Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

klimatyzacja


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
102 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   sirchaser

sirchaser
  • 275 postów
  • Dołączył: 26-07-2006
  • Skąd: Warszawa

Napisany 15 grudnia 2006 - 13:53

Witam,

zgodnie z dobrymi radami mechanikow od klimy i licznych artykulow w prasie, raz w tygodniu wlaczam klime, bo cos tam jest smarowane trataatata.
I dzisiaj ku mojemu zdziwieniu klima nie dziala-wciskam przycisk i nic sie nie dzieje- obroty nie podwyzszaja sie, zimna niet.W zeszlym tygodniu bylo ok.
Gdzies na forum czytalem, ze klima nie wlaczy sie ponizej jakiejs tam temp.-jaka to temp?I dlaczego sie nie wlacza?Jakies zabezpieczenie? Dodam,,ze wg komutera w Wawie bylo dzisiaj 10stopni (w korkach non stop)- ale jak para z geby leci to chyba 10stopni nie jest :mrgreen: :?:

#2 OFFLINE   ArturL

ArturL

    arturl1@poczta.onet.pl

  • 1 339 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Warszawa
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 15 grudnia 2006 - 14:02

Ponizej ok. 5*. Elektryka OK?Bezpiecznik?
PS. Jesteś ze Szczecina?

#3 OFFLINE   sirchaser

sirchaser
  • 275 postów
  • Dołączył: 26-07-2006
  • Skąd: Warszawa

Napisany 15 grudnia 2006 - 14:32

Jesteś ze Szczecina?

ze Szczecinka, ale w Wawie mieszkam

ZSZ=Zespół Szkół Zawodowych :mrgreen:

Ponizej ok. 5*. Elektryka OK?Bezpiecznik?

Ponizej 5*moglo byc bo z mordki para jak nic.
Elektryka-a bo ja wiem??Jak to sprawdzic??
Bezpiecznik moge sprawdzic- ktos wie tak z glowy ktory to??

#4 OFFLINE   kczech

kczech
  • 3 552 postów
  • Dołączył: 05-12-2006
  • Skąd: Przeworsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 16 grudnia 2006 - 22:38

jeżeli chodzi o zał. klimy te nie słyszałem i niewyczytałem żeby było to związane z temp. Przecież w zimie przy dużych mrozach jak silnik chwilę popracuję to ciepły nawiem + klima = ekspresowe odparowanie szyb(powietrze z klimy ma znikomą wilgotność). Nawet producenci różnych aut podają taki sposób na szybkie odparowanie.
Co do działania to zgadzam się żeby sprawdzić elektrykę(bezp.) Ponadto sprężarka nie załączy się jeżeli jest zamałe ciśnienie czynnika(gazu) w układzie co oznacza że układ się rozszczelnił. A to że klime trzeba wł. co pewien czas to nie tratata tylko dobra rada po olej który jest w układzie nie tylko smaruje sprężarkę ale co najważniejsze ma za zadanie usczelnić miejsca połączeń przewodów, gdy klima nie działa długi czas olej ścieka do dołu i nie usczelnia miejsc połączeń.
U mnie z czasem krucho ale postaram się odpisać który bezpieczniki masz sprawdzić. Może Ci się wydaje że klima nie działa przy niskich temp. silnki słabiej reaguje na wł. klime ponieważ temp. zew już jest niska co powoduje że jest mniej powietrza gorącego powracającego do chłodnicy powietrza i między innymi dlatego nie załącza się wentylator żeby je schłodzić( tak w skrócie). Polecam wł. klime i zobaczyć czy obraca się CAŁE KOŁO PASOWE KLIMY a nie tylko bieżnia. Jest tam coś w stylu sprzęgła elektomag. Jak kręci się całe koło po wł. klimy to ok. Jeżeli nie to nie ma napięcia do załaczenia sprzęgła koła pasowego.
CZĘŚCI AKCESORIA WARSZTAT - www.somad.pl
[B]

#5 OFFLINE   Waldemarz

Waldemarz

    DZIADZIA

  • 2 660 postów
  • Dołączył: 22-05-2006
  • Skąd: Warszawa
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 17 grudnia 2006 - 09:37

Witam,

zgodnie z dobrymi radami mechanikow od klimy i licznych artykulow w prasie, raz w tygodniu wlaczam klime, bo cos tam jest smarowane trataatata.
I dzisiaj ku mojemu zdziwieniu klima nie dziala-wciskam przycisk i nic sie nie dzieje- obroty nie podwyzszaja sie, zimna niet.W zeszlym tygodniu bylo ok.
Gdzies na forum czytalem, ze klima nie wlaczy sie ponizej jakiejs tam temp.-jaka to temp?I dlaczego sie nie wlacza?Jakies zabezpieczenie? Dodam,,ze wg komutera w Wawie bylo dzisiaj 10stopni (w korkach non stop)- ale jak para z geby leci to chyba 10stopni nie jest :mrgreen: :?:

Posłuchaj jak chcesz to możemy się styknąć i luknę na twój problem.
Dzisiaj jest niedziela, więc możesz do mnie podjechać. Mieszkam na Ochocie.
Nr telefonu podałem ci na PW.

#6 OFFLINE   MINIO

MINIO
  • 267 postów
  • Dołączył: 26-10-2006
  • Skąd: Szczecinek

Napisany 17 grudnia 2006 - 10:45

sorki za spam ale ja też jestem ze szczecinka :mrgreen: :mrgreen:
wreście ktoś z rodzinnych stron
może spocik :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

#7 OFFLINE   sirchaser

sirchaser
  • 275 postów
  • Dołączył: 26-07-2006
  • Skąd: Warszawa

Napisany 17 grudnia 2006 - 15:22

MINIO, taki spam , to zaden spam:) ja w Smętowie żadko bywam.
AnywayWaldemarz, dzieki za wsparcie-nie dam rady dzisiaj. Moze w tygodniu??po 17?
Dziwna sprawa, dwa dni temu znow wlaczylem klime i obroty spadly- czyli zalaczyla sie.
A dzisiaj znow nie spadly. Otworzylem maske, wlaczylem klime...well powiem tak-na co ja mam tam patrzec??silnik chodzi, pelno tam jakis rur, czujnikow, zbiornikow-co ja mam tam zobaczyc??Wszystko jest tak zabudowane (V6), ze ciezko cos wypatrzyc...Moza klima dziala, tylko jest tak jak kolega mowi=>

Może Ci się wydaje że klima nie działa przy niskich temp. silnki słabiej reaguje na wł. klime ponieważ temp. zew już jest niska co powoduje że jest mniej powietrza gorącego powracającego do chłodnicy powietrza i między innymi dlatego nie załącza się wentylator żeby je schłodzić(

Mam nadzieje,ze o to chodzi.
Na poczatku grudnia w trasie zalaczylem klime (zimno jak cholera bylo na zewnatrz) i wiedzialem ze dziala-bo okropnie dawala znac ze dziala-glosno po prostu.Po chwili sie naoliwila i przestala.

#8 OFFLINE   Waldemarz

Waldemarz

    DZIADZIA

  • 2 660 postów
  • Dołączył: 22-05-2006
  • Skąd: Warszawa
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 17 grudnia 2006 - 15:31

Otworzylem maske, wlaczylem klime...well powiem tak-na co ja mam tam patrzec??

Masz patrzec na ta część co ci zaznaczyłem na fotce czerwona strzałką.
To jest właśnie sprzęgiełko do uruchamiania klimy na kole od sprężarki ( część nr 12).
Oczywiście to jest inny silnik omegi, ale sprężarka jest taka sama.
Kliknij na fotkę to się powiększy.
W większości aut klima się nie powinna załączać przy temperaturze niższej niż +4 stopnie C.


Dodany obrazek

Na poczatku grudnia w trasie zalaczylem klime (zimno jak cholera bylo na zewnatrz) i wiedzialem ze dziala-bo okropnie dawala znac ze dziala-glosno po prostu.Po chwili sie naoliwila i przestala.


A tak przy okazji to musi być coś nie tak bo nie powinna ona głośno pracować.
Po właczeniu klimy u mnie nie ma żadnej różnicy w głośności pracy tylko co najwyżej jest bardziej silnik obciążony.

#9 OFFLINE   cita

cita

    I'm back :P

  • 4 748 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Leszno
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 17 grudnia 2006 - 15:44

A tak przy okazji to musi być coś nie tak bo nie powinna ona głośno pracować.


natomiast uszkodzone np. sprzęgło klimy potrafi naaaprawde nieźle nahałasować.

#10 OFFLINE   Waldemarz

Waldemarz

    DZIADZIA

  • 2 660 postów
  • Dołączył: 22-05-2006
  • Skąd: Warszawa
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 17 grudnia 2006 - 16:07

natomiast uszkodzone np. sprzęgło klimy potrafi naaaprawde nieźle nahałasować.

Zgadza sie i tu może właśnie tkwić problem.

#11 OFFLINE   sirchaser

sirchaser
  • 275 postów
  • Dołączył: 26-07-2006
  • Skąd: Warszawa

Napisany 17 grudnia 2006 - 16:50

od razu w takim razie zapytam o koszt naprawy.
Przestalo to cos halasowac po chwili-wiec albo padlo albo "sie naprawilo"
A teraz klima nie zalacza- w sumie bylo ponize 5stopni wiec moze o to chodzi.
Siet - Oma mnie wqrza.

