zamknijW ramach naszej strony stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dla plików cookies .. czytaj więcej
Opel Omega Forum - Omega Klub Polska sprawdzone porady wyszukaj opel omega chat opel omega strona klubowa omega klub polska opel omega forum opel omega forum

Wróć   Omega Klub Polska - Forum > Off Topic > Motoryzacja z przymrużeniem oka

stare 21-12-2009, 11:34   #1
Benuś
x30ben

Województwo: pomorskie
Auto: Omega B'99 Pb manual
Silnik: 3.0 V6 X30XE (211 KM)
Nadwozie: Sedan
Domyślnie Obsługa prostownika. Jak naładować akumulator?

Dla niektórych wiadomo - banalnie proste... Wyciagamy aku z auta, w cieplym pomieszczeniu odkrecamy kaplsle aku i podlaczamy prostownik...
Ale mam prostownik z regulacja od 0A do 15A.
i teraz moje pytanie... jakim prądem powinienem ładować aku, jakie okres czasu i od czego to zależne.
Mam akumulator 55Ah i 460A

Z mojej wiedzy to tyle, że chyba nalepiej ładować 1,5A... tzn. tak ustawić prostownik... a ile godz aby nei uszkodzic aku?
Poziom elektrolitu jest dobry... płytki pozalewane...

ZWYKŁY MODERATOR

Ostatnio edytowane przez Benuś ; 21-12-2009 o 11:40
Mezczyzna Benuś jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-12-2009, 12:09   #2
dobols
DobolsGarage dobols.pl

Województwo: wielkopolskie
Auto: Nie mam Omegi
Domyślnie

ładujesz prądem o wartości 10% pojemności
czyli w Twoim przypadku 5-5.5A 8 Godzin lub mniejszym prądem np 3A 12 godzin
Mezczyzna dobols jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-12-2009, 12:11   #3
jerzy1961

Województwo: mazowieckie
Auto: Omega B'94 Pb+LPG automat
Silnik: 2.0 16v X20XEV (136 KM)
Domyślnie

Temat stary jak świat , ale naprawdę dość złożony ... generalnie stosuje się prąd ładowania ok. 10% wartości akumulatora , czyli u Ciebie ok. 5,5 A , ale tylko przy dobrym sprawnym akumulatorze ( dla zachowania jego sprawności) . Czas uzależniony jest od zachowania akumulatora , czyli do wystąpinia w celach intensywnego gazowania i by temp. nie przekroczyła 55 st.C . Możesz też sprawdzić czy nie wzrasta już napięcie i ew. gęstość elektrolitu , która powinna wynosic ok. 1,26 . Jeśli masz już słaby akumulator to masz rację , bo ładuje się go małym prądem ok. 2 A , a to w celu wyeliminowania zasiarczenia (a nawet lekkiego odsiarczenia) płyt oraz ochrona przed ich powykręcaniem .
Ja mam automat i zaczyna nawet trochę więcej niż 5,5 A , wtedy zmniejszam do 5,5 A ale dość szybko zmiejsza wartość do 4 A i stopniowo zmniejsza, a kończy już przy prądzie ok. 2 A , mój czas to ok 8 godz. ... nigdy nie miałem problemu z nadmierną temp. Możesz sam pokombinować ze zmniejszaniem jeśli masz stan OK , ale gdy słaby to daj 2A.
Mezczyzna jerzy1961 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
obsługa, prostownika

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania