Skocz do zawartości

Omega Klub Polska używa Ciasteczek. Zapoznaj się z Polityka Prywatności aby uzyskać więcej informacji. Aby usunąć ten komunikat, kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje Ciasteczka

- - - - -

Budowa domu - dyskusja


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
40 odpowiedzi na ten temat

#21 OFFLINE   edziu82

edziu82
  • 11 postów
  • Dołączył: 15-01-2008
  • Skąd: Koszwały/Gdańsk

Napisany 18 kwietnia 2008 - 19:17

Ja byłem takim szcześliwcem że Żony rodzice dali nam działkę pod budowę. Ja do budowy podchodziłem z dystansem bo sie na tym nie znam, ale przekonałem się jak zobaczyłem ceny w centrum miasta. 60m2 za około 700000tyś. Porażka. Jak narazie projekt kosztował mnie 1800zł. Domek 158m2 parterówka z zagospodarowanym poddaszem. Teraz jest problem z ekipami trza zamawiać z rocznym wyprzedzeniem. Ogólnie kosmos.
Edziu X20XEV

#22 OFFLINE   Beny

Beny

    x30ben

  • 4 042 postów
  • Dołączył: 28-12-2006
  • Skąd: Malbork - GMB
  • Województwo: pomorskie
  • Auto: Omega B
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 17 września 2008 - 23:28

wstawiam ludziom okna, to wiem ze w okolicach Malborka na domek 100m kw. trzeba miec kolo 450tys. i to tak bez specjalnych szaenstw...
(tzn. w cenie dzialka + postawienie domu + wykonczeniowka bez mebli)
Dodany obrazek

ZWYKŁY KLUBOWICZ

#23 OFFLINE   piotr027

piotr027

    Dwie Omegi-jedna Edytki

  • 604 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Krotoszyn
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 28 września 2008 - 21:14

ja planuję w październiku kipic działkę ogd gminy-beda dzielone na jakieś 600m2,koszt około 52 tys,myśle ze w 300tys się zmieszczę razem z działką-mam zamiar cześciowo budować metodą gospodarczą..........a potem spzredam mieszkanie i spłacę połowę kredytu :mrgreen:

#24 OFFLINE   Drol Notab

Drol Notab
  • 133 postów
  • Dołączył: 25-08-2008
  • Skąd: Poznań

Napisany 29 września 2008 - 00:32

wstawiam ludziom okna, to wiem ze w okolicach Malborka na domek 100m kw. trzeba miec kolo 450tys. i to tak bez specjalnych szaenstw...
(tzn. w cenie dzialka + postawienie domu + wykonczeniowka bez mebli)


Tyle to w Pyrogrodzie kosztuje moje mieszkanko 65m2 a na chatkę trzeba wyrzucić od 800 tys do 1000.000 zł -by była w sensownym miejscu i działka taka by choć psia buda się zmieściła.
W Skórzewie rzucili na rynek szeregowce -surowizna po 750tys -działka gigant całe 165m2 :mrgreen:
[SIGPIC][/SIGPIC]
Bo wypadek to dziwna rzecz.
Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy
- Kubuś Puchatek

#25 OFFLINE   żółwik

żółwik

    rastafaraj

  • 292 postów
  • Dołączył: 20-01-2008
  • Skąd: z domu

Napisany 29 września 2008 - 06:57

http://www.portel.pl...p?id_ogl=490427

Z mieszkaniem wiadomo-mniej problemów.
Dom może zdołować finansowo w okresie ziemowym-ogrzewanie/koszty.

W Skórzewie rzucili na rynek szeregowce -surowizna po 750tys -działka gigant całe 165m2

:lol: ludzie powariowali z cenami nieruchomości.
Mieszkanko 25m w Kr kości 200 000zł a to TYLKO kawalerka.
Na jakieś większe trzeba liczyć 350-400kpln (czyli tak ze 40m).
Za tą cenę w Płocku mogłem kupić 72m mieszkanie w ścisłym centrum :???:

Dom się opłaca ale poza miastem-dużo mniejsze koszty (utrzymania).
Tylko, żeby była jakaś infrastruktura bo inaczej są problemy.

