Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Może zrobimy opcje pomógł?


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
108 odpowiedzi na ten temat

Ankieta: Czy podoba Ci się ten pomysł? (1 użytkowników głosowało)

Czy podoba Ci się ten pomysł?

  1. Tak (47 głosów [51.65%] - Zobacz)

    Procent głosów: 51.65%

  2. Nie (36 głosów [39.56%] - Zobacz)

    Procent głosów: 39.56%

  3. Nie mam zdania (8 głosów [8.79%] - Zobacz)

    Procent głosów: 8.79%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#21 OFFLINE   Lukasboss

Lukasboss

    VW Jetta 1.4 TSI

  • 1 657 postów
  • Dołączył: 24-07-2007
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 28 listopada 2013 - 22:37

Uważam to za zbędny dodatek. Tak jak Maro napisał osoby z dużą ilością pomógł będą męczone na PW nowymi osobami na forum, które maja problem ze znalezieniem odpowiedzi.

Jeżeli ktoś jest nowy i dostanie odpowiedź od moderatora/admina/zarządu lub osoby, która ma powiedzmy tysiąc postów i więcej weźmie tą odpowiedź za prawidłową w stosunku do osoby, która ma postów np 100. Jest to pewien wyznacznik, który w większości się sprawdza. Plus za chęci usprawnienia forum ale moim zdaniem jest to zbędne.

#22 OFFLINE   sypus

sypus

    Prezes KKK

  • 5 433 postów
  • Dołączył: 24-04-2007
  • Skąd: Zgorzelec
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 29 listopada 2013 - 00:09

I będzie cały czas.

I tu się akurat zgodzę, bo trądów i strucli przybywa cały czas :tak: wprost proporcjonalnie do poziomu Forum.

#23 OFFLINE   Alley

Alley

    wolny folwark

  • 3 241 postów
  • Dołączył: 20-09-2009
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 29 listopada 2013 - 00:17

Puścisz linka z odpowiedzią i masz "punkcik"? ;) Jak dla mnie zbędny bajer. Potem będą wycieczki na pw do tych co mają najwięcej punktów z pytaniami różnej treści, znam to z innych forów ;)


Chociażby. Niektórym widzę, że psułoby to statystyki w profilu. Napisane posty vs. ilość 'pomagam'. Nie widzę Cię abyś udzielał się technicznie więc dla Ciebie to zbędny bajer. Za to smokebite miałby tyle podziękowań co postów.

#24 OFFLINE   Maro

Maro
  • 4 000 postów
  • Dołączył: 12-05-2006
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 29 listopada 2013 - 01:06

A co mam się udzielać technicznie? Mechanikiem też nie jestem i nigdy mnie do tego nie ciągnęło a mimo to nie zadaję pytań. Czemu? Bo wszystko przez tyle lat zostało napisane na forum i jak się dobrze poszuka się wszystko znajdzie. No może, nie dam jednak ręki obciąć, ale min. 90% wszelkich porad jest na forum.
I na jakiej zasadzie miało by być to "pomógł"? Że jeden nie może znaleźć a drugi przeczyta i skopiuje fragment tekstu? Chyba nie tędy droga...

PS. Mogę Ci kliknąć na sb jak mi wirtualnie browara postawisz ;)

I jeszcze raz podkreślę. Byłem wcześniej na innych forach, też była taka opcja moze nawet i się sprawdzała, ale dziś nie ma po niej śladu...

:dobranoc:

#25 OFFLINE   smokebite

smokebite

    Omega Garage

  • 1 750 postów
  • Dołączył: 18-08-2011
  • Skąd: Królewskie Stołeczne Miasto Kraków
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 29 listopada 2013 - 01:38

Tak jak Maro napisał osoby z dużą ilością pomógł będą męczone na PW nowymi osobami na forum, które maja problem ze znalezieniem odpowiedzi.

:hmmm: myślałem że forum (a dokładniej dział techniczny) jest po to by pomagać innym forumowiczom którzy mają problem. Co więcej ja myślałem że taka jest ogólna idea forów motoryzacyjnych konkretnego samochodu :masakra:

wprost proporcjonalnie do poziomu Forum.

dlatego ja osobiście tą propozycję bardzo cenie gdyż to próba podniesienia poziomu Forum :idea:

Za to smokebite miałby tyle podziękowań co postów.

:oops:

A co mam się udzielać technicznie? Mechanikiem też nie jestem i nigdy mnie do tego nie ciągnęło

ale Omege masz nie od wczoraj i chyba niejeden problem sam rozwiązałeś ;) a to ogromna wiedza i co więcej dobra (miałeś konkretny problem i coś było przyczyną, ktoś ma taki sam problem to jest spora szansa że przyczyna będzie taka sama), lepsza niż mechanika który z omegami wiele do czynienia nie miał

a mimo to nie zadaję pytań. Czemu? Bo wszystko przez tyle lat zostało napisane na forum i jak się dobrze poszuka się wszystko znajdzie. No może, nie dam jednak ręki obciąć, ale min. 90% wszelkich porad jest na forum.

:zgoda: Większość spraw jest dobrze opisana na forum. Niestety szukajka jest słaba, lepiej szukać przez google dopisując "omegaklub.eu"

Osobiście uważam że jest to jedno z najlepszych forum motoryzacyjnych pod względem treści merytorycznych dotyczących usterek i napraw :)

I na jakiej zasadzie miało by być to "pomógł"? Że jeden nie może znaleźć a drugi przeczyta i skopiuje fragment tekstu? Chyba nie tędy droga...

Nie tędy, ale sporo jest tematów poruszonych, inni forumowicze podpowiadali a potem autor nie raczył napisać jak rozwiązał problem. Przez co jest problem, są koncepcje co do przyczyny i brakuje ostatniego postu od autora - co było tą przyczyną :(

Jeżeli wszystko jest pod kontrolą jedziesz zbyt wolno


" Nie możesz być pewien swej racji, jeśli o argumentach swoich oponentów nie będziesz wiedział więcej od nich samych "

Auto Serwis Kraków
Opel Saab
515 018 365

#26 OFFLINE   muminek

muminek

    Dobry, Lepszy, Omega...

  • 605 postów
  • Dołączył: 02-09-2011
  • Skąd: Warszawa
  • Województwo: mazowieckie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 29 listopada 2013 - 03:45

A ja mysle ze to bez sensu bo nie jest to zadne odzwierciedlenie rzeczywistosci... Prosty przyklad:

Osoba A pomogla 5 razy i nikt nie kliknal...
Osoba B pomogla 1 raz i ktos kliknal...

Dla osoby postronnej bedzie jasne ze osoba B jest bardziej pomocna... A proszenie sie "no wez kliknij, przeciez pomoglem" pachnie mi poziomem gimnazjum i proszeniem sie "no lajknij moja sweetfocie"...

Gdyby Bóg lubił napęd na przód to ludzie chodziliby na rękach...



Kiedy znajdziemy się na zakręcie... REDUKCJA BUT I ODCIĘCIE!!



http://www.opelomega.pl


#27 OFFLINE   Ulter

Ulter

    FIOLETOWA LADY loading...

  • 1 935 postów
  • Dołączył: 31-07-2012
  • Skąd: Łask/Zelów
  • Województwo: łódzkie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.2 V6 Z32SE

Napisany 29 listopada 2013 - 06:33

Nie wiem moze czegos nie rozumiem ..hmm. ale poco to .????
Przecież jak czegos nie wiem ,nie moge.znalezc to zakladam temat z zapytaniem i osoby ktore maja wiedze mi pomogą ...wystarczy troche poczytac i bedzie sie wiedzialo czyja rade wziąsc pod uwage . ...poco dzielic na leprzych i gorszych .??? :pokoj:
CZASEM NIEWIDOCZNY ALE ZAWSZE OBECNY.. :D
782-214-578
884-777-999
Dodany obrazek

#28 OFFLINE   Lukasboss

Lukasboss

    VW Jetta 1.4 TSI

  • 1 657 postów
  • Dołączył: 24-07-2007
  • Skąd: Słupsk
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 29 listopada 2013 - 09:17

:hmmm: myślałem że forum (a dokładniej dział techniczny) jest po to by pomagać innym forumowiczom którzy mają problem. Co więcej ja myślałem że taka jest ogólna idea forów motoryzacyjnych konkretnego samochodu :masakra:


No i od tego są odpowiednie działy i każdy się w nich udziela aby pomóc sobie i innym. Przez 6 lat na forum zawsze starałem się pomóc w miarę swoich możliwości i nigdy nikogo nie spławiłem kto napisał do mnie PW, mało tego zawsze pisałem wyczerpujące odpowiedzi na dany problem. Klikanie w pomógł przypomina działanie "Lubie to" na FB i jest moim zdaniem bezsensowne. Jak ktoś chce pomagać to zawsze to zrobi nie zależnie od sumy "pomógł".

Nie będę dłużny i wstawię dwie --> :masakra::masakra: :D

#29 OFFLINE   Beny

Beny

    x30ben

  • 4 042 postów
  • Dołączył: 28-12-2006
  • Skąd: Malbork - GMB
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 29 listopada 2013 - 09:30

Oj nie do konca się zgodzę, dużo jest indywidualnych problemów jak ostatni temat. "3.0 zgasła i nie odpala". I będzie cały czas.


Śmie twierdzić, że 95% problemów jest już opisana na tym forum... a pozostałe 5% może wynikać z druciarstwa użyszkodnika :)
Kwestia tego, jak kto czyta forum i czy chce mieć podane na tacy pod nos czy jest w stanie się wysilić i poczytać kilka minut to co napisali inni...


A co do całej tej opcji... Należało by się wpierw zapytać o to administrację.. czy taka opcja jest technicznie możliwa...
Dodany obrazek

ZWYKŁY KLUBOWICZ

#30 OFFLINE   Adam10

Adam10

    Everybody lies

  • 7 760 postów
  • Dołączył: 15-09-2009
  • Skąd: Gdańsk, Kiełpino Górne
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 29 listopada 2013 - 09:55

Jeżeli o mnie chodzi to jestem na "nie". Powody:
1. Taka opcja miala sens przy zakladaniu forum albo zaraz po. Osoby które wlasciwie zbudowaly to forum pod względem poziomu wiedzy technicznej takich lajkow juz nie dostana w tej chwili
2. Juz widzę kolejne spory i przytyki o to kto ma wiecej lajkow :masakra:
3. Nie ma tutaj sprawiedliwej formy wynagradzania ludzi za wiedze wniesiona na forum. W jakims sensie probuje to zrobić zarzad dajac na zlocie dyplomy za wklad w rozwoj klubu i odznaczenia dla weterana


I poza tematem. Smokebite, uwazasz ze wśród moderatorów są ludzie którzy nie maja do tego kompetencji?? :)

#31 OFFLINE   smokebite

smokebite

    Omega Garage

  • 1 750 postów
  • Dołączył: 18-08-2011
  • Skąd: Królewskie Stołeczne Miasto Kraków
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 29 listopada 2013 - 13:48

Smokebite, uwazasz ze wśród moderatorów są ludzie którzy nie maja do tego kompetencji?? :)

mają kompetencje do ogólnego moderowania. Ale nie każdy :mod: ma dobrą wiedzę techniczną z danego zagadnienia pod forum. A uważam że do moderowania działu technicznego potrzebna jest dobra wiedza z danego zakresu by wiedzieć co jest dobrą a co złą poradą ;)

Jeżeli wszystko jest pod kontrolą jedziesz zbyt wolno


" Nie możesz być pewien swej racji, jeśli o argumentach swoich oponentów nie będziesz wiedział więcej od nich samych "

Auto Serwis Kraków
Opel Saab
515 018 365

#32 OFFLINE   Alley

Alley

    wolny folwark

  • 3 241 postów
  • Dołączył: 20-09-2009
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 29 listopada 2013 - 14:01

A ja mysle ze to bez sensu bo nie jest to zadne odzwierciedlenie rzeczywistosci... Prosty przyklad:

Osoba A pomogla 5 razy i nikt nie kliknal...
Osoba B pomogla 1 raz i ktos kliknal...

Dla osoby postronnej bedzie jasne ze osoba B jest bardziej pomocna... A proszenie sie "no wez kliknij, przeciez pomoglem" pachnie mi poziomem gimnazjum i proszeniem sie "no lajknij moja sweetfocie"...


Nikt nie napisał, że "pomoc" ma być wyznacznikiem wiedzy.

Nie wiem moze czegos nie rozumiem ..hmm. ale poco to .
Przecież jak czegos nie wiem ,nie moge.znalezc to zakladam temat z zapytaniem i osoby ktore maja wiedze mi pomogą ...wystarczy troche poczytac i bedzie sie wiedzialo czyja rade wziąsc pod uwage . ...poco dzielic na leprzych i gorszych .?


Najczęściej wiesz jak jest? Nie możesz czegoś znaleźć to odsyłąją Cię do :szukaj: zamykany jest temat i umieralnie, martw się człowieku sam.

Śmie twierdzić, że 95% problemów jest już opisana na tym forum... a pozostałe 5% może wynikać z druciarstwa użyszkodnika


95 procent ale z rocznika 2010-2013. Na pewno nie z wcześniejszych lat, z własnego doświadczenia wiem, że jest dużo postów bez konkretnych odpowiedzi, gdzie ta mogłaby się tam znaleźć bo ktoś miał identyczny problem, ale odpowiedzi nie uzyskal, a problem na pewno rozwiązał i się tym nie pochwalił.

2. Juz widzę kolejne spory i przytyki o to kto ma wiecej lajkow


Teraz za to jest kto ma więcej postów, to jest wyznacznik wiedzy na dzień dzisiejszy na tym forum.

3. Nie ma tutaj sprawiedliwej formy wynagradzania ludzi za wiedze wniesiona na forum. W jakims sensie probuje to zrobić zarzad dajac na zlocie dyplomy za wklad w rozwoj klubu i odznaczenia dla weterana


I będzie tak samo z tymi dyplomami jak konkurs na najpieknieszą omegę. Będę się kłócił, że więcej razy pomogłem niż smokebite (mam ładniejszą omegę), a smokebite będzie twierdził, że to on więcej pomógł (ma ładniejszą omegę).


Suma sumarum, lepiej było nie poruszać tego tematu w ogóle, bo człowiek jest linczowany, za to, że chce coś zrobić, jakoś się angazuje ze mu te pomysły w ogóle do głowy przychodzą - najlepiej jest tylko obserwować na umierające forum i czytać posty coś mi skrzypi w zawieszeniu co to może być, albo 3.0 zgasło i nie odpaliło. Od święta coś napisać.

#33 OFFLINE   mrogal

mrogal

    ex PREZES SyBy

  • 1 419 postów
  • Dołączył: 31-03-2009
  • Skąd: Pasłęk
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie wiem jaki mam silnik

Napisany 29 listopada 2013 - 14:13

Suma sumarum, lepiej było nie poruszać tego tematu w ogóle, bo człowiek jest linczowany, za to, że chce coś zrobić, jakoś się angazuje ze mu te pomysły w ogóle do głowy przychodzą - najlepiej jest tylko obserwować na umierające forum

Alik nie unoś się;)
zobacz jak dyskusja się normalnie rozwija:tak:
spójrz też na sondę ;)
każdy pomysł jest do przedyskutowania, to są wypowiedzi na argumenty:ok:
masz swoje zdanie i tak trzymaj :brawo: pczekaj do zakończenia sondy i przede wszystkim, zwróć uwagę, że admin musi się wypowiedzieć, czy taka opcja jest w ogóle możliwa :nie_wiem:
bo jeśli nie ma fizycznej możliwości, to po co sie denerwować??
:kumple:

#34 OFFLINE   Alley

Alley

    wolny folwark

  • 3 241 postów
  • Dołączył: 20-09-2009
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 29 listopada 2013 - 14:40

W phpbb jest technicznie to jak najbardziej możliwe, przejrzałem to też pod tym kątem nim poruszyłem wątek, jeżeli chodzi o obciążenie serwera, nie powinno mieć to dużego wpływu. SB na pewno więcej "pociagnie" z serwera. Ja się nie denerwuje. Jeszcze jestem spokojny :D

#35 OFFLINE   smokebite

smokebite

    Omega Garage

  • 1 750 postów
  • Dołączył: 18-08-2011
  • Skąd: Królewskie Stołeczne Miasto Kraków
  • Województwo: małopolskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 29 listopada 2013 - 14:53

przede wszystkim, zwróć uwagę, że admin musi się wypowiedzieć, czy taka opcja jest w ogóle możliwa :nie_wiem:
bo jeśli nie ma fizycznej możliwości, to po co sie denerwować??
:kumple:

Mr proszę Cie w komputerze wszystko jest możliwe :jump: jak admin by temu nie podołał to trzeba pomyśleć nad zmianą admina (takie rzeczy potrafi robić przeciętny student 2 roku informatyki) :pokoj:

tutaj Alleyek ma trochę racje niestety :( jest kilka osób co każdą propozycję (nawet nie przemyślą) odrzucają z góry :oonie: Czemu ? :nie_wiem:

Jeżeli wszystko jest pod kontrolą jedziesz zbyt wolno


" Nie możesz być pewien swej racji, jeśli o argumentach swoich oponentów nie będziesz wiedział więcej od nich samych "

Auto Serwis Kraków
Opel Saab
515 018 365

#36 OFFLINE   Alley

Alley

    wolny folwark

  • 3 241 postów
  • Dołączył: 20-09-2009
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 29 listopada 2013 - 16:02

Czemu ?

tego najstarsi górale nie wiedzą. Podejrzewam jedno, forum się już wypaliło, niektórym osobom nie zależy na jego dalszym rozwoju, a jedynie na podtrzymaniu przy życiu. Przypomina to taki respirator. Niestety nie da się niczego podtrzymać. Forum nie rozwijająć się automatycznie się cofa. Propozycje nie są nawet testowane.

#37 OFFLINE   iwonka

iwonka
  • 540 postów
  • Dołączył: 01-10-2008
  • Skąd: jeszcze dalej niż koniec świata
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 29 listopada 2013 - 16:30

a nie pomyśleliście że ludzie będą szufladkowani wówczas pod względem punktów ?? do czego to ma doprowadzić ?? do kolejnych podziałów na forum ?? bo ten pomógł 30 razy a ten tylko raz więc nie wart jest niczyjej uwagi i należy go ignorować ?? nie uważacie że to może być nieco krzywdzące dla tych użytkowników którzy jakby nie maja zbyt wielkiej wiedzy technicznej ??
ja zapewne nie nazbierałabym zbyt dużo takich punktów albo i wcale bo mam niewielką wiedzę techniczną ale jestem w stanie w inny sposób pomóc a to już do waszego systemu punktowania by się nie zaliczało

#38 OFFLINE   kocyk

kocyk

    watching you

  • 9 202 postów
  • Dołączył: 01-03-2009
  • Skąd: SZ (Zabrze)
  • Województwo: śląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 29 listopada 2013 - 16:55

95 procent ale z rocznika 2010-2013. Na pewno nie z wcześniejszych lat, z własnego doświadczenia wiem, że jest dużo postów bez konkretnych odpowiedzi, gdzie ta mogłaby się tam znaleźć bo ktoś miał identyczny problem, ale odpowiedzi nie uzyskał , a problem na pewno rozwiązał i się tym nie pochwalił.


Takie niedokończone tematy to w większości pozostałości po użytkownikach którzy zarejestrowali się tylko w celu znalezienia rozwiązania swojego problemu , po czym po po otrzymaniu odpowiedzi tyle ich widzieli , nie wiem jak wprowadzenie opcji "pomógł" miało by pomóc w rozwiązaniu tego problemu :nie_wiem:

Teraz za to jest kto ma więcej postów, to jest wyznacznik wiedzy na dzień dzisiejszy na tym forum.


Ja w ogóle nie wiem o jaki wyznacznik wiedzy chodzi , odpowiedzi w temacie może udzielić każdy bez względu na to ile ma postów , bzdurna wypowiedź jest usuwana lub co zdarza się częściej , jest weryfikowana przez innych bardziej doświadczonych użytkowników , więc nie widzę za bardzo aby jakaś nieodpowiedzialna wypowiedź mogła narobić szkód , i o ile mnie pamięć nie myli to do tej pory takiego przypadku nie było . Alleyek ja rozumiem że jesteś teraz na etapie udzielania się i tworzenia porad ;) ale to że ktoś będzie :peace: lajkował Twoje posty nie uczyni z Ciebie guru wiedzy na tym forum :D , są już na forum osoby które dzielą się wiedzą w określonych znanych im na wskroś tematach i większość użytkowników kojarzy te osoby , czy brak lajków w ich profilach w czymś umniejsza ich wiedzę ?? , jak te osoby mają nadrobić te lata udzielania się na forum ?? , widzę to tak , ktoś dziś się rejestruje na forum i tworzy przykładowo 10 porad , dostaje 10 czy więcej "pomógł" , efekt - dla nieświadomego użytkownika jest wyrocznią w porównaniu do tych co przez lata się udzielali ale nie mają żadnego "pomógł' na swoim koncie , jak nadrobić te braki w "pomógł" ?? , przecież nie będziemy przyznawać wstecz , bo jak to zweryfikować i po co tworzyć niepotrzebne różnice i kolejne powody do kłótni , a o wyścig "szczurów" w tworzeniu porad i udzielaniu się na siłę też chyba nam nie chodzi . Pomysł uważam za całkowicie bezsensowny na obecnym etapie forum.

   post-6508-0-52963300-1485200684.jpgUrbino 18
 

Powszechnie wiadomo że coś jest niemożliwe do zrobienia, aż przyjdzie ktoś kto nie wie że to jest niemożliwe i to zrobi
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz. :p


#39 OFFLINE   sypus

sypus

    Prezes KKK

  • 5 433 postów
  • Dołączył: 24-04-2007
  • Skąd: Zgorzelec
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 29 listopada 2013 - 17:24

bo jak to zweryfikować

Za każdy rok na Forum 10 lajków i za każde pełne 1000 postów następne 10 lajków i bęęęęęęęędzie Pan zadowolony :ok:

#40 OFFLINE   Alley

Alley

    wolny folwark

  • 3 241 postów
  • Dołączył: 20-09-2009
  • Województwo: nie mieszkam w Polsce
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: silnik od innego auta

Napisany 29 listopada 2013 - 17:35

Przecież to miałbyć jedynie dodatek, a nie jakikolwiek wyznacznik, do czego ta dyskusja doprowadziła :masakra: :masakra: :masakra: