Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Sonda lambda X20SE


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 OFFLINE   D_Mrozu

D_Mrozu
  • 32 postów
  • Dołączył: 19-06-2006
  • Skąd: Zgierz

Napisany 24 czerwca 2006 - 08:25

Hi All!
Mam pytanie do Szanownych Userów - W jaki sposób sprawdzić poprawność działania sondy lambda w silniku X20SE (z instalacją gazową II generacji)?
W czasie jazdy zarówno na zimnym jak i rozgrzanym silniku (niezależnie od tego czy LPG czy beznyna) silnik momentami staje się mułowaty, a czasami czuć nagły przyrost mocy. Z tego co się dowiedziałem na obecną chwilę, często przyczyną uszkodzenia sondy jest jazda na LPG. Świece i przewody WN maja przejechane 10kkm.
Silnik ma przejechane 140kkm (Omega B Caravan 1994) i napewno jest oryginalna, nie wymieniana sonda lambda.
W czasie jazdy na benzynie, np. w czasie postoju na swiatłach zapala się check, który przy 2tys. obrotów gaśnie.
Sprawdzałem błędy ECU silnika : pojawia się (czasami) błąd: Sonda lambda - za bogata mieszanka. Jednak generalnie na benzynie tylko uruchamiam silnik i przełączam na gaz. Po kilkunastokrotnym uruchomieniu silnika błąd znika (kasuje się).
Podłączałem komputer do sterownika gazowego (Bingo S-4) i z wykresów z programu KME wynika, że sonda lambda pracuje : napięcie zmienia się w zakresie 0 - 0,9V - ale nie wiem, czy jest to wykres praktycznej pracy sondy, czy tylko emulatora.

W jaki sposób sprawdzic poprawność działania sondy?
Jaką ew. sondę kupić - ilu przewodową?
Czy może być "podróbka" - ew. jakiej firmy - czy tylko oryginał?

Wszelkie sugestie mile wskazane.
Pozdrawiam.



#2 OFFLINE   Bc30se

Bc30se

    Zbanowany

  • 1 075 postów
  • Dołączył: 19-05-2006
  • Skąd: Hrubieszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 24 czerwca 2006 - 08:33

sam sobie odpowiedziałeś, nie da się sprawdzić sondy choć są metody na jej sprawdzenie... ale ja ich nie będę tu pisał bo to nie ma sensu, nie zdają one egzaminu i nawet jak wydaje się że sonda działa to potrafi nie działać jak należy - spraktykowane.

sonde kup uniwesalną BOSCHa do twojego silnika, to będize najlepszy wybór, a twoje objawy jak i pojawiająca się kontrolka mogą świadczyć o sondzie.

to że znika lampka to nie znaczy że błędu nie ma, właśnie że jest i tak to działa.. błąd jest zapisywany po 15 sek trwałej usterki w osprzęcie silnika, potem lampka może się świecić lub nawet zgasnąć a motronik będzie miał ten błąd w pamięci...

tak właśnie też a propo miałęm z sondą u siebie.....

ale ja mam jeszcze dla ciebie lepszy eksperyment, choć to jest silnik X20SE i nie łudź się że odpalaniem skasujesz błedy lub odłączeniem akumulatora..... tam jest motronik z pamięcią

najlepszym sposobem na sprawdzanie czy to sonda jest jej odłączenie, jeśli silnik bez niej pracuje prawidłowo.. to wiadomo.... ale zrobi Ci to trwały błąd w kompie i będziesz musiał na techa jechać kasować... wybór należy do Ciebie...

#3 OFFLINE   D_Mrozu

D_Mrozu
  • 32 postów
  • Dołączył: 19-06-2006
  • Skąd: Zgierz

Napisany 24 czerwca 2006 - 12:05

OK, dzięki za odpowiedź.
Interesuje mnie jeszcze typ tej sondy - to jest chyba 3-przewodowa 1V - chyba że sie mylę.
I jeszcze jedno - czy to może być jakaś uniwersalna BOSH czy konkretnia zalecana przez producenta do tego silnika (GM)?
Pozdrawiam

#4 OFFLINE   Bc30se

Bc30se

    Zbanowany

  • 1 075 postów
  • Dołączył: 19-05-2006
  • Skąd: Hrubieszów
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 24 czerwca 2006 - 12:07

brzmi to debilnie ale masz kupić UNIWERSALNĄ BOSCHA do tego silnika;)

tak z boschem jest.... różnią się tym tylko że będziesz musiał zarobić sam wtyczke, ale wszytko jest już w komplecie. Przy kupnie podajesz silnik i mówisz uniwersalną....

nie powinna być droższa niż 180 zł

#5 OFFLINE   D_Mrozu

D_Mrozu
  • 32 postów
  • Dołączył: 19-06-2006
  • Skąd: Zgierz

Napisany 24 czerwca 2006 - 12:12

OK, jeszcze raz dzięki za wyczerpujące informacje :)
Pozdrawiam

#6 OFFLINE   kpl15

kpl15
  • 1 postów
  • Dołączył: 02-01-2007
  • Skąd: Kraków

Napisany 02 stycznia 2007 - 11:09

D_Mrozu, D_Mrozu,
czy pomogło? mam takie same objawy, też X20SE