Tylko głupcy marzą o tym, czego nie mogą mieć ... - król Artur. :eek:


Dodany obrazek

Sprzedam Ome-4900zł (uszkodzona ASB i TPS)


#26 OFFLINE   lolo1976

lolo1976

    :-)

  • 76 postów
  • Dołączył: 04-07-2008
  • Skąd: Toruń

Napisany 29 września 2008 - 12:13

Moi Drodzy,
dobry temat, też mam zamiar budować dom.
W okolicach Gdańska.
Przydadzą mi się wszystkie porady, najlepiej takie, które będą służyły obniżeniu kosztów budowy oraz skróceniu czasu realizacji.
Jeżeli uda mi się czegoś ciekawego dowiedzieć gdzie indziej na pewno napiszę.
Pozdrawiam.

[SIGPIC][/SIGPIC]


Dodany obrazek


SYGNATURA NIE ZGODNA Z REGULAMINEM (edt by chomiczek)

#27 OFFLINE   Drol Notab

Drol Notab
  • 133 postów
  • Dołączył: 25-08-2008
  • Skąd: Poznań

Napisany 29 września 2008 - 19:54

Oj warto poczytać o budownictwie -warto. Lepiej od razu wsadzi 25%-30% więcej kasy i zbudować dom energooszczędny. Ja się pobawiłem z domem na wsi - Świerk syberyjski & kamienna podmurówka, ogrzewanie kominkowe, instalacja oświetleniowa na 12V itp itd plus super elektryczne 5 stopniowe piece kumulacyjne - rezultat taki że za 135m2 zimą koszty to ok. 500zł/mc - wtym ogrzewanie, woda, pralka, kuchnia, terma, lampy(i prostownik do akumulatora :mrgreen: ) Jeszcze można wsadzić pompę ciepła, baterie słoneczne itp. Ciekawe na byle piec masz 7% VAT a na ekologiczną i energooszczędną pompę ciepła stawka jest 22% - Nasze Państwo to :censored: :censored: i zwykły burdel.
I nie wsadzaj/cie okien pcv! tylko drewniane!
Co do mieszkania za miastem -romantyczne, ekologiczne i do d*py jak ma się dzieci w wieku szkolnym i do tego pracę na etat.
My z żonką wybraliśmy wariant - mieszkanie w mieście (ciasno lecz komfortowo) -wszędzie blisko i weekendowy dom w lesie - i to ma sens.
A budując myślcie już o przyszłym podatku katastralnym - żebyście potem tylko na podatek emeryturki nie wydawali :mrgreen:
[SIGPIC][/SIGPIC]
Bo wypadek to dziwna rzecz.
Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy
- Kubuś Puchatek

#28 OFFLINE   piotr027

piotr027

    Dwie Omegi-jedna Edytki

  • 604 postów
  • Dołączył: 13-05-2006
  • Skąd: Krotoszyn
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 01 października 2008 - 20:56

:mrgreen:

#29 OFFLINE   kris_k.i

kris_k.i
  • 300 postów
  • Dołączył: 16-10-2007
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 20 listopada 2008 - 08:18

Witam wszystkich serdecznie. Zapewne są w śród nas na forum osoby które, wybudowały, są w trakcie budowy lub tak jak ja myslą intensywnie o budowie swojego domku. Chciałbym by tu w tym wątku prowadzić dyskusje związane z wszystkim co się wiąze z budowaniem.
Jak wspomniałem wyżej....myśle intensywnie.... o budowie własnego domku ale przy tym jestem kompletnie zielony...rozmawiam ze znajomymi co sie budują ogladam ich budowy, szukam projektu domku który by mi pasował...ale kompletnie nie wiem od czego zacząć. Może/chyba wiem od czego....od ziemi.... . Poniekąd taka ziemię mogę mieć, kwestia przepisania i podzielenia chyba działki która jest przy moim rodzinnym domu (dom matuli). W zasadzi myśle o budowie domu w zabudowie bliźniaczej z braciakiem bo myśle ze takie rozwiązanie by było dla nas akurat dobre.

Od czego zacząc, na co zwracać uwagę i jak skutecznie przebrnąc przez biurokrację, może propozycje projektów? jakie sa dobre firmy.

Temat rzeka, sporo do ogarnięcia i wypowiedzi będą mile widziane :roll:

#30 OFFLINE   Roozga

Roozga

    Wujek Dobra Rada

  • 8 617 postów
  • Dołączył: 14-04-2007
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 20 listopada 2008 - 08:24

kris_k.i, masz kilka opcji, sam lub kupić gotowy

Sam to wiesz co budujesz i wiesz jak długo to postoi

Gotowce są na 25 lub 50 lat (w zależności od firmy)

Sam to tańsza opcja gotowiec no już trochę kosztuje (ale wciąż nie jest aż tak drogo).

Pokrótce co i jak:
Projekt plus akceptacja
Ziemia i geodeta
Fundamenty
I dalej kierownika budowy znajdujesz i lecisz
Potem odbiór
I tzw legalizacja w UM

To taki duuuuuzy skrót bo to co mamy na Turniejowej to sami z ojcem budowaliśmy ale to było już parę ładnych latek temu i nie ja brałem udziału w papierkach



 


#31 OFFLINE   kris_k.i

kris_k.i
  • 300 postów
  • Dołączył: 16-10-2007
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.0 V6 X30XE

Napisany 20 listopada 2008 - 08:32

no własnie..w grę wchodzi raczej samemu budować... poniekąd mam małe zaplecza w rodzinie, wujas pracuje w budowlance, przyjaciel matuli też i sa tak jakby złotymi raczkami...przynajmniej ja mam o nich taką opinię i widziałem co potrafią zrobić...sam tez nie mam dwóch lewych rak i jak będzie trzeba to zakasam rękawy i do boju ale nie na tym to się kończy...wiem że musi być jakiś tam kierownik budowy itd.. narazie to jest dlamnie najwazniejsza kwesttia ziemi i na nia akt własności chyba



widze temat przeniesiony....szukajka nie wskazała mi tego wątku....ale myśle ze temat będzie kontynuowany :peace:

#32 OFFLINE   sasek

sasek

    Zbanowany

  • 92 postów
  • Dołączył: 27-09-2008
  • Skąd: krzeszowice

Napisany 19 lutego 2009 - 17:47

Witam, nie wiem czy tak mozna ale jeżeli admin stwierdzi że nie to proszę o usuniecie.
Chciałem wam zaproponować roboty ziemne dla klubowiczów zrobimy jakąś zniżkę, wykonuje wszystkie usługi ziemne pod dom itp. więcej na www.digger.ovh.org kom. 796-999-069

#33 OFFLINE   Nosek86

Nosek86
  • 209 postów
  • Dołączył: 26-10-2007
  • Skąd: Bielsko-Biała / Mazańcowice
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 września 2010 - 12:02

ODŚWIEŻAM :)

Również mnie padło na głowę i uruchomiłem machinę związaną z budową... Aktualnie czekam na geodetów aby działkę wytyczyć, potem po opłacać podatki, potem zrobić z tego budowlane.... dostać pozwolenie i wbić łopatę... kurde ze 3 lata mi zlecą... więc trzeba zaczynaj jak najszybciej :)

W planach takie cudo

http://archon.pl/got...9f84cfe03fa5,1#

+ podwójny garaż - z kanałem rzecz jasna :) i chociażby małą piwnicą :)

Ehh marzenia... plan jest wprowadzić się przed 30...

Na razie najgorszy etap ładowanie kasy a efektów 0... oby się udało pozałatwiać jak najszybciej formalności..potem to już sama "przyjemność"

A piszę aby starsi koledzy się podzielili doświadczeniami...

np.
planuję kominek mały ok 15-18 KW z płaszczem wodnym, zbiornik 300 litrów oraz zwykły piec węglowy. Podłogówka 100% parteru, piętro łazienka + suszarka na ręczniki i ciągi komunikacyjne... a może całkiem 100% domu... jakoś jestem fanem podłogówki - jak wasze doświadczenia? wiem że kto nie zrobił albo tylko w kawałkach to teraz żałuje...

Kumpel ma 2 kolektory + kominek 24KW z płaszczem, obieg zamknięty i tyle... chata 160m2... ciekaw jestem czy da rade to ogrzać...

Ale na sam pierw to szukam co i jak z piwnicą - jak zrobić dobry system odwodnień pod podłogą ( jakby nie było głęboko - całą działkę przekopać na 2.70-2.80 żeby spady były? ), czym i jak zaizolować ściany, czy ocieplać styropianem z zewnątrz ( poniżej poziomu ziemi ). No i jak wylać ściany? Dziura 3-4 metry większa niż obrys domu i szalunek? Z desek nie realne... z gotowych wynajmowanych elementów koszt się zrobi bo z 2 tygodnie minimum ( a nawet 5...) by musiało postać zanim się zacznie rozbierać...

na co jeszcze zwracać uwagę? kruczków jest masa... a fachowcom nie ufam - wiem że muszę wiedzieć więcej niż oni bo inaczej cię wy.... pomagałem przy stawianiu już 3 hat ale wszystkie 3 bez piwnic....więc w tym temacie jestem laik....

#34 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 01 września 2010 - 13:15

rób wg projektu...
ściany piwnicy (po co Ci piwnica??? - zastanów się dobrze) muruje się z bloczków betonowych. Jak najbardziej trzeba te ściany wyłożyć styropianem: najpierw na ścianę 2 x abizol czy jak to teraz zwą, potem styropian, siatka + klej, znowu 2 x abizol a potem przed zasypaniem jeszcze membrana. Zresztą wszystko powinno być w projekcie
podłogówka bardzo dobra rzecz - polecam, choć problem jest z utrzymaniem pożądanej temperatury ze względu na ogromną bezwładność cieplną podłogi - to będzie ładnych parę(naście) ton betonu do rozgrzania

#35 OFFLINE   Nosek86

Nosek86
  • 209 postów
  • Dołączył: 26-10-2007
  • Skąd: Bielsko-Biała / Mazańcowice
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 01 września 2010 - 13:23

po co Ci piwnica???


bo zakładam piec węglowy - w którym spale sobie węgiel, miał, muł, drewno, deski itd. a to pieroństwo trzeba gdzieś trzymać.... brachol nie ma piwnicy i nie ma garażu tylko skład węgla z ładną bramą.... szwagier tak samo choć grzeje gazem i kominkiem..... Nie robiąc piwnicy z garażu robi się skład różności... a auto na polu/dworze/pod chmurką.

drugie pomieszczenie jakie w domu musi być - a najłatwiej w piwnicy żeby nie ograniczać powierzchni mieszkalnej - to pralnio-suszarnia - mam dość rozwieszania przez całą zimę ciuchów po całej chałpie i całej tej wilgoci - a suszyć nie ma gdzie....

Murowanie z bloczków betonowych też za tanio nie wychodzi.... chociaż na z pewnością prościej, szybciej, łatwiej... temat do przerobienia dzięki za podpowiedź :)

podłogówka- właśnie nie beton bo grzeje się długo - ale też długo ciepło oddaje... doktoruje sie w Jastrychach - podobno się szybciej grzeją, cieniej się ich daje i długo trzymają temp. tyle że cenowo wiadomo dużo drożej niż zwykły beton....

Parter szybko podgrzeje kominek - potem ruszy podłoga i dogrzeje resztę chałupy. Powinno styknąć.

#36 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 01 września 2010 - 15:20

piwnica dobra rzecz jeśli podłoże nie jest podmokłe. W przeciwnym razie konieczna jest szczególnie dokładnie zrobiona izolacja przeciwwilgociowa - również pod posadzką.
Kotłownia w piwnicy dobra rzecz, ale jeszcze lepsza jest kotłownia wolnostojąca - jak masz miejsce to buduj, np. 5x3m - nie trzeba pozwolenia. W kotłowni warto też zamontować odkurzacz centralny - świetna rzecz i niedroga jeśli samodzielnie się go montuje. A do tego jeszcze wymurować w kotłowni zbiornik buforowy tak z 1-1,5 m3 wody - używanie kotła na paliwo stałe stanie się łatwe i przyjemne - raz na kilka dni naładować, nahajcować i zapomnieć. Oczywiście do wszystkiego solary - obecnie dostaje się od państwa 45% kredytu zaciągniętego na solary.

Podłogówka ma dużą bezwładność mimo wszystko, jastrych to nie jakieś cudowne materiały, jastrychem nazywa się po prostu masę cementową wylewaną na posadzkę. Jeśli używa się tzw. miksokreta albo leje beton z gruchy to daje się beton suchy o konsystencji mokrego piachu. Konieczne jest stosowanie dodatków uelastyczniających. Minimalnie na podłogówkę trzeba dać 5-7 cm betonu - im grubiej tym większa bezwładność. stosowanie jakiejkolwiek automatyki utrzymującej zadaną temperaturę staje się bardzo trudne. Zbyt cienko - będzie wyraźnie czuć w którym miejscu przebiega rurka ogrzewania. Cienka wylewka częściej też pęka - to nieuniknione.
rodzice moi drugi rok grzeją podłogę (też po całości) i uważam że to bardzo dobre rozwiązanie (zwłaszcza ciepła podłoga, po której się zimą łazi w samych skarpetach, co jest praktycznie niemożliwe w domach ogrzewanych grzejnikami)

#37 OFFLINE   lenarek

lenarek

    W STANIE SPOCZYNKU...

  • 493 postów
  • Dołączył: 10-01-2009
  • Skąd: Żywiec/Twardorzeczka
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8 18NV gaźnik

Napisany 01 września 2010 - 16:32

ODŚWIEŻAM :)

Również mnie padło na głowę i uruchomiłem machinę związaną z budową... Aktualnie czekam na geodetów aby działkę wytyczyć, potem po opłacać podatki, potem zrobić z tego budowlane.... dostać pozwolenie i wbić łopatę... kurde ze 3 lata mi zlecą... więc trzeba zaczynaj jak najszybciej :)

W planach takie cudo

http://archon.pl/got...9f84cfe03fa5,1#

+ podwójny garaż - z kanałem rzecz jasna :) i chociażby małą piwnicą :)

Ehh marzenia... plan jest wprowadzić się przed 30...

Na razie najgorszy etap ładowanie kasy a efektów 0... oby się udało pozałatwiać jak najszybciej formalności..potem to już sama "przyjemność"

A piszę aby starsi koledzy się podzielili doświadczeniami...

np.
planuję kominek mały ok 15-18 KW z płaszczem wodnym, zbiornik 300 litrów oraz zwykły piec węglowy. Podłogówka 100% parteru, piętro łazienka + suszarka na ręczniki i ciągi komunikacyjne... a może całkiem 100% domu... jakoś jestem fanem podłogówki - jak wasze doświadczenia? wiem że kto nie zrobił albo tylko w kawałkach to teraz żałuje...

Kumpel ma 2 kolektory + kominek 24KW z płaszczem, obieg zamknięty i tyle... chata 160m2... ciekaw jestem czy da rade to ogrzać...

Ale na sam pierw to szukam co i jak z piwnicą - jak zrobić dobry system odwodnień pod podłogą ( jakby nie było głęboko - całą działkę przekopać na 2.70-2.80 żeby spady były? ), czym i jak zaizolować ściany, czy ocieplać styropianem z zewnątrz ( poniżej poziomu ziemi ). No i jak wylać ściany? Dziura 3-4 metry większa niż obrys domu i szalunek? Z desek nie realne... z gotowych wynajmowanych elementów koszt się zrobi bo z 2 tygodnie minimum ( a nawet 5...) by musiało postać zanim się zacznie rozbierać...

na co jeszcze zwracać uwagę? kruczków jest masa... a fachowcom nie ufam - wiem że muszę wiedzieć więcej niż oni bo inaczej cię wy.... pomagałem przy stawianiu już 3 hat ale wszystkie 3 bez piwnic....więc w tym temacie jestem laik....

witam kolege na poczatek to trzeba sie pozadnie uzbroic w spokój a potem to juz z górki
spoko nie przejmuj sie tak wszystko po kolei a bedziesz miał ten swoj kwadrat
Ja własnie jestem na etapie krycia dachu a zaczynałem budowe w ostatnim tygodniu kwietynia i podkreslam ze buduje sys gospodarczym (tzn sam no prawie sam bo oczywiscie niektorych robot nie da da sie samemeu )ale nie miałem nigdy zadnej firmy

budowa z bloczkow jest spoko tylko z wewn nie zastanawiałes sie docieplic pustak lub cegła np o gr 12cm co do odwodnienia to robi sie to inaczej pod podłoga nie trzeba (tylko izolacja w postaci jakies folii)a wszystkie sciany co sa zasypane ziemia trzeba odizolowac specjalna folia babelkowa (nie pamietam jak to sie fachowo nazywa no i cały dom napokoło objechac peszlem do odwodnienia ale kurde co ja tu bede pisał wpadnij kiedys to zbaczysz co i jak i moze jaki browarek sie znajdzie :D

.



 


#38 OFFLINE   Nosek86

Nosek86
  • 209 postów
  • Dołączył: 26-10-2007
  • Skąd: Bielsko-Biała / Mazańcowice
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Nie mam Omegi
  • Silnik: nie mam Omegi

Napisany 02 września 2010 - 07:50

piwnica dobra rzecz ... W kotłowni warto też zamontować odkurzacz centralny - świetna rzecz i niedroga jeśli samodzielnie się go montuje. A do tego jeszcze wymurować w kotłowni zbiornik buforowy tak z 1-1,5 m3 wody - używanie kotła na paliwo stałe stanie się łatwe i przyjemne - raz na kilka dni naładować, nahajcować i zapomnieć. Oczywiście do wszystkiego solary - obecnie dostaje się od państwa 45% kredytu zaciągniętego na solary.

... uważam że to bardzo dobre rozwiązanie (zwłaszcza ciepła podłoga, po której się zimą łazi w samych skarpetach, co jest praktycznie niemożliwe w domach ogrzewanych grzejnikami)


Duży zbiornik buforowy - obowiązkowo, odkurzacz centralny również ( znam takiego co przekopywał cały ledwo co ukończony domek aby go dorobić....).
Solary jednak dużo kasy na "fanaberię" - nie oszukujmy się zysk nie wielki koszt jak na razie wysoki.. jak będzie wolna kasa to jak najbardziej zawsze to "ciepło gratis".

... na poczatek to trzeba sie pozadnie uzbroic w spokój ...


no...co by przed 30 nie osiwieć...

Ja własnie jestem na etapie krycia dachu a zaczynałem budowe w ostatnim tygodniu kwietynia i podkreslam ze buduje sys gospodarczym (tzn sam no prawie sam bo oczywiscie niektorych robot nie da da sie samemeu )ale nie miałem nigdy zadnej firmy


Czyli co się da zrobić to się zrobi, co trudniejsze - czyt. czasochłonniejsze trzeba szukać pomocy...

No kolega daleko do ciebie nie mam można wpaść na jakie małe piwko i pooglądać to cudo :) zawsze się coś ciekawego podpatrzy i podsłucha. :D:D:D

#39 OFFLINE   doncortino

doncortino
  • 3 592 postów
  • Dołączył: 13-09-2008
  • Skąd: Szczecin
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Auto: Omega B FL
  • Silnik: 3.2 V6 Y32SE

Napisany 02 września 2010 - 08:36

solary to nie oszczędność lecz wygoda. Od marca do listopada zapominasz o piecu.

#40 OFFLINE   Marek1989

Marek1989
  • 0 postów
  • Dołączył: 10-01-2017
  • Skąd: Wrocław
  • Województwo: dolnośląskie
  • Auto: Omega A
  • Silnik: 1.8i 18SEH

Napisany 10 stycznia 2017 - 10:56

Solary do podgrzewania wody i ogrzania domu są super. Problem stanowią tylko wtedy, gdy się gdzieś wyjeżdża. Wtedy trzeba poprosić sąsiadów, aby spuścili nam wodę raz na jakiś czas. Ja mam akurat dwa solary na dachu i nie żałuję ani jednej wydanej złotówki. Polecam wszystkim! Fajny tekst o innych energooszczednych rozwiązaniach przeczytacie tutaj - https://www.extradom.pl/porada-0D5b0000037NMsWCAW


Edytowany przez Marek1989, 10 stycznia 2017 - 10:57.