Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Przestroga - ubezpieczenia direct.


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
27 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   wili666

wili666
  • 14 postów
  • Dołączył: 15-01-2009

Napisany 30 marca 2009 - 19:35

Witam. Chcialbym przestrzec przed drukowanymi potwierdzeniami zawarcia polisy OC w internetowych ubezpieczalniach typu direct. Nie chciano mi tego honorowac na glownej komendzie policji w Rzeszowie, wogule bez dyskusji. Nawet po przeslanym potwierdzeniu faksem i nikt nie chcial rozmawiac z ubezpieczycielem przez telefon. Firma to Liberty Direct. Firma twierdzi ze takie wydruki sa dowodem zawarcia polisy i maja wystarczyc oraz ze sa honorowane w Polsce na drodze i ze to dziwne ze nie chca tego uznac. Ale juz trzeci policjant z tej komendy stwierdzil ze na drodze samochod zostalby odholowany z mandatem. Czy ktos mial pdobna sytuacje?

#2 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 30 marca 2009 - 19:51

Witam. Chcialbym przestrzec przed drukowanymi potwierdzeniami zawarcia polisy OC w internetowych ubezpieczalniach typu direct. Nie chciano mi tego honorowac na glownej komendzie policji w Rzeszowie, wogule bez dyskusji. Nawet po przeslanym potwierdzeniu faksem i nikt nie chcial rozmawiac z ubezpieczycielem przez telefon. Firma to Liberty Direct. Firma twierdzi ze takie wydruki sa dowodem zawarcia polisy i maja wystarczyc oraz ze sa honorowane w Polsce na drodze i ze to dziwne ze nie chca tego uznac. Ale juz trzeci policjant z tej komendy stwierdzil ze na drodze samochod zostalby odholowany z mandatem. Czy ktos mial pdobna sytuacje?


Bzdury gadają, niech ci udowodnią że to ty wydrukowałeś..... jakby pytali powiedz że takie od nich dostałeś pocztą i niech ci naskoczą.
Sam mam w mBanku, sam sobie drukowałem imiałem kontrolę i nikt tego nie kwestionował...

#3 OFFLINE   Śmigiel

Śmigiel
  • 709 postów
  • Dołączył: 09-11-2006
  • Skąd: Świnoujście
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 30 marca 2009 - 19:57

Ja też jak miałem w AXA nie miałem kłopotu. Kłopot był tylko jak ubezpieczalnia zbyt późno mi wysłała ten kwitek i mnie policja skontrolowała a zapomniałem, że polisa straciła ważność no a nowa nie przyszła. Zresztą pisałem Ci to już w innym watku, że policjant pierniczy się jak matka z łobuzem i pitoli głupoty. Swoją drogą jak dostałem ten kwitek z AXA to aż z ciekawości zajechałem na komendę i pytałem się dyżurnego jak to wygląda. Powiedział, że "ten kwitek" jest dowodem zawarcia polisy i nie ma kłopotu (wskazując na ten drukowany kawałek papieru z wydrukowanymi danymi auta, czasem zawarcia polisy i pieczątkami (też drukowanymi) ).

#4 OFFLINE   beast

beast

    Vauxhall Killer

  • 18 304 postów
  • Dołączył: 04-08-2006
  • Skąd: Kwidzyn
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: silnik po tuningu

Napisany 30 marca 2009 - 19:59

Witam. Chcialbym przestrzec przed drukowanymi potwierdzeniami zawarcia polisy OC w internetowych ubezpieczalniach typu direct. Nie chciano mi tego honorowac na glownej komendzie policji w Rzeszowie, wogule bez dyskusji. Nawet po przeslanym potwierdzeniu faksem i nikt nie chcial rozmawiac z ubezpieczycielem przez telefon. Firma to Liberty Direct. Firma twierdzi ze takie wydruki sa dowodem zawarcia polisy i maja wystarczyc oraz ze sa honorowane w Polsce na drodze i ze to dziwne ze nie chca tego uznac. Ale juz trzeci policjant z tej komendy stwierdzil ze na drodze samochod zostalby odholowany z mandatem. Czy ktos mial pdobna sytuacje?


zloz skarge na ten komisariat bo pierdziela glupoty.




 


#5 OFFLINE   wili666

wili666
  • 14 postów
  • Dołączył: 15-01-2009

Napisany 30 marca 2009 - 20:24

Gdzie i jak zlozyc skarge?

#6 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 kwietnia 2009 - 07:54

zloz skarge na ten komisariat bo pierdziela glupoty.


No niestety wcale ze nie pierdziela glupot, wszystkim zainteresowanym radze przeczytac ustawe o obowiazkowym ubezpieczeniu OC. Pisze tam ze kazde potwierdzenie musi byc podpisane przez agenta i podpite pieczatka, druk ktory drukujesz z komputera jest to zwyczajna kopia. Trwaja prace aby to zmienic i dodac do ustawy tylko 1 zdanie o "wydruku i zatwierdzeniu polisy droga elektroniczna". W internecie duzo jest o tym napisane, a Policjant niestety ma racje i jak odesle do UFG to Wy bedziecie miec cienko sytuacje.
Pozdrawiam

#7 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 02 kwietnia 2009 - 08:40

Wydaje mi się, że UFG raczej nic nie zrobi, bo kara należy się za brak ubezpieczenia, a nie za 'nienoszenie przy sobie' dowodu zawarcia ubezpieczenia.

sprawdziłem ustawę:

Art. 86.
Osoba kontrolowana jest obowiązana okazać na żądanie organu obowiązanego lub uprawnionego do kontroli dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.

Nie ma ani słowa o jakiejkolwiek pieczątce czy czyimkolwiek podpisem. Wg mnie wystarczy wydrukować potwierdzenie przelewu.

BTW - pieczątka to jest chory zwyczaj, po cholerę przepisy wymagają pieczątek od firm, skoro taka pieczątka nie jest żadną gwarancją czegokolwiek? To relikt PRL...

#8 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 kwietnia 2009 - 10:41

Osoba kontrolowana jest obowiązana okazać na żądanie organu obowiązanego lub uprawnionego do kontroli dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego


Czyli w tym wypadku polisa OC

lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.


a tu dowod przelewu

Nie ma ani słowa o jakiejkolwiek pieczątce czy czyimkolwiek podpisem.


ehh teraz Ci tego nie znajde, ale czytalem ostatnio i gdzies to pisze w ustawie czy jakims zalaczniku, trzeba by sprawdzic te zalaczniki, tak czy siak wiem ze trwaja prace nad zmiana tej ustawy i dopisaniu wlasnie tego aby byly uwzgledniane polisy wygenerowane elektronicznie.

Znalazlem artykul

"– Wydruki te, choć są zgodne z wymogami Kodeksu drogowego (art. 38 pkt 3), formalnie nie spełniają wymagań zawartych w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 2 grudnia 2003 r. w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o rozważnie zasadności zmiany obowiązujących tak, aby usunąć wszelkie istniejące wątpliwości, oraz o wcześniejsze wydanie odpowiednich wytycznych, które doraźnie pomogłyby kontrolowanym przez policję osobom – stwierdza dyr. Krystyna Krawczyk.



- Policja musi działać w ramach prawa. Póki co wytyczne resortu finansów są takie, że wydruki komputerowe są niewystarczające jeśli chodzi o potwierdzenie zawarcia polisy OC. Policjant ma więc prawo nakazać odholowanie na wyznaczony parking samochodu kierowcy, który legitymuje się tego rodzaju wydrukiem – mówi komisarz Marcin Szyndler z Komendy Główne Policji."

#9 OFFLINE   jacekczewa

jacekczewa

    jacekczewa

  • 2 630 postów
  • Dołączył: 26-09-2006
  • Skąd: Czestochowa
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 kwietnia 2009 - 20:08

po prostu policjanci z twojego posterunka chca sie wykazac tyle ze sa z deczka niedouczeni ( zreszta w sród nich to nic nowego ), mam Liberty direct - ksiązeczke bez żadnych pieczatek, mialem ostatnio stłuczke nie z mojeje winy, normalnie spisali i nikt nie mial żadnych zastrzeżen, trzeba zlozyc skarge do komendanta policji ( powiat, miasto) lub naczelnika wydzialu

#10 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 kwietnia 2009 - 22:31

po prostu policjanci z twojego posterunka chca sie wykazac tyle ze sa z deczka niedouczeni ( zreszta w sród nich to nic nowego ), mam Liberty direct - ksiązeczke bez żadnych pieczatek, mialem ostatnio stłuczke nie z mojeje winy, normalnie spisali i nikt nie mial żadnych zastrzeżen, trzeba zlozyc skarge do komendanta policji ( powiat, miasto) lub naczelnika wydzialu



Kolego czy Ty masz wogole jakies zaplecze teoretyczne w tej kwestii? juz wielo krotnie pisano na forum, ze jak sie "gdyba" i podaje pojedyncze przypadki to lepiej nie pisac.
Ze strony prawnej Policja ma racje, gwarantuje Ci to, tak sie sklada ze siedze w branzy ubezpieczen komunikacyjnych i studiowalem te przepisy nieraz. Potwierdzenie wystawione droga elektroniczna, czyli przez @ przez Ciebie samego jest NIEWAZNE, takie wyslane poczta na adres domowy jak najbardziej jest OK. :bmw:

#11 OFFLINE   wili666

wili666
  • 14 postów
  • Dołączył: 15-01-2009

Napisany 03 kwietnia 2009 - 22:34

Dzwonilem do glownych komend policji-sekcji ruchu drogowego w duzych miastach zanim chcialem wybrac sie do naczelnika policji w Rzeszowie. Otoz wszedzie powiedziano mi ze takie wydrukowane potwierdzenie zawarcia polisy ktore dostajemy droga mailowa jest niewazne. Upierano sie zawsze jak pisalem we wczesniejszych postach, ze musi byc pieczatka i podpis. Ubezpieczyciel zajadle twierdzi ze to jest wazne i wystarcza. Ostatecznie poczta przyszly dokumenty ktore paradoksalnie nie maja ZADNEJ piecztaki i podpisu, sa rowniez wydrukowane. Ale tym razem je uznano i odebralem samochod. Sprawa pozostaje niejasna, a ja jeszcze raz przestrzegam przed jezdzeniem z takim wlasnym wydrukiem aby wam nie scholowali samochodu.

#12 OFFLINE   Waldemarz

Waldemarz

    DZIADZIA

  • 2 660 postów
  • Dołączył: 22-05-2006
  • Skąd: Warszawa
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 03 kwietnia 2009 - 22:40

Pisze tam ze kazde potwierdzenie musi byc podpisane przez agenta i podpite pieczatka

Może częściowo masz rację ponieważ na certyfikacie polisy Link-4 jest podpis, ale nie ma żadnych pieczątek, więc nie jest tak jak mówisz.

#13 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 03 kwietnia 2009 - 23:40

ja wiem, przepisy sobie, życie sobie, ale przejrzyjcie rozporządzenie ministra finansów w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego.

sejmowy serwis prawny

Ani słowa o pieczątce czy podpisie.
Dwa intrygujące wymogi - potiwerdzeniem jest dokument wydany przez zakład ubezpieczeń (paragraf 1.1) więc policjanci nadinterpretują przepisy i pewnie oczekują okazania dokumentu stworzonego przez ubezpieczyciela. Ale wg mnie wydanie może mieć formę elektroniczną
Paragraf 1.2 za to mówi, że dokumentem tym może być m.in. dowód wpłaty,a nawet "inny dokument potwierdzający zawarcie umowy"
Paragraf 2 wymienia elementy które powinien zawierać dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia i tak jak napisałem nie ma tam ani słowa o podpisie czy pieczątce.

Nie jestem prawnikiem i nie namawiam nikogo do pójścia na noże z policją, bo oni i tak wiedzą swoje, ale wydaje mi się że przed sądem możnaby powalczyć i wygrać

#14 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 04 kwietnia 2009 - 05:53

Ja mam wydrukowane, przyszło w formacie PDF i tam miałem tylko podpis, tylko że wydrukowany, czy jest gdzieś napisane że pieczątka i podpis nie mogą być wydrukowane a muszą być oryginalne ?
NIE

Ponadto co za różnica czy dokument wydrukuje u siebie ubezpieczyciel i wyśle mi go pocztą, czy zrobię to ja u siebie w domu...
Identycznie wyglądało to co wydrukowałem i to co przyszło do mnie później pocztą.

DONCORTINO - bardzo trafny link,
"(...)może być polisa ubezpieczeniowa, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie tymczasowe, dowód potwierdzający opłacenie składki ubezpieczeniowej lub inny dokument ubezpieczenia potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego.(...)"

#15 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 kwietnia 2009 - 07:28

Wlasnie rzecz w tym tak jak pisalem wczesniej, ze w tej ustawie nie ma mowy o wystawieniu "droga elektroniczna" wtedy 5 lat temu nikt nie myslal jeszcze ze directy sie rozwina, ustawa ta jest niedopracowana. Kazde takie potwierdzenie powinno byc conajmniej podpisane wlasnorecznym podpisem, albo radze drukowav poprostu dowod przelewu i w tytule dokladnie pisac "oplata za oC od....do..." Zauwazcie ze PZU i Allianz od dawna wysylaja takie druki i nie ma problemu, a dla czego? dla tego ze nie sa one drukiem elektronicznym i jest na nich pieczatka i dowod wplaty. Nie mam zamiaru nikogo pouczac i nie bede nikomu kazal nosic "wlasciwych" potwierdzen, to wasza sprawa. Ja od ponad 3 lat siedze w ubezpieczeniach i poprostu wiem jak jest. Jak bede mial wiecej czasu to poszukam dla was tego miejsca gdzie pisze o "drodze elektronicznej". Artykul cytowalem powyzej, mysle ze jest na czyms oparty i tym bardziej biezacy.

#16 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 04 kwietnia 2009 - 09:06

mbobik - piszesz jaka jest praktyka, ale niekoniecznie musi to być zgodne z przepisami. Nie jestem prawnikiem, ale rozsądek podpowiada, że wydruk elektroniczny powinien wystarczyć.
Uważam, że skoro dowodem zawarcia umowy jest potwierdzenie opłaty za polisę, to wydruk z mojego komputera będący zgodnie z prawem bankowym dowodem zapłaty jest dowodem zawarcia umowy OC. Tyle teoria (moja :-))

#17 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 04 kwietnia 2009 - 09:41

mbobik - piszesz jaka jest praktyka, ale niekoniecznie musi to być zgodne z przepisami. Nie jestem prawnikiem, ale rozsądek podpowiada, że wydruk elektroniczny powinien wystarczyć.
Uważam, że skoro dowodem zawarcia umowy jest potwierdzenie opłaty za polisę, to wydruk z mojego komputera będący zgodnie z prawem bankowym dowodem zapłaty jest dowodem zawarcia umowy OC. Tyle teoria (moja :-))


Dokładnie się z tobą zgadzam, to biurokraci zawsze wymyślają że musi być pieczątka podpis i bóg wie co jeszcze.... napisane jest że ma być potwierdzenie zawarcia umowy, a pytanie brzmi jak takie potwierdzenie ma dokładnie wyglądać, napisane jest że musi zawierać dane auta, właściciela, kwoty itp itd ale nie ma ani słowa o podpisach czy pieczątkach które pewnie mają za zadanie uwiarygodnić dokument, ale uwierzę że muszą być jak ktoś mi pokaże przepis który mówi że muszą być.
I w razie gdyby się Policja czepiała wydrukowałem sobie już przytaczany tutaj linkiem przepis i jak będą chcieli mi holować auto to niech mi pokażą przepis który nakazuje aby na dowodzie zawarcia ubezpieczania były pieczątki i podpisy...

Ja jeszcze raz napiszę, że to co dostałem drogą elektroniczną i to co później przysłano mi pocztą, to było identycznie to samo, czyli po prostu wydruk z komputera, więc co za różnica kto i gdzie to wydrukuje.

#18 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 04 kwietnia 2009 - 10:22

MarcoFox - mnie też irytują biurokratyczne wymogi, ale chcesz się kopać z koniem? Policjant się uprze i odholuje Ci auto - co mu zrobisz? Nawet jak się odwołasz do sądu i wygrasz to straconego czasu i nerwów i tak nikt nie zwróci.

Choć z drugiej strony trzeba walczyć z patologią - kiedyś konkubina moja zakładała działalność gospodarczą. W urzędzie skarbowym zażądano by miała rachunek firmowy - miała tylko zwykły osobisty. Poprosiłem o podstawę prawną - pani w okienku powiedziała że 'tam leżą dzienniku ustaw i sobie mogę poczytać' Podeszła inna kobieta z okienka obok i ta sama śpiewka - ma być rachunek 'firmowy' - no to ja znowu - proszę podać definicję rachunku firmowego i podstawę prawną - zaczęła tłumaczyć że takie są przepisy, ja jej na to że znam przepisy i nie ma czegoś takiego jak 'rachunek firmowy' - poszła do kierownika i... udało się, zarejestrowali!

#19 OFFLINE   MarcoFox

MarcoFox

    Zbanowany

  • 268 postów
  • Dołączył: 28-06-2007
  • Skąd: Kórnik / Poznań

Napisany 04 kwietnia 2009 - 11:33

ale widzisz ja czasami lubię się kopać z koniem....

kiedyś miałem auto i szyby folią oklejone.... oczywiście panowie z "busa" zatrzymali w nocy i chcieli dowód zabrać bo folie są za ciemne, ja im na to że są to 30% więc mogą być i przeszedłem na nich niedawno badanie techniczne łacznie z pomiarem stopnia przyciemnienia szyb... oni swoje, to ja poprosiłem na piśmie od nich na jakiej podstawie twierdzą że szyby są za ciemne, bo metoda na oko pozostawia wiele do życzenia, zarządałem badania (bo to tak jakby stwierdzili że za dużo spalin auto wydziela na podstawie wąchania nosem)... i nie wiem czy po prostu chłopakom z prewencji się nie chciało ze mna szarpać i sobie roboty robić, ale odpuścili...
Znajmemu kiedyś drogówka się uparła i zabrała dowód za "zbyt głośny tłumik" bo na pewno nie był oryginalny, chłop się uparł zrobił badanie, tłumik był ok, mieścił się w normach, zarządał zwrotu pieniędzy od policji za nieuzasadnine badanie techniczne czy jakoś tak i sprawe wygrał, ale co czasu stracił to inna sprawa...
A ja jestem ciekaw jak na drodze policjant może stwierdzić oryginalność dokumentu jakim jest potwierdzenie zawarcia polisy, albo przelewu za opłacenie składki...

#20 OFFLINE   mbobik

mbobik

    1-szy v-ce Prezes od SB

  • 1 065 postów
  • Dołączył: 11-09-2008
  • Skąd: Żukowno
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 04 kwietnia 2009 - 12:59

mbobik - piszesz jaka jest praktyka, ale niekoniecznie musi to być zgodne z przepisami. Nie jestem prawnikiem, ale rozsądek podpowiada, że wydruk elektroniczny powinien wystarczyć.


Kolego twierdzisz ze ja pisze jaka jest paktyka a sam piszesz " ....rozsadek podpowiada...". Ja pisze jaka jest moja wiedza z przepisow prawnych dotyczacych OC, jak pisalem wyzej zajmuje sie komunikacją


A ja jestem ciekaw jak na drodze policjant może stwierdzić oryginalność dokumentu jakim jest potwierdzenie zawarcia polisy, albo przelewu za opłacenie składki...


To jest bardz proste, kazdy dowod przelewu ma na dole wydrukowany napis, ze jest to drukowane droga elektroniczna i zgodnie z rozporzadzeniem ministra finansow jest to 100% wazne - oczywiscie ja mowie co to oznacza a nie cytuje tgo napisu, natomiast jezeli chodzi o ubezpieczenia to zrozumcie, ze NIE MA WLASNIE TEGO WPISU O "drodze eltronicznej"

Uważam, że skoro dowodem zawarcia umowy jest potwierdzenie opłaty za polisę, to wydruk z mojego komputera będący zgodnie z prawem bankowym dowodem zapłaty jest dowodem zawarcia umowy OC. Tyle teoria (moja )


Kompletnie nie!! Polisa to polisa, a potwierdzenie przelewu czy dowod wplaty to inna broszka, jak Cie zatrzymaja tylko z tym to i tak jestes uziemiony. Powinienes posiadac polise+dowod wplaty gdzie jasno jest napisane za co jest ta oplata.


No i wypowiadajcie sie na temat a nie o jakis szybach czy innych historiach, podajcie mi argumenty prawne a nie pojedyncze przypadki. Wazne jest aby ktos kto to czyta wysuwal wnioski z potwierdzonych prawnie informacji.