zamknijW ramach naszej strony stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dla plików cookies .. czytaj więcej
Opel Omega Forum - Omega Klub Polska sprawdzone porady wyszukaj opel omega chat opel omega strona klubowa omega klub polska opel omega forum opel omega forum

Wróć   Omega Klub Polska - Forum > Forum Główne > Bezpieczny i Kulturalny Kierowca

stare 19-09-2009, 15:11   #1
Kesiaczek

Województwo: warminsko-mazurskie
Auto: Omega B'97 Pb+LPG manual
Silnik: 2.5 V6 X25XE (170 KM)
Nadwozie: Sedan
Domyślnie Zachowanie na skrzyzowaniu o ruchu okrężnym ( Rondo)

Wielu z nas nie umie sie zachowac na takim skrzyżowaniu.....
Nie wiem jak Wy, ale ja kilka razy miałam stresujące sytuacje na takich skrzyzowaniach. Jak wiadomo w Kielcach jest ich sporo.

Wjeżdzasz na rondo, nie przekraczasz osi ronda, więc jedziesz zewnętrzym pasem, masz wlączony kierunek bo na następnym zjeżdzie skrecasz a tu nagle jakis baran z wewnętrzego pasa smiga ci w ten zjazd przed samą twoja maska.....jakby nie mógł wczesniej zmienic sobie pasa a co tam....

Co wy sadzicie o zachowniu kierowców na takich skrzyzowaniach?
Kobieta Kesiaczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-09-2009, 15:24   #2
Kiciek

Województwo: świetokrzyskie
Domyślnie

Najzabawniej jest, gdy gośc jedzie po rondzie i przez całą drogę np. do 4 czy 5 zjazdu ma włączony lewy kierunkowskaz.
Mezczyzna Kiciek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-09-2009, 15:57   #3
fnd

Województwo: łódzkie
Auto: Omega B'96 Pb+LPG manual
Silnik: 2.0 16v X20XEV (136 KM)
Domyślnie

Quote Napisał Kiciek [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
Najzabawniej jest, gdy gośc jedzie po rondzie i przez całą drogę np. do 4 czy 5 zjazdu ma włączony lewy kierunkowskaz.

Z tego co zauważyłem to tak uczą teraz na kursach. Wszystkie elki migają.
Mezczyzna fnd jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-09-2009, 16:06   #4
bbart79

Województwo: nie mieszkam w Polsce
Auto: Omega B FL'00 Pb automat
Domyślnie

Każdemu przydałoby się przez jakiś czas pojeździć po UK. Od razu inaczej by jeździli po rondach, bo jak wiadomo w UK jest tyle rond co w polsce skrzyżowań.
Mezczyzna bbart79 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-09-2009, 16:46   #5
Przybek
Diesel Power :P

Auto: Nie mam Omegi
Nadwozie: Nie omega
Domyślnie

Quote Napisał fnd [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
Z tego co zauważyłem to tak uczą teraz na kursach. Wszystkie elki migają.

No bo jak pan instruktor sie patrzy na kolana kursantki a nie na to co ona robi to tak jest.
A teraz na powaznie. Kursantowi mowi sie: ruszasz kierownica wlacz kierunek, ale zapominaja powiedziec ze nie zawsze (rondo).
Probujesz wjechac na rondo, widzisz ze pojazd na rondzie mruga w prawo i myslisz ze bedzie zjezdzal, a tu lipa, bo koles chce zjechac nastepnym zjazdem dopiero. Wyjezdzasz, BUM, a teraz wytlumacz mu ze blednie sygnalizowal manewr...
Mieszkam blisko Ronda Lotnikow w Lodzi (2 pasy ruchu). Zanim zmienili oznakowanie poziome na uklad tzw. rozety lewoskretnej, to w ciagu tygodnia bylo conajmniej 8-12 kolizji przy zjezdzie w ulice Pabianicka w strone Alei Jana Pawla II. Po zmianie oznakowania liczba kolizji znacznie spadla, chociaz nie ma to bezposredniego zwiazku z uzywaniem badz nie kierunkowskazow.
Prawda jest taka ze conajmniej 50% kierowcow nie ma pojecia jak i kiedy sygnalizowac manewry na rondzie.
Mezczyzna Przybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-09-2009, 22:12   #6
doncortino
watykańczycy do watykanu

Województwo: zachodniopomorskie
Auto: Omega B FL'03 Pb+LPG automat
Silnik: 3.2 V6 Y32SE (218 KM)
Domyślnie

przybek83:
nie masz prawa wjechać na rondo gdy jedzie nim inny pojazd. Nawet jeśli rondo ma 3 pasy a on jedzie wewnętrznym. W praktyce mało kto tego przestrzega, ale trzeba pamiętać, że wjeżdżając na rondo należy ustąpić tym, którzy na nim już są i być przygotowanym na ich manewry zmiany pasa ruchu.
Mezczyzna doncortino jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-09-2009, 22:35   #7
Przybek
Diesel Power :P

Auto: Nie mam Omegi
Nadwozie: Nie omega
Domyślnie

Quote Napisał doncortino [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
nie masz prawa wjechać na rondo gdy jedzie nim inny pojazd

Nie znam az super dokladnie kodeksu drogowego wiec prosze o podstawe prawna (numer art. KD).

Quote Napisał doncortino [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
wjeżdżając na rondo należy ustąpić tym, którzy na nim już są

Nie zgodze sie tu. Sa 2 typy rond - pierwszenstwo na rondzie i pierwszenstwo na wjezdzie (chyba 3 sa takie w calej Polsce), zalezy od oznakowania.

być przygotowanym na ich manewry zmiany pasa ruchu

Jak kierowcy uzywaja kierunkow jak chca to co? Mam sobie szklana kule postawic na desce czy jezdzic z wrozka?
Mezczyzna Przybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-09-2009, 22:48   #8
Kesiaczek

Województwo: warminsko-mazurskie
Nadwozie: Sedan
Domyślnie

Quote Napisał przybek83 [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]

Nie zgodze sie tu. Sa 2 typy rond - pierwszenstwo na rondzie i pierwszenstwo na wjezdzie (chyba 3 sa takie w calej Polsce), zalezy od oznakowania.

U nas w Kielcach jest takie jedno, gdzie wjeżdzajacy ma pierwszeństwo.

Quote Napisał przybek83 [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
Jak kierowcy uzywaja kierunkow jak chca to co? Mam sobie szklana kule postawic na desce czy jezdzic z wrozka?

Ja bym stawiała na szklana kule

Robiłam prawko w zeszłym roku i instruktor mnie uczył ze kierunek włanczam dopiero przy zjeżdzie. Przy wjeżdzie nie uzywa sie kierunku bo nie da sie jechac w druga strone niestety, chyba ze pod prąd
Kobieta Kesiaczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-09-2009, 23:35   #9
borewicz8719
ZIELONA KLATWA

Województwo: podkarpackie
Auto: Omega B'94 Pb+LPG manual
Domyślnie

Quote Napisał Kesiaczek [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
Ja bym stawiała na szklana kule

Robiłam prawko w zeszłym roku i instruktor mnie uczył ze kierunek włanczam dopiero przy zjeżdzie. Przy wjeżdzie nie uzywa sie kierunku bo nie da sie jechac w druga strone niestety, chyba ze pod prąd
Kobieta Kesiaczek jest teraz aktywny Raportuj zły post

no i ja tez stawiam na kule nie ma innej mozliwosci ale i sie zdarzylo ze wdzialem taka sytulacje ze kolesie jechali pod prad. a co do kierunku jeden z drugim wlacza kierunek przy wjezdzie na rondo zapomina wylaczy mija 1i2 wyjazd i dopiero na 3 zjezdza i tym samym wprowadza innych w blad i dlatego tworza sie duze korki to gdzie tu logika to po to sa ronda zeby byla plynosc ruch
Mezczyzna borewicz8719 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-09-2009, 23:37   #10
shamrock

Województwo: dolnośląskie
Auto: Omega B'99 Pb+LPG manual
Domyślnie

A ja byłem świadkiem jak "dziadzia" swoim daewoo tico pod prąd się wbił i jeszcze jaki zdziwiony że trąbią na niego. Na szczęście to nie duże rondo i nic wielkiego z tego nie wynikło. Prawko pwenie robił z 50 lat temu kiedy 3 auta na dzień przejeżdżały a teraz rondo zbudowali i zonk Spotkałem sie także z sytuacją kiedy kierowca który chce skręcić w lewo dojeżdżając do ronda wrzuca lewy kierunek i przejężdża na nim całe rondo a dopiero przy zjeździe wrzuca prawy kierunek. Jak widać technik jazdy po rondzie jest niemało
Mezczyzna shamrock jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
okrężnym, rondo, ruchu, skrzyzowaniu, zachowanie

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania