • 8 617 postów
  • Dołączył: 14-04-2007
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 26 maja 2009 - 07:13

Ehh, coś widzę że pomysły może i ludki tu mają, ale wykonanie i chęci na podzielenie się efektami już nie. I to nie tylko w tej kwestii



 


#10 OFFLINE   rashii

rashii

    5 OMEGA W MOJEJ KARIERZE

  • 132 postów
  • Dołączył: 23-11-2008
  • Skąd: Świdnica

Napisany 29 maja 2009 - 08:54

wątek sie nie urwał poprostu prace zostały chwilowo wstrzymane z powodu drobnych problemów z silnikiem w klusce :( (coś z układem zapłonowym- wyminieone swiece kable i czekam na cewke) a co do prac flansza jest juz wypalona, wymaga jeszcze delikatnej obróbki, teraz czas szukać odpowiednich rur do wylotu, pytałem sie juz w okolicy i troche im sie nie widzi sprowadznie takiej "małej ilości" jaką potrzebuje na kolektor, trzeba bedzie pojedzić gdzies i poszukać...

#11 OFFLINE   Roozga

Roozga

    Wujek Dobra Rada

  • 8 617 postów
  • Dołączył: 14-04-2007
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 29 maja 2009 - 08:59

słuchaj, podaj koszta takiego kolektora na łebka i zrobi się więcej sztuk - chętni się znajdą



 


#12 OFFLINE   rashii

rashii

    5 OMEGA W MOJEJ KARIERZE

  • 132 postów
  • Dołączył: 23-11-2008
  • Skąd: Świdnica

Napisany 29 maja 2009 - 09:53

no własnie co do kosztów to jeszcze nie liczyłem dokładniei no da sie ich określić, flansze sobie "załatwiam" :) a nie zlecam komuś robote(choć widzialem kiedyś na forum vectry ze takie flansze mozna kupić od kogoś za 150 pln) , kosztem dla mnie bedą same rury i ogniowanie ich bo tych rzeczy sam nie potrafie wykonać :) spawanie i gięcie rur zostwaiam sobie - tez zmusze mieć wkład jakiś w to :) mysle ze jesli ktoś chce takie coś dla siebie zrobić powinien sie zmieścić w kosztach rzędu 300-350 zł juz na gotowo - w cenie oczywiście flansza (150)

#13 OFFLINE   kizior11

kizior11
  • 126 postów
  • Dołączył: 30-07-2008
  • Skąd: Raszówka

Napisany 29 maja 2009 - 18:13

W 300 zł to się nie zmieścisz (chyba), ale jak by było nawet 500zł to chętnych będzie wiele osób.

#14 OFFLINE   sypus

sypus

    Prezes KKK

  • 5 433 postów
  • Dołączył: 24-04-2007
  • Skąd: Zgorzelec
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 30 maja 2009 - 10:55

A może połączyć siły z ludźmi od rozpórki i zrobić taki Rozpórko-kolektor (to z rury i tamto też) :p

#15 OFFLINE   rashii

rashii

    5 OMEGA W MOJEJ KARIERZE

  • 132 postów
  • Dołączył: 23-11-2008
  • Skąd: Świdnica

Napisany 31 maja 2009 - 23:35

a no włsnie jak tam wasza rozpórka? : D

#16 OFFLINE   morphe

morphe
  • 222 postów
  • Dołączył: 21-12-2008
  • Skąd: WPR/WF
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 05 czerwca 2009 - 01:17

panowie, ciągnąć temat, grono chętnych rośnie :)

#17 OFFLINE   ALI

ALI

    R6/2.8.1/Manual

  • 1 496 postów
  • Dołączył: 24-09-2008
  • Skąd: RACIBÓRZ
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 05 czerwca 2009 - 14:38

widzialem kiedyś na forum vectry ze takie flansze mozna kupić od kogoś za 150 pln) , kosztem dla mnie bedą same rury i ogniowanie ich bo tych rzeczy sam nie potrafie wykonać


rashii co rozumiesz przez "ogniowanie"

jak by ktoś potrzebowal flansze do czego kolwiek to zapraszam na pw :D

#18 OFFLINE   rashii

rashii

    5 OMEGA W MOJEJ KARIERZE

  • 132 postów
  • Dołączył: 23-11-2008
  • Skąd: Świdnica

Napisany 09 czerwca 2009 - 08:13

ogniowanie czyli rozpręzanie po spawaniu czy jakoś tak :) flansze juz mam ale są złe.... otwory pod szpilki są w złych miejscach :censored: musze jechac zeby wypalili mi to jesczeraz...

#19 OFFLINE   ALI

ALI

    R6/2.8.1/Manual

  • 1 496 postów
  • Dołączył: 24-09-2008
  • Skąd: RACIBÓRZ
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 09 czerwca 2009 - 10:25

odprężanie po spawaniu można przeprowadzić na dwa sposoby...

jeden to wygrzanie konstrukcji przez odpowiedni czas w odpowiedniej temperaturze
drugi to odprężanie wibracyjne stosowane do dużych gabarytowo konstrukcji

jak mi ten kolektor dostarczysz i odbierzesz to wygrzanie masz u mnie gratis :D

#20 OFFLINE   rashii

rashii

    5 OMEGA W MOJEJ KARIERZE

  • 132 postów
  • Dołączył: 23-11-2008
  • Skąd: Świdnica

Napisany 16 czerwca 2009 - 13:01

no to ciągniemy temat dalej.. :)

pogrzebałem troche na necie i znalazłem to...
na stronie forum vectry

moja flansza ta "zła" wygląda podobnie tylko nie ma tych przerw pomniedzy kanałami
rury planuje do siebie załozyć wieksze niż tu na zdjeciu, na tej stronie (planuje takie o śr 50mm)

flansze oddałem do wypalenia ponownie tym razem zamówiłem 4 wrazie jakiś pomyłek :) jeśli się uda może wyjdą 4 ładne kolektory i bede mógł sie podzielić z kimś na forum :D

ale narazie trzeba poczekąc do weekendu az dostane flansze :)