#12 OFFLINE   kczech

kczech
  • 3 552 postów
  • Dołączył: 05-12-2006
  • Skąd: Przeworsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 17 grudnia 2006 - 20:37

ceny na podkarpaciu: regeneracja sprężarki 350 - 500, nowa chłodniczka 250-400, wężę ( i tu się zaczyna) 100 - 600!. nabicie klimy 120 - 150 + robota okolo 200. Ostatnio mój znajomy robł klimę i zapłacił 1500 ( reg. sprężarki, wymiana 1 węża, wymiana rozszczelnionej chłodniczki, używane sprzęgło, nabicie x2, robota).
CZĘŚCI AKCESORIA WARSZTAT - www.somad.pl
[B]

#13 OFFLINE   sirchaser

sirchaser
  • 275 postów
  • Dołączył: 26-07-2006
  • Skąd: Warszawa

Napisany 17 grudnia 2006 - 20:40

a cena samego sprzegla??

#14 OFFLINE   kczech

kczech
  • 3 552 postów
  • Dołączył: 05-12-2006
  • Skąd: Przeworsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 17 grudnia 2006 - 20:43

Jeżeli sprężarka się tłucze(nawet lekkie stuki chropotanie itp.) sprężarka do regeneracji. Jedyne co słychać głośniej to załączenie sprzęgła (1 sek.) (lekki jęk) ale zero zgrzytów. Ponadto Opel zastosował taki układ elektr. który ma za zadanie zminimalizować szarpnięcie silnika po wł. sprężarki. W innych autach z połowy lat 90 włączenie klimy to bardzo mocne szarpnięcie ( Golfy III z małym silnikiem potrafiły zgasnąć!)
CZĘŚCI AKCESORIA WARSZTAT - www.somad.pl
[B]

#15 OFFLINE   kczech

kczech
  • 3 552 postów
  • Dołączył: 05-12-2006
  • Skąd: Przeworsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 17 grudnia 2006 - 20:43

trudno mi powiedzieć ale postaram się dowiedzieć w tyg.
CZĘŚCI AKCESORIA WARSZTAT - www.somad.pl
[B]

#16 OFFLINE   kczech

kczech
  • 3 552 postów
  • Dołączył: 05-12-2006
  • Skąd: Przeworsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 17 grudnia 2006 - 20:45

ale wydaje mi się że jest możliwa naprawa sprzęgła
CZĘŚCI AKCESORIA WARSZTAT - www.somad.pl
[B]

#17 OFFLINE   sirchaser

sirchaser
  • 275 postów
  • Dołączył: 26-07-2006
  • Skąd: Warszawa

Napisany 17 grudnia 2006 - 20:46

kczech, u mnie bylo chropotanie tylko raz, teraz mam wrazenie ze sie nie zalacza. A delikatne jęki byly zawsze:)

#18 OFFLINE   kczech

kczech
  • 3 552 postów
  • Dołączył: 05-12-2006
  • Skąd: Przeworsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 grudnia 2006 - 13:07

Na początek sprawdz czy działa kilima. Element który na rys. jest zaznaczony strzalka a dokladniej niby trójkątny dekielek ma się kręcić po włączeniu klimy. Dla porównania zobacz jak ten element wyglada na zgaszonym silniku. Ponieważ nie jestem pewny temp. przy ktorej klima nie dziala (tak jak twierdza to kumple - postaram sie to sprawdzic), to sprawdzanie wykonuj przy wyzszej temp otoczenia niz +4. Tzw. jeczenie po wł. klimy jest ok ( chyba ze jeczy i zaglusza motor to wtedy zle).
CZĘŚCI AKCESORIA WARSZTAT - www.somad.pl
[B]

#19 OFFLINE   sirchaser

sirchaser
  • 275 postów
  • Dołączył: 26-07-2006
  • Skąd: Warszawa

Napisany 18 grudnia 2006 - 19:31

Element który na rys. jest zaznaczony strzalka a dokladniej niby trójkątny dekielek ma się kręcić po włączeniu klimy.

nie kreci sie :cry: .Sprawdzalem w podziemnym garazy Galerii Mokotow-wg termometru w aucie bylo +6stopni

jeszcze jutro sprawdze ten bezpiecznik, ale nadal nie wiem ktory to

#20 OFFLINE   kczech

kczech
  • 3 552 postów
  • Dołączył: 05-12-2006
  • Skąd: Przeworsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 18 grudnia 2006 - 20:43

wg schematu to bezp. nr 33 góra skrzynki, lewy, poziomo. jezeli bezp ok to sprawdz przekaznik w skrzynce przedzialu silnika patrzac od strony blotnika kierowcy 5 od lewej na dole K60 (licz każde miejsce pod przekaźnik bo nie które możesz miec puste zalezy to od wyposażenia)Ten przekaźnik jest wpięty w 5 złącze i steruje sprężarką. Jak tam wszystko gra to sprawdz czy w ukladzie jest gaz znajdz na wezach zaworki z czapeczką (wlasciwie na rurce aluminowej) odkrec czapeczke i na sekunde wcisnij zaworek powinno sssssssyknac.
CZĘŚCI AKCESORIA WARSZTAT - www.somad.pl
[B]