zamknijW ramach naszej strony stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dla plików cookies .. czytaj więcej
Opel Omega Forum - Omega Klub Polska sprawdzone porady wyszukaj opel omega chat opel omega strona klubowa omega klub polska opel omega forum opel omega forum

Wróć   Omega Klub Polska - Forum > Technika > Silnik, Osprzęt silnika, Układ Chłodzenia i Układ Paliwowy

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 12-03-2008, 19:12   #21
Luqua

Województwo: lubelskie
Auto: Nie mam Omegi
Domyślnie

Pewniejsze i tansze niz kupno nowej wisko...
Mezczyzna Luqua jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-03-2008, 22:37   #22
mmw

Województwo: łódzkie
Auto: Omega B' Diesel automat
Silnik: 2.5 TD X25DT (130 KM)
Domyślnie

Problem wiskozy rozwiązany. Piąta sztuka, tym razem Hans Priest (znacznie tańsza niż Behr), działa bez zarzutu.

Jednak mimo, że wydawało się niemożliwe aby 4 nowe sprzęgła wisko były do bani, to jednak tak było. Nie wiem jaka jest tego przyczyna, przypuszczam, że chodzi o złe przechowywanie lub transport. Obecnie wszystko działa jak trzeba. Wisko zaczyna kręcić wentylatorem gdy stoję lub wlekę się powoli w korkach. I to siła kręcenia jest mała bo narazie nie ma upałów więc nawet nie obciąża mocno silnika. Wystarczy pojechać chwilę trochę szybciej, spada temperatura chłodnicy i wisko odpuszcza.

Czytałem poprzednie wypowiedzi i niestety chyba niektórzy nie rozumieją zasady działania sprzęgła wiskotycznego. Temeratura jaką pokazuje wskaźnik pochodzi z bloku silnika. Wisko za to reaguje na temperaturę chłodnicy. Te dwie rzeczy oczywiście są ze sobą związane ale nie aż tak bezpośrednio. Dlatego często mimo, że temperatura silnika nie jest wysoka to wisko kręci bo nie ma przepływu powietrza przez chłodnicę (po to wisko jest żeby zastąpić jego naturalny przepływ który się odbywa podczas jazdy). Jeżeli komuś auto się przegrzewa i temperatura jest bardzo wysoka to nie musi oznaczać że to wina wiskozy i odwrotnie, jeżeli temperatura jest za niska to nie ma nic wspólnego z ciągle kręcącą wiskozą, bo jeżeli jedziecie np 120 km/h to jest to tym samym co szybkie kręcenie wentylatora (wiskozy) a wg logiki niektórych osób silnik w ogóle nie powinien się dogrzewać w trasie, a to bzdura. Wiskoza jest tylko i wyłącznie po to żeby schłodzić chłodnicę powietrzem z zewnątrz gdy jej temperatura staje się zbyt wysoka i tyle.

Rozwiązania typu "w zimę wywalam wiskozę i wentylator" lub "w lato skręcam na stałe" są niedorzeczne. Wiskoza ma działać tylko kiedy jest potrzebna i używanie jej non stop jest stratą paliwa i osiągów samochodu o hałasie nie wspomnę.
Mezczyzna mmw jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-10-2008, 22:30   #23
lew1969
lew1969

Województwo: śląskie
Auto: Omega B FL'00 Diesel automat
Domyślnie

Mam pytanko na temat tej viskozy czy na zimnym silniku zaraz po odpaleniu da się ją np. zatrzymać ręką czy kawałkiem patyka zeby nie stracić palców. Mam taki problem że po wymianie chłodnicy stara była okropnie zabita i pękła z boku (autko oscylowało temperatura około 90-92) teraz po wymianie ma problem dobic do 90C a w trasie prędkosc około 120 spokojna jazda to spada do 80C . Trochę to chyba za mało. i chyba zaczęła trochę więcej łykac paliwa. Próbowałem zatrzymać to visko zaraz po wyjechaniu z garażu po nocy i nie udało się patyk mi zeszlifowało, na wyłączonym silniku kręce wiatrakiem luzno czy to zimny czy rozgrzany. Silnik 2.5TD
Mezczyzna lew1969 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-08-2009, 13:48   #24
robert3012
V6 :D

Województwo: łódzkie
Auto: Omega B'99 Pb+LPG automat
Silnik: 2.5 V6 X25XE (170 KM)
Nadwozie: Sedan
Domyślnie

A ja mam takie pytanie. Po wymianie wisco (używka) pojawiło się dziwne metaliczne brzęczenie powyżej 2000 obr. Na starej tego nie było. Ogólnie jest sprawniejsza od tej starej i poza tym dźwiękiem nie ma żadnych niepokojących objawów tylko strasznie mnie to denerwuje. Miał już ktoś u siebie taki przypadek
Omega B nr 1
Mezczyzna robert3012 jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-03-2012, 20:44   #25
cycu
aress

Województwo: warminsko-mazurskie
Auto: Omega B FL'01 Diesel manual
Domyślnie

Panowie mam pytanie ..
czy wiskoza powinna się kręcić zaraz po zgaszeniu silnika tak jak silnik zgaśnie bo u mnie po zgaszeniu ciepły zimny krecići się jeszcze jaies 5-8 sekund aż sama sie zatrzyma i czy jest możliwy luz na tym sprzągle wiskozy czy tam możne się jakiś łożysko wyrobić bo u mnie jak taki luz trochę jak się poruszy?
Mezczyzna cycu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-03-2012, 21:49   #26
rafi195
tylko 2.5TD :)

Województwo: małopolskie
Auto: Omega B'96 Diesel manual
Silnik: silnik po tuningu
Domyślnie

Quote Napisał cycu [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
czy wiskoza powinna się kręcić zaraz po zgaszeniu silnika tak jak silnik zgaśnie bo u mnie po zgaszeniu ciepły zimny krecići się jeszcze jaies 5-8 sekund aż sama sie zatrzyma...

wsio masz dobrze będzie się kręcić po zgaszeniu..a na osi wisco jest łożysko jeśli nie masz wokół niej wilgotnego od oleju coby wyciekał z wisko to możesz zostawić
Mezczyzna rafi195 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 27-03-2012, 22:01   #27
cycu
aress

Domyślnie

hymm dzięki za odpowiedz

a co do tego łożyska to mi raczej tam siadło bo coś głośno gwiżdżę mi z tego miejsca a tak nie było i głośniej chodzi .. nawet takie małe iskierki tam widzę właśnie w tym miejscu czy to po prostu od tej sprężynki takie coś jest/? i jeżeli to łozysko to całe wisko do wymiany tak
stare 27-03-2012, 22:04   #28
rafi195

Domyślnie

odkręć wisco i zobacz jaki luz ale raczej wymiana sie kłania lepiej wymienić samo wisco niż później chłodnice i resztę
stare 27-03-2012, 22:23   #29
cycu
aress

Domyślnie

a muszę wyjmować chłodnice żeby to odkręcić czy tylko ta osłonę plastikowa wokół chłodnicy i wystarczy odkręcić wisko czy inny sposób jest...bo patrzyłem teraz ręka to rusza się ogólnie na tym wałku te wisko tak z 2 -1 mm(góra doł) ( tez tak sie giba na boki trochę to tak nie powinno być tak myslee.
stare 28-03-2012, 21:17   #30
rafi195

Domyślnie

co do wyciągnięcia to nie trzeba wyjmować chłodnicy wyjdzie do góry tylko plastik z napisem turbo diesel trza odkręcić a co do luzów to nie musi być to luz na wisco tylko na pompie wody bo do oski pompy jest przykręcane wisco ..dodam ze wisco odkręcamy w prawo
Odpowiedz

Tagi
dziwny, problem, wiskoza

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania